ترسیم نقشه راه شیعیان در زمان غیبت با تدبیر امام حسن عسگری(ع)

 • سه شنبه 05 دی 1396 22:02
 • شناسه 13370
 ترسیم نقشه راه شیعیان در زمان غیبت با تدبیر امام حسن عسگری(ع)

امام حسن عسگری(ع) یازدهمین پیشوای شیعیان جهان با تدبیر و روشنگری، پیروان خویش را برای پذیرش مساله غیبت حضرت مهدی(عج) آماده کرد و با هدایت های حکیمانه به خرافه پرستی ها و همچنین شبهه افکنی های جریان های انحرافی پایان بخشید و حقایق راستین دین اسلام را پیش چشم همگان آشکار ساخت.

سیره و روش ائمه اطهار(ع) از زاویه های مختلفی قابل بررسی است و یکی از مولفه های مهم زندگی این بزرگواران دفاع از عقاید، معارف و فرهنگ اسلام حقیقی به شمار می رود. آنان در این رهگذر کوشش های فراوانی را به کار بستند و در سخت ترین شرایط در برابر کجروی ها و انحراف ها ایستادند.

امام حسن عسگری(ع) به عنوان یازدهمین پیشوای شیعیان در دوران امامت خویش علاوه بر طاغوت ستیزی، همواره با فرقه هایی که به تحریف اسلام می پرداختند مبارزه می کرد. این امام بزرگوار در هشتم ربیع الثانی 232 هجری در شهر مدینه دیده به جهان گشود. «ابومحمد» کنیه این امام همام و «صامت، هادی، رفیق، زکی، سراج، مضی، شافی، نقی و عسگری» از لقب های ایشان به شمار می روند.

این امام همام با وجود حکمفرما بودن خفقان شدید در جامعه، همواره سعی داشت تا سطح علمی و بصیرت شیعیان را ارتقا بخشد و زمینه را برای پذیرش دوره غیبت امام زمان(عج) در اذهان مردم و جامعه فراهم کند.

فعالیت های علمی امام حسن عسگری (ع) در رد شبهه های مخالفان

امام حسن عسگری(ع) کوشش های علمی فراوانی را در دفاع از اسلام ناب محمدی و با روشنگری در ارتباط با شبهه های موجود انجام داد و با تمام محدودیت هایی که از طرف خلیفه های عباسی برای او وجود داشت، شاگردان بسیاری را تربیت کرد. خرافه پرستی و شبهه پراکنی ها درباره اعتقادهای مسلمانان در جامعه آن روز بسیار گسترش یافته بود که در این راستا امام(ع)‌ با برگزاری جلسه های علمی، مردم را نسبت به مسایل روز و حقایق آشنا می ساخت و با جذب آنان در راه مبارزه با حاکمان جور به هدایت و روشنگری می پرداخت.

 آماده سازی شیعیان برای دوران غیبت حضرت مهدی(عج)
آماده سازی شیعیان برای دوره غیبت امام مهدی(عج) از جمله فعالیت های امام حسن عسگری(ع) به شمار می رفت و ایشان وظیفه داشت تا مردم را برای دوران غیبت فرزند بزرگوارش آماده کند. عباسیان که حدیث ها و روایت های مستند در ارتباط با میلاد دوازدهمین پیشوای شیعیان(عج) را در دست داشتند، مراقبت از امام حسن عسگری(ع) را به اوج خود رساندند و امام(ع) را مجبور به حضور پی در پی در دربار می‌کردند و حتی به بهانه ‌های مختلف ایشان را به زندان می‌بردند و تحت نظارت مأموران مخفی خود قرار می‌دادند. مراقبت‌های شدیدی درباره رفت و آمدهای امام (ع) و شیعیان به وجود می آمد که با رفتار هوشمندانه و تدبیرهای خاص ایشان، نقشه دشمنان در آزار و اذیت شیعیان و دوستداران آن حضرت(ع) خنثی شد. با توجه به اینکه امام حسن عسگری(ع) سال های زیادی را در زندان عسکریه بسر می برد تمامی کارها و نامه های خویش را به وسیله وکلا یا همان نوابین انجام می داد.

این آماده سازی در طول تاریخ امامت به وسیله ائمه اطهار(ع) انجام گرفت و زمینه سازی برای پذیرش مساله غیبت تداوم یافت و در دوران امام هادی (ع) و امام حسن عسگری (ع) و با نزدیک شدن زمان تولد حضرت مهدی (عج) این نیاز جدی تر شد. نشر حدیث ها و معارف مربوط به عصر غیبت و ویژگی های آن از جمله مبحث هایی بود که امام (ع) با یاران و نمایندگان خود مطرح می کرد تا به اطلاع مردم رسانیده شود.

ایستادگی امام حسن عسگری (ع) در برابر جریان های انحرافی
امام حسن عسگری (ع) با روشنگری های خویش، اندیشه های انحرافی و مخالفان دین الهی را رسوا می ساخت و با آگاهی کامل از این جریان ها به هدایتگری پیروانش می پرداخت و بدین وسیله گروه های زیادی از مردم را از سرگردانی نجات می داد. امام حسن عسگری (ع) در خصوص گروه منحرفان بارها اعلام موضع کرد و افراد زیادی را که گرفتار انحراف های دینی شده بودند رهایی بخشید. امام یازدهم(ع) در زمان امامت خود بدنه اجتماعی شیعه را به عنوان یک جریان سیاسی برای تشکیل جامعه به خوبی مدیریت کرد. وی که همواره در تمام دوران زندگی خویش تحت فشار بود از هر فرصتی برای ارتباط و هدایت شیعیان بهره می‌برد.

دستگاه حکومت بنی عباس از امامت امام زمان(عج) وحشت داشتند و می‌دانستند جانشین امام حسن عسگری(ع) بزرگمردی است که جهان را پر از عدل و داد می‌کند، از این رو با تحت نظر گرفتن ایشان از همان ابتدا در فکر نابودی حضرت مهدی(عج) بودند. با وجود حفاظت های شدید دستگاه حکومتی امام حسن عسگری(ع) با ایستادگی در برابر حاکمان وقت در جهت حفظ و گسترش اسلام کوشید. به دنبال افشاگری ها و فعالیت های ارزنده آن امام همام(ع)، معتمد عباسی دستور از میان بردن امام یازدهم(ع) را صادر کرد.

تاکید امام حسن عسگری (ع) به زیارت اربعین
امام حسن عسگری(ع) همواره شیعیان را به حفظ یادبود مراسم زیارت اربعین تشویق می کرد زیرا بقای شیعه را در گرو پیوند با زیارت اربعین امام حسین(ع) می دانست چراکه نهضت سید و سالار شهیدان(ع) عامل بقا و حیات دین اسلام است این امام همام می خواست که نهضت کربلا تا همیشه زنده بماند. امام حسن عسگری (ع) با تاکید بر زیارت اربعین سعی داشت تا شعارها و نهضت عاشورا در طول تاریخ گم نشود و شیعه مانند دیگر فرقه ها در شرایط سخت از میان نرود. امام حسن عسگری (ع) اتحاد و انسجام مسلمان و شیعیان را پیرامون نهضت امام حسین(ع) جستجو می کرد و بزرگی امروز شیعه و رهایی از سختی های دوران غیبت را مرهون واقعه عاشورا می دانست.

شیوه های رفتاری و عملی امام حسن عسگری(ع)؛ عاملی موثر در کاهش آسیب های اجتماعی
توجه به زندگی ائمه معصومان(ع) بسیاری از آسیب های اجتماعی را که جامعه امروزی در آن گرفتار هستند، ترمیم می کند. شناختن راه و روش امامان و بزرگی هدف آنان می تواند از به وجود آمدن جریان های تکفیری جلوگیری به عمل آورد و آنها را به اسلام ناب برگرداند. امام حسن عسگری(ع) با درس آموزی و اتخاذ برنامه های راهبردی سبب پیمان گروه های مختلف مردم شد و با یادآوری حوادث مهم تاریخی همچون اربعین سعی در اصلاح آسیب های موجود در آن روزگار داشت که استفاده از روش ایشان به عنوان الگویی موثر خواهد توانست، تاثیر معنوی و اخلاقی زیادی در میان مردم و جامعه امروزی به جای بگذارد.

انتهای پیام/

مطالب بیشتر از «اخبار و رویداد»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

موضوع داغ هفته

 • 8 راهکار بانک مرکزی برای مدیریت نوسانات بازار ارز

  8 راهکار بانک مرکزی برای مدیریت نوسانات بازار ارز

  علی رغم نگرانی های ایجاد شده درباره وضعیت بازار ارز در ماه های اخیر و تشدید این نگرانی‌ها با توجه به خروج آمریکا از برجام، بانک مرکزی ابزارهای موثری برای مدیریت نوسانات این بازار از طریق اصلاح زیرساخت‌ها و روش‌های انتقال پول دارد.

خبر آگهی

 • هاپیر تایر، خدمتی ویژه در کسب و کار آنلاین

  هاپیر تایر، خدمتی ویژه در کسب و کار آنلاین

  هایپرتایر با ایده‌ای خلاقانه برای ارایه خدماتی متفاوت در عرصه فروش آنلاین تایر بوجود آمد؛ ویژگی اصلی این مجموعه ارایه خدماتی متمایز در زمینه نصب تایرهای عرضه شده به صورت سیار است‌.

آخرین خبرها

 • حذف یکی از خوان‌های مالیاتی برای تولیدکنندگان

  حذف یکی از خوان‌های مالیاتی برای تولیدکنندگان

  معافیت واحدهای تولیدی از پرداخت چهار درصد علی‌الحساب واردات قطعی هرچند گامی امیدوارکننده در راستای رونق واحدهای تولیدی است، اما به طور حتم نقطه پایانی نیست و باید شاهد لحاظ سایر معافیت‌های مالیاتی از جمله مالیات بر ارزش افزوده و مالیات بر عملکرد در کنار اخذ عوارض گمرکی باشیم.

 • سفر گردشگران جمهوری آذربایجان به ایران افزایش یافت

  سفر گردشگران جمهوری آذربایجان به ایران افزایش یافت

  سفر گردشگران جمهوری آذربایجان به ایران در چهار ماه نخست سال جاری میلادی ،در مقایسه با مدت زمان مشابه سال پیش 11.6 درصد افزایش یافته است .

 • صنایع دستی در فروشگاه های زنجیره ای عرضه می شود

  صنایع دستی در فروشگاه های زنجیره ای عرضه می شود

  سرپرست معاونت صنایع دستی کشور می گوید: مذاکره با مدیران فروشگاه های زنجیره ای شهروند، رفاه و هایپر استار برای عرضه صنایع دستی در سال «حمایت از کالای ایرانی» در جریان است.

 • دو سال است دست به دامان وزارت راهیم!

  دو سال است دست به دامان وزارت راهیم!

  دبیر انجمن شرکت‌های راه‌سازی معتقد است نرسیدن به خواسته‌های سرمایه‌گذاران بخش خصوصی در پروژه‌های آزادراهی می‌تواند امکان ادامه حیات را از آنها بگیرد و شاید دیر رسیدن به تقاضاهای آنها رساندن نوش‌دارو بعد از مرگ سهراب باشد.

 • برنج مازندران از بحران آب بی‌نصیب نماند

  برنج مازندران از بحران آب بی‌نصیب نماند

  مدیرعامل آب منطقه‌ای مازندران گفت: یکی از راه کارهای اساسی برای رفع بحران آب در اراضی کشاورزی نوبت بندی است.

 • واردات دانه روغنی آفتابگردان ممنوع شد +سند

  واردات دانه روغنی آفتابگردان ممنوع شد +سند

  وزارت صنعت، معدن و تجارت با صدور بخش نامه‌ای واردات دانه روغنی آفتابگردان را ممنوع اعلام کرد.

 • عناوین نخست روزنامه های اقتصادی شنبه 5خرداد97

  عناوین نخست روزنامه های اقتصادی شنبه 5خرداد97

  روزنامه های اقتصادی شنبه 5 خرداد به مسائلی همچون قرارداد 85 میلیون دلاری هند در چابهار، واکنش صندوق جهانی پول به تحریم سیف، احتمال رونق دوباره چهارراه استانبول و انتظار ایران تا ارائه بسته اقتصادی اروپا در 10 خرداد پرداختند.

 • نرخ بلیت پروازهای داخلی اوج گرفت/ قیمت نجومی پرواز تهران - مشهد

  نرخ بلیت پروازهای داخلی اوج گرفت/ قیمت نجومی پرواز تهران - مشهد

  با نزدیک‌شدن به تعطیلات چندروزه، نرخ بلیت پروازهای داخلی در حال اوج‌گیری است. قیمت پرواز تهران ــ‌بوشهر از مرز نیم‌میلیون تومان عبور کرده و بلیت پرواز تهران ــ‌کیش نیز ۶۱۵هزار تومان فروخته می‌شود.

 • دلیل مخالفت با تعیین سقف ۳ سال در قراردادهای موقت

  دلیل مخالفت با تعیین سقف ۳ سال در قراردادهای موقت

  رئیس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی می‌گوید نگرانی کارفرمایان درباره‌ی تعیین سقف سه ساله برای قراردادهای موقت بی‌مورد است، چون بحث بر سر کارهای غیرمستمر است، وقتی زمان کاری از سه سال فراتر می‌رود منطقی آن است که تا زمان استمرار با کارگر قرارداد دائمی بسته شود و وقتی کار پایان می‌یابد دیگر ارتباطی میان کارگر و کارفرما برقرار نیست.

 • اعلام فهرست کالاهای صادراتی مشمول دستورالعمل جدید ارزی

  اعلام فهرست کالاهای صادراتی مشمول دستورالعمل جدید ارزی

  به گفته عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران، فهرست اقلام صادراتی که امکان فروش ارز خارج از سامانه نیما برای آنها وجود ندارد هفته آینده اعلام می‌شود.

 • پایان برداشت بهاره برگ سبز چای تا پایان هفته

  پایان برداشت بهاره برگ سبز چای تا پایان هفته

  برداشت بهاره برگ سبز چای از باغ‌های شمال کشور تا پایان هفته آینده ادامه دارد.

 • اعلام علت فروخته نشدن ارز به مسافران

  اعلام علت فروخته نشدن ارز به مسافران

  ارز مسافرتی یکی از مواردی است که بانک مرکزی خود را متعهد به تامین آن می داند و بر این اساس به ازای هر سفر خارجی هموطنان در سال بین 500 تا هزار یورو یا معادل آن به ارزهای دیگر پرداخت می شود.

 • پنبه تولید پنبه رو نزنیم

  پنبه تولید پنبه رو نزنیم

  مجری طرح پنبه گفت: با توجه به ظرفیت داخلی و برنامه اقتصاد مقاومتی، خودکفایی تولید پنبه در چشم انداز 1404 تحقق خواهد یافت.

 • اجرایی شدن23 طرح برق رسانی در استان بوشهر

  اجرایی شدن23 طرح برق رسانی در استان بوشهر

  مدیرعامل شرکت برق منطقه ای استان های فارس و بوشهر گفت: سال گذشته 23 طرح مهم برق رسانی با یکهزار و 700 میلیارد ریال اعتبار در استان بوشهر اجرا شد.

 • قارچ های فله ای نخرید

  قارچ های فله ای نخرید

  مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی قزوین گفت: شهروندان باید از خرید قارچ های فله ای و بدون نشان خودداری کنند.

 • توضیح پتروشیمی درباره "کمبود بطری بسته‌بندی موادغذایی"

  توضیح پتروشیمی درباره "کمبود بطری بسته‌بندی موادغذایی"

  در پی ادعای برخی از صنایع غذایی مبنی بر کمبود بطری برای بسته‌بندی و عرضه محصول در بازار و همچنین افزایش قیمت این ظروف از سوی مجتمع پتروشیمی تندگویان، این شرکت اعلام کرد که دلالی در بازار و قاچاق این محصول به خارج از کشور باعث کاهش عرضه شده است.

 • ایران بزودی نرخ مرجع زعفران را دنیا تعیین می کند

  ایران بزودی نرخ مرجع زعفران را دنیا تعیین می کند

  مدیرعامل بورس کالا با بیان اینکه راه اندازی معاملات نقدی و آتی زعفران در بورس کالا به شفافیت قیمت و تعیین نرخ در بلند مدت کمک می کند، گفت:ایران بزودی نرخ مرجع زعفران را در دنیا تعیین می کند.

 • سالانه 7.5 میلیارد مترمکعب آب شرب مصرف می شود

  سالانه 7.5 میلیارد مترمکعب آب شرب مصرف می شود

  وزیر نیرو با تاکید بر اصلاح بد مصرفی آب گفت: میزان مصرف آب شرب کشور سالانه 7.5 میلیارد مترمکعب است.

 • معاملات مسکن در کشور 33 درصد افزایش یافت

  معاملات مسکن در کشور 33 درصد افزایش یافت

  رئیس اتحادیه مشاوران املاک گفت: 75 هزار و 945 مبایعه نامه در اردیبهشت ماه امسال در دفاتر مشاوران املاک سراسر کشور ثبت شد که در مقایسه با مدت مشابه پارسال، بیش از 33 درصد رشد نشان می دهد.

 • خودکفایی دوباره گندم و صرفه‌جویی ۳ میلیارد دلاری

  خودکفایی دوباره گندم و صرفه‌جویی ۳ میلیارد دلاری

  معاون وزیر کشاورزی از پیش‌بینی خرید تضمینی ۱۰.۵ میلیون تنی گندم در سال جاری خبر داد و گفت: اگر این پیش‌بینی محقق شود که شرایط اقلیمی گویای نوید وضعیت بهتری را نیز می‌دهد، می‌توانیم بیش از سه میلیارد دلار صرفه‌جویی ارزی کنیم.

 • قیچی و برش آقای هاکوپیان برای تیم ملی فوتبال

  قیچی و برش آقای هاکوپیان برای تیم ملی فوتبال

  فدراسیون فوتبال ایران آنقدر درگیر داستان های تمام نشدنی مربوط به کیت های آدیداس بوده است که ماجرای اندازه زدن لباس های ستاره های تیم ملی در اردوهای قبلی هرگز به چشم نیامده اما در مراسم رونمایی از لباس های رسمی ملی پوشان خبرنگاران ورزشی برای اولین بار با چهره ای آشنا شدند که نامش یادآور پوشاک رسمی است.

 • نشاء برنج در 85 درصد شالیزارهای گیلان

  نشاء برنج در 85 درصد شالیزارهای گیلان

  مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی گیلان گفت: تاکنون نشاء برنج در 85 درصد شالیزارهای گیلان انجام شده است.

 • حمایت از طرح های نانو با نانومچ

  حمایت از طرح های نانو با نانومچ

  سومین فراخوان دوره‌ ششم برنامه تجاری ‌سازی فناوری نانو (نانومچ) آغاز شد و مهلت ارسال طرح برای این دوره تا 10 خرداد است، طرح های پذیرفته شده مورد حمایت این برنامه قرار می گیرند.

 • آغازعملیات اجرایی سد دشت پلنگ در استان بوشهر

  آغازعملیات اجرایی سد دشت پلنگ در استان بوشهر

  با حضور وزیر نیرو، استاندار و نمایندگان مردم استان بوشهر در مجلس شورای اسلامی عملیات اجرایی سد دشت پلنگ در شهرستان دشتی از توابع این استان بوشهر آغاز شد.

 • رکود350 طرح صنعتی در مازندران

  رکود 350 طرح صنعتی در مازندران

  مدیرکل صنعت،معدن و تجارت مازندران گفت: هم اکنون 350 طرح صنعتی در این استان با وجود پیشرفت فیزیکی بالای 60 درصد به دلیل نداشتن سرمایه ثابت نیمه کاره رها شده است.

 • پسته کاران مناطق جنوبی کشور محلول پاشی نکنند

  پسته کاران مناطق جنوبی کشور محلول پاشی نکنند

  مدیرکل شبکه پایش سازمان هواشناسی گفت: به علت وزش باد و رگبار، پسته کاران مناطق جنوبی کشور باغ های پسته را محلول پاشی نکنند.

 • عبورقیمت سبد نفتی اوپک از مرز ۷۷ دلار

  عبورقیمت سبد نفتی اوپک از مرز ۷۷ دلار

  قیمت سبد نفتی اوپک مرز ۷۷ دلار برای هر بشکه را پشت سر گذاشت.

 • شرط حذف وثیقه از وام اشتغال روستایی

  شرط حذف وثیقه از وام اشتغال روستایی

  مهمترین عناوین این هفته خبرهای کار و تعاون، به ایجاد ۶۸ هزار فرصت شغلی در بخش تعاون، برپایی نمایشگاه کالای ایرانی در مصلای امام خمینی، حذف وثیقه از تسهیلات اشتغال روستایی و بخشودگی جرایم بیمه‌ای کارفرمایان اختصاص داشت.

 • منتظر کاهش قیمت لوازم‌خانگی نباشید!

  منتظر کاهش قیمت لوازم‌خانگی نباشید!

  درپی افزایش قیمت لوازم خانگی و اعلام سازمان حمایت مصرف‌کنندگان مبنی بر ممنوعیت افزایش قیمت و تخلف بودن این امر، ‌انجمن تولیدکنندگان لوازم خانگی تصریح کرد که این مسئله میسر نخواهد بود و قیمت‌ها کاهش نمی‌یابد.

 • اختلاف 500 میلیون دلاری آمار مصرف برنج در جیب کاسبان واردات

  اختلاف 500 میلیون دلاری آمار مصرف برنج در جیب کاسبان واردات

  اختلاف آمار درباره مصرف سرانه برنج میان وزارت صنعت ، معدن و تجارت با جهاد کشاورزی سالانه به حدود 500 هزار تن واردات مازاد می انجامد که بر اساس قیمت رسمی اعلامی 500 میلیون دلار برای صندوق ارزی کشور هزینه دارد .