حافظ شیرازی از نگاه استادان زبان فارسی پاکستان

  • پنجشنبه 20 مهر 1396 12:16
  • شناسه 11224
 حافظ شیرازی از نگاه استادان زبان فارسی پاکستان

مدیرگروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه ملی زبان های نوین اسلام آباد، حافظ شیرازی و شعر این شاعر ایرانی را همراه همیشگی مردم پاکستان عنوان کرد و گفت: مردم پاکستان حتی برای تفال نیز به خواجه شیراز رجوع می کنند.

یه گزارش شبکه ایران کالا به نقل از ایرنا زبان فارسی قریب به یک هزار سال در کشورهای شبه قاره از جمله پاکستان زبان رسمی بود، تا اینکه انگلیس ها در قرن هجدهم میلادی با دستوری دولتی به رسمیت آن خاتمه دادند و زبان انگلیسی را به جای آن رایج کردند.
درعین حال فارسی تا کنون از بین نرفته است و اقشار مختلف از ارباب علم و دانش و شعر و ادب آنرا فرا می گیرند.
در دانشکده ها و دانشگاه های مختلف تدریس می شود و دیوان های فارسی همچنان چاپ می شود. مجلات و کتب فارسی نیز از سوی دولت و بخش خصوصی چاپ می شود.
فارسی گویان و فارسی زبانان در ایالت های مختلف پاکستان به فارسی شعر می سرایند و اساتید زبان فارسی به تدریس و تحریر ادامه می دهند.
نسخه های خطی فارسی در کلیه مناطق، در موزه ها، کتابخانه های دولتی و خصوصی نگهداری می شود.
60 تا 70 درصد اشعار علامه اقبال لاهوری، شاعر ملی پاکستان به زبان فارسی است، همچنین حدود 70 درصد کلمات و واژه های زبان اردو، فارسی است.
استاد 'محمد سفیر 'مدیر گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه ملی زبان های نوین اسلام آباد در گفت و گوی اختصاصی با ایرنا به تبیین نقش اشعار حافظ شیرازی بر شاعران پاکستانی و نقش متقابل شاعران پاکستان نظیر علامه اقبال لاهوری بر شاعران ایرانی پرداخت.

***پیشینه زبان فارسی در شبه قاره هند
زبان فارسی در شبه قاره پیشینه هزار ساله دارد، این پیشینه از فتوحات عرب و ورود آنها به 'سند' و زمانی که سلطان محمود غزنوی لاهور پاکستان را مرکز حکومت خود قرار داد، زبان فارسی بیش از گذشته گسترش یافت.
مردم به زبان فارسی شعر نوشتند، مدارس راه اندازی شد و مردم این خطه به میراث غنی ایرانی آشنا شد.
در زمان حکومت سلطان محمود غزنوی، زبان فارسی تمامی شبه قاره را در بر گرفت و تا قبل از استقلال پاکستان و به ویژه در دوره تیموریان، زبان فارسی زبان رسمی شبه قاره هند بوده است و شاعران فراوانی که حتی زبان فارسی زبان مادری آنها نبوده، شعر فارسی سروده اند.

*** علامه اقبال لاهوری چراغ شعر فارسی را در پاکستان روشن تر کرد
هنگامی که در شبه قاره از تاثیرگذاری شعر فارسی کاسته می شد، علامه اقبال لاهوری با اشعار تاثیرگذار خود به زبان فارسی از خاموسی این شعر در میان مردم پاکستان جلوگیری کرد.
باید گفت که علامه اقبال لاهوری با شعر خود به همه ملت های آزادیخواه، پیغام فرستاد و همه آنها را به خیزش علیه استعمار دعوت کرد.
شعر علامه اقبال لاهوری از شعر حافظ، مولانا تاثیر گرفته و علامه اقبال لاهوری با تاثیر پذیری از شاعران فارسی ایران، بیشتر اشعار خود را به زبان فارسی سروده است.
تاثیری که اقبال از شاعران ایرانی گرفته پس از آن نیز بر شاعران معاصر ایرانی تاثیر گذاشت به ویژه این مهم را می توان در شعر شاعران ایرانی نظیر ملک الشعرای بهار مشاهده کرد.
ملک الشعرای بهار با تاثیرپذیری از اشعار علامه اقبال، برای آزادیخواهی، عدالت و آرمانخواهی شعر سرود.
*** وضعیت شعر و زبان فارسی در زمان معاصر پاکستان
در شبه قاره و پس از استقلال پاکستان، فارسی در تمامی مدارس پاکستان تدریس مس شد ولی در سال 1985 به بعد زبان فارسی جای خود را به زبان عربی و دیگر مضامین داد.
هم اکنون نیز مردم این خطه تحت تاثیر زبان فارسی و اشعار آن هستند اگرچه امور روزمره خود را به زبان اردو و انگلیسی انجام می دهند، فارس را زبان علم و مذهب می دانند و شاعران ایرانی را دوست داشته و از آن تاثیر می گیرند.
مردم پاکستان حتی دیوان اشعار حافظ شیرازی را در خانه های خود دارند و در زمان هایی که بدانند، به آن تفال می زنند.
اشعار حافظ، مولانا و عطار نیشابوری بر مردم پاکستان تاثیرگذار بوده است.
در تقویم رسمی کشور 20 مهر ماه روز ملی حافظ نامگذاری شده است.

انتهای پیام /

مطالب بیشتر از «اخبار و رویداد»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

موضوع داغ هفته

خبر آگهی

  • هاپیر تایر، خدمتی ویژه در کسب و کار آنلاین

    هاپیر تایر، خدمتی ویژه در کسب و کار آنلاین

    هایپرتایر با ایده‌ای خلاقانه برای ارایه خدماتی متفاوت در عرصه فروش آنلاین تایر بوجود آمد؛ ویژگی اصلی این مجموعه ارایه خدماتی متمایز در زمینه نصب تایرهای عرضه شده به صورت سیار است‌.

آخرین خبرها