ضایعات غذا در ایران برابر 10 کشورهای اروپایی است

 • یکشنبه 12 آذر 1396 06:58
 • شناسه 12517
ضایعات غذا در ایران برابر 10 کشورهای اروپایی است

رئیس اتاق بارزگانی، صنایع، معادن و کشاورزی شیراز گفت: بر اساس آمار سازمان فائو ضایعات غذایی ایران به‌اندازه 10 کشور اروپایی است.

به گزارش  شبکه ایران کالا به نقل از خبر‌گزاری فارس، جمال رازقی در همایش روز جهانی غذا در سخنانی اظهار کرد: ضایعات غذا در ایران معادل 35 میلیون تن در سال و در 27 کشور اروپایی حدود 90 میلیون تن است که  با احتساب این میزان هرساله 1.3 میلیارد تن غذا به ارزش 15 میلیارد دلار در جهان هدر می‌‎رود.

وی خاطر‌نشان کرد: بیشترین ضایعات غذا در ایران مربوط به نان، میوه، سبزیجات و برنج است و با احتساب میزان غذای دورریز در جهان  از 900 میلیون گرسنه، 800 میلیون نفر در جهان سیر می‌شوند.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی شیراز با اشاره به اینکه اشتغال‌زایی در صنایع غذایی بیشتر از خودروسازی است، افزود: بر اساس مرکز آمار ایران، 190 هزار نفر در حوزه صنایع غذایی مشغول فعالیت هستند که نسبت به خودروسازی  با 130 هزار کارگر شاهد افزایش اشتغال 50 هزارنفری در این صنایع هستیم.

وی تصریح کرد: با بیش از 14 هزار کارخانه صنایع غذایی میزان صادرات مواد غذایی در ایران اسلامی به 4.5 میلیون دلار در سال رسیده است.

رازقی بیان‌ کرد: به دلیل صادر نشدن مجوز صدور آرد از 22 میلیون تن، از ظرفیت آردسازی 13 میلیون تن استفاده می‌شود و نیز از 4 میلیارد و 400 میلیون تن ظرفیت روغن‌کشی کشور در سال استفاده‌ شده است و در این راستا با افزایش بازار رقابتی ظرفیت صنایع نیز سیر صعودی خواهد داشت.

وی در مورد میزان آب مصرفی اضافه کرد: میزان آبی که با ضایعات کشاورزی در ایران تلف می‌شود بیش از آب مصرفی صنعت و شرب است و در این مورد از 9.3 میلیارد مترمکعبی آب مصرفی بیش از 7 میلیارد مترمکعب از طریق ضایعات هدر می‌رود.

انتهای پیام/

کلیدواژه‌ها

مطالب مرتبط

مطالب بیشتر از «اقتصاد کلان»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

موضوع داغ هفته

 • همه در جستجوی نیما / نیما را بشناسید

  همه در جستجوی نیما / نیما را بشناسید

  در راس سیاست جدید ارزی دولت برای ساماندهی بازار ارز، کنترل عرضه و تقاضا و اشراف بر گردش ارزی و همچنین حذف معاملات زائد و غیرضروری قرار دارد. بانک مرکزی مدعی است که به بخش عمده‌ای از این هدف از طریق سامانه الکترونکی نظام یکپارچه معاملات ارزی (نیما) دست یابد.

خبر آگهی

 • هاپیر تایر، خدمتی ویژه در کسب و کار آنلاین

  هاپیر تایر، خدمتی ویژه در کسب و کار آنلاین

  هایپرتایر با ایده‌ای خلاقانه برای ارایه خدماتی متفاوت در عرصه فروش آنلاین تایر بوجود آمد؛ ویژگی اصلی این مجموعه ارایه خدماتی متمایز در زمینه نصب تایرهای عرضه شده به صورت سیار است‌.

آخرین خبرها