امین الضرب ، نشان کارآفرینان برتر را بهتر بشناسیم

 • دوشنبه 18 دی 1396 13:53
 • شناسه 13719
امین الضرب ، نشان کارآفرینان برتر را بهتر بشناسیم

پارلمان بخش خصوصی که امسال صد و سی و چهارمین سال حضور خود را در اقتصاد ایران جشن می گیرد، با تلاش امین الضرب یکی از تجار دوران قاجار متولد شد؛ برخی منابع ثروت امین الضرب را در آن دوران، 25 میلیون تومان تخمین زده‌اند.

به گزارش شبکه ایران کالا ، پارلمان بخش خصوصی که امسال صد و سی و چهارمین سال حضور خود را در اقتصاد ایران جشن می گیرد، با تلاش امین الضرب یکی از تجار دوران قاجار متولد شد؛ برخی منابع ثروت امین الضرب را در آن دوران، 25 میلیون تومان تخمین زده‌اند.
وی در دوره مظفرالدین‌شاه، نخستین دستگاه تولید برق را از روسیه خرید و به این ترتیب نخستین بار برق توسط بخش خصوصی وارد ایران شد و جایگزین گاز شد و به همین دلیل به محمدحسین امین‌الضرب «پدر برق ایران» لقب داده‌اند. 

و اما......

حاج محمدحسن امین الضرب 

 

محمدحسن امين دارالضرب  

اکبر مشعوف

 

برجسته ترين بازرگان قرن نوزده ايران و اولين سرمايه گذار صنعتي در ايران حاج محمدحسن اصفهاني معروف به کمپاني و ملقب به امين دارالضرب __ مخففاً امين الضرب __ حوالي ۱۲۵۱ه . ق (مطابق ۱۲۱۴ شمسي و ۱۸۳۵م) در شهر اصفهان به دنيا آمد. پدرش آقا محمدحسين و مادرش بي بي ماه خانم در اصل از مردم خوي بود.  محمدحسن خواندن و نوشتن فارسي و خوشنويسي قرآن را در مکتب خانه آموخت. 

او پس از فوت پدر براي کسب و کار به تهران آمد و مشغول تجارت شد. سرنوشت محمدحسن هنگامي دگرگون شد که با بازرگاني به نام پنايوتّي (panayotti) که نماينده يک شرکت يوناني در تهران بود مشغول به کار شد.

بر اساس برخي اسناد محمدحسن فوت و فن بازرگاني داخلي و خارجي را از پانايوتّي آموخت.  چون درستکار و مردمدار بود، در اندک زماني اعتماد همگان را جلب کرد و کارش رونق يافت. کم کم قبول برات بزرگان و رجال او را به شهرت رساند و با درباريان و شخص شاه ارتباط پيدا کرد. 

 حاج محمدحسن با کمک علي اصغر خان امين السلطان کارهاي دولتي را نيز به فعاليتهاي اقتصادي و تجاري خود افزود .

کار ادارة ضرابخانه و حقوق انحصاري آن و در نتيجه لقب " امين الضرب " به او داده شد. در مورد نحوه کار او در ضرابخانه بحث بسيار است که در اين نوشته نمي گنجد. 

از خدمات و تأسيساتي که امين الضرب به وجود آورد مي توان به اين موارد اشاره کرد:

1. ايجاد خط راه آهن بين محمودآباد و آمل ۱۳08ق  

2. احداث کارخانه برق  

3. احداث کارخانه بلورسازي ۱۳۰۵ق  

4. تأسيس کارخانه چيني سازي در تهران  

5. ايجاد کارخانه ابريشم تابي و ابريشم بافي  

6. بناي کاروانسراي حسن آباد ميان راه تهران – قم  

7. ساخت راه افجه به تهران  

8. پيشنهاد تأسيس بانک در ۱۲۹۶ق  

9. اقدام مهم ديگر او پيشنهاد احداث اولين کارخانه ذوب آهن ايران در ۱۳۰۴ق بود که امتياز آن را از شاه گرفت، اما موفق به اجراي آن نشد نام برد.

 

امين الضرب بجز زمينه هاي اقتصادي و تجاري در امور عمومي و عام المنفعه نيز دخيل و فعال بود. به طور مثال چون گروهي از رجال دانشور عصر مظفري " انجمن معارف " را براي توسعه مدارس و گسترش فرهنگ جديد تشکيل دادند عضويت آن را پذيرفت. خدمت ديگر او که نيکنامي برايش به ارمغان آورد، خريد مقادير بسيار گندم در قحطي سال ۱۲۸۸ق از مازندران و حمل آن به تهران بود که موجب نجات مردم از مرگ حتمي شد. 6دولتمردان عصر ناصري براي افزايش درآمد خود به اعطاي امتيازاتي به کشورهاي بزرگي که در ايران به رقابت تجاري و سياسي با يکديگر مشغول بودند دست زدند که مضر به منافع کشور بود و امکان سوء استفاده اين کشورها را از وضع موجود بيشتر مي کرد، اما به سبب مخالفت و اعتراض عمومي و فتواي ميرزاي شيرازي، دو امتياز تجاري که به انگلستان داده شده بود، يعني امتياز بهره برداري از معادن به رويتر و امتياز انحصاري خريد و فروش تنباکو به ماژور تالبوت لغو گرديد. گرچه در مرحلة نهايي تحريم استعمال تنباکو از سوي علما باعث لغو قرارداد شد، اما نقش تجار، از آن جمله امين الضرب را نيز در اين جريان نمي توان اندک دانست. به عنوان يکي از تجار متنفذ کشور که با شاه و امين السلطان نيز روابطي نزديک داشت، امين الضرب رابط ميان جامعة بازرگانان از سويي و دربار و دولت از سوي ديگر، بود. سيدجمال الدين اسدآبادي در دو سفر خود به ايران در خانه امين الضرب اقامت گزيد و او را شيفته و مريد خويش کرد. امين الضرب از کمک مالي به سيدجمال هنگام اقامت او در روسيه، و حتي پس از آنکه به خواري از ايران رانده شد، کوتاهي نکرد. دوستي او با سيدجمال الدين و حمايتش از او ناشي از اين باور بود که اسدآبادي مردي به راستي روحاني و مرشدي مذهبي است که هدفي جز پيشبرد اسلام ندارد. هر دو در اعتقاد به ضرورت اصلاحات در جوامع اسلامي به ويژه در ايران همرأي بودند. در ديد امين الضرب سيد جمال الدين اسدآبادي رهبر مؤثري براي انجام اين گونه اصلاحات در جهان اسلام بود. از مظاهر اعتقادات عميق مذهبي امين الضرب و اشتياقش به افزايش سطح آموزش عمومي اقدام او به تکثير بحارالانوار در 22 جلد به هزينه شخصي و توزيع رايگان آن بود. وي به احداث بناها و نهادهاي عام المنفعه و ساختن حجره براي طلاب در اماکن مذهبي نيز علاقه اي مخصوص داشت. 

 سرانجام امين الضرب در 8 شعبان ۱۳۱۶ق (مطابق اول دي ماه ۱۲۷۷ و دسامبر ۱۸۹۸م) درگذشت و جنازه اش را به نجف برده و در جنب گلدسته ايوان حضرت اميرالمؤمنين علي (ع) به خاک سپرده شد. 

 

 

 

نشسته از راست: 2. محمدحسن امين‌الضرب اصفهاني 3. سيدجمال‌الدين اسدآبادي 4. محمدحسين محلاتي (برادر حاج سياح)

خانه امین الضرب در خیابان ایران

کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از «اشتغال و بیکاری»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

موضوع داغ هفته

 • آقای وزیر، وضع اقتصاد را خوب می داند

  آقای وزیر، وضع اقتصاد را خوب می داند

  مسعود کرباسیان وزیر امور اقتصادی و دارایی، در یادداشتی آورده است: " هر روز با تعداد زیادی پرسش از سوی روزنامه نگاران، فعالان بخش خصوصی، مردم عادی و حتی برخی کارشناسان مواجه‌ام: آیا وضع اقتصاد ما خوب است؟ از آن مهم تر اینکه باید به این تفکر سرنوشت ساز هم پاسخ بدهم که آیا در ایران می‌توان کارآفرینی کرد یا نه؟

خبر آگهی

 • هاپیر تایر، خدمتی ویژه در کسب و کار آنلاین

  هاپیر تایر، خدمتی ویژه در کسب و کار آنلاین

  هایپرتایر با ایده‌ای خلاقانه برای ارایه خدماتی متفاوت در عرصه فروش آنلاین تایر بوجود آمد؛ ویژگی اصلی این مجموعه ارایه خدماتی متمایز در زمینه نصب تایرهای عرضه شده به صورت سیار است‌.

آخرین خبرها