دستیابی به کمال انسانیت و اعتلای معنویت با الگوسازی از سیره فاطمی

 • جمعه 18 اسفند 1396 15:35
 • شناسه 15643
 دستیابی به کمال انسانیت و اعتلای معنویت با الگوسازی از سیره فاطمی

حضرت زهرا(س) تجلی انسانیت و کمال گرایی است ایشان با حضور فعال در صحنه های گوناگون اجتماع و حفظ جایگاه والای خویش توانست ارزش های وجودی زن را به منصه ظهور برساند. اینک زنان مسلمان می توانند با تاسی از سیره صدیقه کبری(س) در جهت رسیدن به خودباوری و احیای هویت اسلامی خویش حرکت کنند و به حقوق مهم و اساسی خویش دست یابند.

«در خدمت مادر باش؛ زیرا بهشت زیر قدم های مادران است». این جمله سخن گرانقدر حضرت زهرا(س) محسوب می شود که به مسلمانان سفارش شده است و نشان از اهمیت جایگاه مادر نزد ائمه اطهار دارد.
زندگی و سیره حضرت فاطمه زهرا(س) دارای آثار و برکاتی از جمله اندیشه، عبرت آموزی، تقویت ایمان، احیای دین، ارتباط با بزرگان و درس دین داری و تقوا است.

جایگاه و مقام حضرت زهرا(س) نزد پروردگار از نزول «آیه تطهیر، مباهله، مودت و سوره الکوثر» به دست می آید، شخصیتی که با توجه به آیه تطهیر از هر گونه ناپاکی منزه و بر پایه داستان مباهله با حضور در کنار پدر بزرگوارشان حضرت محمد(ص) اتمام حجت الهی برای مسلمان جهان و مخالفان شد.

حضرت فاطمه(س) بانوی دو عالم در 20 جمادی الثانی سال پنجم بعثت با قدوم مبارک خویش جهان اسلام را غرق شادی و سرور کرد. ایشان در آغوش پرمهر مادری چون حضرت خدیجه(س) و در محضر پربرکت پدر بزرگوار خویش حضرت محمد(ص) از چشمه دانش معنوی بهره مند شد.

رسول اکرم(ص) نام مبارک فاطمه را برای این بانوی پرهیزکار برگزیدند. همچنین زهرا، صدیقه، طاهره، مبارکه، بتول، راضیه، مرضیه، محدثه، صدیقه کبراء، حوراء و عذراء از جمله نام های ایشان به شمار می رود و ام الفضائل، ام العلوم، ام الکتاب، الم الخیره و ام الاسماء، ام الحسن، ام الحسین، ام المحسن، ام الائمه و ام ابیهاء از کنیه های حضرت صدیقه کبرا(س) است.

روز ولادت زهرای مرضیه(س) به فرمان امام خمینی(ره) بنیانگذار جمهوری اسلامی به عنوان «روز زن و مادر» نام گرفت تا بتوان با پیروی از شیوه زندگانی آن حضرت(س) و خاندان پیامبر اسلام(ص) به درک روشنی از زندگی رسید.

ضرورت الگوسازی شخصیت حضرت زهرا(س) در ابعاد مختلف زندگی
شخصیت حضرت فاطمه(س) دارای ابعاد مختلفی است که این ویژگی ها در سخنان بزرگان دینی نیز دیده می شود و همگی نشان از جایگاه و سیره ایشان دارد. در آموزه های دینی حضرت زهرا(س) به عنوان «سیده النسا العالمین» یعنی بهترین زن جهان نامیده شده است. در جامعه اسلامی نیز برای اینکه بهرسید، نیاز به الگوسازی از شخصیت زهرای مرضیه(س) و سیره فاطمی وجود دارد. ایشان سرمشق پاکدامنی، عفاف، تقوا و جهاد محسوب می شود. مبارزه با ظلم، حضور در صحنه های اجتماعی با حفظ حجاب برای مبارزه با ظالمان، پاسداری از ارزش های معنوی و تربیت انسان های تاریخ ساز بخشی از جمله سیره معنوی حضرت فاطمه(س) به شمار می رود.

این بانوی پرهیزگار زمانی دیده به جهان گشود که زن، هیچ جایگاهی نداشت. در زمان جاهلیت تولد زنان موجب سر افکندگی بود اما پیامبر اکرم(ص) با احترام فراوان خود نسبت به حضرت فاطمه(س) نشان دادند که زن مقام ویژه ای در جامعه دارد. تنها راه نجات و سعادت انسان ها در جامعه پیروی از سیره ائمه اطهار(ع) است. در دین اسلام اگر به آموزه های اخلاقی توجه شود بسیاری از مسایل و ناهنجاری های اجتماعی رفع خواهد شد.

 اهتمام به تهذیب نفس و خودسازی شاخصه مهم رفتاری فاطمه زهرا(س)
خودسازی یکی از جنبه های رفتاری حضرت زهرا(س) است. ایشان به خودسازی، تهذیب نفس و تربیت روح و روان خود اهتمام داشت و همین خودسازی در سطح جامعه هم تاثیرگذار بود. اخلاق مداری یکی دیگر از مولفه های رفتاری این بانوی بزرگ محسوب می شود که اگر در جامعه روابط اخلاقی و حفظ حریم یکدیگر رعایت نشود، آسیب ها و ناهنجاری های اجتماعی رو به گسترش می رود. تهذیب نفس نیازمند اراده و تلاش مضاعف و ارتباط با الگویی همچون حضرت زهرا(س) است. باید دانست که ایشان الگوی بسیار ارزشمندی برای زنان جامعه ایرانی هستند.

 ایمان و مبارزه در راه خدا؛ شاخصه جهادی حضرت فاطمه(س)
حضرت زهرا(س) در میان امت اسلامی، انسانی نیایشگر و اهل عبادت بود و همواره مومنان را به فریضه نماز دعوت می کرد و در جنگ های بدر، احد، احزاب و ... همانند دیگر بانوان مسلمان حضور داشت و وظیفه انسانی و خدمات خود را در جنگ و در درمان بیماران ایفا می کرد. حضرت زهرا(س) فرزندانی را پرورش داد که هر کدام درس عزت، وفاداری، تقوا، بندگی، کرامت و مبارزه در راه خدا و اسلام را به جهانیان آموختند و برای دیگر مسلمانان اسوه و الگو شدند.

حضور زنان در عرصه های مختلف اجتماع
حضور پررنگ زنان در عرصه‌های مختلف اجتماع از مولفه های مهم پیشرفت در جامعه است. امروزه زنان کشور در راستای حفظ نقش خود همپای مردان در بخش های مختلف به عنوان یک فرد مستقل به فعالیت می پردازند. اگر چه افزایش حضور زنان در عرصه های اجتماعی جدا از تاثیر مثبتی که بر رشد شخصیت، اعتماد به نفس، افزایش آگاهی و تحکیم پایه های خانواده دارد، به دلیل نابرابری های اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی سلامت روانی آنها را نیز تهدید می کند. گاهی دیده می شود حضور فعال زنان در مناطق مختلف برابر نیست، یعنی همچنان خانه داری مهمترین وظیفه آنها محسوب می شود. این در حالی است که ساختار جامعه بدون حضور فعال زنان در اجتماع متحول نخواهد شد و آنان برای تسریع روند تغییر و تحقق هدف های توسعه پایدار می توانند مسوولیت بسیار مهم و اثرگذاری را برعهده بگیرند. ماهیت اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و ... از جمله عواملی به شمار می روند که بر روند حضور زنان در عرصه های مختلف تاثیر دارد.

توانمندسازی زنان راهی برای جلوگیری از آسیب های اجتماعی
نبود خودباروی زنان ریشه بسیاری از مشکلات و موانع توسعه ای است. باور نداشتن بر مهارت ها و توانمندی ها از مهمترین ضعف این قشر به شمار می رود و همین نبود خودباوری سبب می شود تا نتوانند در عرصه های مختلف اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و اقتصادی به فعالیت بپردازند. قوانین حمایتی در این زمینه باید فعال شود تا بانوان کشور به راحتی بتوانند در عرصه های مختلف کوشا باشند. توسعه پایدار تنها زمانی روی می دهد که حقوق مدنی، اجتماعی و سیاسی زنان در جامعه محترم شمرده شود و نگاه جنسیتی از میان برود. وضعیت زنان شاخصه اصلی توسعه هر کشور است و هر جامعه ای که بتواند شرایطی فراهم کند که در آن تمامی افراد از جمله زنان و مردان احساس تبعیض نداشته باشند، جامعه ای توسعه یافته خواهد شد.

انتهای پیام/

مطالب بیشتر از «اخبار و رویداد»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

موضوع داغ هفته

 • 8 راهکار بانک مرکزی برای مدیریت نوسانات بازار ارز

  8 راهکار بانک مرکزی برای مدیریت نوسانات بازار ارز

  علی رغم نگرانی های ایجاد شده درباره وضعیت بازار ارز در ماه های اخیر و تشدید این نگرانی‌ها با توجه به خروج آمریکا از برجام، بانک مرکزی ابزارهای موثری برای مدیریت نوسانات این بازار از طریق اصلاح زیرساخت‌ها و روش‌های انتقال پول دارد.

خبر آگهی

 • هاپیر تایر، خدمتی ویژه در کسب و کار آنلاین

  هاپیر تایر، خدمتی ویژه در کسب و کار آنلاین

  هایپرتایر با ایده‌ای خلاقانه برای ارایه خدماتی متفاوت در عرصه فروش آنلاین تایر بوجود آمد؛ ویژگی اصلی این مجموعه ارایه خدماتی متمایز در زمینه نصب تایرهای عرضه شده به صورت سیار است‌.

آخرین خبرها

 • واسطه گران و دلالان از چرخه بازار گوشت خارج می شوند

  صادرات دام زنده همچنان ممنوع

  معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی از ادامه توقف صادرات دام زنده تا اطلاع بعدی برای تنظیم بازار گوشت قرمز خبر داد.

 • سرمایه‌های سرگردان چرا به صنعت نمی‌روند؟

  سرمایه‌های سرگردان چرا به صنعت نمی‌روند؟

  کاهش نرخ سود بانکی در سال گذشته علاوه‌ بر التهاباتی که در بازار ارز و طلا به وجود آورد، یک خلأ مهم در اقتصاد کشور را هم هشدار داد و آن عدم وجود زیرساخت‌های صنعتی موثر برای جذب سرمایه‌های خارج شده از بانک‌ها بود؛ صنعتی که می‌تواند محقق‌کننده کلیدواژه‌های تولید، ارزش افزوده و اشتغال مولد باشد.

 • مجوز واردات تخم مرغ از ترکیه دوباره صادر شد.

  واردات تخم مرغ از سرگرفته شد

  مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام اعلام کرد: برای تنظیم بازار، مجوز واردات تخم مرغ از ترکیه دوباره صادر شد.

 • رشد قیمت سهم‌های فلزی، افت نفتی‌ها

  نبض بورس تهران

  بازیگران بورس تهران امروز شاهد افت قیمت سهام های گروه نفت بودند این در حالی بود که عمده سهم‌ها در گروه فلزات اساسی با افزایش قیمت رو به رو شد.

 • برداشت 40 هزار تن چای از باغات شمال

  برداشت 40 هزار تن چای از باغات شمال

  چای ایرانی که به صورت عمده از باغ های شمال کشور بویژه استان گیلان به دست می آید، محصولی طبیعی که در راستای حمایت از کالای ایرانی، نخستین بار در کشور، در بورس کالای منطقه آزاد انزلی عرضه می شود.

 • دولت برنامه ای برای افزایش قیمت نان ندارد

  هشدار به نانوایی های آزادپز

  معاون بازرگانی شرکت بازرگانی دولتی ایران گفت: با توجه به ثبات قیمت گندم در سالجاری، دولت هیچ برنامه ای برای افزایش قیمت نان و آرد خبازی های آزاد پز ندارد.

 • شرایط صادرات محصولات مرتبط با سازمان دامپزشکی کشور اعلام شد

  شرایط صادرات محصولات مرتبط با سازمان دامپزشکی کشور اعلام شد

  سازمان دامپزشکی کشور شرایط صادرات محصولات مرتبط با سازمان دامپزشکی را اعلام کرد.

 • راه اندازی زنجیره ماشین های کشاورزی در مزرعه سبزیجات برگی و گیاهان دارویی

  مکانیزه شدن مراحل کاشت، داشت و برداشت سبزیجات و گیاهان دارویی

  نخستین بار در کشور، مجموعه کامل ماشین های خاک ورزی و تهیه بستر، نشاکار، ریزدانه کار و برداشت ویژه انواع سبزیجات و گیاهان داروئی برگی در مزرعه ۷ هکتاری در شهرستان ساوجبلاغ استان البرز در قالب یک زنجیره کامل راه اندازی شد.

 • صندوق‌های جسورانه روشی خلاق برای کمک به شرکت‌های دانش‌بنیان

  صندوق‌های جسورانه روشی خلاق برای کمک به شرکت‌های دانش‌بنیان

  ستاری با اشاره به نقش شرکت‌های دانش‌بنیان ایرانی، گفت: باید قبول کنیم که خودمان سبب شده‌ایم که خارجی‌ها در کشور بیایند و فعالیت کنند؛ شرکت‌های دانش‌بنیان ایرانی امروز در مرحله بسیار خوبی قرار دارند اما با همین فرهنگ نادرست و انگ زدن به آنها اجازه نمی‌دهیم که این شرکت‌ها رشد کنند.

 • ایران سومین تولیدکننده گردو در جهان

  ایران سومین تولیدکننده گردو در جهان

  مدیرکل دفتر امور میوه های سردسیری و خشک وزارت جهاد کشاورزی پیش بینی کرد: با اصلاح و نوسازی باغات گردو، میانگین عملکرد این محصول به میانگین جهانی نزدیک می شود.

 • صنعت نفت ایران 110 ساله شد.

  داستان پیدایش نفت در ایران

  ۱۱۰ سال از زمانی که نخستین بار نفت ایران در عمق ۳۶۰ متری سطح زمین از چاه شماره یک مسجد سلیمان در منطقه نفتون فوران کرد، گذشت.

 • بودجه یک میلیارد دلاری بیماری‌های دخانی

  بودجه یک میلیارد دلاری بیماری‌های دخانی

  سالانه یک میلیارد دلار از بودجه کشور برای درمان بیماری‌ها و پیامد‌های ناشی از مصرف دخانیات صرف می‌شود.

 • یزد، قطب حمل و نقل ریلی کشور

  یزد، قطب حمل و نقل ریلی کشور

  مدیرکل راه آهن استان یزدگفت: ۴۰ درصد حمل و نقل ریلی کشور در استان یزد انجام می‌شود.

 • نصب نخستین سکوی فاز‌های ۲۲ تا ۲۴ پارس جنوبی

  نصب نخستین سکوی فاز‌های ۲۲ تا ۲۴ پارس جنوبی

  با بهره برداری از سکوی فاز‌های ۲۲ تا ۲۴، روزانه ۵۰۰ میلیون فوت مکعب گازشیرین به توان تولید گاز کشور افزوده می‌شود.

 • ۴ دلیل گرانی مسکن از زبان رئیس اتحادیه املاک

  ۴ دلیل گرانی مسکن از زبان رئیس اتحادیه املاک

  رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران گفت: ۴ مولفه ارز، سکه، طلا و بورس در قیمت مسکن تاثیرگذار است و تنها نیازمندان واقعی اقدام به خرید کنند.

 • افزایش ۲۰درصدی حداقل حقوق کارمندان دولت نهایی شد + سند

  افزایش ۲۰درصدی حداقل حقوق کارمندان دولت نهایی شد + سند

  شورای نگهبان استفساریه مجلس شورای اسلامی در خصوص جزء ۱ بند الف تبصره ۱۲ قانون بودجه سال ۹۷ را مغایر قانون اساسی تشخیص نداد و به این ترتیب افزایش ۲۰درصدی حقوق حداقلی‌بگیران در دولت اعمال خواهد شد.

 • توسعه گلخانه ها مرهم تنش های آبی کشاورزی

  توسعه گلخانه ها مرهم تنش های آبی کشاورزی

  خشکسالی چندین ساله، کاهش بارندگی و درپی آن خشک شدن قنات ها، چشمه ها و کاهش منابع آب زیرزمینی چالش هایی در بخش کشاورزی خراسان شمالی ایجاد کرده که به گفته کارشناسان توسعه گلخانه ها مرهمی برای تنش های آبی کشاورزی استان خواهد بود.

 • 1050 میلیارد ریال تسهیلات برای هتل سازی در بوشهر جذب شد

  1050 میلیارد ریال تسهیلات برای هتل سازی در بوشهر جذب شد

  مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان بوشهر گفت: به منظور توسعه مراکز اقامتی و زیر ساخت های گردشگری از سال گذشته تاکنون یکهزار و 50 میلیارد ریال از محل تسهیلات صندوق توسعه ملی برای تاسیس هتل در این استان جذب شده است.

 • حذف یکی از خوان‌های مالیاتی برای تولیدکنندگان

  حذف یکی از خوان‌های مالیاتی برای تولیدکنندگان

  معافیت واحدهای تولیدی از پرداخت چهار درصد علی‌الحساب واردات قطعی هرچند گامی امیدوارکننده در راستای رونق واحدهای تولیدی است، اما به طور حتم نقطه پایانی نیست و باید شاهد لحاظ سایر معافیت‌های مالیاتی از جمله مالیات بر ارزش افزوده و مالیات بر عملکرد در کنار اخذ عوارض گمرکی باشیم.

 • سفر گردشگران جمهوری آذربایجان به ایران افزایش یافت

  سفر گردشگران جمهوری آذربایجان به ایران افزایش یافت

  سفر گردشگران جمهوری آذربایجان به ایران در چهار ماه نخست سال جاری میلادی ،در مقایسه با مدت زمان مشابه سال پیش 11.6 درصد افزایش یافته است .

 • صنایع دستی در فروشگاه های زنجیره ای عرضه می شود

  صنایع دستی در فروشگاه های زنجیره ای عرضه می شود

  سرپرست معاونت صنایع دستی کشور می گوید: مذاکره با مدیران فروشگاه های زنجیره ای شهروند، رفاه و هایپر استار برای عرضه صنایع دستی در سال «حمایت از کالای ایرانی» در جریان است.

 • دو سال است دست به دامان وزارت راهیم!

  دو سال است دست به دامان وزارت راهیم!

  دبیر انجمن شرکت‌های راه‌سازی معتقد است نرسیدن به خواسته‌های سرمایه‌گذاران بخش خصوصی در پروژه‌های آزادراهی می‌تواند امکان ادامه حیات را از آنها بگیرد و شاید دیر رسیدن به تقاضاهای آنها رساندن نوش‌دارو بعد از مرگ سهراب باشد.

 • برنج مازندران از بحران آب بی‌نصیب نماند

  برنج مازندران از بحران آب بی‌نصیب نماند

  مدیرعامل آب منطقه‌ای مازندران گفت: یکی از راه کارهای اساسی برای رفع بحران آب در اراضی کشاورزی نوبت بندی است.

 • واردات دانه روغنی آفتابگردان ممنوع شد +سند

  واردات دانه روغنی آفتابگردان ممنوع شد +سند

  وزارت صنعت، معدن و تجارت با صدور بخش نامه‌ای واردات دانه روغنی آفتابگردان را ممنوع اعلام کرد.

 • عناوین نخست روزنامه های اقتصادی شنبه 5خرداد97

  عناوین نخست روزنامه های اقتصادی شنبه 5خرداد97

  روزنامه های اقتصادی شنبه 5 خرداد به مسائلی همچون قرارداد 85 میلیون دلاری هند در چابهار، واکنش صندوق جهانی پول به تحریم سیف، احتمال رونق دوباره چهارراه استانبول و انتظار ایران تا ارائه بسته اقتصادی اروپا در 10 خرداد پرداختند.

 • نرخ بلیت پروازهای داخلی اوج گرفت/ قیمت نجومی پرواز تهران - مشهد

  نرخ بلیت پروازهای داخلی اوج گرفت/ قیمت نجومی پرواز تهران - مشهد

  با نزدیک‌شدن به تعطیلات چندروزه، نرخ بلیت پروازهای داخلی در حال اوج‌گیری است. قیمت پرواز تهران ــ‌بوشهر از مرز نیم‌میلیون تومان عبور کرده و بلیت پرواز تهران ــ‌کیش نیز ۶۱۵هزار تومان فروخته می‌شود.

 • دلیل مخالفت با تعیین سقف ۳ سال در قراردادهای موقت

  دلیل مخالفت با تعیین سقف ۳ سال در قراردادهای موقت

  رئیس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی می‌گوید نگرانی کارفرمایان درباره‌ی تعیین سقف سه ساله برای قراردادهای موقت بی‌مورد است، چون بحث بر سر کارهای غیرمستمر است، وقتی زمان کاری از سه سال فراتر می‌رود منطقی آن است که تا زمان استمرار با کارگر قرارداد دائمی بسته شود و وقتی کار پایان می‌یابد دیگر ارتباطی میان کارگر و کارفرما برقرار نیست.

 • اعلام فهرست کالاهای صادراتی مشمول دستورالعمل جدید ارزی

  اعلام فهرست کالاهای صادراتی مشمول دستورالعمل جدید ارزی

  به گفته عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران، فهرست اقلام صادراتی که امکان فروش ارز خارج از سامانه نیما برای آنها وجود ندارد هفته آینده اعلام می‌شود.

 • پایان برداشت بهاره برگ سبز چای تا پایان هفته

  پایان برداشت بهاره برگ سبز چای تا پایان هفته

  برداشت بهاره برگ سبز چای از باغ‌های شمال کشور تا پایان هفته آینده ادامه دارد.

 • اعلام علت فروخته نشدن ارز به مسافران

  اعلام علت فروخته نشدن ارز به مسافران

  ارز مسافرتی یکی از مواردی است که بانک مرکزی خود را متعهد به تامین آن می داند و بر این اساس به ازای هر سفر خارجی هموطنان در سال بین 500 تا هزار یورو یا معادل آن به ارزهای دیگر پرداخت می شود.