بسته پیشنهادی بخش تعاون در راستای حمایت از تولید داخلی

 • سه شنبه 22 خرداد 1397 15:44
 • شناسه 28953
بسته پیشنهادی بخش تعاون در راستای حمایت از تولید داخلی

رئیس اتاق تعاون ایران با تشریح مهمترین چالش‌های اقتصادی ۱۴ محور پیشنهادی برای حمایت از تولید داخلی را مطرح کرد.

 • به گزارش شبکه ایران کالا به نقل از ایسنا، بهمن عبداللهی - رئیس اتاق تعاون ایران - با بیان اینکه عنایت ویژه مقام معظم رهبری بر تولید داخلی در چند سال اخیر محور بیانات ایشان بوده است، ابراز کرد: رشد سرمایه‌گذاری داخلی، فراهم کردن بسترهای مناسب برای رشد اقتصادی، فراهم کردن زمینه برای توانمندی بخش تعاونی و خصوصی و مردمی کردن اقتصاد، عملیاتی کردن سیاست‌های کلی نظام  و بهبود فضای کسب و کار، توجه به کیفیت تولید داخلی، اولویت خرید کالاهای داخلی، لزوم استفاده از فن‌آوری‌های جدید و حمایت از شرکت‌های دانش بنیان در تولید محصولات داخلی، مشارکت بخش مردمی اقتصاد در تکمیل طرح‌های نیمه‌ تمام عمرانی، تصویب سیاست‌های حمایتی از تولید، معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری به بخش غیر دولتی، استفاده از ظرفیت بخش تعاون برای توسعه کشور، ارتقای سطح بهره وری عوامل تولید، رهایی از وابستگی به درآمدهای نفتی جلوگیری از خام فروشی توسعه صادرات غیرنفتی و … تنها بخشی از مطالبات کلان رهبری در حوزه‌ی تولید کشور است که ریشه در اقتصاد مقاومتی دارد.

 • تعاون

وی تاکید کرد: ضروریست که مسئولین نظام اقتصادی با برنامه ریزی‌های دقیق و اولویت دادن به موضوعات مهم در طی سال جاری، تمام اهتمام خود را برای تحقق شعار سال ۹۷ و رسیدن به اهداف سند چشم انداز جمهوری اسلامی ایران متمرکز و با مشارکت دادن تشکل‌های غیر دولتی در تصمیم گیری‌های کلان اقتصاد، آن را در مسیر ریل گذاری شده قرار دهند.

رئیس اتاق تعاون ایران با بیان اینکه بخش‌های مختلف اقتصادی باید در راستای حمایت از تولید داخلی همگام باشند، ۱۴ اولویت مهم را در راستای حمایت از کالای ایرانی پیشنهاد داد. به گفته وی اهتمام مجلس در نظارت بر حسن اجرای قوانین مرتبط در حوزه تولید و محیط کسب و کار همچنین  استانداردسازی و کاهش هزینه‌های نظام توزیع کشور با استفاده از ظرفیت تعاونی‌های مصرف، استفاده از ظرفیت تولیدات در بخش‌های مسکن بخصوص با اولویت نوسازی بافت‌های فرسوده، حرکت به سمت عدم وابستگی بودجه به نفت،  کاهش واردات مربوط به کالاهای مصرفی، لوکس و کالاهای مشابه داخلی همچنین مبارزه جدی با فساد و رانت اقتصادی از مهمترین اولویت‌های مورد توجه برای حمایت از تولیدات داخلی است.

وی اخذ مالیات بر فعالیت‌های غیرتولیدی و غیر مولد،  تمرکز و تقویت دیپلماسی سیاسی-اقتصادی برای توسعه صادرات محصولات داخلی،  استراتژی توسعه صنعتی با همکاری بخش های غیردولتی،  تهیه بسته‌های حمایتی از تولیدکنندگان برای ارتقاء بهره‌وری و اصلاح فرآیند تولید،  اراده جدی قوای سه گانه برای بهبود فضای کسب و کار و کاهش مجوزها و امضاء های طلایی، ثبات اقتصاد کلان (تورم، نرخ ارز، نرخ سود و…)، اصلاح عملکرد سیستم بانکی در جهت هدایت نقدینگی جامعه به سمت بخش‌های مولد،  تبلیغات رسانه‌ای در حمایت از کالای ایرانی را از دیگر اولویت‌های پیشنهادی در راستای حمایت از تولیدات داخلی برشمرد.

 

به گفته بهمن عبداللهی  بخش تعاون به عنوان یکی از ۳ بخش اصلی اقتصاد، از  ظرفیت مناسبی برای توسعه تولید داخلی برخوردار است.

کلیدواژه‌ها

مطالب مرتبط

مطالب بیشتر از «اشتغال و بیکاری»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

موضوع داغ هفته

 • آقای وزیر، وضع اقتصاد را خوب می داند

  آقای وزیر، وضع اقتصاد را خوب می داند

  مسعود کرباسیان وزیر امور اقتصادی و دارایی، در یادداشتی آورده است: " هر روز با تعداد زیادی پرسش از سوی روزنامه نگاران، فعالان بخش خصوصی، مردم عادی و حتی برخی کارشناسان مواجه‌ام: آیا وضع اقتصاد ما خوب است؟ از آن مهم تر اینکه باید به این تفکر سرنوشت ساز هم پاسخ بدهم که آیا در ایران می‌توان کارآفرینی کرد یا نه؟

خبر آگهی

 • هاپیر تایر، خدمتی ویژه در کسب و کار آنلاین

  هاپیر تایر، خدمتی ویژه در کسب و کار آنلاین

  هایپرتایر با ایده‌ای خلاقانه برای ارایه خدماتی متفاوت در عرصه فروش آنلاین تایر بوجود آمد؛ ویژگی اصلی این مجموعه ارایه خدماتی متمایز در زمینه نصب تایرهای عرضه شده به صورت سیار است‌.

آخرین خبرها