گزارش عملکرد ۱۰۰ روزه دولت دوازدهم؛

 • چهارشنبه 08 آذر 1396 10:15
 • شناسه 12413
گزارش عملکرد ۱۰۰ روزه دولت دوازدهم؛

رییس جمهور در گفتگوی زنده تلویزیونی با اشاره به خدمات دولت و اینکه در زلزله کرمانشاه مردم نقص دولت را جبران کردند گفت:۵۰ درصد همه وجوه تصویب شده در جلسه چهارشنبه گذشته برای کمک به زلزله زدگان کرمانشاه تخصیص یافت.

به گزارش شبکه ایران کالا به نقل از  خبرگزاری صداوسیما؛ آقای روحانی در گفتگوی زنده تلویزیونی از شبکه یک سیما با اشاره به وقوع واقعه دردناک زلزله، از همه کسانی که در 15 روز گذشته به مردم عزیز این استان کمک کردند اعم از مردم ، مقامات دولتی و نیروهای مسلح قدردانی کرد .
وی گفت : برای نخستین بار همه بودجه ای که دولت باید پرداخت کند در جلسه چهارشنبه صبح هیأت دولت تصویب کردیم و 50 درصد همه وجوه مصوب در اختیار نهادهایی قرار گرفت که در حال خدمات رسانی به مردم هستند .
رئیس جمهور  گفت : مجموعه خدمات 100 روزه نخست این دولت در یک مجلد کتاب جمع آوری شده و از طریق سایت دولت در دسترس مردم قرار گرفته ا ست که می توانند برنامه ریزی های اساسی برای سال 96 و برنامه های کلی برای 4 سال آینده را که دولت در این 100 تدوین کرده است مشاهده کنند .

در بودجه امسال شاهد تحول  بسیارمثبتی خواهیم بود 

 آقای روحانی افزود : بودجه سال 97 در دولت در حال تصویب و آماده ارائه به مجلس است و در این لایحه شاهد تحول بسیار مثبتی خواهیم بود .

 

ریشه کن کردن فقر مطلق و ایجاد عدالت دو هدف اصلی دولت دوازده است

رئیس جمهور در ادامه گزارش 100 روزه خود به مردم گفت: دو هدف اساسی دولت در بخش اقتصاد ریشه کن کردن فقر مطلق و ایجاد عدالت و کوتاه کردن فاصله بین دهک های پایین و دهک های بالای جامعه است.
آقای روحانی افزود: همانطور که در انتخابات هم وعده داده ام تا پایان دولت دوازدهم فقر مطلق را ریشه کن کنیم به همین منظور در سال 96 مستمری افراد قشر آسیب پذیر جامعه یعنی اعضای کمیته امداد، بهزیستی و افراد تحت تکفل دولت سه برابر شده است و تا پایان دولت دوازدهم به پنج برابر خواهد رسید.
رئیس جمهور گفت: در سال آینده ما طراحی خواهیم کرد تا همه کسانی که از حد استاندارد پایین تر هستند در سایت دولت ثبت نام کنند و ما به آنها کمک کنیم تا زندگی بهتری داشته باشند.
آقای روحانی ایجاد رونق اقتصادی و اشتغال را یکی دیگر از مسایل مهم عنوان کرد و افزود: در زمینه اشتغال ما عقب ماندگی هایی از گذشته داریم بدین ترتیب که از سال 85 تا 92 اشتغال ثابت ما تقریبا صفر بوده و از سال 93 تحرکات خوبی شروع شده و متوسط اشتغال ثابت ما از سال 93 تا 96 سالانه 685 هزار شغل بوده است.
وی گفت: با این حال این رشد نسبت به بیکاری و نسبت به نیروی فعالی که وارد بازار کار می شود کافی نیست و ما رقم بالاتری از اشتغال را نیاز داریم.
رئیس جمهور با بیان اینکه طرح هایی برای افزایش اشتغال در دولت دوازدهم برنامه ریزی شده است، افزود: درنظر داریم رقم اشتغال را بالاتر برده و به 900 هزار شغل در سال برسانیم.

بالا بردن درآمد مردم و توزیع عادلانه ثروت؛دوهدف اصلی دولت

 آقای روحانی با بیان اینکه از تابستان امسال تا تابستان پارسال بیشتر از 700 هزار شغل ایجاد شده، گفت: با این حال هنوز هم نسبت به وضعیت مطلوب عقبیم و برای ریشه کن کردن مشکل بیماری نیازمند اشتغال بیشتری هستیم.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه در 100 روز اول دولت دوازدهم نسبت به دو سال گذشته رشد بیشتری در اشتغال داشته ایم، افزود: ما همچنان این رویکرد را دنبال می کنیم و طرح های مختلفی برای اشتغال داریم.
آقای روحانی گفت: اولا به وزرای اقتصادی تاکید کرده ام که یکی از هدف های ما بالابردن اشتغال است، فضای مجازی، صنعت، خدمات و کشاورزی زمینه های خوبی برای بالابردن اشتغال است.
رئیس جمهور با اشاره به گزارش اخیر وزارت ارتباطات افزود: این وزارتخانه در آخرین گزارشی که به من ارایه کرده حدود 50000 نفر را در زمینه آی تی مشغول به کار کرده است. 
آقای روحانی سه طرح کارورزی، اشتغال فراگیر و طرح تکاپو را از طرح های مهم دولت دوازدهم در زمینه اشتغال برشمرد و گفت: تمامی این طرح ها در 100 روز اول اجرایی شده و تاکنون در سایت کارورزی 120 هزار نفر ثبت نام کرده اند که 20 هزار نفر از آنها برای آموزش معرفی شده اند.

جذب23/1 میلیارد دلار فاینانس/رویکرد جدید جهان به ایران؛ سرمایه گذاری به جای فروش کالا 

 رئیس جمهور با اشاره به اینکه آمار بیکاری امسال نسبت به سال گذشته یک درصد کاهش یافته، افزود: آمار بیکاری ما از 12،7 پارسال به 11،7 درصد رسیده است ولی با این حال هنوز تا رسیدن به وضعیت مطلوب فاصله داریم

آقای روحانی گفت: برای چهار سال آینده برنامه ریزی های مناسبی انجام داده ایم و همین اقداماتی را که در 100 روز اول انجام شده است ادامه خواهیم داد ولی بازهم تاکید می کنم نسبت به وضعیت مطلوب فاصله داریم.

یارانه را در بخش های مختلف به صورت غیرنقدی افزایش داده ایم 

رئیس جمهور گفت: برای اینکه فقر را برطرف کنیم در کشور بحث رونق اقتصادی و اشتغال هست، در طول برنامه دولت یازدهم هم به کمیته امداد و هم به بهزیستی کمک کردیم برای اینکه بتوانند افراد را از زیر پوشش خارج کنند. 
آقای روحانی افزود: به همین خاطر 5000 میلیارد به کمیته امداد کمک کردیم تا افراد را از زیر پوشش خارج کنند ضمن اینکه ما افراد تحت پوشش را خارج می کنیم و خودکفا می کنیم که این مهم از طریق رونق اقتصادی و اشتغال امکانپذیر است اما همواره در کشور عده ای هستند که نیازمند کمک هستند.
وی اضافه کرد: این کمک اساسش بر این مبناست که ما بتوانیم از طریق درآمدهای بیشتر آن را جبران کنیم، حال این درآمدها از طریق فعالیت های اقتصادی، فعالیت های مالیاتی یا سایر درآمدهایی که دولت خواهد داشت انجام می پذیرد.
رئیس جمهور گفت: درآمدهای دولت در حال افزایش است یعنی امسال نسبت به پارسال درآمدهای ما افزایش پیدا کرده اما در عین حال مخارج ما نیز زیاد شده است. از این لحاظ ما باید این فعالیت را ادامه دهیم یعنی ما وقتی بحث سرمایه گذاری، بحث استفاده از ظرفیت های مختلف در کشور می کنیم در واقع بخشی از درآمد دولت و خزانه به این کار اختصاص می یابد اما مبنای ما این نیست که یارانه نقدی را افزایش دهیم. 
آقای روحانی افزود: البته ما در این دولت یارانه را در بخش های مختلف افزایش داده ایم اما نه به صورت نقدی و آن مفهومی که ماهانه به مردم تعلق می گیرد، بلکه ما در بخش کشاورزی در طول چهار سال دولت گذشته تقریباً پول خرید تضمینی گندم را حدود دو برابر افزایش دادیم، این یعنی کمک به کشاورز، به مفهوم یارانه نقدی نیست اما کمک می کنیم محصولات کشاورزی رشد یابد و از این طریق به کشاورزان، باغداران و سایرین کمک می شود.

 اعتبارات خرید تضمینی گندم دو برابر شده است

 رئیس جمهور گفت: ما در بحث روستاها تلاش می کنیم برای اینکه روستاها تحول مثبت پیدا کنند همانطوری که من قبلاً وعده داده بودم، ما یک لایحه ای را به مجلس ارائه کردیم برای اینکه یک و نیم میلیارد از صندوق استفاده کنیم معادل آن را هم از بانک ها استفاده کنیم و طرح اشتغال برای روستاها و شهرهای زیر 10 هزار نفر که مجلس شورای اسلامی این لایحه را تصویب کرد، در دولت برنامه ریزی شد و آیین نامه آن تدوین و تصویب گردید و آخرین کارها برای اجرایی شدن آن آغاز شده است.

آقای روحانی افزود: کمک به روستاییان نوعی یارانه است برای اینکه ما به اشتغالزایی کمک کنیم اما این بدان معنا نیست که ما پول نقدی به افراد بدهیم البته افرادی هستند که معلول یا نیازمندند که ما باید مستقیم به آنها کمک کنیم و این امر از طریق مستمری بگیرانی که دریافتی های آنها را افزایش می دهیم تحقق می یابد.

رئیس جمهور از ادامه سیاست دولت برای تک رقمی ماندن نرخ تورم خبر داد

رئیس جمهور با اشاره به قول تک رقمی شدن نرخ تورم در دولت یازدهم گفت: همچنان به این سیاست ادامه می دهیم.
 رئیس جمهور در ادامه ارائه گزارش عملکرد یکصدروزه دولت دولت دوازدهم در پاسخ به این سوال که برای متوقف کردن نرخ منفی رشد اقتصادی و اینکه طبق وعده ای که داده بودید رشد اقتصادی قابل لمس ایجاد کنید، چه برنامه های مشخصی دارید گفت: برنامه کاهش تورم را که قول داده بودیم در دولت یازدهم که تورم را یک رقمی کنیم آن سیاست را ادامه میدهیم یعنی هدفمان این است که تورم یک رقمی باقی بماند.
وی در توضیح نرخ تورم گفت: اگر میگویم نرخ تورم 8 یا 9 درصد است به این معنی نیست که 8 درصد ارازن شده یعنی 8 درصد نسبت به پارسال کالا و خدماتی که در اختیار مردم قرار میگیرد 8 یا 9 درصد اضافه شده، هنرمان این است که نگذاشتیم 30-40 درصد افزایش یابد، تورم یک رقمی به معنای ارزانی نیست، منظور گرانی در سطح پایین تر است.

 مراحل پایانی طرح اشتغال روستاییان با استفاده از صندوق توسعه ملی و منابع بانکی

 وی درباره رشد اقتصادی گفت: در دولت گذشته همزمان با کاهش نرخ تورم، رشد منفی را مثبت کردیم، رشد سال 91 منفی بود طبق آمار بانک مرکزی منهای 6 ممیز 8 بود طبق اطلاعات مرکز آمار، منهای 7 ممیز 4 بود، حالا حدود 7 واحد درصد منفی بوده در 91، این نرخ در سال 92 کم شد، 93 ما رشد مثبت به اضافه 3 داشتیم، 94 شرایط اقتصادی بسیار سخت شد و رشد رسید به یک درصد و در سال 95 رشد قابل ملاحظه ای داشتیم و طبق آمار بانک مرکزی و مرکز آمار ما برای اولین بار در سالهای اخیر به رشد دو رقمی رسیدیم.

رئیس جمهور ادامه داد: امسال هم در سه ماهه اول با نفت 6 و نیم و بدون نفت رشد اقتصادی ما به 7 درصد رسید. بنابراین هدفمان این است که رشد اقتصادی بالای 5 درصد در دولت دوازدهم داشته باشیم . 
آقای روحانی با تاکید بر اینکه ایجاد رشد اقتصادی نیازمند تغییر در نحوه بودجه ریزی هستیم گفت: باید مردم را وارد عرصه اقتصاد کنیم و سرمایه گذاری خارجی بیشتری جذب کنیم، ضمن این که دولت برای طرحهای نیمه تمام امسال برنامه ویژه ای دارد که در بودجه به مجلس ارائه خواهیم کرد.

 واگذاری بنگاههای اقتصادی به مردم؛ دیگر هدف دولت

 رئیس قوه مجریه خاطرنشان کرد:‌ در 100 روز اول قراردادهایی که با بانکهای خارجی منعقد کردیم 23 و یک دهم میلیارد دلار موافقت فاینانس گرفتیم، در این مدت قراردادهای بیش از 5 میلیارد دلار نهایی شده است. در بسیاری از زمینه ها مقامات کشورها میگویند میفهمیم که نباید کالا به ایران صادرکنیم باید در ایران سرمایه گذاری کنیم، بنابراین سرمایه گذاری داخلی و خارجی را افزایش دهیم.

وی گریزی هم به نشست اخیر سران سه قوه زد و گفت: یکی از تصمیمات در جلسه سران سه قوه مقرر شد همه جانبه از سرمایه گذاریها به ویژه سرمایه گذاری ایرانیان خارج از کشور حمایت شود، بنابراین برای رشد اقتصادی به فناوری، سرمایه گذاری و بازار اشتغال نیاز داریم یعنی رشدی میخواهیم که توام باشد با اشتغال و فناوری بیشتر، اهدافی است که در این دولت دنبال میکند.

25 هزار میلیارد تومان به بودجه عمرانی اختصاص یافته است 

رئیس جمهور گفت : در این 100 روز دولت دوازدهم 25 هزار میلیارد تومان ­برای بودجه عمرانی تخصیص داد که این یک تحول بسیار خوبی در این مدت بود .
آقای روحانی در ادامه گفتگوی زنده تلویزیونی از شبکه یک سیما افزود : 25 هزار میلیارد تومان هم تخصیص و هم پرداخت شده است که تخصیص ممکن است بیشتر از این هم باشد، در ماه های اولیه سال پرداخت عمرانی خیلی خوبی نداشتیم اما در این 100 روزه نسبتا تحول خوبی بوده است .
وی گفت : تا پایان سال رقم ما رقم قابل ملاحظه ای خواهد بود ، برای سال آینده فکر دیگری کردیم می خواهیم بودجه عمرانی را اهرم کنیم برای این کار از بانک ها ، صندوق و سرمایه مردم استفاده کنیم و بنابراین طراحی ما یک بودجه عمرانی خیلی بالایی است که در بودجه سال آینده به مجلس ارائه می کنیم .
رئیس جمهور ادامه داد : در فصل بودجه که در مجلس توضیح خواهم داد در بحث عمرانی امسال لااقل در این صد روز وضع ما نسبت به مدت مشابه 100 روز پارسال خیلی بهتر بوده است .
آقای روحانی گفت : در خصوص یارانه، دولت و مجلس باید با هم تصمیم گیری کنند، مجلس سال گذشته به ما تکلیف کرد که دولت هر که را شناسایی کرد که وضع زندگی اش خوب است و نیاز ندارد یارانه اش را قطع کند ،این کار آسان نبود .
وی تصریح کرد : وزارت رفاه این مسئولیت را برعهده گرفت ،یک تعدادی از افراد یارانه شان قطع شد عده ای باز اعتراض کردند که دوباره یارانه شان برقرار شد این در حالی است که هر سال بر تعداد یارانه بگیران ما اضافه می شود.
وی افزود : در سال بیش از یک میلیون رشد جمعیت خالص داریم اما اینکه چه باید کرد ، ما با مجلس مشورت خواهیم کرد و در نهایت در بودجه امسال مجلس هر تصمیمی بگیرد ما بر مبنای آن عمل می کنیم .
وی با بیان اینکه وضع صندوق های بازنشستگی سال به سال بدتر خواهد شد افزود : در سال آینده 50 هزار میلیارد تومان به صندوق های کشوری ، تامین اجتماعی و لشکری کمک خواهیم کرد حالا نیروهای مسلح که وضعشان بدتر است .
رئیس جمهور ادامه داد : یکی از قدم هایی که دولت در این 100روزه برداشته این است که به سازمان تامین اجتماعی دستور دادم که تمام بنگاه های اقتصادی شان را به بازار عرضه کنند و بفروشند و مدیریت هیچ بنگاه اقتصادی را نباید بر عهده داشته باشند .
وی افزود : البته با آن پول می توانند در بازار بورس و بانک ها سهام داشته باشند ،اما در عین حال مدیریت این بنگاه ها را باید کنار بگذارند .
آقای روحانی گفت : یکی از هدف های ما در دولت دوازدهم این است که بنگاه های اقتصادی به مردم واگذار شود من فکر می کنم غیر از دولت بقیه آنهایی که در بخش های عمومی غیردولتی هستند یا نیروهای مسلح آنها هم باید واگذار کنند .

وی در باره بنگاه داری بانک ها نیز گفت :به وزیر اقتصاد دستور دادم هر رئیس بانکی که می آید اولین شرط این است که تعهد کند اموال راکد را بفروشد که این یک قدم مثبت است با این حال معضلاتی هست که این معضلات در یک سال حل نمی شود اما هدف دولت این است که معضل بانک ها را بتوانیم حل کنیم ، قدم های خوبی در زمینه بانک در این 100 روزه برداشته شده است .
رئیس جمهور تاکید کرد :بانک های ما نیاز به یک تحول بزرگ دارند هم برای ارتباطشان با دنیا و هم با بانک های جهانی که بتوانند کار کنند بعضی ها فکر می کنند که مشکل بانک ها فقط برجام است می گویند برجام که انجام گرفت اما مشکل بانک ها فقط برجام نیست .
وی گفت : خیلی از قوانین برای حل این مشکلات لازم است که باید تصویب شود اخیرا دو لایحه مبارزه با پولشویی و مبارزه با تروریسم را به مجلس دادیم برای اینکه بتوانیم این مشکلات را حل کنیم پس بانک های ما باید در این زمینه فعال شوند .
رئیس جمهور تاکید کرد : شفاف سازی بانک ها و بخش اقتصادی دولت یکی از اهداف مهم این دولت است .
آقای روحانی ادامه داد : یک بخش هم مشکل سپرده گذاران بود که در برخی از تعاونی های ایجاد شده بود که از اواخر دهه های هفتاد و هشتاد تعاونی هایی یک مجوزهایی برای خودشان گرفته بودند و کارهایی می کردند و متاسفانه یکی از معضلات اقتصادی توسط این موسسات غیر مجاز به وجود آمده است .
رئیس جمهور گفت : این موسسات مردم را با سود بالا تشویق به سپرده گذاری می کردند بدون اینکه تخصص این کار را داشته باشند و پیامدهای آن را بدانند یا اینکه می خواستند سر مردم کلاه بگذارند .
وی گفت : سپرده گذاران در این موسسات مجموعا در حدود 3 میلیون و 400 هزار خانواده بودند که دچار مشکل شدند از رو در جلسات سران سه قوه این را بحث و یک مقدار کارها را تسریع کردیم اما حل این کار نیازمند هماهنگی بین قوه مجریه ، بانک مرکزی ، قوه قضاییه و مجلس شورای اسلامی است و همه باید دست به دست هم دهیم تا این مسئله حل شود .
رئیس جمهور گفت : خوشبختانه 98 درصد سپرده گذاران در ماه های اخیر مشکلاتشان یا حل شده و یا در حال حل شدن است البته 2 درصد باقیمانده بالای دویست میلیون و صد میلیون تومان سپرده دارند که باید اموالشان برآورد شود که قوه قضاییه باید در این زمینه تسریع کند که ببینیم مشکل این 2 درصد چگونه باید حل شود .

برنامه ام این است که نرخ ارز را متعادل نگه دارم 

رئیس جمهور درباره نوسانات نرخ ارز در دولت گفت: نرخ ارز در طول دولت یازدهم به طور متوسط در چهار سال رقم خیلی بالایی نبود بانک مرکزی هم اعلام کرده بود که نرخ ارز 5 تا 6 درصد افزایش داشته اما در سال جاری در یک مقطع به خاطر برخی شایعات، ارز رشد غیرقابل پیش بینی داشت.
آقای روحانی افزود: در این فصل یعنی ماه های آذر و دی همیشه قیمت ارز بالا می رود و در ماه های بهمن و اسفند پایین می آید این موضوع امسال هم مستثنا نیست اما به طور کلی برنامه دولت این است که ارز را گران نکند و به دنبال گران کردن آن هم نیست.
وی اضافه کرد: اما در بازار و اقتصاد هر کالایی نوسان دارد همه ارزهای دنیا نرخ هایی دارد و بالا و پایین می رود اما نه اینکه تعمدا دولت نرخ ارز را بالا ببرد و از طریق افزایش قیمت ارز بخواهد درآمد کسب کند.
رئیس جمهور گفت: من خودم برنامه ام این است که در دولت های یازدهم و دوازدهم نرخ ارز را متعادل نگه دارم. درآمد ارزی ما خیلی بیشتر از نیاز ارزی ماست در برخی کالاها اعم از نفت و میعانات و کالاهای غیرنفتی در مجموع ما درآمدمان خیلی بیشتر است از این نظر ترازمان مثبت است مردم نباید نگران باشند و فکر کنند نوسانات شدیدی در نرخ ارز ایجاد خواهد شد.
آقای روحانی افزود: مهم ترین اصل ما در اقتصاد آرامش است و مردم ما باید بدانند که تورم ما تک رقمی است و از لحاظ رشد مردم بدانند که رشد ما مثبت است از لحاظ ارزش بدانند که نوسان شدید ارز نخواهیم داشت.

 ضرورت ورود  بیشتر مردم به اقتصاد برای تحقق رشد 5 درصدی

رئیس جمهور گفت: در بخش اقتصاد یک نکته بسیار مهم این است که ما باید در بیرون کشور بازار داشته باشیم اگر بخواهیم فقط برای مصرف داخلی تولید کنیم طبعا تولید ما نمی تواند رشد مطلوبی داشته باشد. حتما باید بخشی از بازار بیرون را در اختیار داشته باشیم البته در سال های اخیر صادرات غیرنفتی ما وضع خوبی داشته حتی در دو سال اخیر صادرات ما از واردات هم بیشتر بود، از سال های 94 و 95 هم بیشتر بود. امسال هم رشد صادرات ما خیلی خوب خواهد بود البته اکنون یک مقداری واردات بیشتر از صادرات است.
رئیس جمهور گفت: در زمینه نفت و گاز و انرژی شرایطمان بهتر است و در سایر زمینه ها شرایط اقتصادی مان در بخش کشاورزی و صنعت شرایطمان بهتر است. تنها بخشی که در فصل های قبلی رشد نداشتیم بخش مسکن بود. 
وی افزود: در 6 ماهه اول امسال رشد مثبت در مسکن داریم در معدن هم رشد مثبت داریم که قبلا مقداری مشکل داشتیم و در زمینه سرمایه گذاری همیشه سرمایه گذاری مان منفی بوده است. الان در ماه های سال 96 رشد سرمایه گذاری مان مثبت 7 است بنابراین در همه زمینه ها قدم های خوبی برداشته شده است و البته باید ادامه دهیم و مردم نباید نگرانی از این مسائل که شاخص های اقتصاد کلان است داشته باشند.

امروز در بحث ترانزیت هوایی کشور در جایگاه خوبی است

رئیس جمهور در ادامه گفتگوی تلویزیونی خود در پاسخ به سوالی درباره اینکه کشور در برخی شاخص های اجتماعی و سیاسی پیشرفت کرده و در برخی موارد به نقطه مطلوب فاصله دارد، گفت: امروز در بحث ترانزیت هوایی کشور در جایگاه خوبی است و حوادث قطر نیز این جایگاه را تقویت کرد.
آقای روحانی همچنین با اشاره به مذاکرات سه جانبه ایران، آذربایجان و روسیه افزود: این مذاکرات بیشتر به خاطر ترانزیت است و امروز بحث ترانزیت بین ایران و افغانستان و ایران، افغانستان و ازبکستان از طریق راه آهن جدی است.

رئیس جمهور با بیان اینکه راه آهن ترانزیت جنوب به شمال تلاش زیادی شده است، گفت: در زمینه بندرگاه ها سرمایه گذاری بالایی کرده ایم و در دولت یازدهم یک میلیارد دلار در چابهار سرمایه گذاری شده است که در هفته آینده شاهد افتتاح یک طرح مهم در چابهار خواهیم بود که ظرفیت چابهار به هشت و نیم میلیون تن می رسد و در مراحل بعدی به مرور به 85 میلیون تن خواهد رسید.
آقای روحانی افزود: کشورهای زیادی خواهان سرمایه گذاری در بنادر ما هستند.
رئیس جمهور اتصال راه آهن چابهار به زاهدان و خطوط سراسری را از طرح های جدی دولت با رشد 25 درصدی اعلام کرد و گفت: امیدواریم این بخش در دولت دوازدهم به پایان برسد.
آقای روحانی با بیان اینکه در مسیر ترانزیت قزوین - رشت به آستارا و آستارا به آستارا کارها نهایی شده است، افزود: راه آهن قزوین به رشت تا آخر امسال باید افتتاح شود و طراحی راه آهن رشت به آستارا نیز با سرمایه گذاری یک میلیارد دلار که نیمی از آن سهم ما و نیمی دیگر را آذربایجان پرداخت می کند درحال پیگیری و نهایی شدن است.
رئیس جمهور تلاش برای ترانزیت بخشی از بار هند و ترانزیت آن به روسیه و اروپای شمالی از طریق بندرعباس و راه آهن رشت آستارا را از دیگر برنامه ها برشمرد و گفت: ایران به معنی واقعی هاب منطقه ای است و امروز ما با بسیاری از کشورهای همسایه از جمله ترکیه، عراق، ترکمنستان تبادل برق داریم و در زمینه اینترنت نیز اخیرا باتوجه به اینکه ایران مسیر عبور اینترنت است 300 مگ برای عبور ترانزیتی فضای مجازی افزایش یافته است.
آقای روحانی افزود: هم اکنون راه آهن درحال اتصال به همسایگان است و ازبکستان نیز قصد دارد از مسیر افغانستان به ایران متصل شود و ما از راه آهن خواف به افغانستان رسیده ایم و از دو مسیر جنوب و غرب نیز به عراق متصل می شویم که از مهمترین طرح های دولت دوازدهم است.

رئیس جمهور همچنین گفت: راه آهن جدید ایران به ترکیه غیر از مسیر فعلی که از طریق وان است در دستورکار داریم و گفت: یکی از طرح های بسیار مهم برای رشد اقتصادی تولیدی و اشتغال بحث جایگاه ترانزیتی ایران در بخش های مختلف است که به سرعت آن را دنبال می کنیم.

سرمایه گذاری دو میلیارد دلاری چین برای برقی کردن راه آهن تهران- مشهد 

رئیس جمهور از نهایی شدن سرمایه گذاری دو میلیارد دلاری چین برای اجرای طرح برقی شدن خط آهن تهران- مشهد خبر داد.
آقای روحانی در ادامه سخنانش در برنامه زنده تلویزیونی از شبکه یک سیما گفت: ما در زمینه فناوری های نو از طریق معاونت فناوری ریاست جمهوری و از طریق صندوق نوآوری و شکوفایی با وام هایی که به شرکت ها داده می شود قدم های خوبی برداشته ایم.
رئیس جمهور افزود: کارآفرین بسیاری از خارج از کشور جذب می شوند یعنی افراد با استعدادی که قبلاً به عنوان فرار مغزها از آنان نام برده می شد در حال بازگشت به کشورند به نحوی که اکنون سالانه حدود 300 شخصیت علمی و کارآفرین از کشورهای مختلف وارد کشورمان می شوند که بسیاری از آنان سرمایه گذاری ها را در داخل آغاز کرده اند.
آقای روحانی گفت: در سایر فناوری ها نیز در حال پیشرفت هستیم به نحوی که اکنون طراحی و توسعه واگن سازی در کشورمان با روسیه به منظور ساخت چند هزار واگن و چندصد لوکوموتیو در حال اجراست. 
رئیس جمهور افزود: در زمینه ساخت خودرو نیز با شرکت های فرانسوی اعم از رنو و پژو در حال فعالیت و تولید مشترک هستیم و آنان در این زمینه سرمایه گذاری کرده اند.

 نیمی از اشتغال سالانه685  هزار نفری در سه سال اخیر متعلق به بانوان بوده است

 آقای روحانی گفت: در معادن نیز وضع همین طور است و در برخی زمینه ها پیشرفت های بزرگی داشته ایم طوری که اکنون بخشی از تولیدات ما به بازارهای اروپا صادر می شود.

رئیس جمهور افزود: در برخی زمینه ها مانند فاینانس و تحول در فناوری حمل و نقل اقدامات بسیار خوبی داشته ایم که بعضی در دولت یازدهم و برخی در دولت کنونی آغاز شده است.
آقای روحانی اضافه کرد: در توسعه صنعت راه آهن در هفته های اخیر طرح برقی شدن خط آهن تهران- مشهد با سرمایه گذاری دو میلیارد دلاری چین پیشرفته و مراحل نهایی قرارداد آن طی شده است.
رئیس جمهور ادامه داد: در حوزه های راه آهن، جاده ها و ناوگان هوایی پیشرفت کرده ایم و در حال نوسازی ناوگان هوایی هستیم.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: در سال های 93 تا 96 سالانه میانگین 685 هزار اشتغال داشتیم که از این تعداد 307 هزار به طور متوسط خانم ها بودند یعنی اشتغال خانم ها قابل ملاحظه است، حدود نصف اشتغالمان را تقریبا شامل می شود و قولی که دادم اینکه در مدیریت ها هم از بانوان بیشتر استفاده کنیم، آنها این استعداد و قدرت را دارند، در دولت در سطوح مختلف تلاشمان استفاده از بانوان بوده است، برای اولین بار می بینید یک مقام ارشد یک خانم است، 4 وزارتخانه دیگر معاونانشان از خانم ها هستند.
 

 مخالف گران شدن نان هستم 

رئیس جمهور درباره طرح تحول سلامت در دولت دوازدهم گفت: برنامه طرح تحول سلامت ادامه خواهد داشت و ما در دولت دوازدهم همان مسیر را ادامه می دهیم.
آقای روحانی افزود: برای خدمات بیشتر، ارزانتر و فراگیر همانطوری که شما در دولت یازدهم دیدید مردم با هزینه کمتری بیماری ها و مشکلاتشان در بیمارستان ها مرتفع شد در دولت دوازدهم هم ما همین طور ادامه خواهیم داد، حالا ممکن است درصدی که از مردم می گیرند یک درصد بالاتر برود یا پایین تر بیاید ولی به هر حال ما این روند را ادامه می دهیم.
رئیس جمهور گفت: در اینکه متخصصان در بیمارستان های دولتی در غیر از ساعت های صبح استفاده شود و شبانه روز حضور داشته باشند به این صورت ادامه خواهد یافت، اعزام متخصصان به بخش ها و نقاط دوردست ادامه خواهد یافت، این طرح ها تغییر نمی کند. البته این معنی اش آن نیست که مشکلاتی ما نداریم، مشکلاتی ما در طرح تحول سلامت ما داشته ایم عمدتاً هم در بخش بیمه ها بود که دلیل آن هم این بود که ما در بیمه برنامه ریزی ما بر این بود که ما پنج میلیون نفری که بیمه نیستند بیمه شوند و این را من دستور دادم دنبال کردم، بسیار هم خوشحالم.

آقای روحانی افزود: به جای پنج میلیون شد یازده میلیون یعنی شش میلیون از آنهایی که از بیمه های دیگر استفاده می کردند رها کردند بیمه شان را و آمدند اینجا به جای مجانی بودن ثبت نام کردند و این یک بار سنگینی را بر دوش دولت گذاشت. 
رئیس جمهور گفت: ما امروز در تأمین پرداختی های بیمه مشکل داریم اما این مشکل را مرتفع خواهیم کرد. این نیست که ما در این مشکل باقی بمانیم تا پایان امسال هم قدم های خوبی برخواهیم داشت و طرح تحول سلامت ادامه خواهد یافت به دلیل اینکه این طرح یکی از همان یارانه های غیرنقدی که من اشاره کردم این طرح است، در واقع در سایه این طرح مردم می توانند ارزانتر به دارو برسند، ارزانتر به درمان برسند و البته این نکته را من می خواهم اضافه کنم ، در طرح تحول سلامت ما در دولت یازدهم نیازمان به یک تحول بزرگ در بخش بهداشت بود. البته سلامت که می گوییم هم بهداشت است، هم درمان است و هم آموزش.
آقای روحانی افزود: ما در زمینه درمان در دولت یازدهم سرمایه گذاری کردیم، در دولت دوازدهم آن راه را باید ادامه دهیم، باید در بخش بهداشت و آموزش سرمایه گذاری بیشتری بکنیم، در هر دو بخش من با مسئولان مربوطه در این زمینه هم گفتگو کردم هم جلسه گذاشتم و هم دارم ادامه می دهم.

 

رئیس جمهور گفت: ما در زمینه بهداشت اگر بتوانیم نان با کیفیت تر و مغذی تر و آرد غنی شده از نظر مواد غذایی حالا در بحث نان بحث قیمت مطرح باشد من البته تصمیمی که در این زمینه اتحادیه گرفته بود و برخی از ستادها با آن مخالفت کردم چون مطالعات کافی در این زمینه نشده بود و آنچه برای ما مهم است این است که مردم در نیازمندی های روزمره شان مواجه با گرانی های ناگهانی نشوند، این گرانیها برای مردم قابل تحمل نیست. برای مردم بسیار سخت است، البته هدف ما این است که کیفیت را بالاتر ببریم.
آقای روحانی افزود: کیفیت نه معنی اش این است که نان خام یا برشته باشد به معنای این که مواد غذایی لازم را داشته باشد. ترکیب گندم ها مناسب باشد، ما الآن از یک جا یارانه خود خرید تضمینی داریم یعنی گندم اگر بخواهیم از خارج خریداری کنیم 700 تومان تقریباً برای ما تمام می شود، از داخل که داریم خریداری می کنیم حدود 1400 تومان، یعنی دو برابر قیمت جهانی ما داریم گندم را از کشاورز خریداری می کنیم و یارانه داریم پرداخت می کنیم.

تلاش داریم همه دولت در یک اتاق شیشه ای باشد 

رئیس جمهور در ادامه سخنان خود درباره برخورد با فساد در حوزه های مختلف گفت: یکی از راه های مبارزه با فساد ارتباطات صحیح مردم باهم است و امروز فضای مجازی درحال گسترش و بازبینی است تا به جای فروش اشتراک به مردم دنبال فروش پهنای باند باشیم و از 10 آذر مردم قیمت کمتری را بابت استفاده از اینترنت خواهند پرداخت.
آقای روحانی با تاکید بر اینکه باید درباره فضای مجازی حواسمان جمع باشد و آموزش های لازم را به جوانان و نوجوانان بدهیم، افزود: امروزه هر فرد با گوشی تلفن خودش یک فعال رسانه ای است و باید تلاش کنیم تا اطلاعات لازم را به مردم برسانیم.
رئیس جمهور با اشاره به اینکه تصمیمات ما برای احقاق حقوق شهروندی است و تلاش داریم همه دولت در یک اتاق شیشه ای باشد و همه از آن مطلع باشند، گفت: می خواهیم از زمانی که طرحی تخصیص می یابد تا زمانی که پرداخت می شود و در اختیار بخش های مختلف قرار می گیرد، با دخل و خرج همه طرح های عمرانی، قراردادها، مناقصه ها و مزایده ها به صورت شفاف به مردم اعلام شود و این یک برنامه مهم برای مبارزه با فساد است.

از تمام وزیران و معاونان خواسته ام گزارش اقدامات صدروزه ای را که انجام داده اند به مردم ارائه دهند 

آقای روحانی فرهنگ سازی را عامل بزرگی برای مبارزه با فساد دانست و افزود: تقویت رسانه ها باید در زمینه اطلاع رسانی و نقد باشد و من هم از ابتدا اعلام کردم که رفتارم فراجناحی است و معتقد به آزادی هستم ولی فضای تخریب و نقد متفاوت است.
رئیس جمهور گفت: در زمینه شفافیت و اطلاع رسانی می توانیم شرایط را تغییر دهیم.
آقای روحانی درباره فسادهای دیگر مثل قاچاق افزود: همه تلاش داریم تا قاچاق نیز کاهش یابد و هماهنگی همه قوا در این خصوص ضروری است.

قوای سه گانه باید با هم تعامل داشته باشند

رئیس جمهور گفت:­ سران سه قوه باید با یکدیگر تعامل داشته باشند.
آقای روحانی در پاسخ به سوالی دیگری در زمینه جلسات سران سه قوه افزود: در دولت یازدهم هم جلساتی با روسای دو قوه دیگر داشتیم اما در دولت دوازدهم در همین 100 روز یکی از تصمیمات ما این شد تا این جلسات را بیشتر و بصورت منظم تر برگزار کنیم.
رئیس جمهور گفت: در این جلسات مقرر شد که­دفاتر سران سه قوه تصمیمات را پیگیری کنند و برای اجرایی شدن تصمیمات مقرر شد، تا مصوبات این جلسات را مکتوب کنیم که در جلسات اخیر سران سه قوه هم این مصوبات مکتوب شد.
آقای روحانی با تاکید بر اینکه هم تعامل و هم توازن قوا لازم است­افزود:­درست است که قوا از هم مستقلند اما باید با هم کاملا کار کنند و تعامل داشته باشند.
رئیس جمهور با بیان اینکه خیلی از مسائل­ در بروکراسی طول می کشد اما در همین جلسات سران سه قوه خیلی از مسائل با سرعت بیشتری حل می شود گفت: در همین موضوع موسسات مالی غیر مجاز اخیر در واقع همین جلسات باعث شد که خیلی سریعتر ما بتوانیم بین قوه مجریه و قوه قضائیه هماهنگی بیشتری را ایجاد کنیم و بتوانیم مشکل مردم را سریعتر حل کنیم.
آقای روحانی افزود: در زمینه اقتصادی یک تصمیم اساسی بین سران سه قوه است و آن اینکه ما در زمینه اقتصادی امنیت بیشتری به مردم دهیم مشکلات مردم را حل کنیم و نگذاریم به خاطر بهانه های کوچکی­در بخش اقتصادی کارآفرینان­ما دچار مشکل شوند.
آقای روحانی هماهنگی دولت با شهرداری تهران را در دولت دوزادهم بهتر از قبل دانست و گفت: می توانیم از این فضای برادری و هماهنگی استفاده بیشتری ببریم، درباره کشاورزی تحولات بسیار خوبی داشتیم هم گندم کشاورزها را خریداری کردیم و هم پول آن را پرداختیم، حدود 11 هزار و 600 میلیارد تومان گندم را پرداخت کردیم، برنامه های مختلفی در 100 روزه بود که در برنامه امشب فرصت نشد به آنها بپردازیم. 

کلیدواژه‌ها

مطالب مرتبط

مطالب بیشتر از «اقتصاد کلان»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

موضوع داغ هفته

 • آقای وزیر، وضع اقتصاد را خوب می داند

  آقای وزیر، وضع اقتصاد را خوب می داند

  مسعود کرباسیان وزیر امور اقتصادی و دارایی، در یادداشتی آورده است: " هر روز با تعداد زیادی پرسش از سوی روزنامه نگاران، فعالان بخش خصوصی، مردم عادی و حتی برخی کارشناسان مواجه‌ام: آیا وضع اقتصاد ما خوب است؟ از آن مهم تر اینکه باید به این تفکر سرنوشت ساز هم پاسخ بدهم که آیا در ایران می‌توان کارآفرینی کرد یا نه؟

خبر آگهی

 • هاپیر تایر، خدمتی ویژه در کسب و کار آنلاین

  هاپیر تایر، خدمتی ویژه در کسب و کار آنلاین

  هایپرتایر با ایده‌ای خلاقانه برای ارایه خدماتی متفاوت در عرصه فروش آنلاین تایر بوجود آمد؛ ویژگی اصلی این مجموعه ارایه خدماتی متمایز در زمینه نصب تایرهای عرضه شده به صورت سیار است‌.

آخرین خبرها