۱۸ آبان روز ملی کیفیت

 • پنجشنبه 18 آبان 1396 17:29
 • شناسه 11724
۱۸ آبان روز ملی کیفیت

تبلیغات متعدد کالاهای خارجی در جامعه سبب شده تا مصرف‌کنندگان ایرانی اینگونه تصور کنند که کیفیت تولیدات ایرانی همانند اجناس خارجی نیست اما واقعیت آن است که کالاهای ایرانی حتی در بازارهای خارجی نیز مشتری خاص خود را دارند ، ترغیب به مصرف کالای ایرانی از جمله مولفه های اقتصاد مقاومتی و گامی در جهت رسیدن به استقامت ملی در تولید کالا و خدمات است .

بارها این جمله را شنیده‌ایم که این کالا نشانه استاندارد دارد و خرید آن و استفاده از آن هیچ مشکلی ایجاد نمی‌کند... یا مثلا فلان وسیله استاندارد نبوده و مشکلات زیادی ایجاد کرده است.
استاندارد فقط مربوط به مواد غذایی نیست و شامل همه وسایل و کالاها می‌شود و از حساسیت خاصی برخوردار است چرا که اگر کالایی مانند بخاری یا اجاق گاز استاندارد نباشد ممکن است فاجعه‌ای به‌بار آورد. همین مسئله لزوم استاندارد بودن کالا را به اثبات می‌رساند، حالا مواد غذایی که جای خود دارد و سلامتی انسان‌ها و زندگی و حیات آنها را تحت تاثیر قرار می‌دهد...
استاندارد یعنی کالای مورد نیاز خود را با خیال راحت خریداری کنیم و بدانیم که خطری ما را تهدید نمی‌کند، کالایی که نشانه استاندارد دارد یعنی با کیفیت عالی تهیه شده است و تولیدکننده در تولید آن بیشترین تلاش را به عمل آورده تا رضایت خریدار جلب شود،‌ اما بهتر است با تعریف استاندارد آشنا شویم.
اطمینان به بی‌خطری کالا
استاندارد در لغت به معنی نظم، قاعده و قانون است اما در مفهوم دقیق‌تر و علمی‌تر به نظمی مبتنی بر نتایج ثابت علوم، فنون و تجارب بشری گفته می‌شود که به صورت قواعد، مقررات و نظام‌هایی علمی و معتبر برای بهبود کیفیت کالاها و خدمات تعیین و تنظیم می‌شود و ایمنی، آسایش و مرغوبیت برای انسان‌ها به ارمغان می‌آورد.
موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران که مسئولیت قانونی تهیه و تدوین استانداردهای ملی را به عهده دارد استاندارد را اینگونه تعریف می‌کند: «تعیین و تدوین ویژگی‌های لازم در تولید یک فرآورده و انجام یک خدمت.»
«تارا تجلی‌پور» کارشناس مسائل اقتصادی در گفت‌وگو با گزارشگر کیهان درباره مفهوم استاندارد و سابقه آن در ایران می‌گوید: «استاندارد با زبانی ساده یعنی خرید کالایی که مطمئن باشیم خطری ایجاد نمی‌کند و با خیال راحت از آن استفاده کنیم.»
وی اضافه می‌کند: «استاندارد فقط مربوط به مواد غذایی یا کالاهای صنعتی نمی‌شود بلکه بسیاری از خدمات را نیز شامل می‌شود و نشانه مرغوبیت کالاست، در واقع اجناس یا خدماتی که نشان استاندارد ندارند برای استفاده و خرید به هیچ وجه مناسب نیستند.»
به گفته این کارشناس در بیشتر کشورها سازمانی وجود دارد که بر کیفیت کالاها نظارت می‌کند که به نام سازمان استاندارد معروف است و در ایران نیز موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران وظیفه تهیه استاندارد و کنترل کیفیت کالاها و خدمات گوناگون را برعهده دارد و برای کالاهایی که از کیفیت و مرغوبیت بالا برخوردارند آرم استاندارد صادر می‌کند.
وی همچنین می‌گوید: «از آنجا که دنیا هر روز در حال پیشرفت و تغییر است و تکنولوژی تولید کالا و خدمات روز به روز پیشرفته‌تر می‌شود به همین دلیل استانداردها باید در فواصل زمانی معین مورد تغییر و بازنگری قرار گیرند که معمولا این فاصله زمانی برای اکثر کشورها پنج سال است.»
از آقایی که خود را «اشراقی» معرفی می‌کند و مشغول خرید از فروشگاه شهروند میدان آرژانتین است درباره استاندارد سوال می‌کنم، وی در پاسخ می‌گوید: «استاندارد یعنی نشانه و علامتی که از سالم بودن یک کالا خبر می‌دهد. مثلا وقتی روی یک کالای خوراکی علامت استاندارد وجود داشته باشد با خیال راحت می‌توانیم آن کالا را خریداری و استفاده کنیم و نگران آلوده بودن، فاسد بودن و کیفیت پایین آن نباشیم.»
وی اضافه می‌کند: «در اجرای استاندارد شدن کالاها و اصطلاحا استانداردسازی باید همه افراد جامعه مشارکت کنند و از خرید کالاهایی که علامت استاندارد ندارند جدا خودداری کنند چرا که این نوع کالاها سلامت عمومی جامعه را به خطر می‌اندازند و مشکلات زیادی ایجاد می‌کنند بنابراین هم موسسه استاندارد و هم مردم باید تلاش کنند تا با یاری یکدیگر کالای باکیفیت در فروشگاه‌ها عرضه شود و کالاهای نامرغوب و بدون کیفیت از چرخه تولید خارج شود.»
استاندارد را جدی بگیریم
امروزه با توجه به گستردگی کالا و خدمات استاندارد را باید جدی بگیریم و مراقب باشیم کالایی که از استاندارد خارج است یا علامت استاندارد ندارد مصرف نکنیم.
اندیشه تشکیل سازمان بین‌المللی استاندارد در 14 اکتبر 1946 بین روسای 25 کشور در لندن شکل گرفت که این امر با استقبال بسیاری از کشورها مواجه شد و از سال 1970 نیز روز جهانی استاندارد تعیین و نامگذاری شد که این روز مصادف با 22 مهر در ایران است. استانداردهایی که در یک کشور وضع می‌شود استانداردهای ملی نامیده می‌شود و تمامی موسسه‌های استاندارد کشورها عضو سازمان جهانی استاندارد هستند که مقر آن در ژنو است و این سازمان با همکاری موسسات استاندارد ملی، استانداردهای بین‌المللی تهیه می‌کند.
در ایران نیز برای اولین‌بار با تصویب قانون اوزان و مقیاس‌ها در سال 1304 شمسی، تشکیلات سازمانی که بعدها به موسسه مستقل استاندارد و تحقیقات صنعتی تغییر شکل داد پایه‌ریزی شد.
موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران وظیفه تدوین استاندارد ملی در بخش‌های کشاورزی، صنعت، معدن، ارتباطات، مواد غذایی و... را برعهده دارد. این موسسه جهت حصول اطمینان از رعایت اصول استاندارد در فرآیندهای تولید کالا در کشور، حداقل یک بار در ماه از خط تولید کارخانه‌ها نمونه‌برداری می‌کند و در صورت لزوم، کالاهایی را به عنوان نمونه از بازار خریداری و آزمایش می‌کند تا میزان تطابق آنها را با استاندارد تعیین شده بررسی نماید.
موسسه استاندارد در صورت کشف کالاهای غیراستاندارد آنها را از مراکز تولید، توزیع و فروش جمع‌آوری و از ارائه این گونه کالاها به بازار جلوگیری به عمل می‌آورد. سپس کارشناسان موسسه استاندارد بعد از بررسی کالاهای غیراستاندارد، قابلیت اصلاح یا استفاده از آنها را به عنوان ماده اولیه مشخص می‌کند.
اگر مسئولان واحدهای تولیدی یا خدماتی و محل‌های عرضه کالا از بازرسی کارشناسان موسسه استاندارد جلوگیری به عمل آورند، به مجازاتی که در قانون پیش‌بینی شده است محکوم می‌شوند.
تارا تجلی‌پور کارشناس مسائل اقتصادی در این باره می‌گوید: «مؤسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران بر طبق تصویب شورای عالی استاندارد از دو نوع استاندارد برای کنترل کالاها و اقلام استفاده می‌کند، استاندارد اجباری که براساس آن اجرای استاندارد کالا برای حفظ ایمنی و سلامت عمومی جامعه ضروری است که معمولا این کالاها شامل مواد خوراکی و کالاهایی می‌شود که مستقیما با سلامت انسان‌ها در ارتباط است، به همین دلیل نظارت مستمر بر اجرای صحیح استاندارد این کالاها از وظایف مهم مؤسسه است و استاندارد دیگر، استاندارد تشویقی و ترغیبی است که در این روند، تولیدکنندگان برای استاندارد کردن کالا و یا خدمات خود مورد حمایت مؤسسه استاندارد قرار می‌گیرند و از هر نوع تسهیلات و کمکی برخوردار می‌شوند تا نهایت تلاش خود را برای بهبود کیفیت کالا بعمل آورند و کالای مطلوب و مرغوب را در اختیار مشتریان قرار دهند.»
وی همچنین می‌گوید: «گواهینامه ایزو 9000 یک گواهینامه بین‌المللی است که نشان‌دهنده مرغوبیت و کیفیت بالای اجناس است و اگر تولیدکننده‌ای نهایت تلاش خود را برای بهبود کیفیت کالای خود به‌کار برد این گواهینامه را دریافت می‌کند.
برخی چنین تصور می‌کنند که استاندار فقط برای حفظ منافع مصرف‌کننده است اما به جرأت می‌توان گفت که سود حاصل از رعایت استاندارد برای تولیدکنندگان بیش از مصرف‌کنندگان است. با اجرای قوانین و مقررات استاندارد، هزینه‌های انبارداری و ساخت ابزار و ماشین‌آلات کاهش می‌یابد، فرآیند تولید منظم می‌شود، عملکرد کارخانه‌ها به صورت متعادل تنظیم می‌گردد و رضایت مصرف‌کنندگان نیز تأمین می‌گردد.
نقش استاندارد در کیفیت زندگی
استاندار کالاها موجب ایجاد اطمینان در مصرف‌کنندگان، ایمنی مواد غذایی و سلامت زنجیره غذایی و همچنین افزایش رشد اقتصادی یک کشور خواهد شد. با استفاده از استاندارد تولیدکنندگان می‌توانند محصولات و خدمات خود را در حد قابل قبول تولید و ارائه نمایند. با استاندارد رقابت تولیدکنندگان بیشتر می‌شود و هر کدام تلاش می‌کنند در عرصه تولید کالای باکیفیت گوی سبقت را از دیگران بربایند و خود را در سطح داخلی و حتی سطح بین‌المللی مطرح سازند. استاندارد در تمام سطوح زندگی انسان، در کیفیت هوا، آب، خاک، محیط‌زیست و... تأثیر دارند و می‌توانند کیفیت زندگی را تعیین کنند.
یک فروشنده مواد غذایی و بهداشتی در این زمینه می‌گوید: «هنگامی که مشتریان وارد مغازه من می‌شوند به سراغ کالاهایی می‌روند که علامت استاندارد داشته باشد و پس از آن با اطمینان خاطر خرید می‌کنند به همین دلیل من در انتخاب اجناس مغازه نهایت تلاش خود را بکار می‌برم که کالاهای استاندارد تهیه کنم و رضایت مشتریان خود را جلب نمایم.»
وی اضافه می‌کند: «برخی از مغازه‌داران از اینکه مشتریانشان کم شده گلایه دارند و گرانی اجناس را بهانه می‌کنند اما مسئله اساسی گرانی اجناس نیست، عوامل دیگر هم دخیل هستند که مهم‌ترین آنها مسئله استاندارد بودن اجناس است، مشتریان به دنبال کالاهای باکیفیت و مرغوب هستند و حتی حاضرند اجناس باکیفیت را به قیمت بالاتر بخرند چرا که اطمینان خاطر دارند جنسی که تهیه می‌کنند مطمئن و سالم است و خطری آنها را تهدید نمی‌کند. مسئله دیگر هم اخلاق و رفتار و خوش‌رویی مغازه‌داران است که باید با روی گشاده و اخلاق نیکو با مشتریان برخورد نمایند.»
به گفته این فروشنده مجموعه این عوامل مغازه‌ها را پر از مشتری می‌کند و فروش را به حداکثر می‌رساند.
«نیره پیروزبخت» رئیس سازمان ملی استاندارد ایران در این باره می‌گوید: «تولیدکنندگان کالا باید دو موضوع را مورد توجه قرار دهند یکی بحث کیفیت و دیگری بحث رقابت سالم و ورود به بازار رقابتی داخلی و خارجی است. تولیدکنندگان باید همیشه خودشان را در این حالت ببینند که اگر من کیفیت را رعایت نکنم، رقیب من در بازار داخلی و خارجی، بازار را از دست من می‌گیرد.»
وی اضافه می‌کند: «سازمان استاندارد موضوع استانداردسازی کالاها را بعنوان یک اولویت قرار داده و کیفیت و کمیت کالاها را نیز مدنظر قرار داده است. وقتی سازمان استاندارد کیفیت یک کالا را مورد تایید قرار می‌دهد، مردم می‌توانند با خیال راحت از آن کالا استفاده کنند، از طرفی تولیدکنندگان داخلی نیز باید استانداردهای لازم را ارتقا داده و کیفیت محصولات خود را بالاتر ببرند تا علاوه بر عرضه محصولات خود در بازار داخلی، رقبای خارجی را از دایره رقابت خارج کنند.»
استاندارد پایه‌های علمی و فنی معتبری در جهت کمک به تدوین قوانین مربوط به بهداشت، سلامتی، ایمنی و محیط زیست را فراهم نموده و همچنین زمینه رشد اقتصادی را مهیا می‌سازند.
اگر انسان بخواهد سالم زندگی کند به بهداشت، سلامتی و ایمنی نیاز دارد و استاندارد راهی است که با ارتقاء کیفیت کالاها به انسان‌ها برای داشتن یک زندگی خوب کمک می‌کند.

انتهای پیام /

مطالب بیشتر از «اخبار و رویداد»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

موضوع داغ هفته

 • آقای وزیر، وضع اقتصاد را خوب می داند

  آقای وزیر، وضع اقتصاد را خوب می داند

  مسعود کرباسیان وزیر امور اقتصادی و دارایی، در یادداشتی آورده است: " هر روز با تعداد زیادی پرسش از سوی روزنامه نگاران، فعالان بخش خصوصی، مردم عادی و حتی برخی کارشناسان مواجه‌ام: آیا وضع اقتصاد ما خوب است؟ از آن مهم تر اینکه باید به این تفکر سرنوشت ساز هم پاسخ بدهم که آیا در ایران می‌توان کارآفرینی کرد یا نه؟

خبر آگهی

 • هاپیر تایر، خدمتی ویژه در کسب و کار آنلاین

  هاپیر تایر، خدمتی ویژه در کسب و کار آنلاین

  هایپرتایر با ایده‌ای خلاقانه برای ارایه خدماتی متفاوت در عرصه فروش آنلاین تایر بوجود آمد؛ ویژگی اصلی این مجموعه ارایه خدماتی متمایز در زمینه نصب تایرهای عرضه شده به صورت سیار است‌.

آخرین خبرها

 • کل مازندران درگیر خشکسالی است

  کل مازندران درگیر خشکسالی است

  مدیرکل هواشناسی مازندران گفت: از ابتدای مهر سال گذشته تا پایان اردیبهشت ماه 1397 ، کل مساحت استان متاثر از انواع خشکسالی بوده است.

 • پرطرفدارترین عینک‌های آفتابی در ایران

  پرطرفدارترین عینک‌های آفتابی در ایران

  در دو ماهه نخست سال جاری ۴۰۰ هزار دلار عینک آفتابی به ایران وارد شده است که در این بین عینک‌های آفتابی ایتالیایی بیشترین طرفدار را در میان ایرانی‌ها دارند.

 • ایران رتبه دوم جهانی در ارائه مقاله علمی دارد

  ایران رتبه دوم جهانی در ارائه مقاله علمی دارد

  معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه محققان ایرانی سالانه بیش از 48 هزار مقاله در موسسه های معتبر بین المللی به ثبت می رسانند، گفت: کشورمان به لحاظ ارائه مقاله علمی رتبه دوم را درجهان دارد.

 • 2600میلیارد تومان برای تکمیل آزاده راه جنوب تهران تخصیص یافت

  2600میلیارد تومان برای تکمیل آزاده راه جنوب تهران تخصیص یافت

  وزیر راه و شهرسازی گفت: میزان سرمایه گذاری برای تکمیل آزاده راه 158 کیلومتری کنارگذر جنوب تهران، اکنون به 2600 میلیارد تومان افزایش یافته است.

 • بخش خصوصی؛ زمینه ساز حمایت از کالای ایرانی

  بخش خصوصی؛ زمینه ساز حمایت از کالای ایرانی

  اصناف به عنوان بزرگترین نهاد غیردولتی متولی بخش خصوصی در کشور، نقشی تعیین‌کننده ای در حمایت از کالای ایرانی بر عهده دارند. از این رو باید جایگاه واقعی اصناف را شناخت و ارزش های معنوی، اجتماعی و اقتصادی تلاشگران عرصه شکوفایی اقتصادی کشور را ارج نهاد.

 • باغ‎ویلا جای مسکن مهر را می‎گیرد

  باغ‎ویلا جای مسکن مهر را می‎گیرد

  ساخت باغ‎ویلا به‌جای مسکن مهر در برخی استانها کلید خورد.

 • تعیین تکلیف سپرده گذاران ثامن‌الحجج تا سقف ۳ میلیارد ریال

  تعیین تکلیف سپرده گذاران ثامن‌الحجج تا سقف ۳ میلیارد ریال

  بانک پارسیان در اطلاعیه‌ای چگونگی تعیین تکلیف سپرده‌های ثامن الحجج تا سقف ۳ میلیارد ریال را به منظور بازپرداخت سپرده‌های این تعاونی اعلام کرد.

 • 9 متهم پرونده موسسه های مالی در بازداشت هستند

  9 متهم پرونده موسسه های مالی در بازداشت هستند

  دادستان تهران گفت: پرونده موسسه های مالی در مرحله تحقیقات قرار دارد و 9 متهم این پرونده در بازداشت هستند.

 • افزایش قیمت به بهانه تغییر نرخ ارز ممنوع

  افزایش قیمت به بهانه تغییر نرخ ارز ممنوع

  دو دستگاه دولتی در اطلاعیه‌ای با الزامی کردن ثبت قیمت کالاهاوخدمات بهره‌مند ازنرخ ارز رسمی در سامانه«اطلاع رسانی قیمت کالاوخدمات»هرگونه افزایش قیمت به بهانه تغییرنرخ ارز را ممنوع کردند.

 • محدودیت‌های جدید در پرداخت وام مسکن

  محدودیت‌های جدید در پرداخت وام مسکن

  مدیرعامل بانک مسکن از شرایط جدید پرداخت تسهیلات مسکن خبر داد و گفت: از این به بعد به واحدها مشروط بر رعایت الگوی مصرف یعنی با مساحت کمتر از ۱۰۰ متر مربع تسهیلات پرداخت می‌کنیم؛ ضمن اینکه تسهیلات صرفا به مناطقی داده می شود که تقاضا وجود دارد.

 • ایران از واردات گندم بی نیاز شد

  ایران از واردات گندم بی نیاز شد

  معاون زراعت وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه امسال بیش از 10 میلیون و 200 هزار تن گندم از اراضی زیر کشت برداشت می شود گفت: با این میزان برداشت، نیازی به واردات گندم نخواهیم داشت.

 • ثبت قیمت کالا‌های بهره‌مند از ارز رسمی الزامی شد

  ثبت قیمت کالا‌های بهره‌مند از ارز رسمی الزامی شد

  سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان اعلام کرد: ثبت قیمت کالا‌ها و خدمات بهره‌مند از نرخ ارز رسمی در سامانه ۱۲۴ این سازمان الزامی است.

 • الگوی نوین مشاغل خانگی در هشت استان در حال اجراست

  الگوی نوین مشاغل خانگی در هشت استان در حال اجراست

  معاون جهاد دانشگاهی کشور گفت: الگوی نوین توسعه مشاغل خانگی در حال حاضر بصورت پایلوت در هشت استان کشور در حال انجام است.

 • توصیه‌های هواشناسی کشاورزی برای روزهای آغازین تابستان

  توصیه‌های هواشناسی کشاورزی برای روزهای آغازین تابستان

  انجام عملیات آبیاری در ساعات اولیه صبح و یا اواخر روز با توجه به افزایش دما، رنگ آمیزی کندوها برای کاهش اثر گرمای هوا به رنگ‌های سفید یا زرد و تنظیم دما و بهبود شرایط تهویه در مرغداری‌ها و گاوداری‌ها از جمله توصیه‌های هواشناسی کشاورزی برای روزهای پنجشنبه تا سه‌شنبه (31 خرداد تا 5 تیرماه) است.

 • متقاضیان اشتغال روستایی چقدر وام گرفتند؟

  متقاضیان اشتغال روستایی چقدر وام گرفتند؟

  فعالیت ۱۵۵ تعاونی دانش‌بنیان در ایران، پرداخت ۱۲۰۰ میلیارد تومان تسهیلات اشتغال روستایی و معافیت سهم بیمه کارفرمایان به شرط جذب فارغ التحصیلان از مهمترین عناوین اخبار حوزه کار و تعاون در هفته جاری بود.

 • پیشرفت ۴۵ درصدی آزادراه جنوب تهران با سرمایه ۲۵۰۰ میلیاردی

  پیشرفت ۴۵ درصدی آزادراه جنوب تهران با سرمایه ۲۵۰۰ میلیاردی

  وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه آزادراه کنارگذر جنوبی تهران با پیشرفت ۴۵ درصدی طبق برنامه زمان بندی در حال اجراست، گفت: بر اساس قرارداد این پروژه سال ۹۸ به بهره برداری خواهد رسید.

 • صادرات غیرنفتی با ۲۱ درصد رشد به ۱۱.۲ میلیارد دلار رسید

  صادرات غیرنفتی با ۲۱ درصد رشد به ۱۱.۲ میلیارد دلار رسید

  رییس کل گمرک ایران در تشریح تازه‌ترین آمار از وضعیت تجارت خارجی کشور گفت: صادرات غیرنفتی کشور با افزایش قابل توجهی به ۱۱ میلیارد و ۲۴۲ میلیون دلار رسیده است.

 • جلوی قاچاق پوشاک به کشور گرفته شود

  جلوی قاچاق پوشاک به کشور گرفته شود

  رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: قاچاق پوشاک، تولید کنندگان داخلی را متضرر کرده و ضروری است تا اقدام اساسی برای جلوگیری از ورود غیر قانونی پوشاک به کشور صورت گیرد.

 • احتکار خودرو غیرقابل تصور است

  احتکار خودرو غیرقابل تصور است

  ‌معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: احتکار خودرویی که برخی‌ها صحبت آن را به میان آوردند غیرقابل تصور است چرا که محصول تولید شده نمی‌تواند در انبار و یا سوله‌ای نگهداری شود.

 • پوشش بیمه روستایی و عشایری دو برابر شده است

  پوشش بیمه روستایی و عشایری دو برابر شده است

  مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر، افراد زیر پوشش این صندوق را یک میلیون و 600 هزار خانوار اعلام کرد و گفت: در دولت دوازدهم میزان افراد بیمه روستایی و عشایری دو برابر شد.

 • صفحه نخست روزنامه های اقتصادی 31 خردادماه

  صفحه نخست روزنامه های اقتصادی 31 خردادماه

  صفحه نخست روزنامه‌های اقتصادی امروز پنجشنبه 31 خرداد97به بیان مسائلی همچون استیضاح تیم اقتصادی دولت کلید خورد، برخورد قاطعانه برای واردات غیر ضروری، در نشست اوپک توافقی در کار نخواهد بود، نوسان های ارزی تاثیری در رشد صنایع دستی ندارد، فعالیت های رانتی بستر زندگی اشرافی، اقتصاد بالنده نیازمند حمایت بخش مالی، می پردازد.

 • وادرات 400هزار دلاری عینک آفتابی به کشور

  وادرات 400هزار دلاری عینک آفتابی به کشور

  در دو ماهه نخست سال جاری ۴۰۰ هزار دلار عینک آفتابی به ایران وارد شده است که در این بین عینک‌های آفتابی ایتالیایی بیشترین طرفدار را در میان ایرانی‌ها دارند.

 • تلفات برق در چهار سال آینده ٩ درصد کاهش می‌یابد

  تلفات برق در چهار سال آینده ٩ درصد کاهش می‌یابد

  معاون وزیر نیرو در أمور برق و انرژی گفت:با برنامه ریزی های و تلاش‌های انجام شده تا کنون تلفات برق از 15 درصد به 9/10 درصد رسیده است و در ادامه روند کنونی در چهار سال آینده تصمیم بر آنست که این مقدار تلفات به 9 درصد کاهش یابد.

 • جزئیات سرانه بیمه کارکنان دولت در بیمه سلامت اعلام شد

  جزئیات سرانه بیمه کارکنان دولت در بیمه سلامت اعلام شد

  سرپرست اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان بیمه سلامت ایران اعلام کرد: سرانه بیمه‌ای بیمه شدگان صندوق کارکنان دولت بابت بیمه شده اصلی و «تبعی ۱» معادل دو درصد از حقوق ماهیانه آنان است که مشمول کسور بازنشستگی نیز می‌شود.

 • صندوق تخصصی نهال و اندام تکثیری راه اندازی شد

  صندوق تخصصی نهال و اندام تکثیری راه اندازی شد

  صندوق تخصصی نهال و اندام تکثیری با سرمایه اولیه یک میلیارد و ۶۴ ریال میلیون تومان راه اندازی شد.

 • صادرات "تراورس" ایرانی به کشورهای حاشیه خلیج‌فارس

  صادرات "تراورس" ایرانی به کشورهای حاشیه خلیج‌فارس

  مدیر یک شرکت داخلی از صادرات تراورس ایرانی به کشورهای جنوبی حاشیه خلیج‌فارس خبر داد و گفت: در این راستا طی یکسال اخیر مذاکرات متعددی را با عمانی‌ها انجام داده‌ایم اما به دلیل دیپلماسی موجود مقداری این برنامه با کندی پیش می‌رود.

 • دستگاه های اجرایی باید به دولت الکترونیک بپیوندند

  دستگاه های اجرایی باید به دولت الکترونیک بپیوندند

  رئیس دفتر رئیس جمهوری بر آماده بودن زیرساخت های دولت الکترونیک و همراه تاکید کرد و پیوستن هرچه زودتر دستگاه های اجرایی برای ارائه بهتر خدمات به شهروندان را خواستار شد.

 • سیف:بانک مشترک ایرانی – سوری تاسیس شود

  سیف:بانک مشترک ایرانی – سوری تاسیس شود

  رئیس کل بانک مرکزی در دیدار با وزیر تجارت و اقتصاد خارجی سوریه ضمن استقبال از گسترش روابط بانکی دو کشور، پیشنهاد کرد با همکاری دو طرف بانک مشترک ایران و سوریه تشکیل شود.

 • افزایش نرخ دلار و پوند، کاهش یورو

  افزایش نرخ دلار و پوند، کاهش یورو

  بانک مرکزی نرخ ۳۹ ارز را برای امروز اعلام کرد که براساس آن نرخ ۲۰ ارز از جمله دلار و پوند افزایش، نرخ ۱۵ ارز مانند یورو کاهش و نرخ ۴ ارز نیز ثابت ماند.

 • خبر دادستان تهران از پشت پرده گرانی های سکه

  خبر دادستان تهران از پشت پرده گرانی های سکه

  دادستان تهران در جریان اشاره به چند پرونده اقتصادی و موضوع گرانی ‌های اخیر به دلایل افزایش قیمت سکه هم اشاره کرد.