فراهم شدن زمینه صادرات گیاهان دارویی به هند

  • سه شنبه 23 آبان 1396 15:02
  • شناسه 11896
فراهم شدن زمینه صادرات گیاهان دارویی به هند

دبیر ستاد ملی راهبری صندوق های منابع طبیعی کشور از پیگیری این صندوق برای صادرات گیاهان دارویی از ایران به کشور هند خبر داد.

به گزارش شبکه ایران کالا به نقل از ایرنا، احمدرضا لعلی نیا در ششمین نشست کمیته تخصصی صندوق های حمایت از توسعه منابع طبیعی کشور در شهرکرد گفت  یکی از رویکردهای این صندوق، ایجاد زنجیره تولید از سطح مراتع تا بازار فروش و ایجاد بستری برای توسعه سرمایه گذاری خارجی در کشور با رویکرد کشت و توسعه گیاهان دارویی است وی افزود، به منظور بهبود معیشت بهره برداران منابع طبیعی در استان کرمان و با توجه به وجود تقاضا برای گیاه دارویی آنغوزه در کشور هند، صندوق حمایت از توسعه منابع طبیعی رایزنی هایی با وزارت امور خارجه برای صادرات این محصول به هند داشته است. 

به گفته لعلی نیا این صندوق درصدد برگزاری جلسات با سفیر هند در ایران و سفیر تهران در دهلی نو برای جلب مشارکت سرمایه گذاران هندی است. 
وی افزود تاکنون 30 تن گیاه آنغوزه از سوی تعاونی های منابع طبیعی استان کرمان برای صادرات جمع آوری شده که با آغاز صادرات آنغوزه به کشور هند امکان صادرات دیگر گیاهان دارویی بصورت برنامه ریزی شده و با همکاری این صندوق از سایراستانها نیز فراهم می شود. 
لعلی نیا درباره فعالیت صندوق های حمایت از توسعه منابع طبیعی کشور بیان کرد، نخستین صندوق از سال 91 در استان اصفهان تشکیل و تاکنون هفت صندوق دیگر در استانهای هرمزگان، چهارمحال و بختیاری، یزد ، فارس، کرمان، جنوب کرمان و سمنان راه اندازی شده است. 
وی میزان سرمایه گذاری این صندوق ها را 140میلیارد ریال عنوان کرد و افزود: براساس قانون، 51 درصد از اعتبار این صندوق ها از محل آورده مردمی و مابقی از سوی دولت تامین می شود.  از یک میلیون و 600 هزار خانوار بهره بردار در کشور، 45 هزار خانوار در 116شهرستان عضو این صندوق ها شده اند. 
دبیر ستاد راهبری صندوقهای حمایت از توسعه منابع طبیعی افزود، با ادامه تشکیل صندوق ها، بیش از 10درصد جمعیت بهره بردار منابع طبیعی کشور در قالب 500 شرکت تعاونی و در 419 شهرستان عضو این صندوق ها خواهند شد و از تسهیلات آن بهره مند می شوند.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری نیز اظهار کرد، از 38 هزار خانوار بهره بردار منابع طبیعی استان، سه هزار و 800 خانوار در صندوق حمایت از توسعه منابع طبیعی عضو شده اند.
علی محمدی مقدم، برون سپاری مدیریت منابع طبیعی از دولت به مردم و جلب مشارکت آنان در اجرای طرحهای مرتع و جنگلداری را از مزایای تشکیل این صندوق عنوان کرد و افزود، در این راستا مدیریت سه نهالستان این اداره کل و حدود 10درصد احیا و توسعه مراتع و جنگلها به مردم محول شده است. 
ششمین نشست کمیته تخصصی صندوقهای حمایت از توسعه منابع طبیعی کشور با حضور مدیران کل منابع طبیعی استانهای هرمزگان، اصفهان، فارس، کرمان و جنوب کرمان، یزد و چهارمحال و بختیاری با هدف بررسی ساختارسازی و راهکارهای ایجاد صندوق های حمایت از منابع طبیعی در شهر کرد برگزار شد. 

کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از «اشتغال و بیکاری»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

موضوع داغ هفته

خبر آگهی

  • هاپیر تایر، خدمتی ویژه در کسب و کار آنلاین

    هاپیر تایر، خدمتی ویژه در کسب و کار آنلاین

    هایپرتایر با ایده‌ای خلاقانه برای ارایه خدماتی متفاوت در عرصه فروش آنلاین تایر بوجود آمد؛ ویژگی اصلی این مجموعه ارایه خدماتی متمایز در زمینه نصب تایرهای عرضه شده به صورت سیار است‌.

آخرین خبرها