همراه با تجارب یک معلول کارآفرین

 • یکشنبه 12 آذر 1396 11:30
 • شناسه 12541
همراه با تجارب یک معلول کارآفرین

روز معلولان همیشه فرصتی است برای بیان کمبودها و مشکلات این قشر از جامعه، اما گاهی می‌توان به بهانه این روز سراغ چهره‌های موفق معلول رفت و از نزدیک دید که این افراد چطور شعار معلولیت محدودیت نیست را در زندگی معنا کردند.

به گزارش شبکه ایران کالا همه ما قصه افراد موفقی را شنیده‌ایم که با وجود محدودیت‌های خاصی که در قوای جسمانی آنها بوجود آمده است، مهارت‌ها و توانایی‌های ویژه‌ای را از خویشتن بروز داده‌اند و تا آن جایی پیش رفته‌اند که در دوران زندگی خویش و در بین همنوعان خودشان شاخص و برتر بوده‌اند. برخی از این افراد که اتفاقاً جزو نامداران تاریخ نیز محسوب می‌شوند عبارتند از:

-‌لودویک وان بتهوون موسیقیدان برجسته آلمانی (1827-1770 میلادی) که ناشنوا بود!

 

- هلن کلر(1936-1880 میلادی)، دختر نابینا و ناشنوای معروفی است که در 18 ماهگی ناگهان ارتباطش با دنیای بیرون قطع شد. اما چنان محکم و آرام در برابر ناملایمات پیش رفت که به عنوان اولین فرد نابینا- ناشنوا، از دانشگاه فارغ‌التحصیل شد.

 

- استیون ویلیام هاوکینگ: هاوکینگ یکی از بزرگترین فیزیکدانان نظریه معاصر است که در سال 1942 میلادی، در انگلستان به دنیا آمد و هم اکنون در دانشگاه کمبریج، صاحب کرسی ریاضیات لوکاس است. او دچار بیماری «ALS »  یا فلج نخاعی و مغزی است و بر رو صندلی چرخدار زندگی می‌کند و قدرت تکلم خود را نیز از دست داده است. 

 

 

- دکتر محمد خزائلی به سال 1292 هجری شمسی در اراک چشم به جهان گشود و در هجده ماهگی بر اثر ابتلا به بیماری آبله، بینایی خود را از دست داد. دکتر خزائلی بنیانگذار جمعیت حمایت از روشندلان ایران و آموزشگاه مخصوص نابینایان و صاحب امتیاز مجله روشندل بود. او را با «هلن کلر» و «طه حسین» نویسنده معروف مصری مقایسه می‌کردند. این شخص علاوه بر فارسی به سه زبان عربی، فرانسه و انگلیسی تسلط کامل داشت. می‌گویند اصول اولیه یادگیری زبان انگلیسی را  فقط در عرض دو هفته فرا گرفت.

 

- زهره اعتضاد، بانوی هنرمندی است که به سال 1341 در تهران متولد شده است و به صورت مادرزادی دچار معلولیت از ناحیه دو دست است و با کمک پاهایش نقاشی، خوشنویسی، قالیبافی و گلسازی می‌کند. او عضو انجمن بین‌المللی نقاشان آلمان است و تاکنون بیش از 60 نمایشگاه داخلی و 10 نمایشگاه خارجی برگزار کرده است و معتقد است اگر معلول نبود، انسان بلاتکلیف و بی هنری بود چراکه نیازی به اثبات چیزی نداشت و معلولیتش نشانی از جانب خداوند است برای او.

 

آنچه در پی آمد فقط شرح حال کوتاهی است از تعداد اندکی از این افراد که با اعتماد به نفس خویشتن  قدم در راه گذاشته‌اند و فطرت و قدرت انسانی را جلوه‌گر شده‌اند. آنچه زیباست و مغتنم، این است که ما نیز از تجربیات هریک از این افراد استفاده‌های لازم را ببریم.

 

جالب است بدانیم که یکی از این افراد نیز در ایران کوچک ما یعنی البرز زندگی می‌کند و با تلاش‌های خود و بهزیستی استان البرز توانسته از سد معلولیت عبور کند و گام در مسیر کارآفرینی قرار دهد. مصطفی حاج‌اسماعیلی 43 سال سن دارد، و تا مقطع سوم راهنمایی تحصیل کرده‌ است. این معلول کارآفرین تا 13 سال پیش در آبیک قزوین زندگی می‌کرد و در یک باشگاه ورزشی بدنسازی فعالیت می‌کرد و در کنار آن در مسابقات این رشته نیز شرکت داشت. فرصت را غنیمت شمردیم و با این کارآفرین البرزی گفتگویی را که در ادامه خواهد آمد انجام دادیم.

 

 

  

چطور شد تحت پوشش بهزیستی البرز درآمدید؟

 

13 سال پیش وقتی به کرج مهاجرت  کردم به دلیل شرکت در برخی از مسابقات ورزشی و به دلیل آنکه از ناحیه پا معلول بودم از طرف بهزیستی وارد این مسابقات شدم.

 

 به سبب اینکه علاقه فراوانی به نوآوری و جستجو در مشاغل مختلف داشتم، رفته رفته نزدیک به 72 شغل را بدون آنکه شاگردی کرده باشم آموختم، مشاغلی همچون جوشکاری، کار با فلزات مختلف و چرم، کار با چوب، انواع کارهای ساختمانی و غیره. تجربه تمام این کارها به من این فرصت را داد تا بتوانم به راحتی کار دکورسازی را شروع کنم و تمام احتیاجات و ملزومات این کار را هم خودم انجام دهم.

 

تا به امروز 28 سال است که به کار دکورسازی برای آتلیه عکاسی‌ها، تئاتر، سینما و هر چیزی که به دکورسازی نیاز داشته باشد اشتغال دارم.

 

چرا به شما عنوان کارآفرین یا نوآور را اطلاق می کنند؟

 

البته آنقدر سرگرم کارم هستم که فراموش می‌کنم که چرا این عناوین را به من اطلاق می‌کنند. اما شاید به خاطر آن باشد که  هیچگاه معلولیت من نتوانسته است مانع از رسیدن به هدف‌هایم باشد و مهمتر از آن، با کمترین امکانات توانسته‌ام کارهای مناسبی را ارائه دهم. یکی از مهمترین اقدامات من این است که از ضایعات کارگاه‌های مختلف، مغازه‌ها و دور ریختنی‌هایی که برای دیگران هیچ استفاده‌ای ندارد برای تولیدات خودم استفاده می‌کنم. 

 

چه انگیزه ای شما را به سمت ایجاد این شغل کشاند تا در نتیجه امروز به عنوان یک کاآفرین موفق شناخته شوید؟

 

باید بگویم من که امروز برای خودم ایجاد اشتغال کرده‌ام با همنوعان خودم هیچ فرقی ندارم و حتی از ناحیه خانواده نیز هیچ حمایتی نداشتم. حتی برخی مانع از رسیدن من به اهدافم نیز می‌شدند و روحیه‌ام را خراب می‌کردند. من هم مثل معلول‌های دیگر ناامید بودم و مکرراً سوالاتی نظیر چرا این طور شد یا چرا من وغیره را از خود و دیگران می‌پرسیدم، تا اینکه در حدود 25 سال پیش، روزی به اتفاق همسرم از یک نمایشگاه دیدن کردم. در آن نمایشگاه، نقاشی‌های یک جانباز را عرضه کرده‌ بودند که با دهان خود آنها را ترسیم کرده بود.

 

وقتی تابلو‌ها را دیدم باور نمی‌کردم و نمی‌توانستم قبول کنم که این نقاشی‌ها با دهان یک فرد معلول کشیده شده باشد تا اینکه وارد قسمتی شدم که عیناً مشاهده کردم که جانبازی که فقط گردنش حرکت می‌کند با چنان مهارتی نقاشی‌ها را ترسیم می‌کند که هر ببینده‌ای را مجذوب و متحیر می‌کند. این اتفاق باعث دگرگونی من شد و باعث شد یک تصمیم قطعی را برای رسیدن به اهدافم بگیرم.

 

در واقع بعد از آن بازدید از نمایشگاه و دیدن آن جانباز متوجه شدم که نباید برای رسیدن به هدف‌ها عجول بود و برعکس باید صبور بود و پشتکار داشت. همه می‌دانند که برای دیدن سپیده و سحر باید سیاهی و شب را پشت سر گذاشت و در واقع سختی‌ها موجود را تحمل کرد تا به هدف رسید.

 

‌بهزیستی استان البرز چه اقداماتی را برای شما انجام داده است؟

 

خوشبختانه بهزیستی استان البرز در این سالها با در اختیار گذاشتن برخی امکانات، انجام کارها را برایم آسانتر کرده است که جا دارد از تمامی مسئولان این سازمان تشکر و قدردانی کنم.

 

هدف اصلی من این است که مهارت‌هایی را که آموخته‌ام به دیگر همنوعان خودم هم آموزش دهم، چراکه خودم هم این مسیر را آمده‌ام و به خوبی متوجه هستم که یک معلول چه مشکلاتی را تحمل می‌کند تا بتواند نیاز خود را از دیگران قطع کند تا او را به عنوان یک سربار نگاه نکنند.

 

من به این نتیجه رسیده‌ام که اگر برای همنوعان خود زمینه اشتغال را ایجاد کنم آنها هم می‌توانند مانند من به مرحله‌ایی برسند که به جای آنکه برای انجام امور خود به دیگران وابسته شوند، این دیگران باشند که به آنها وابسته باشند.

 

چه اقدامی برای انتقال تجربیاتتان به دیگر همنوعان خود انجام داده‌اید؟

 

برای این کار مطمئناً به فراخوان‌هایی نیاز است که به معلولان اطلاع دهد که قرار است به آنها آموزش داده شود و خوشبختانه بهزیستی در نظر دارد این اقدام را انجام داده و کلاس‌هایی را بصورت رایگان برای این مهم برگزار کند.

 

در ابتدا قرار است در این کلا‌س‌ها حدود 6 یا 7 شغل را به کارآموزان آموزش دهم و به تدریج و با کمک بهزیستی آن را گسترش دهم. در این کلاس‌ها معلولان و اشخاصی که تحت پوشش بهزیستی هستند با گذراندن یک دوره کوتاه مدت می‌توانند به درآمدی در حدود 500 تا 600 هزار تومان برسند.

 

برای معلولان در کلاس‌های مذکور، آموزش شغل‌هایی در نظر گرفته شده است که معلولان با کمترین سرمایه می توانند شروع به کار کنند و احتیاج به ابزار خاصی نداشته باشند تا خطری آنها را تهدید کند.

 

 

در کل در راستای اهداف خود به دنبال اقداماتی هستم که نتیجه بخش باشد، برای اینکه فهمیده‌ام که همه انسان‌های بزرگ که اتفاقاً زندگی نامه آنها را هم خوانده‌ام، از هیچ شروع کرده‌اند، مانند « فورد» که از انبار خود شروع به کار کرد یا بیل گیتس که آدم فقیری بود، اما اینگونه افراد از همان ابتدا به دنبال رسیدن به اهداف خود و کارهای نتیجه بخش بوده‌اند.

 

افراد دیگری را با معلویت جسمی می شناسید که اقدام به ایجاد اشتغال برای خود کرده‌ باشند؟

 

متأسفانه ایجاد اشتغال خودجوش از طرف معلولان کمتر صورت می‌پذیرد و در واقع بیشتر معلولان به کارهای اداری در مراکز روی می‌آورند. شاید این مسئله به خاطر آن باشد که معلولان به دنبال آن هستند که مسئولان ذیربط بسترهای لازم را برای آنها فراهم کنند تا از این طریق بتوانند به مشاغل دیگری نیز بپردازند. این مشکل را می‌توان از طریق ایجاد تعاونی‌ها و صنف‌های مخصوص معلولان شاغل برطرف کرد تا در نتیجه این اقدام معلولینی که محصولاتی را تولید می‌کنند بتوانند به راحتی آن را وارد بازار فروش کنند.

 

مطمئناً فروش تولیدات این قشر و حتی افراد دیگر می تواند مشوق کارهای بیشتر، بهتر و متنوع شود و کشورمان را کمتر وابسته به محصولات خارجی کند. آن وقت است که دیگر اعمال تحریم‌ها از طریق بیگانگان هیچ سودی برای آنها نخواهد داشت، چراکه ما تولیدات داخلی خود را تقویت کرده‌ایم.

 

سخن پایانی؟

 

سحر را نمی توان دید مگر با گذار از شب.

انتهای پیام/

مطالب بیشتر از «اخبار و رویداد»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

موضوع داغ هفته

 • 8 راهکار بانک مرکزی برای مدیریت نوسانات بازار ارز

  8 راهکار بانک مرکزی برای مدیریت نوسانات بازار ارز

  علی رغم نگرانی های ایجاد شده درباره وضعیت بازار ارز در ماه های اخیر و تشدید این نگرانی‌ها با توجه به خروج آمریکا از برجام، بانک مرکزی ابزارهای موثری برای مدیریت نوسانات این بازار از طریق اصلاح زیرساخت‌ها و روش‌های انتقال پول دارد.

خبر آگهی

 • هاپیر تایر، خدمتی ویژه در کسب و کار آنلاین

  هاپیر تایر، خدمتی ویژه در کسب و کار آنلاین

  هایپرتایر با ایده‌ای خلاقانه برای ارایه خدماتی متفاوت در عرصه فروش آنلاین تایر بوجود آمد؛ ویژگی اصلی این مجموعه ارایه خدماتی متمایز در زمینه نصب تایرهای عرضه شده به صورت سیار است‌.

آخرین خبرها

 • کم آبی کرمان فراتر از خط قرمز

  کم آبی کرمان فراتر از خط قرمز

  افزایش جمعیت، توسعه فعالیت های صنعتی و معدنی، تشدید وضعیت کم بارشی پیاپی، کشاورزی سنتی و کاهش روز افزون منابع آبی بر اثر خشکسالی طی سالهای گذشته، استان کرمان را فراتر از خط قرمز کم آبی قرار داده است.

 • تاکید رئیس مجلس بر حمایت از مکانیزم‌های رونق صادرات فرش

  تاکید رئیس مجلس بر حمایت از مکانیزم‌های رونق صادرات فرش

  رئیس مجلس شورای اسلامی بر لزوم حمایت از صنعت فرش دستباف تاکید کرد و گفت: باید به مکانیزم های رونق صادرات فرش توجه شود.

 • رشد ۶۰ درصدی صادرات گاز طبیعی

  رشد ۶۰ درصدی صادرات گاز طبیعی

  مدیر امور بین‌الملل شرکت ملی گاز گفت: میزان صادرات گاز ایران در سال ۹۶ نسبت به مدت مشابه قبل، ۶۰ درصد رشد کرده و پیش‌بینی می‌کنیم سهم صادرات گاز کشورمان در سال‌های آتی افزایش یابد

 • قیمت مرغ تا عیدفطر افزایش نمی یابد

  روند کاهشی قیمت مرغ در بازار

  رئیس اتحادیه پرنده و ماهی با بیان اینکه روند کاهشی قیمت مرغ ادامه دارد، گفت: مرغداران با این روند قیمتی در حال متضرر شدن هستند.

 • آذری پور: تولید کنندگان دخانیات خودشان سیگار قاچاق وارد می کنند

  سالانه ۴۰ میلیارد نخ سیگار در کشور دود می شود

  عضو کمیته سیاستگذاری کنترل دخانیات تاکید کرد: آمار مصرف ۵۵ میلیارد نخ سیگار در سال دروغ صنعت است.

 • افزایش ۲۰۰ درصدی گردشگران خارجی در ارس

  افزایش ۲۰۰ درصدی گردشگران خارجی در ارس

  مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس از رشد ۲۰۰ درصدی گردشگران خارجی و توسعه گردشگری حلال نسبت به مدت مشابه در سال ۱۳۹۵ در این منطقه خبر داد.

 • بومی‌سازی دستگاه بازرسی کانتینری کالا در شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان

  بومی‌سازی دستگاه بازرسی کانتینری کالا در شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان

  رئیس شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان از ساخت و بومی‌سازی دستگاه بازرسی کانتینری کالا توسط یک شرکت دانش‌بنیان ، مستقر در این شهرک خبر داد.

 • دارو از دایره گیرندگان ارز یارانه ای،​ کنار رفت

  یارانه دارو قطع شد

  رئیس اتحادیه واردکنندگان دارو گفت: دارو از دایره گیرندگان ارز یارانه ای کنار رفت و براساس تصمیم جدید مسئولان قرار است واردات دارو با دلار 4 هزار و 200 تومان و یوروی 5 هزار و 200 تومان انجام شود.

 • واردات لوازم آرایشی و بهداشتی رسما ۱۱میلیون دلاری شد

  واردات 11 میلیون دلاری لوازم آرایشی و بهداشتی در فروردین ماه

  رقم واردات رسمی لوازم آرایشی و بهداشتی از ۱۱میلیون دلار در ماه نخست سال جاری گذشت.

 • قیمت روغن 9 درصد گران شد، برنج 15 درصد ارزان

  قیمت روغن 9 درصد گران شد، برنج 15 درصد ارزان

  شهروندانی که این روزها برای تهیه مایحتاج عمومی خود به بازار مراجعه می کنند، از افزایش محسوس قیمت برخی اقلام خوراکی و بخصوص کالاهای اساسی خبر می دهند.

 • مازاد تراز تجاری به یک میلیارد دلار رسید

  میزان صادرات 2 ماهه کشور از 7 میلیارد دلار گذشت

  بر اساس آمارهای تجارت خارجی کشور در اردیبهشت ماه، با صادرات ۷ میلیارد و ۷۳۹ میلیون دلاری و همچنین واردات ۶ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلاری، مازاد تراز تجاری کشور به یک میلیارد دلار نزدیک شد.

 • اعلام شرایط جدید برای صادرکنندگان

  اعلام شرایط جدید برای صادرکنندگان

  معاون سازمان توسعه تجارت اعلام کرد: با توجه به مصوبه اخیر هیأت دولت درخصوص برگشت ارز حاصل از صادرات، هیچکدام از صادرکنندگان مجبور به بازگشت ارز حاصل از صادرات صرفاً از طریق سیستم بانکی نیستند و ظرف شش ماه باید ۹۵ درصد از ارز حاصل از صادرات خود را به یکی از روش های ارائه شده در این مصوبه به کشور بازگردانده و تسویه کنند.

 • قیمت سکه افزیش یافت، طلا ارزان شد

  قیمت سکه افزیش یافت، طلا ارزان شد

  در معاملات امروز بازار سکه و طلای امروز بهای سکه افزایش یافت اما طلای 18 عیار با کاهش قیمت مواجه شد.

 • نوبخت: از بانک‌ها برای بودجه ۹۶ وام نگرفتیم

  کسری درآمد نفت از منابع صندوق توسعه ملی تامین شد

  رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت:‌ برای جبران کمبود درآمد نفت در بودجه سال ۹۶ با نظارت دستگاه‌های نظارتی از منابع صندوق توسعه ملی استفاده کردیم.

 • خرید حمایتی هر کیلو شیرخام 140 تومان افزایش یافت

  خرید حمایتی هر کیلو شیرخام 140 تومان افزایش یافت

  سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران با هدف حمایت از دامداران خرد و جمع آوری شیرخام مازاد، نرخ خرید حمایتی این محصول را در سال جاری با 140 تومان افزایش در هرکیلوگرم به 1440 تومان رساند.

 • معاملات مسکن در اردیبهشت ماه 16.7 درصد رشد کرد

  معاملات مسکن در اردیبهشت ماه 16.7 درصد رشد کرد

  بانک مرکزی اعلام کرد: تعداد معاملات آپارتمان های مسکونی شهر تهران در اردیبهشت ماه امسال به بیش از 19 هزار واحد رسید که نسبت به ماه پیش و ماه مشابه سال گذشته به ترتیب 278.7 و 16.7 درصد افزایش نشان می دهد.

 • تقاضای مس در بورس، هشت برابر شد

  تقاضای مس در بورس، هشت برابر شد

  عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران گفت: تلاش تولیدکنندگان برای تهیه مواد اولیه سبب شده تا از هفته گذشته تاکنون، تقاضا برای خرید مس در بورس هشت برابر شود.

 • جهش صادراتی سرب، صنعت باتری سازی را دچار مشکل کرد

  جهش صادراتی سرب، صنعت باتری سازی را دچار مشکل کرد

  جهش صادرات سرب تولیدی در کشور که به دلیل تعدیل نرخ ارز در فروردین ماه روی داد، سبب شد تا به گفته رئیس انجمن صنعت باتری و ذخیره سازهای ایران، این صنعت با مشکل تامین مواد اولیه روبرو شود.

 • افزایش 20 درصدی تعرفه حمل ‌و نقل در کشور اجرا شد

  افزایش 20 درصدی تعرفه حمل ‌و نقل در کشور اجرا شد

  در نشست هم اندیشی وزیر راه و شهرسازی با نمایندگان رانندگان حمل و نقل بار ومسافر، افزایش 20 درصدی نرخ کرایه حمل‌ونقل برای همه استان ها اعمال شد در حالی که پیش از این محدوده 10 تا 20 درصدی تعیین شده بود.

 • گواهی مبدا شرط صادرات فولاد و انواع فلزات

  گواهی مبدا شرط صادرات فولاد و انواع فلزات

  وزیر صنعت، معدن و تجارت در نامه‌ای به رئیس کل گمرک، ممنوعیت مشروط صادرات فولاد و هر نوع فلز دیگر را اعلام کرد.

 • شنیده شدن سوت قطار در اردبیل

  شنیده شدن سوت قطار در اردبیل

  رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان اردبیل گفت: با بهره برداری راه اهن اردبیل، میانه سوت قطار بعد از سه سال در سال 99 در اردبیل شنیده می شود.

 • رشد 27 درصدی تولید فولادخام ایران

  رشد 27 درصدی تولید فولادخام ایران

  انجمن جهانی فولاد اعلام کرد: در چهار ماهه نخست سال جاری میلادی، ایران هشت میلیون و 127هزارتن فولاد خام تولید کرد که در همسنجی با پارسال که 6 میلیون و 369 هزار تن بود، 27/6 درصد رشد نشان می دهد.

 • حسرت پسته خندان بر دل کشاورزان

  حسرت پسته خندان بر دل کشاورزان

  پسته ایران شهرتی جهانی دارد و همواره زینت مجالس و محافل در ایام مختلف سال است، اما امسال با از بین رفتن بخش بزرگی از این محصول در استان کرمان، حسرت پسته های خندان بر دل کشاورزان مانده است.

 • صادرات بی رویه سرب صنعت باتری سازی را دچار مشکل کرد

  صادرات بی رویه سرب صنعت باتری سازی را دچار مشکل کرد

  جهش صادرات سرب تولیدی در کشور که به دلیل تعدیل نرخ ارز در ماه فروردین روی داد، سبب شد تا به گفته رئیس انجمن صنعت باتری و ذخیره سازهای ایران، این صنعت با مشکل تامین مواد اولیه روبرو شود.

 • واسطه گران و دلالان از چرخه بازار گوشت خارج می شوند

  صادرات دام زنده همچنان ممنوع

  معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی از ادامه توقف صادرات دام زنده تا اطلاع بعدی برای تنظیم بازار گوشت قرمز خبر داد.

 • سرمایه‌های سرگردان چرا به صنعت نمی‌روند؟

  سرمایه‌های سرگردان چرا به صنعت نمی‌روند؟

  کاهش نرخ سود بانکی در سال گذشته علاوه‌ بر التهاباتی که در بازار ارز و طلا به وجود آورد، یک خلأ مهم در اقتصاد کشور را هم هشدار داد و آن عدم وجود زیرساخت‌های صنعتی موثر برای جذب سرمایه‌های خارج شده از بانک‌ها بود؛ صنعتی که می‌تواند محقق‌کننده کلیدواژه‌های تولید، ارزش افزوده و اشتغال مولد باشد.

 • مجوز واردات تخم مرغ از ترکیه دوباره صادر شد.

  واردات تخم مرغ از سرگرفته شد

  مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام اعلام کرد: برای تنظیم بازار، مجوز واردات تخم مرغ از ترکیه دوباره صادر شد.

 • رشد قیمت سهم‌های فلزی، افت نفتی‌ها

  نبض بورس تهران

  بازیگران بورس تهران امروز شاهد افت قیمت سهام های گروه نفت بودند این در حالی بود که عمده سهم‌ها در گروه فلزات اساسی با افزایش قیمت رو به رو شد.

 • برداشت 40 هزار تن چای از باغات شمال

  برداشت 40 هزار تن چای از باغات شمال

  چای ایرانی که به صورت عمده از باغ های شمال کشور بویژه استان گیلان به دست می آید، محصولی طبیعی که در راستای حمایت از کالای ایرانی، نخستین بار در کشور، در بورس کالای منطقه آزاد انزلی عرضه می شود.

 • دولت برنامه ای برای افزایش قیمت نان ندارد

  هشدار به نانوایی های آزادپز

  معاون بازرگانی شرکت بازرگانی دولتی ایران گفت: با توجه به ثبات قیمت گندم در سالجاری، دولت هیچ برنامه ای برای افزایش قیمت نان و آرد خبازی های آزاد پز ندارد.