سال نو و حمایت از تولید داخلی ؛ ایرانی بخریم

 • یکشنبه 24 بهمن 1395 16:36
 • شناسه 70
سال نو و حمایت از تولید داخلی ؛ ایرانی بخریم

حمایت دولت تنها به معنای حمایت های مادی و مالی نیست و دولت می تواند بسیاری از قوانین دست و پاگیر در حوزه کسب و کار را از سر راه فعالان بخش خصوصی و تولیدکنندگان بردارد

 کمتر از 40 روز به آغاز سال 96 باقی مانده است و هر چه به سمت روزهای پایانی سال پیش می رویم ، اشتیاق مردم برای خرید اجناس و پوشاک نو افزایش می یابد از این رو انتظار می رود در سالی که «اقتصاد مقاومتی ؛ اقدام و عمل » نامگذاری شده ، حمایت و خرید تولیدات داخلی به اوج خود رسیده و هرایرانی - تولید ایرانی خریداری کند .

آنچه که باعث افزایش تقاضا برای خرید تولیدات داخلی می شود نه ارایه تسهیلات دولتی است و نه جلوگیری از واردات، بلکه واقعیتی است به نام ارتقاء کیفیت تولید داخلی که ضامنی برای رونق ساخته های وطنی و شرط ورود آن به بازارهای جهانی خواهد بود .
چندی پیش بود که در یک حرکت جمعی کمپین « ساخت ایران» در فضای مجازی به راه افتاد که استقبال گسترده ای هم از سوی کاربران فضای مجازی از شرکت در این کمپین شد. در این جریان، افراد از تجربیات خود درباره استفاده از کالاها و خدمات مختلف برندهای داخلی گفتند و مصرف کنندگان به بررسی و ارزیابی نقاط ضعف و قوت تولیدات داخل البته بدون اهداف غرض ورزانه و دخل و تصرف دولتی ها پرداختند.
هر چند که آتش «هشتک های ساخت ایران» در شبکه های اجتماعی خاموش شده اما روزهای آخر سال که به طور سنتی به مناسبت نوروز تقاضا در بازارهای مختلف به ویژه پوشاک افزایش می یابد، می تواند فرصتی باشد تا با یک حرکت جمعی خریدار برندهای ایرانی باشیم تا علی رغم حمایت از تولیدات داخلی بدون اتکا به سیاست های حمایتی دولت به افزایش اشتغالزایی در کشورمان کمک کنیم.
اما در این میان مزیتی که می تواند عامل ترجیح کالای ایرانی به برندهای مشابه خارجی باشد، ارتقای کیفیت تولیدات و خدمات است؛ موضوعی که مسئولان بر آن تاکید و فعالان بخش خصوصی بر آن اذعان دارند و مهم ترین خواسته مشتریان داخلی و خارجی است.

** کاهش یک میلیارد دلاری واردات پوشاک
«ایرانی، ایرانی بخر»؛ شعاری است که در چند سال اخیر برای حمایت از تولیدات داخل خلق شد به دلیل باز شدن دروازه های واردات کشورمان بر روی اجناس خارجی و ناتوانی تولیدات داخل ناشی از مسائلی چون تحریم در چند سال گذشته، کم فروشی ها وغیره اثر خود را از دست داد.
از سوی دیگر در حالی که دولت ها همواره به بنگاه های تولیدی وعده حمایت را می دادند، وعده ها در حد حرف باقی ماند و یارانه ها و مشوق ها و تسهیلات به بخش تولید نرسید. حال اینکه تولیدکنندگان به این نتیجه رسیده اند که خودشان می توانند برای رونق و بقای کسب و کارشان مزیت ایجاد کنند. «از خودمان شروع می کنیم» هم شعار تولیدکنندگان برای فروش محصولاتشان است که در این ارتباط هم چندی پیش گزارش یکی از روزنامه های کشورمان درباره اتحادیه فروشندگان کفش ساخت داخل برای فروش تولیداتشان بود که کمپینی را با عنوان «با افتخار فقط اجناس ایرانی می‌فروشیم» به راه انداخته بودند.
به طور قطع با توجه به تنگناهای مالی شدید دولت امکان حمایت از تمام صنایع و بنگاه های تولیدی خرد و کلان وجود ندارد یا اینکه زمان بر خواهد بود بنابراین تنها گزینه ایجاد مزیت برای افزایش تقاضا برای تولیدات داخل است.
در این باره «علی فاضلی» رییس اتاق اصناف ایران با بیان اینکه مهم ترین مانع برای رونق تولیدات داخلی موضوع کیفیت کالاها است، گفت: به طور قطع خود تولید کنندگان باید برای افزایش فروش مزیت ایجاد کنند. تا در بازار داخلی قادر به ایجاد مزیت نباشند به بازارهای خارجی هم راه ندارند. یکی از مهم ترین عوامل ایجاد مزیت هم افزایش کیفیت است.
وی با اشاره به دستیابی موقعیت های قابل توجه افزایش فروش در بخش پوشاک تولید داخل اظهار داشت: در دو سال اخیر در بخش پوشاک اعم از انواع البسه و کیف و کفش موضوع برندسازی در دستور کار بنگاه ها قرار گرفت و تحول بسیار خوبی در بخش پوشاک داشتیم . خرید پوشاک تولید داخل به ویژه در دو سال اخیر رو به رشد بوده است و امروز نزدیک به 100 برند در بخش پوشاک تولید داخل ایجاد شده است.
فاضلی با تاکید بر اینکه این برندها کیفیت مناسبی دارند به طوری که بازار صاداراتی هم برای آنها ایجاد شده است، اظهار داشت: خوشبختانه امروز کشورهای اروپای هم خریدار بخشی پوشاک با برندهای ایرانی هستند.
رییس اتاق اصناف با بیان این این جمله که « کاهش سفارش برندهای خارجی موید صحبت هایم درباره رشد تولیدات داخلی است» ، گفت: رشد واردات پوشاک در چند سال گذشته بسیار کاهش یافته به طوری که 2.3 میلیارد دلار واردات صنایع پوشاک از کشورهای خارجی داشتیم که این رقم امروز به 1.5 میلیارد دلار کاهش یافته است. دلیل این افت واردات هم رشد برندهای داخلی است.
وی معتقد است: هر چند که برای تقویت برندهای داخلی باید منابع مالی را به توانمندسازی تولیدکنندگان سوق دهیم چرا که مهم ترین ارزش افزوده ای که ایجاد می کند افزایش اشتغالزایی است اما تنها حمایت های مالی نمی تواند گره ای را باز کند.
فاضلی با تاکید بر اینکه اقدامات در راستای اجرای رفع موانع تولید باید به صورت یک مجموعه دید که بخشی از اجرای ان در اختیار دولت است، گفت: به طور قطع مهم ترین بخش رفع موانع تولید به تسهیل کردن قوانین برمی گردد. اگر بتوانیم منابع را در اختیار تولید قرار دهیم به طور قطع سوددهی بیشتری خواهیم داشت. اینکه یارانه ای را به بخش تقاضا برای خرید تولیدات داخل قرار دهیم به طور موقت تاثیر گذاری خواهد داشت.
همچنین «سعید حیاتی» رییس اتحادیه فروشندگان چرم طبیعی ، مصنوعی و لوازم کفش معتقد است: افزایش اشتغالزایی در گروه حمایت از تولیدات ساخت داخل است.
وی با بیان اینکه برد با کالایی است که بتواند کیفیت بهتری را به مشتریان ارائه دهد، گفت: گزینه ای جز افزایش کیفیت برای جلب تقاضای بازار نداریم.

** سخت گیری بر واردات، تولید داخل را رونق می دهد؟
امسال برای اولین بار پس از گذشت بیش از دو دهه تراز تجاری کشورمان مثبت شد به این معنا که آمار صادرات از واردات پیشی گرفت. البته عده ای این ادعا را دارند که افزایش آمار صادرات به دلیل کاهش واردات بوده که این هم می تواند نشانه مثبتی در اقتصاد کشورمان باشد.حال اینکه بسیاری ها بر این باور هستند که برای حمایت از تولیدات داخلی باید واردات محدود و قوانین واردات سختگیرانه تر اعمال شود.
در این باره رییس اتحادیه فروشندگان چرم طبیعی ، مصنوعی و لوازم کفش گفت: در تولید یک کفش 36 قلم جنس مرتبط با تولید کفش به کار می رود که تمام این ها برای نیروی انسانی کشورمان اشتغال ایجاد می کند حال اینکه واردات کفش آنقدر زیاد است که زور تولید داخل به این حجم جنس خارجی نمی رسد.
وی با تاکید بر اینکه ایران در ساخت کفش چرم صاحب برند است اما بسیاری از کشورهای همسایه برای تقویت بازار کالاهای خود، اجازه واردات کفش ایرانی را نمی دهند، گفت: چرا وقتی تولید کفش در داخل از کیفیت مطلوبی برخوردار است و توانسته اشتغالزایی گسترده ای داشته باشد، واردات کفش از چین به دو برابر برسد؟
حیاتی با بیان اینکه حمایت های دولتی به داد تولیدکنندگان نرسید، ادامه داد: اگر دولت توان حمایت مادی ار تولیدکنندگان را ندارد می تواند با محدود کردن واردات تقاضا برای تولید داخل را افزایش دهد.
در حالی که تولیدکنندگان به دنبال محدود کردن واردات هستند به عقیده عده ای، سخت گیری بر واردات منجر به رونق تولید داخل نخواهد شد و نمی تواند کارساز باشد. رییس اتاق اصناف با بیان اینکه مخالف هرگونه ایجاد محدودیت در واردات هستم، گفت: به طور قطع با محدود کردن واردات شاهد افزایش قاچاق خواهیم بود.
وی افزود: قاچاق در اقتصاد ایران نهادینه شده است و نزدیک به 25 میلیارد دلار آمار قاچاق در سال های گذشته بوده که در سه سال گذشته این رقم به کمتر از 16 میلیارد دلار رسیده است که البته این رقم هم برای اقتصاد ایران بسیار زیاد است.
به گفته فاضلی؛ اگر می خواهیم با برندهای خارجی رقابت کنیم باید ذائقه مصرف کننده ایرانی را با ایجاد مزیت ها در قیمت و کیفیت به سمت تولید داخل سوق دهیم کنیم.

** اصلاح قوانین مهم ترین حمایت دولت از تولیدکنندگان
مهم ترین مزیت حمایت از تولید داخل موضوع اشتغالزایی است. کاهش نرخ بیکاری در اولویت های اقدامات دولت ها قرار دارد و برای رسیدن به این دستاورد همواره سیاست حمایت از تولید را پیش می گیرند. در دولت یازدهم هم در طول سه سال اخیر اقدامات های حمایتی از جمله «رفع موانع تولید»، صدور کارت های اعتباری برای خرید کالاهای داخلی، اصلاح قوانین در حوزه کسب و کار و... در نظر گرفته شد و به اجرا رسید. اما عده ای بر این باور هستند که حمایت دولت ها به تنهایی نمی تواند کارساز باشد.
در این باره رییس اتحادیه فروشندگان چرم طبیعی ، مصنوعی و لوازم کفش گفت: به طور قطع بدون افزایش کیفیت نمی توان با انواع برندهای خارجی در بازار رقابت کرد اما موضوع مهم این است که برای افزایش کیفیت نیاز به سرمایه گذاری های کلان در صنایع تولیدی داریم که بخش خصوصی به تنهایی نمی تواند از پس محقق کردن این سرمایه ها برآید.
وی ادامه داد: حمایت دولت تنها به معنای حمایت های مادی و مالی نیست و دولت می تواند بسیاری از قوانین دست و پاگیر در حوزه کسب و کار را از سر راه فعالان بخش خصوصی و تولیدکنندگان بردارد که در این بخش هم تاکنون شاهد اقدامات جدی نبوده ایم.

**کمپینی برای فروشندگان پلاسکو
بیست روز و اندی از سانحه ریزش ساختمان پلاسکو می گذرد، فارغ از اینکه چه کسی و چه نهادی مقصر این حادثه است امروز باید به فکر قربانیان زنده این حادثه بود. علاوه بر صاحبان واحدهای تجاری و تولیدکنندگان فعال در ساختمان پلاسکو در واحدهای این ساختمان بیش از سه هزار کارگر مشغول به کار بوده اند که امروز در شرایطی کار خود از دست داده اند یک ماه بیشتر تا پایان سال باقی نمانده است.
حال اگر قرار است حرکت جمعی و خودجوش برای حمایت از کالاهای ساخت داخل در آستانه نوروز به راه بیاندازیم؛ شاید برای احیای کسب و کار تولیدکنندگان ساختمان پلاسکو که فعالیت خود را ساختمان نور شروع کرده اند، بهتر است حمایت خود را از تولیدات کارگران پلاسکو شروع کنیم.
( منبع : خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران )

مطالب بیشتر از «اقتصاد کلان»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

موضوع داغ هفته

 • 8 راهکار بانک مرکزی برای مدیریت نوسانات بازار ارز

  8 راهکار بانک مرکزی برای مدیریت نوسانات بازار ارز

  علی رغم نگرانی های ایجاد شده درباره وضعیت بازار ارز در ماه های اخیر و تشدید این نگرانی‌ها با توجه به خروج آمریکا از برجام، بانک مرکزی ابزارهای موثری برای مدیریت نوسانات این بازار از طریق اصلاح زیرساخت‌ها و روش‌های انتقال پول دارد.

خبر آگهی

 • هاپیر تایر، خدمتی ویژه در کسب و کار آنلاین

  هاپیر تایر، خدمتی ویژه در کسب و کار آنلاین

  هایپرتایر با ایده‌ای خلاقانه برای ارایه خدماتی متفاوت در عرصه فروش آنلاین تایر بوجود آمد؛ ویژگی اصلی این مجموعه ارایه خدماتی متمایز در زمینه نصب تایرهای عرضه شده به صورت سیار است‌.

آخرین خبرها

 • توسعه گلخانه ها مرهم تنش های آبی کشاورزی

  توسعه گلخانه ها مرهم تنش های آبی کشاورزی

  خشکسالی چندین ساله، کاهش بارندگی و درپی آن خشک شدن قنات ها، چشمه ها و کاهش منابع آب زیرزمینی چالش هایی در بخش کشاورزی خراسان شمالی ایجاد کرده که به گفته کارشناسان توسعه گلخانه ها مرهمی برای تنش های آبی کشاورزی استان خواهد بود.

 • 1050 میلیارد ریال تسهیلات برای هتل سازی در بوشهر جذب شد

  1050 میلیارد ریال تسهیلات برای هتل سازی در بوشهر جذب شد

  مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان بوشهر گفت: به منظور توسعه مراکز اقامتی و زیر ساخت های گردشگری از سال گذشته تاکنون یکهزار و 50 میلیارد ریال از محل تسهیلات صندوق توسعه ملی برای تاسیس هتل در این استان جذب شده است.

 • حذف یکی از خوان‌های مالیاتی برای تولیدکنندگان

  حذف یکی از خوان‌های مالیاتی برای تولیدکنندگان

  معافیت واحدهای تولیدی از پرداخت چهار درصد علی‌الحساب واردات قطعی هرچند گامی امیدوارکننده در راستای رونق واحدهای تولیدی است، اما به طور حتم نقطه پایانی نیست و باید شاهد لحاظ سایر معافیت‌های مالیاتی از جمله مالیات بر ارزش افزوده و مالیات بر عملکرد در کنار اخذ عوارض گمرکی باشیم.

 • سفر گردشگران جمهوری آذربایجان به ایران افزایش یافت

  سفر گردشگران جمهوری آذربایجان به ایران افزایش یافت

  سفر گردشگران جمهوری آذربایجان به ایران در چهار ماه نخست سال جاری میلادی ،در مقایسه با مدت زمان مشابه سال پیش 11.6 درصد افزایش یافته است .

 • صنایع دستی در فروشگاه های زنجیره ای عرضه می شود

  صنایع دستی در فروشگاه های زنجیره ای عرضه می شود

  سرپرست معاونت صنایع دستی کشور می گوید: مذاکره با مدیران فروشگاه های زنجیره ای شهروند، رفاه و هایپر استار برای عرضه صنایع دستی در سال «حمایت از کالای ایرانی» در جریان است.

 • دو سال است دست به دامان وزارت راهیم!

  دو سال است دست به دامان وزارت راهیم!

  دبیر انجمن شرکت‌های راه‌سازی معتقد است نرسیدن به خواسته‌های سرمایه‌گذاران بخش خصوصی در پروژه‌های آزادراهی می‌تواند امکان ادامه حیات را از آنها بگیرد و شاید دیر رسیدن به تقاضاهای آنها رساندن نوش‌دارو بعد از مرگ سهراب باشد.

 • برنج مازندران از بحران آب بی‌نصیب نماند

  برنج مازندران از بحران آب بی‌نصیب نماند

  مدیرعامل آب منطقه‌ای مازندران گفت: یکی از راه کارهای اساسی برای رفع بحران آب در اراضی کشاورزی نوبت بندی است.

 • واردات دانه روغنی آفتابگردان ممنوع شد +سند

  واردات دانه روغنی آفتابگردان ممنوع شد +سند

  وزارت صنعت، معدن و تجارت با صدور بخش نامه‌ای واردات دانه روغنی آفتابگردان را ممنوع اعلام کرد.

 • عناوین نخست روزنامه های اقتصادی شنبه 5خرداد97

  عناوین نخست روزنامه های اقتصادی شنبه 5خرداد97

  روزنامه های اقتصادی شنبه 5 خرداد به مسائلی همچون قرارداد 85 میلیون دلاری هند در چابهار، واکنش صندوق جهانی پول به تحریم سیف، احتمال رونق دوباره چهارراه استانبول و انتظار ایران تا ارائه بسته اقتصادی اروپا در 10 خرداد پرداختند.

 • نرخ بلیت پروازهای داخلی اوج گرفت/ قیمت نجومی پرواز تهران - مشهد

  نرخ بلیت پروازهای داخلی اوج گرفت/ قیمت نجومی پرواز تهران - مشهد

  با نزدیک‌شدن به تعطیلات چندروزه، نرخ بلیت پروازهای داخلی در حال اوج‌گیری است. قیمت پرواز تهران ــ‌بوشهر از مرز نیم‌میلیون تومان عبور کرده و بلیت پرواز تهران ــ‌کیش نیز ۶۱۵هزار تومان فروخته می‌شود.

 • دلیل مخالفت با تعیین سقف ۳ سال در قراردادهای موقت

  دلیل مخالفت با تعیین سقف ۳ سال در قراردادهای موقت

  رئیس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی می‌گوید نگرانی کارفرمایان درباره‌ی تعیین سقف سه ساله برای قراردادهای موقت بی‌مورد است، چون بحث بر سر کارهای غیرمستمر است، وقتی زمان کاری از سه سال فراتر می‌رود منطقی آن است که تا زمان استمرار با کارگر قرارداد دائمی بسته شود و وقتی کار پایان می‌یابد دیگر ارتباطی میان کارگر و کارفرما برقرار نیست.

 • اعلام فهرست کالاهای صادراتی مشمول دستورالعمل جدید ارزی

  اعلام فهرست کالاهای صادراتی مشمول دستورالعمل جدید ارزی

  به گفته عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران، فهرست اقلام صادراتی که امکان فروش ارز خارج از سامانه نیما برای آنها وجود ندارد هفته آینده اعلام می‌شود.

 • پایان برداشت بهاره برگ سبز چای تا پایان هفته

  پایان برداشت بهاره برگ سبز چای تا پایان هفته

  برداشت بهاره برگ سبز چای از باغ‌های شمال کشور تا پایان هفته آینده ادامه دارد.

 • اعلام علت فروخته نشدن ارز به مسافران

  اعلام علت فروخته نشدن ارز به مسافران

  ارز مسافرتی یکی از مواردی است که بانک مرکزی خود را متعهد به تامین آن می داند و بر این اساس به ازای هر سفر خارجی هموطنان در سال بین 500 تا هزار یورو یا معادل آن به ارزهای دیگر پرداخت می شود.

 • پنبه تولید پنبه رو نزنیم

  پنبه تولید پنبه رو نزنیم

  مجری طرح پنبه گفت: با توجه به ظرفیت داخلی و برنامه اقتصاد مقاومتی، خودکفایی تولید پنبه در چشم انداز 1404 تحقق خواهد یافت.

 • اجرایی شدن23 طرح برق رسانی در استان بوشهر

  اجرایی شدن23 طرح برق رسانی در استان بوشهر

  مدیرعامل شرکت برق منطقه ای استان های فارس و بوشهر گفت: سال گذشته 23 طرح مهم برق رسانی با یکهزار و 700 میلیارد ریال اعتبار در استان بوشهر اجرا شد.

 • قارچ های فله ای نخرید

  قارچ های فله ای نخرید

  مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی قزوین گفت: شهروندان باید از خرید قارچ های فله ای و بدون نشان خودداری کنند.

 • توضیح پتروشیمی درباره "کمبود بطری بسته‌بندی موادغذایی"

  توضیح پتروشیمی درباره "کمبود بطری بسته‌بندی موادغذایی"

  در پی ادعای برخی از صنایع غذایی مبنی بر کمبود بطری برای بسته‌بندی و عرضه محصول در بازار و همچنین افزایش قیمت این ظروف از سوی مجتمع پتروشیمی تندگویان، این شرکت اعلام کرد که دلالی در بازار و قاچاق این محصول به خارج از کشور باعث کاهش عرضه شده است.

 • ایران بزودی نرخ مرجع زعفران را دنیا تعیین می کند

  ایران بزودی نرخ مرجع زعفران را دنیا تعیین می کند

  مدیرعامل بورس کالا با بیان اینکه راه اندازی معاملات نقدی و آتی زعفران در بورس کالا به شفافیت قیمت و تعیین نرخ در بلند مدت کمک می کند، گفت:ایران بزودی نرخ مرجع زعفران را در دنیا تعیین می کند.

 • سالانه 7.5 میلیارد مترمکعب آب شرب مصرف می شود

  سالانه 7.5 میلیارد مترمکعب آب شرب مصرف می شود

  وزیر نیرو با تاکید بر اصلاح بد مصرفی آب گفت: میزان مصرف آب شرب کشور سالانه 7.5 میلیارد مترمکعب است.

 • معاملات مسکن در کشور 33 درصد افزایش یافت

  معاملات مسکن در کشور 33 درصد افزایش یافت

  رئیس اتحادیه مشاوران املاک گفت: 75 هزار و 945 مبایعه نامه در اردیبهشت ماه امسال در دفاتر مشاوران املاک سراسر کشور ثبت شد که در مقایسه با مدت مشابه پارسال، بیش از 33 درصد رشد نشان می دهد.

 • خودکفایی دوباره گندم و صرفه‌جویی ۳ میلیارد دلاری

  خودکفایی دوباره گندم و صرفه‌جویی ۳ میلیارد دلاری

  معاون وزیر کشاورزی از پیش‌بینی خرید تضمینی ۱۰.۵ میلیون تنی گندم در سال جاری خبر داد و گفت: اگر این پیش‌بینی محقق شود که شرایط اقلیمی گویای نوید وضعیت بهتری را نیز می‌دهد، می‌توانیم بیش از سه میلیارد دلار صرفه‌جویی ارزی کنیم.

 • قیچی و برش آقای هاکوپیان برای تیم ملی فوتبال

  قیچی و برش آقای هاکوپیان برای تیم ملی فوتبال

  فدراسیون فوتبال ایران آنقدر درگیر داستان های تمام نشدنی مربوط به کیت های آدیداس بوده است که ماجرای اندازه زدن لباس های ستاره های تیم ملی در اردوهای قبلی هرگز به چشم نیامده اما در مراسم رونمایی از لباس های رسمی ملی پوشان خبرنگاران ورزشی برای اولین بار با چهره ای آشنا شدند که نامش یادآور پوشاک رسمی است.

 • نشاء برنج در 85 درصد شالیزارهای گیلان

  نشاء برنج در 85 درصد شالیزارهای گیلان

  مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی گیلان گفت: تاکنون نشاء برنج در 85 درصد شالیزارهای گیلان انجام شده است.

 • حمایت از طرح های نانو با نانومچ

  حمایت از طرح های نانو با نانومچ

  سومین فراخوان دوره‌ ششم برنامه تجاری ‌سازی فناوری نانو (نانومچ) آغاز شد و مهلت ارسال طرح برای این دوره تا 10 خرداد است، طرح های پذیرفته شده مورد حمایت این برنامه قرار می گیرند.

 • آغازعملیات اجرایی سد دشت پلنگ در استان بوشهر

  آغازعملیات اجرایی سد دشت پلنگ در استان بوشهر

  با حضور وزیر نیرو، استاندار و نمایندگان مردم استان بوشهر در مجلس شورای اسلامی عملیات اجرایی سد دشت پلنگ در شهرستان دشتی از توابع این استان بوشهر آغاز شد.

 • رکود350 طرح صنعتی در مازندران

  رکود 350 طرح صنعتی در مازندران

  مدیرکل صنعت،معدن و تجارت مازندران گفت: هم اکنون 350 طرح صنعتی در این استان با وجود پیشرفت فیزیکی بالای 60 درصد به دلیل نداشتن سرمایه ثابت نیمه کاره رها شده است.

 • پسته کاران مناطق جنوبی کشور محلول پاشی نکنند

  پسته کاران مناطق جنوبی کشور محلول پاشی نکنند

  مدیرکل شبکه پایش سازمان هواشناسی گفت: به علت وزش باد و رگبار، پسته کاران مناطق جنوبی کشور باغ های پسته را محلول پاشی نکنند.

 • عبورقیمت سبد نفتی اوپک از مرز ۷۷ دلار

  عبورقیمت سبد نفتی اوپک از مرز ۷۷ دلار

  قیمت سبد نفتی اوپک مرز ۷۷ دلار برای هر بشکه را پشت سر گذاشت.

 • شرط حذف وثیقه از وام اشتغال روستایی

  شرط حذف وثیقه از وام اشتغال روستایی

  مهمترین عناوین این هفته خبرهای کار و تعاون، به ایجاد ۶۸ هزار فرصت شغلی در بخش تعاون، برپایی نمایشگاه کالای ایرانی در مصلای امام خمینی، حذف وثیقه از تسهیلات اشتغال روستایی و بخشودگی جرایم بیمه‌ای کارفرمایان اختصاص داشت.