افزایش صادرات فرش دستباف در سال اقتصاد مقاومتی

  • سه شنبه 23 آبان 1396 13:38
  • شناسه 11889
افزایش صادرات فرش دستباف در سال اقتصاد مقاومتی

معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرد ، صادرات فرش دستباف در سال 95 و پس از اجرای برجام 15 درصد در مقایسه با سال 94 افزایش یافت که این میزان کافی نیست و باید بیش از این افزایش یابد.

 به گزارش شبکه ایران کالا به نقل از ایرنا، «حمید کلانتری» در همایش تخصصی اقتصاد مقاومتی ،تولید و اشتغال فرش دستباف که در مجموعه "تلاش " برگزار شد افزود،اگر بخواهیم بازار صادرات فرش را حفظ کنیم، باید بدانیم که کشورهای چین و هند می خواهند با عرضه فرش هایی با قیمت ارزانتر، بازارهای جهانی را بدست بگیرند .

 

این مقام مسئول با اشاره به رابطه بسیار نزدیک فرش دستباف با صنعت گردشگری گفت، پس از برجام حضور گردشگران خارجی در کشور افزایش یافته و بهترین سوغات برای گردشگران نیز فرش دستباف است.
کلانتری با بیان اینکه تعاونی های کوچک باید به یکدیگر بپیوندند تا بتوانند سهم تولید خود را افزایش دهند، افزود: جمع شدن در کنار یکدیگر، قیمت را کاهش می دهد و کیفیت کار را بالا می برد و می تواند رویه کار را آسان تر سازد.
وی گفت، سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور نیز می تواند در زمینه آموزش فرش دستباف گامهای ارزشمندی بردارد.
معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از تصویب آیین نامه اجرایی استفاده از تسهیلات صندوق توسعه ملی برای اشتغال در مناطق روستایی و عشایری خبر داد و گفت: طرح یکهزار روستا، یکهزار تعاونی در کشور اجرایی می شود تا روستاهایی که قابلیت رشد دارند، از طریق ایجاد تعاونی ها بتوانند اشتغال بالایی ایجاد کنند.
به گفته وی این تسهیلات به روستاها و شهرهای کمتر از ١٠ هزار نفر جمعیت تعلق می گیرد.
این در حالی است که بنا به اعلام مدیرعامل اتحادیه سراسری تعاونی های تولیدکنندگان فرش دستباف شهری و روستایی ایران تنها 45 درصد تعاونی های تولید فرش دستباف فعالند.به گفته وی اکنون سه هزار و 570 تعاونی فرش دستباف در کشور وجود دارد که از این تعداد هزار و 620 تعاونی یعنی حدود 45 درصد آنها فعالند.

«عبدالله بهرامی» که  در این همایش سخن می گفت  رونق تولید فرش دستباف را در راستای تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی دانست  و تاکید کرد پتانسیل بالایی در زمینه تولید فرش دستباف در کشور وجود دارد که می تواند شبکه تولید و صادرات را پوشش دهد.
بهرامی تعاونی های تولیدی را نیازمند حمایت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی دانست و گفت، برای سال ٩٧ برنامه های خوبی برای تعاونی ها و اتحادیه های تولید فرش دستباف به لحاظ بودجه و برنامه تدوین شده است.
به گفته وی  بر اساس تفاهمنامه ای که با سازمان آموزش فنی و حرفه ای داشتیم، برای سه هزار و 650 قالیباف استاندارد تعیین کردیم.
مدیرعامل اتحادیه سراسری تعاونی های تولیدکنندگان فرش دستباف افزود، در سال ٩٦ نیز ١٦٠ نفر از ارکان اتحادیه های فرش دستباف در شهرهای اصفهان، آذربایجان شرقی و غربی و کردستان آموزش دیده اند.
وی با بیان اینکه بانک توسعه تعاون سال گذشته ٢٩٠٠ کارگاه فرش تاسیس کرد، ابراز امیدواری کرد  سال ٩٧ با حمایت مستمر مرکز ملی فرش، شاهد اقدامات جدی تری در زمینه حمایت از فرش دستباف باشیم.
 

کلیدواژه‌ها

مطالب مرتبط

مطالب بیشتر از «اشتغال و بیکاری»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

موضوع داغ هفته

خبر آگهی

  • هاپیر تایر، خدمتی ویژه در کسب و کار آنلاین

    هاپیر تایر، خدمتی ویژه در کسب و کار آنلاین

    هایپرتایر با ایده‌ای خلاقانه برای ارایه خدماتی متفاوت در عرصه فروش آنلاین تایر بوجود آمد؛ ویژگی اصلی این مجموعه ارایه خدماتی متمایز در زمینه نصب تایرهای عرضه شده به صورت سیار است‌.

آخرین خبرها