خواستن ، توانستن است : ایجاد ۴۵۰ هزار شغل برای سال ۹۶ در مدت ۸ ماه

 • دوشنبه 20 آذر 1396 17:40
 • شناسه 12858
خواستن ، توانستن است : ایجاد ۴۵۰ هزار شغل برای سال ۹۶ در مدت ۸ ماه

قائم مقام وزیر صنعت ، معدن و تجارت در امور تولید از تحقق ایجاد ۴۵۰ هزار شغل برای سال ۹۶ طی ۸ ماهه ابتدای سال خبر داد.

به گزارش شبکه ایران کالا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت، رضا رحمانی در نشست خبری امروز خود افزود : امسال در لایحه دولت تولید و اشتغال را حتی نسبت به سال پیش به صورت محسوس و جدیدتر دیده ایم و از ویژگی های بارز بودجه امسال توجه به موضوع تولید و اشتغال هم درخود بودجه هم اسناد پشتیبان است.

رحمانی ادامه داد : حدود ۱۸ هزارمیلیارد تومان از محل منابع حاصل از صرفه جویی و هدفمندی یارانه ها برای تولید و اشتغال شامل مجموعه طرح های رونق تولید و اشتغال با تکیه بر اشتغال جوانان و شغل اولی های تحصیل کرده دانشگاهی به صورت حمایت از واحدهای تولید موجود و تشویق جذب نیروهای کار این واحدها خواهد بود.
وی افزود : این منابع به اضافه منابع بانکهای عامل و صندوق توسعه ملی و منابعی از سرمایه گذاری جذب شده خارجی مجموعا محرک خوبی برای تولید و اشتغال است.
رحمانی تصریح کرد : در جهت پایین نگه داشتن هزینه های اشتغال و توازن منطقه ای اشتغال در روستا و شهرهای کوچک این مورد برجسته دیده شده وبنا بر این است که حوزه صنعت ،‌معدن و تجارت شامل همه واحدهای صنعتی و معدنی و صنوف تولیدی و توزیعی حدود ۶۳۴ هزار شغل ایجاد کند و این در حالی است که عدد ۴۵۰هزار شغل هدفگذاری شده در سال ۹۶ طی ۸ ماه اول سال محقق شد.
معاون طرح و برنامه وزارت صنعت ،‌معدن و تجارت اضافه کرد : سال بعد دولت این موضوع را وسیعتر دیده و ما هم ظرفیت داریم سال آینده هم واحد های تولید کوچک و دارای مزیت نسبی منطقه ای و نیز تولید محصولات رقابت پذیر و صادراتی مخصوصا اگر با افزایش کیفیت و کاهش هزینه های تولید همراه باشد در بودجه ۹۷مورد حمایت خواهند بود.
وی تصریح کرد : با وجود اینکه طرح اشتغال برای همه وزارتخانه دیده شده اما می توان گفت پایه اصلی آن در حوزه صنعت ،‌معدن و تجارت قابل تحقق است و امسال در حوزه اشتغال در بودجه برنامه های جدیدی طراحی کردیم که یکی ایجاد اشتغال برای شغل اولی های دانشگاهی است که یکی از دغدغه های مسوولین و مقام معظم رهبری و رییس جمهور و همه خانواده هاست و دررحوزه صنعت ،‌معدن و تجارت و صنوف تولیدی و خدماتی نیز یکی از برنامه های اصلی خواهد بود.
رحمانی گفت : اجرای طرحهای توسعه ای پوشاک با اولویت روستاها و شهر های کوچک یکی از برنامه ها بوده که ازجمله برنامه های نیرو بر و اشتغال زاست و در سند راهبردی هم از اولویتهاست.
همچنین ساخت واحد فرآوری سنگهای تزیینی و جواهرات با اولویت کارگاههای کوچک خانگی از دیگر اولویتهاست و ظرفیت خوبی در کشور بطور طبیعی هم هست ونیز فرآوری گیاهان دارویی از جمله فناوریهای نوین و از دیگر اولویتهاست و در این مورد هم جهت گیری ما مناطق محروم و روستایی است و پتانسیل صادراتی خوبی هم دارد.
به گفته وی طرحهای صنعتی کوچک مکمل زنجیره ارزش خوشه ها درحوزه فرش ، صنایع تبدیلی ، مبلمان و صنایع غذایی و ... ونیز راه اندازی واحدها بسته بندی مدرن از دیگر طرحهایی است که مورد حمایت وزارت صنعت ، معدن و تجارت قرار دارد.
رحمانی اظهار کرد : آقای شریعتمداری نیز چند اولویت را پیگیری کردند که یکی از آنها صادرات بوده است و صنایع مذکور مکمل هم هستند و بحث بسته بندی از جمله ماموریتهای اقتصاد مقاومتی و هم از جمله اولویتهای برنامه های ماست .
معاون وزیرصنعت ،‌معدن و تجارت ادامه داد : تولید دانش بنیان ، ‌معادن ، ارتباط با تشکلهای صنعتی صنفی و معدنی و نیز حمایت از تولید داخل به عنوان شاه بیت برنامه ها ازدیگر اولویتهای برنامه ای است که آنرا مقدس می دانیم و با تاکید مقام معظم رهبری در حمایت از ساخت داخل از سال گذشته ساختاری در وزارتخانه ایجاد کردیم و اکثر وقت ما بر همین موضوع متمرکز است.
وی عنوان کرد :‌ با رصد ماهانه آمار کالاهای منتخب تولید بیشتر از سه چهارم کالاهای منتخب روند افزایشی داشته اند و این در حالی است که اگر طرف تقاضا فعال نشود مشکل خواهیم داشت و بدین سبب صادرات و حمایت از تولید داخل را در برنامه ها اولویت دادیم.
رحمانی در ادامه از حمایت و تقویت سازمانهای توسعه ای در بودجه امسال خبر داد و افزود : این سازمانها فرصتی برای کشور هستند و صنعت شدن کشور نیز مدیون اینگونه سازمانهاست .

سازمانهای توسعه ای بازوی دولتند
وی افزود : سازمانها ی توسعه ای در گذشته آسیب دیدند و این در حالی است که کشورهای با اقتصاد آزاد بیشترین سازمانهای توسعه ای را هم دارند و خصوصی سازی مورد نظر رهبری با این بخش منافاتی ندارد و اینها وظایف حاکمیتی دارند و بازوی دولتند.
رحمانی با اشاره به توجه به مشارکت صندوقهای توسعه ای گفت : بنا بر این است که صندوقهای توسعه ای تا ۴۹ درصد به این سازمانها تسهیلات بدهند که تاکنون تا ۲۰درصد بوده و اینها را باید مکمل فعالیتهای بخش خصوصی قرار دهیم.

نیاز به ۸ میلیارد یورو سرمایه گذاری جدید در تکمیل زنجیره فولاد
وی با اشاره به طرح جامع فولاد گفت : در دو سه ساله اخیر ۵۴ میلیون تن فقط در زنجیره فولاد افزایش تولید داشته ایم و در افق ۱۴۰۴ و هدفگذاری های انجام شده زنجیره را کامل دیده ایم و برای تحقق اهداف این زنجیره بیش از ۸ میلیارد یورو سرمایه گذاری جدید در تکمیل زنجیره فولاد نیاز داریم و در حوزه زیر ساختها هم بیش از ۱۴ میلیارد دلار باید سرمایه گذاری شود و این علاوه بر سرمایه گذاری تا به امروز است.
رحمانی یادآور شد : در برنامه ششم توسعه و با تصویب بند ب ماده ۴۳ امسال کمک خوبی به بخش معدن شد و آثارش را هم دیدیم و اکتشاف امسال در معادن ، معادل کل اکتشافات تاکنون بوده است و ما جزو ۱۰ کشور پر پتانسیل معدنی دنیا در ذخایر شناخته شده هستیم و امسال یک فراکسیونی هم در مجلس برای حمایت ازمعدن تشکیل شد و از سال آینده جهش معدن را شاهد خواهیم بود.
وی گفت : طرح جامع فولاد و توازن در زنجیره فولاد ،‌اکتشافات و نیز ‌تهیه نقشه های زمین شناسی را هم شروع کردیم که از نقطه ها امید بخش اند و خواست رهبری در جلوگیری از خام فروش هم عملی می شود.

کلیدواژه‌ها

مطالب مرتبط

مطالب بیشتر از «اشتغال و بیکاری»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

موضوع داغ هفته

 • 9 یا 78 درصد؟ مسئله این است: نرخ تورم

  9 یا 78 درصد؟ مسئله این است: نرخ تورم

  در حالی ‌که نرخ تورم اعلامی بانک مرکزی، برای اردیبهشت ماه امسال 9.1 درصد اعلام شده است، اما بسیاری بر این باورند که نرخ تورم اعلامی از مراجع دولتی با واقعیات جامعه بسیار فاصله دارد. پروفسور استیو هانکه در آخرین مطلب خود پیرامون اقتصاد ایران با اشاره به این موضوع، آمار متفاوتی از نرخ تورم ارائه کرده است.

خبر آگهی

 • هاپیر تایر، خدمتی ویژه در کسب و کار آنلاین

  هاپیر تایر، خدمتی ویژه در کسب و کار آنلاین

  هایپرتایر با ایده‌ای خلاقانه برای ارایه خدماتی متفاوت در عرصه فروش آنلاین تایر بوجود آمد؛ ویژگی اصلی این مجموعه ارایه خدماتی متمایز در زمینه نصب تایرهای عرضه شده به صورت سیار است‌.

آخرین خبرها