ورنی؛ هنر دست عشایر با دو قرن قدمت ظرفیتی مهم برای ایجاد اشتغال

 • پنجشنبه 21 دی 1396 16:16
 • شناسه 13841
ورنی؛ هنر دست عشایر با دو قرن قدمت ظرفیتی مهم برای ایجاد اشتغال

ورنی، هنر دست عشایر که باورها و آداب و رسوم منطقه ارسباران در آن بافته می شود با برخورداری از دو قرن قدمت به دلیل استقبال کشورهای مختلف خارجی از آن ظرفیت مهمی برای ایجاد اشتغال در منطقه است.

به گزارش شبکه ایران کالا به نقل از ایرنا، هم‌اکنون 85 درصد عشایر آذربایجان‌شرقی به کار بافت ورنی مشغولند و این هنر اصیل و بومی بیشتر در بین عشایر و روستاهای منطقه ارسباران رواج دارد به طوری که بیش از 20 هزار نفر از جمعیت منطقه به تولید این صنعت دستی اشتغال دارند و هزینه امرار معاش خود را از تولید ورنی تامین می‌کنند.

'ورنی' در میان عشایر شاهسون و روستاهای کلیبر، خداآفرین، هوراند و روستاهای بخش مرکزی از رونق قابل توجهی برخوردار بوده و در زمان کنونی کشور ما تنها صادرکننده این صنایع دستی است.
نقشه ورنی نشانگر اعتقادات، آداب، رسوم و باورهای مردم این منطقه است و بیشتر در بافت آن از تخیلات ذهنی و شکل حیوانات و پرندگان استفاده می‌شود، معمولا برای رنگ‌بندی ورنی از رنگ‌های لاکی، کرم، آبی روشن، سفید و پیازی استفاده شده و در ابعاد مختلف به بازار عرضه می‌شود.
ضخامت ورنی کالایی بین گلیم و فرش است که مانند سایر گلیم‌ها به صورت ذهنی و بدون نقشه از پیش تهیه شده به وسیله زنان و دختران عشایر و روستائیان منطقه ارسباران بافته می‌شود.
فرماندار اهر بر ضرورت شناسنامه دار کردن صنعت ورنی بافی در این شهرستان تاکید کرد و گفت: در چارچوب سند تدبیر و توسعه اهر، صنایع دستی هم از نظر تولیدات و هم از نظر اشتغال زایی حمایت می شود و توجه ویژه به صنعت ورنی بافی و صنایع دستی این شهرستان را به قطب اشتغال زایی تبدیل می کند.
زاهد محمودی افزود، هر قدر از صنایع دستی و در راس آن از ورنی این شهرستان حمایت و آن را شناسنامه دار و استانداردسازی کرد به همان اندازه می توان به توسعه اشتغال مشاغل خانگی کمک و این صنعت دستی را به حوزه صادرات وارد کرد. صنایع دستی ورنی زمانی می تواند درآمدزایی و اشتغال زایی داشته باشد که آن را به خارج از مرزهای کشور صادر کنیم البته این امر نیز نیازمند مشتری یابی و معرفی بیش از پیش آن است.
محمودی برگزاری نمایشگاه ها و جشنواره ها را گامی مهم در معرفی ورنی در سطح کشور و بین الملل دانست و ادامه داد، حوزه صادرات ورنی زمانی گشایش می یابد که این محصول منحصر به فرد را در نمایشگاه ها معرفی و مشتری خارجی برای آن پیدا کرد و از طرفی هم تجار به صادرات این محصول توجه و همت کنند.
وی بر لزوم حمایت همه جانبه از صنایع دستی شهرستان اهر تاکید و اظهار کرد: از راه های توسعه مشاغل خانگی و صنایع دستی، حمایت و بهره گیری از ظرفیت های آن در امر صادرات است.
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اهر نیز ایجاد نمایشگاه دائمی عرضه محصولات صنایع دستی این شهرستان را از نیازهای اساسی اعلام کرد و گفت، ورنی به کشورهای آسیای میانه، حوزه خلیج فارس و اروپا صادر می‌شود.
حسن باقرپور با اشاره به قابلیت‌های این شهرستان در حوزه صنایع دستی، به‌ ویژه دست بافت‌های عشایری و محصول انحصاری آن ورنی، ایجاد نمایشگاه دائمی عرضه صنایع دستی شهرستان را گامی عملی برای حمایت از صنایع دستی خانگی اشتغال‌زا برشمرد.
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اهر یادآوری کرد: این شهرستان به علت فعالیت مستمر در حوزه صنایع دستی و ورنی از 28 نشان مرغوبیت ملی در حوزه ورنی 13 نشان را از آن خود کرده و این امر نشان از فعالیت شبانه‌روزی فعالان ورنی و ارتقاء کمی و کیفی محصولات تولیدی ورنی این منطقه است.
امام جمعه اهر نیز بر لزوم توجه ویژه به بحث اشتغال جوانان و تولید در این شهرستان تاکید کرد و گفت: استفاده از ظرفیت ورنی بافی در ایجاد اشتغال روستایی ضروری است.
حجت الاسلام جواد حاجی زاده با تاکید بر اینکه این شهرستان در حوزه صنایع‌دستی و مشاغل خانگی حرف‌های زیادی برای گفتن دارد، افزود: ورنی بافی و قالی‌بافی در این شهرستان از قدمت و اهمیت زیادی برخوردار است.
وی اظهار کرد: چگونگی استفاده از ظرفیت این محصولات تولیدی برای ایجاد اشتغال در روستاها و شهر اهر بسیار مهم بوده چراکه موجب اشتغالزایی برای روستائیان و جوانان شهرنشین می شود.
پژوهشگر فرهنگی و تاریخی منطقه ارسباران نیز گفت، ورنی هنر بومی منطقه قره داغ در استان آذربایجان شرقی است و حدود 2 قرن قدمت دارد و برخی از ورنی بافان معتقدند خاستگاه اصلی آن منطقه قره باغ در آن سوی ارس بوده و بعد به منطقه قره داغ راه یافته است.
جعفر خضوعی افزود، علاوه بر قره داغ؛ ورنی هنر - صنعت دستی منطقه مغان در استان اردبیل نیز به حساب می آید و در واقع محصول محیط زندگی عشایری در منطقه قره داغ و مغان و عمدتا برخاسته از ایل عشایر قره داغ و شاهسون است. در زمان کنونی جوامع عشایری مهم ترین مراکز تولید ورنی بوده و برخی روستاها مانند نجف تراکمه در آبش احمد شهرستان کلیبر کانون بافت ورنی است.
به گفته این کارشناس، اهر نیز به عنوان مرکز و کانون شهری مهم منطقه قره داغ از گذشته مرکز بافت و عرضه ورنی در بازار تاریخی خود بوده است.
خضوعی ادامه داد: ورنی؛ بافتنی میان گلیم و فرش است که بدون نقشه و به صورت ذهنی بافته می شود و آن را می توان هنر بانوان عشایر عنوان کرد.
این پژوهشگر فرهنگی و تاریخی خاطرنشان کرد: از سال 1384جشنواره ورنی در اهر برگزار می شود و تاکنون 7 دوره از این جشنواره برگزار شده است و قرار بود امسال هشتمین جشنواره ورنی در سطح ملی برگزار شود.
خضوعی، افزود: مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی آذربایجان شرقی در اختتامیه هفتمین جشنواره ورنی در سال گذشته، وعده برگزاری این جشنواره بصورت ملی را در سال 2017 و بین المللی آن را در سال 2018 داده بود.
وی گفت: سال جاری رو به اتمام بوده ولی هنوز خبری از زمان برگزاری هشتمین جشنواره ورنی منتشر نشده و نسبت به معرفی ورنی و اتخاذ تدابیر و برنامه ریزی های لازم جهت بازاریابی و صادرات ورنی اقدامی نشده است.
خضوعی ادامه داد: گلیم سیرجان که بافتنی شبیه ورنی است با همت مسئولان آن منطقه رونق بسیاری یافته و به ثبت جهانی نیز رسیده است.
از بافندگان ورنی اهل یکی از روستاهای اهر نیز گفت: در روستای ما بافندگانی که بنا به عللی قادر به بردن ورنی خود به بازار نیستند برای تامین مایحتاج خود مجبورند حاصل دسترنج خود را با قیمت بسیار پایین به دلالان دوره‌گرد بفروشند و این امر باعث می‌شود اثر خود را مفت از دست بدهند.
سیف الله حسن زاده افزود: برخی مسوولان وعده داده اند طرح بیمه ویژه ورنی‌بافان که قسمتی از حق بیمه توسط دولت پرداخت شود به زودی اجرا شود، اگر این امر تحقق یابد نقطه امیدی برای ورنی‌بافان محسوب می‌شود.
ارسباران، که در گذشته به نام قره داغ شناخته می‌شد، ناحیه‌ای کوهستانی در شمال استان آذربایجان شرقی است. در این ناحیه شش ایل چلبیانلو، حاج علیلو، محمد خانلو، حسین اوغلو، حسن بیگلو، و قاراچورلو سکونت دارند و جنبه‌هایی از فرهنگ آنها، که تحت تأثیر اقتصاد کوچ نشینی شکل گرفته هنوز قابل مشاهده است.ارسباران محل زیست حدود ۲۳٬۵۰۰ کوچ نشین است.
 

کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از «اشتغال و بیکاری»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

موضوع داغ هفته

 • آقای وزیر، وضع اقتصاد را خوب می داند

  آقای وزیر، وضع اقتصاد را خوب می داند

  مسعود کرباسیان وزیر امور اقتصادی و دارایی، در یادداشتی آورده است: " هر روز با تعداد زیادی پرسش از سوی روزنامه نگاران، فعالان بخش خصوصی، مردم عادی و حتی برخی کارشناسان مواجه‌ام: آیا وضع اقتصاد ما خوب است؟ از آن مهم تر اینکه باید به این تفکر سرنوشت ساز هم پاسخ بدهم که آیا در ایران می‌توان کارآفرینی کرد یا نه؟

خبر آگهی

 • هاپیر تایر، خدمتی ویژه در کسب و کار آنلاین

  هاپیر تایر، خدمتی ویژه در کسب و کار آنلاین

  هایپرتایر با ایده‌ای خلاقانه برای ارایه خدماتی متفاوت در عرصه فروش آنلاین تایر بوجود آمد؛ ویژگی اصلی این مجموعه ارایه خدماتی متمایز در زمینه نصب تایرهای عرضه شده به صورت سیار است‌.

آخرین خبرها

 • کل مازندران درگیر خشکسالی است

  کل مازندران درگیر خشکسالی است

  مدیرکل هواشناسی مازندران گفت: از ابتدای مهر سال گذشته تا پایان اردیبهشت ماه 1397 ، کل مساحت استان متاثر از انواع خشکسالی بوده است.

 • پرطرفدارترین عینک‌های آفتابی در ایران

  پرطرفدارترین عینک‌های آفتابی در ایران

  در دو ماهه نخست سال جاری ۴۰۰ هزار دلار عینک آفتابی به ایران وارد شده است که در این بین عینک‌های آفتابی ایتالیایی بیشترین طرفدار را در میان ایرانی‌ها دارند.

 • ایران رتبه دوم جهانی در ارائه مقاله علمی دارد

  ایران رتبه دوم جهانی در ارائه مقاله علمی دارد

  معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه محققان ایرانی سالانه بیش از 48 هزار مقاله در موسسه های معتبر بین المللی به ثبت می رسانند، گفت: کشورمان به لحاظ ارائه مقاله علمی رتبه دوم را درجهان دارد.

 • 2600میلیارد تومان برای تکمیل آزاده راه جنوب تهران تخصیص یافت

  2600میلیارد تومان برای تکمیل آزاده راه جنوب تهران تخصیص یافت

  وزیر راه و شهرسازی گفت: میزان سرمایه گذاری برای تکمیل آزاده راه 158 کیلومتری کنارگذر جنوب تهران، اکنون به 2600 میلیارد تومان افزایش یافته است.

 • بخش خصوصی؛ زمینه ساز حمایت از کالای ایرانی

  بخش خصوصی؛ زمینه ساز حمایت از کالای ایرانی

  اصناف به عنوان بزرگترین نهاد غیردولتی متولی بخش خصوصی در کشور، نقشی تعیین‌کننده ای در حمایت از کالای ایرانی بر عهده دارند. از این رو باید جایگاه واقعی اصناف را شناخت و ارزش های معنوی، اجتماعی و اقتصادی تلاشگران عرصه شکوفایی اقتصادی کشور را ارج نهاد.

 • باغ‎ویلا جای مسکن مهر را می‎گیرد

  باغ‎ویلا جای مسکن مهر را می‎گیرد

  ساخت باغ‎ویلا به‌جای مسکن مهر در برخی استانها کلید خورد.

 • تعیین تکلیف سپرده گذاران ثامن‌الحجج تا سقف ۳ میلیارد ریال

  تعیین تکلیف سپرده گذاران ثامن‌الحجج تا سقف ۳ میلیارد ریال

  بانک پارسیان در اطلاعیه‌ای چگونگی تعیین تکلیف سپرده‌های ثامن الحجج تا سقف ۳ میلیارد ریال را به منظور بازپرداخت سپرده‌های این تعاونی اعلام کرد.

 • 9 متهم پرونده موسسه های مالی در بازداشت هستند

  9 متهم پرونده موسسه های مالی در بازداشت هستند

  دادستان تهران گفت: پرونده موسسه های مالی در مرحله تحقیقات قرار دارد و 9 متهم این پرونده در بازداشت هستند.

 • افزایش قیمت به بهانه تغییر نرخ ارز ممنوع

  افزایش قیمت به بهانه تغییر نرخ ارز ممنوع

  دو دستگاه دولتی در اطلاعیه‌ای با الزامی کردن ثبت قیمت کالاهاوخدمات بهره‌مند ازنرخ ارز رسمی در سامانه«اطلاع رسانی قیمت کالاوخدمات»هرگونه افزایش قیمت به بهانه تغییرنرخ ارز را ممنوع کردند.

 • محدودیت‌های جدید در پرداخت وام مسکن

  محدودیت‌های جدید در پرداخت وام مسکن

  مدیرعامل بانک مسکن از شرایط جدید پرداخت تسهیلات مسکن خبر داد و گفت: از این به بعد به واحدها مشروط بر رعایت الگوی مصرف یعنی با مساحت کمتر از ۱۰۰ متر مربع تسهیلات پرداخت می‌کنیم؛ ضمن اینکه تسهیلات صرفا به مناطقی داده می شود که تقاضا وجود دارد.

 • ایران از واردات گندم بی نیاز شد

  ایران از واردات گندم بی نیاز شد

  معاون زراعت وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه امسال بیش از 10 میلیون و 200 هزار تن گندم از اراضی زیر کشت برداشت می شود گفت: با این میزان برداشت، نیازی به واردات گندم نخواهیم داشت.

 • ثبت قیمت کالا‌های بهره‌مند از ارز رسمی الزامی شد

  ثبت قیمت کالا‌های بهره‌مند از ارز رسمی الزامی شد

  سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان اعلام کرد: ثبت قیمت کالا‌ها و خدمات بهره‌مند از نرخ ارز رسمی در سامانه ۱۲۴ این سازمان الزامی است.

 • الگوی نوین مشاغل خانگی در هشت استان در حال اجراست

  الگوی نوین مشاغل خانگی در هشت استان در حال اجراست

  معاون جهاد دانشگاهی کشور گفت: الگوی نوین توسعه مشاغل خانگی در حال حاضر بصورت پایلوت در هشت استان کشور در حال انجام است.

 • توصیه‌های هواشناسی کشاورزی برای روزهای آغازین تابستان

  توصیه‌های هواشناسی کشاورزی برای روزهای آغازین تابستان

  انجام عملیات آبیاری در ساعات اولیه صبح و یا اواخر روز با توجه به افزایش دما، رنگ آمیزی کندوها برای کاهش اثر گرمای هوا به رنگ‌های سفید یا زرد و تنظیم دما و بهبود شرایط تهویه در مرغداری‌ها و گاوداری‌ها از جمله توصیه‌های هواشناسی کشاورزی برای روزهای پنجشنبه تا سه‌شنبه (31 خرداد تا 5 تیرماه) است.

 • متقاضیان اشتغال روستایی چقدر وام گرفتند؟

  متقاضیان اشتغال روستایی چقدر وام گرفتند؟

  فعالیت ۱۵۵ تعاونی دانش‌بنیان در ایران، پرداخت ۱۲۰۰ میلیارد تومان تسهیلات اشتغال روستایی و معافیت سهم بیمه کارفرمایان به شرط جذب فارغ التحصیلان از مهمترین عناوین اخبار حوزه کار و تعاون در هفته جاری بود.

 • پیشرفت ۴۵ درصدی آزادراه جنوب تهران با سرمایه ۲۵۰۰ میلیاردی

  پیشرفت ۴۵ درصدی آزادراه جنوب تهران با سرمایه ۲۵۰۰ میلیاردی

  وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه آزادراه کنارگذر جنوبی تهران با پیشرفت ۴۵ درصدی طبق برنامه زمان بندی در حال اجراست، گفت: بر اساس قرارداد این پروژه سال ۹۸ به بهره برداری خواهد رسید.

 • صادرات غیرنفتی با ۲۱ درصد رشد به ۱۱.۲ میلیارد دلار رسید

  صادرات غیرنفتی با ۲۱ درصد رشد به ۱۱.۲ میلیارد دلار رسید

  رییس کل گمرک ایران در تشریح تازه‌ترین آمار از وضعیت تجارت خارجی کشور گفت: صادرات غیرنفتی کشور با افزایش قابل توجهی به ۱۱ میلیارد و ۲۴۲ میلیون دلار رسیده است.

 • جلوی قاچاق پوشاک به کشور گرفته شود

  جلوی قاچاق پوشاک به کشور گرفته شود

  رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: قاچاق پوشاک، تولید کنندگان داخلی را متضرر کرده و ضروری است تا اقدام اساسی برای جلوگیری از ورود غیر قانونی پوشاک به کشور صورت گیرد.

 • احتکار خودرو غیرقابل تصور است

  احتکار خودرو غیرقابل تصور است

  ‌معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: احتکار خودرویی که برخی‌ها صحبت آن را به میان آوردند غیرقابل تصور است چرا که محصول تولید شده نمی‌تواند در انبار و یا سوله‌ای نگهداری شود.

 • پوشش بیمه روستایی و عشایری دو برابر شده است

  پوشش بیمه روستایی و عشایری دو برابر شده است

  مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر، افراد زیر پوشش این صندوق را یک میلیون و 600 هزار خانوار اعلام کرد و گفت: در دولت دوازدهم میزان افراد بیمه روستایی و عشایری دو برابر شد.

 • صفحه نخست روزنامه های اقتصادی 31 خردادماه

  صفحه نخست روزنامه های اقتصادی 31 خردادماه

  صفحه نخست روزنامه‌های اقتصادی امروز پنجشنبه 31 خرداد97به بیان مسائلی همچون استیضاح تیم اقتصادی دولت کلید خورد، برخورد قاطعانه برای واردات غیر ضروری، در نشست اوپک توافقی در کار نخواهد بود، نوسان های ارزی تاثیری در رشد صنایع دستی ندارد، فعالیت های رانتی بستر زندگی اشرافی، اقتصاد بالنده نیازمند حمایت بخش مالی، می پردازد.

 • وادرات 400هزار دلاری عینک آفتابی به کشور

  وادرات 400هزار دلاری عینک آفتابی به کشور

  در دو ماهه نخست سال جاری ۴۰۰ هزار دلار عینک آفتابی به ایران وارد شده است که در این بین عینک‌های آفتابی ایتالیایی بیشترین طرفدار را در میان ایرانی‌ها دارند.

 • تلفات برق در چهار سال آینده ٩ درصد کاهش می‌یابد

  تلفات برق در چهار سال آینده ٩ درصد کاهش می‌یابد

  معاون وزیر نیرو در أمور برق و انرژی گفت:با برنامه ریزی های و تلاش‌های انجام شده تا کنون تلفات برق از 15 درصد به 9/10 درصد رسیده است و در ادامه روند کنونی در چهار سال آینده تصمیم بر آنست که این مقدار تلفات به 9 درصد کاهش یابد.

 • جزئیات سرانه بیمه کارکنان دولت در بیمه سلامت اعلام شد

  جزئیات سرانه بیمه کارکنان دولت در بیمه سلامت اعلام شد

  سرپرست اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان بیمه سلامت ایران اعلام کرد: سرانه بیمه‌ای بیمه شدگان صندوق کارکنان دولت بابت بیمه شده اصلی و «تبعی ۱» معادل دو درصد از حقوق ماهیانه آنان است که مشمول کسور بازنشستگی نیز می‌شود.

 • صندوق تخصصی نهال و اندام تکثیری راه اندازی شد

  صندوق تخصصی نهال و اندام تکثیری راه اندازی شد

  صندوق تخصصی نهال و اندام تکثیری با سرمایه اولیه یک میلیارد و ۶۴ ریال میلیون تومان راه اندازی شد.

 • صادرات "تراورس" ایرانی به کشورهای حاشیه خلیج‌فارس

  صادرات "تراورس" ایرانی به کشورهای حاشیه خلیج‌فارس

  مدیر یک شرکت داخلی از صادرات تراورس ایرانی به کشورهای جنوبی حاشیه خلیج‌فارس خبر داد و گفت: در این راستا طی یکسال اخیر مذاکرات متعددی را با عمانی‌ها انجام داده‌ایم اما به دلیل دیپلماسی موجود مقداری این برنامه با کندی پیش می‌رود.

 • دستگاه های اجرایی باید به دولت الکترونیک بپیوندند

  دستگاه های اجرایی باید به دولت الکترونیک بپیوندند

  رئیس دفتر رئیس جمهوری بر آماده بودن زیرساخت های دولت الکترونیک و همراه تاکید کرد و پیوستن هرچه زودتر دستگاه های اجرایی برای ارائه بهتر خدمات به شهروندان را خواستار شد.

 • سیف:بانک مشترک ایرانی – سوری تاسیس شود

  سیف:بانک مشترک ایرانی – سوری تاسیس شود

  رئیس کل بانک مرکزی در دیدار با وزیر تجارت و اقتصاد خارجی سوریه ضمن استقبال از گسترش روابط بانکی دو کشور، پیشنهاد کرد با همکاری دو طرف بانک مشترک ایران و سوریه تشکیل شود.

 • افزایش نرخ دلار و پوند، کاهش یورو

  افزایش نرخ دلار و پوند، کاهش یورو

  بانک مرکزی نرخ ۳۹ ارز را برای امروز اعلام کرد که براساس آن نرخ ۲۰ ارز از جمله دلار و پوند افزایش، نرخ ۱۵ ارز مانند یورو کاهش و نرخ ۴ ارز نیز ثابت ماند.

 • خبر دادستان تهران از پشت پرده گرانی های سکه

  خبر دادستان تهران از پشت پرده گرانی های سکه

  دادستان تهران در جریان اشاره به چند پرونده اقتصادی و موضوع گرانی ‌های اخیر به دلایل افزایش قیمت سکه هم اشاره کرد.