میلاد با سعادت امام کاظم (ع) مبارک باد

  • یکشنبه 26 شهریور 1396 11:19
  • شناسه 905
میلاد با سعادت امام کاظم (ع) مبارک باد

شبکه ایران کالا میلاد با سعادت امام کاظم علیه السلام را تبریک عرض می نماید.

مژده‌ ای دل که به ماتاج سری داد خدا

شب ما سوته دلان را سحری داد خدا
سجده شکر به جا آر که از رحمت خویش
تیر جانسوز دعا را اثری داد خدا
شجر طیبه ی گلشن طاها را باز 
هم ثمر داده و هم برگ و بری داد خدا
تا که اسلام قوی گردد و الحاد ضعیف
صدف بحر ولا را گهری داد خدا
ای صبا فاطمه را مژده بده کز ره لطف 
صادق آل نبی را پسری داد خدا
شاعر : محمد حسن فرحبخشیان

 

سلام بر کاظم آل محمد صلي الله عليه و آله
سلام بر تو که وارث نيکان و آبروبخش نياکاني؛
سلام بر تو که نيازمندان را باب الحوائجي؛
سلام بر نام معطر و زيبايت، که الهام بخش صبوري، شکيبايي و بردباري است؛
سلام بر سجاده‌اي که از اشک هايت خيس مي‌شد؛
و بر زميني که پيشاني و صورت بر آن مي‌نهادي؛
و بر آن دست ها، که به درگاه خدا مي‌گشود؛
سلام بر آن گوهرها که از آسمان چشمانت بر گونه نوراني‌ات مي‌چکيد؛
سلام بر غُل و زنجيري که از بوسه بر دست و پايت قداست يافت؛
سلام بر مرقد نورافشانت، که آسمان تيره عراق را روشن، و جان هاي شيعيان مظلوم آن ديار را گلشن ساخته است.

 

پيشواي هفتم، کوهي از بردباري و گذشت بود و لقب کاظم براي آن حضرت حاکي از اين خلق نيکو و نشانه شهرت ايشان به فرو خوردن خشم و حلم است. بسيار اتفاق مي افتاد که آن گرامي، پاسخ بدي ها و ناسزاها را با نيکي و احسان مي داد.
امام کاظم عليه السلام نه تنها در برخورداري از اين صفت، بي نظير و سرمشق ديگران بود، بلکه به لحاظ ارجمندي و اهميت آن، تخلّق به آن را به بستگان و فرزندانش سفارش مي کرد. گفته شده است: روزي موسي بن جعفر عليه السلام همه فرزندانش را گرد آورد و به آنان فرمود: فرزندان من! سفارشي براي شما دارم که اگر آن را مراعات کنيد، سودمند خواهيد شد. اگر کسي نزد شما آمد و در گوش راستتان چيزي که ناخوشايند شما بود، گفت، سپس از ناحيه گوش چپتان عذرخواهي کرد، عذر او را بپذيريد.
دين اسلام براي گسترش خوي پسنديده حلم، در جان هاي مسلمانان بسيار کوشيده است. اين صفت برجسته از برجسته ترين صفات امام موسي کاظم عليه السلام بوده است. ايشان از هر کسي که به او بدي مي کرد و بر او ستم روا مي داشت، مي گذشت و به اين مقدار نيز بسنده نمي فرمود، بلکه به آنها نيکي و احسان مي‌کرد تا روح شرارت و خودخواهي، از نفوس آنان رخت بربندد. امروز نيز يکي از مهم‌ترين مسائلي که در زندگي فردي و اجتماعي به آن نياز داريم گذشت و حلم است، که مي‌توانيم در اين مورد حضرت موسي ابن جعفر(ع) را الگوي خود قرار دهيم.

پرخاشگري اجتماعي؛ ايراد سبک زندگي ما
يکي از ايرادات و نواقص جدي فرهنگ عمومي کشور ما به ويژه در مقوله سبک زندگي وجود نابُردباري‌ها و پرخاشگري‌ها در ميان بخش قابل توجهي از اعضاي جامعه است. صبوري و بردباري و گذشت و ايثار آن چنان داراي اهميت است که قرآن کريم در وصف پرهيزکاران مي فرمايد: «والکاظمين الغيظ و العافين عن الناس».
پيامبر (ص) نيز در اين باره مي فرمايند: «آن کس که خشم خود را فرو برد با اين که قدرت بر اعمال آن را دارد، خداوند دل او را از آرامش و ايمان پر مي‌کند».
انسان بايد بتواند خشم خود را کنترل و مهار کند چرا که اگر آن را آزاد بگذارد، چه بسا به خاطر کوچک‌ترين مساله‌اي، از کوره در رفته و به فحاشي و يا حتي جنايت دست بزند.

صبر و حلم؛ کليد آرامش فرد در جامعه
طبعاً در اين گونه حالات بايد انسان حليم و بردبار باشد و بهترين راه نيز همانا تمرين حليم بودن است؛ امام علي(ع) مي‌فرمايند کسي که حليم نيست خود را به حليم بودن بزند ولو اين که حتي ظاهري يا تصنعي باشد تا به تدريج اين حالت در او نهادينه گردد.
حتي در روايات ما آمده که فرد وقتي حالت خشم و غضب در او به وجود آمد، سعي کند،مکان و فضايي که در آن قرار دارد را تغيير دهد، اگر نشسته است بايستد و يا برعکس تا پس از لحظاتي از آتش خشم او کاسته شود و بدين وسيله جلوي عوارض و تبعات شوم خشم و غضب گرفته شود.

کلامي از موسي بن جعفر(ع) در سفارش به مهرورزي
بر اساس فرمايش حضرت کاظم (ع)، مهرورزي با مردم نيمي از عقل است و اگر ما بتوانيم همين مساله را از ايشان به عنوان يک الگوي گفتاري و رفتاري بياموزيم قطعاً بسياري از مشکلات جامعه ما حل خواهد شد.

داستاني از تواضع و فروتني امام هفتم
يکي از ويژگي هاي بارز سيره رفتاري امام کاظم(ع) ناظر به مقوله تواضع و فروتنى حضرت است. در روايت است که حضرت روزي بر مرد سيه چهره و بدمنظري عبور کرد و بر وى سلام نمود و کنارش نشست. مدتى با او سخن گفت سپس آمادگى خود را در قضاء حوائج او اعلام فرمود بعضى از اطرافيان امام که ناظر اين جريان بودند عرض کردند يابن رسول الله! آيا با چنين شخصى مي نشينى و از حوائج او سئوال مي کنى که حضرت در پاسخ فرمود: «اين مرد سياه چهره بنده‏اى است از بندگان خدا و برادرى است که بحکم کتاب خدا، همسايه‏ى است با ما در بلاد خدا، حضرت آدم بهترين پدران و آئين اسلام‏ والاترين اديان، بين ما و او را به هم ربط داده است».

سخاوت و بخشندگي را از امام کاظم(ع) بياموزيم
يکي ديگر از ويژگي هاي بسيار بارز امام هفتم، سخاوت و جود و کرم ايشان است، کما اين که مرحوم شيخ مفيد در کتاب ارشاد خود مي‌نويسد: «امام موسى بن جعفر سخى‏ترين فرد عصر خود بود».
حضرت موسي بن جعفر(ع) امکانات مالى خود را که محصول دسترنج‌شان بود و از راه کشاورزى و زراعت حاصل مي شد را بي هيچ منتي در اختيار نيازمندان و بيچارگان واقعى جامعه زمان خود قرار مي‌داد، به طوري که اين مثل در ميان مردم زمان حضرت بسيار رايج بود که عجيب است کسي کيسه بذل و بخشش موسى بن جعفر(ع) به او رسيده باشد ولى باز هم اظهار فقر و تنگدستى کند.

مطالب بیشتر از «اخبار و رویداد»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

موضوع داغ هفته

خبر آگهی

  • هاپیر تایر، خدمتی ویژه در کسب و کار آنلاین

    هاپیر تایر، خدمتی ویژه در کسب و کار آنلاین

    هایپرتایر با ایده‌ای خلاقانه برای ارایه خدماتی متفاوت در عرصه فروش آنلاین تایر بوجود آمد؛ ویژگی اصلی این مجموعه ارایه خدماتی متمایز در زمینه نصب تایرهای عرضه شده به صورت سیار است‌.

آخرین خبرها