نقش جوانان و دانشجویان در تحقق اهداف «اقتصاد مقاومتی»

  • پنجشنبه 16 آذر 1396 14:24
  • شناسه 12711
نقش جوانان و دانشجویان در تحقق اهداف «اقتصاد مقاومتی»

نقش دانشجویان در تبلیغ و ترویج حمایت از تولید ملی، به گونه ای است که مردم را می توانند به استفاده از کالاهای داخلی تشویق کنند

مردم ایران از دیرباز با مفهوم «ایستادگی»، «تحریم‌های ناعادلانه»، «فشار اقتصادی»، «اقدامات خصمانه» و واژگانی از این دست آشنا بوده و هستند اما طی سال‌های اخیر با شدت گرفتن تحریم‌ها، بهانه‌جویی‌ها، اقدامات نادرست و فشارهای اقتصادی دولت‌های غربی بر ایران و با تدبیر و تاکید رهبر فرزانه انقلاب بر توجه هرچه بیشتر به توانمندی‌های بومی خصوصاً در عرصه اقتصادی، واژه «اقتصاد مقاومتی» در میان آحاد مردم ایران معنا و مفهوم تازه‌ای به خود گرفت تا جایی که در فرهنگ امروز ما حرکت در راستای «اقتصاد مقاومتی» نه فقط معنای ریاضت‌کشی و ترمیم زخم‌هایی که تحریم‌ و فشارهای ناعادلانه غربیان بر اقتصاد کشور ‌گذاشته را ندارد بلکه پیشرفت، ترقی، توجه به استفاده بهتر از منابع مالی و انسانی را به ارمغان آورده است.

امروز می‌توان «اقتصاد مقاومتی» را در یک کلام، ایستادگی همه جانبه و خردمندانه در مقابل مانع تراشی‌های ظالمانه کشورهای غربی به بهانه‌های مختلف از یک سو و گام نهادن در مسیر توسعه و پیشرفت کشور دانست.

با توجه به بیانات مقام معظم رهبری وظیفه اصلی کارشناسان و محققان عرصه‌های اقتصادی و ملی کشور تدوین و تکمیل برنامه‌ اقتصادی مستقل، خودمحور و کارآمدی است که «اقتصاد مقاومتی» را به ابزاری برای تبدیل فشارها و تحریم‌ها به فرصت و تغییر مسیر اقتصاد کشور به سوی توسعه هرچه بیشتر مبدل کند.

اما در این کارزار، تدوین برنامه مناسب کافی نیست بلکه تلاش و کوشش همه‌ افراد جامعه به ویژه اهالی علم و فرهنگ در هر جایگاه و مقامی لازم و ضروری است. برای مثال جامعه دانشگاهی از جمله اساتید و دانشجویان علوم جامعه‌شناسی، مردم‌شناسی و اقتصاد با تکیه بر فرهنگ ایرانی- اسلامی و برپایی همایش‌ها‌ و کارگاه‌های متعدد در میان اقشار مختلف جامعه می‌توانند گام بنیادینی در راستای شفاف‌سازی رویکردها، اهداف و تاثیرات «اقتصاد مقاومتی» بر آینده جامعه و کشور بردارند و با آگاه‌سازی افراد جامعه، ایشان را با کارآفرینی، حمایت از تولید ملی، استفاده درست و بجا از پتانسیل‌های موجود، استفاده حداکثری از همه ظرفیت‌ها، تقویت فرهنگ کار و تولید، اصلاح الگوی مصرف، پرهیز از اسراف، اعتقاد به روح خودباوری، خوداتکایی و مردمی کردن اقتصاد آشناتر کنند.

در این میان نقش جوانان به ویژه دانشجویان در راستای تحقق اهداف «اقتصاد مقاومتی» باید بسیار پررنگتر باشد. جوانان فعال در عرصه علم، فرهنگ، رسانه‌، تشکل‌ها و نهادهای دانشجویی باید به شکل مستمر پیگیر موضوعاتی مانند شفاف‌سازی اطلاعات، رونق در تولید و اشتغالزایی، مبارزه با فساد، اصلاح نظام مالیاتی، اصلاح نظام بانکی، پولی و هدایت نقدینگی به سوی تولید و اهتمام به خودکفایی در تولید محصولات اساسی باشند و برای رسیدن به این هدف مهم به مسئولان یاری رسانند.

از سوی دیگر این قشر آینده‌ساز با فرهنگ‌سازی در میان اطرافیان خود می‌توانند بسیاری از رفتارهای مصرفی نادرست جامعه همچون استفاده غیرمعمول از حامل‌های انرژی، آب، برق و ... را که مصرف آن در کشور فراتر از استانداردهای جهانی است اصلاح کرده و با تبلیغ و ترویج حمایت از تولید ملی، مردم را به استفاده از کالاهای داخلی تشویق کنند تا بازار تولیدات داخلی رونق گیرد و باورهای نادرست از میان مردم به دست فراموشی سپرده شود.

 

از دیگر زوایایی که در بحث «اقتصاد مقاومتی» اهمیت بالایی دارد، موضوع گرایش برخی از مردم نسبت به تجمل‌گرایی و اشرافی‌گری است. مسلماً برای رسیدن به اهداف مد نظر مبحث «اقتصاد مقاومتی» چنین گرایش‌ و دیدگاهی مذموم، غلط و به دور از عقلانیت است و نخبگان جامعه باید تلاش خود را در جهت ریشه‌کنی چنین معضلاتی انجام دهند.

انتهای پیام/

 

مطالب بیشتر از «اخبار و رویداد»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

موضوع داغ هفته

خبر آگهی

  • هاپیر تایر، خدمتی ویژه در کسب و کار آنلاین

    هاپیر تایر، خدمتی ویژه در کسب و کار آنلاین

    هایپرتایر با ایده‌ای خلاقانه برای ارایه خدماتی متفاوت در عرصه فروش آنلاین تایر بوجود آمد؛ ویژگی اصلی این مجموعه ارایه خدماتی متمایز در زمینه نصب تایرهای عرضه شده به صورت سیار است‌.

آخرین خبرها