ناهماهنگی قوانین و مقررات اقتصادی ؛ بزرگترین­ سنگ بر سر راه خصوصی سازی

 • دوشنبه 13 آذر 1396 17:08
 • شناسه 12610
ناهماهنگی قوانین و مقررات اقتصادی ؛ بزرگترین­ سنگ بر سر راه خصوصی سازی

سازمان خصوصی سازی قرار است در سال پایانی واگذاری‌های خود (۱۳۹۶) باشد، اما با نگاهی به روند خصوصی سازی­ به ­نظر می‌رسد مسیر موفقی را در این خصوص طی نکرده است. ­

ناهماهنگی قوانین و مقررات اقتصادی ؛ بزرگترین­ سنگ بر سر راه خصوصی سازی

سازمان خصوصی سازی قرار است در سال پایانی واگذاری‌های خود (۱۳۹۶) باشد، اما با نگاهی به روند خصوصی سازی­ به ­نظر می‌رسد مسیر موفقی را در این خصوص طی نکرده است. ­

به گزارش شبکه ایران کالا و به نقل از خبرنگار صداوسیما،  اجرای سیاست های کلی اصل 44 قانون اساسی هدف های والایی همچون شتاب بخشیدن به رشد اقتصاد­ ملی، گسترش مالکیت در سطح عموم مردم به منظور تامین عدالت اجتماعی، ارتقاء کارایی بنگاه های اقتصادی،­ افزایش رقابت پذیری در اقتصاد و ... را دنبال می کرد. بر این اساس نظام اقتصادی کشور بر پایه سه بخش دولتی، تعاونی و خصوصی استوار است.­ بخش دولتی که کلیه صنایع بزرگ، مادر، بازرگانی خارجی، معادن، بانکداری و بیمه، رادیو و تلویزیون، پست و تلگراف و تلفن، هواپیمایی، کشتیرانی، راه و راه آهن و مانند اینها را شامل می شود که به صورت مالکیت عمومی و در اختیار دولت است. بخش تعاونی نیز شامل شرکت ها و موسسات تعاونی تولید و توزیع است که در شهر و روستا­ تشکیل می شود و بخش خصوصی هم شامل آن قسمت از کشاورزی، دامداری، صنعت، تجارت و خدمات می شود که مکمل فعالیت های اقتصادی دولتی و تعاونی است.

بر اساس اصل 44 قانون اساسی قرار بود واگذاریهای دولت در سال 93 پایان پذیرد اما؟
سازمان خصوصی سازی در سال 80 تاسیس شد و با ابلاغ اصل 44 قانون اساسی در دهم تیرماه سال 84 نیز روند خصوصی سازی در کشور جدیت ­گرفت. اما با گذشت بیش از یک دهه از ابلاغ اصل 44 در کشور، هنوز به اهداف مورد نظر دست پیدا نکرده است. نه تصدی دولت کاهش یافته، نه برای مشکلاتی چون عدم امکان نظارت بر شرکت های واگذارشده و واگذاری برخی شرکتها به نهادهای دولتی و عمومی با عنوان رد دیون فکری شده است. در کنار این ها ­قرار بر این بود واگذاریهای دولت در سال 93 پایان بپذیرد که به دلیل عدم توانایی دولت ها در اجرای این اصل، در سال 96 هنوز­بیش از 300 شرکت دولتی در سبد واگذاری ها قرار گرفته که با این روند به نظر می رسد این واگذاری ها را تا­سال 97 ادامه پیدا کند.
ارزش واگذاری ها هم بر اساس آمار سیدجعفر سبحانی مشاور رئیس کل سازمان خصوصی سازی­ از ابتدای تشکیل در سال 1384 حدود­144 هزار میلیارد تومان عنوان شده که ­در سه قالب رد دیون، سهام عدالت و عرصه های رقابتی است.
کرد زنگنه رئیس سابق سازمان خصوصی سازی در مورد جایگاه خصوصی سازی می گوید: خصوصی سازی در جایگاهی که قرار بود نیست و این را نه از چشم قانون که از چشم اجرای قانومی دانم. البته قانون سیاست های کلی اصل 44 شاید برای زمان حاضر کامل نباشد اما در زمان خود به تمام جوانبش اندیشیده شده بود. در اینجا باید اشاره کنم که چرا مجلس به جای نظارت بر اجرای این قانون آصلاحیه های دولت ها بر آن را وارد دانسته و آن را تغییر داد است. به نظرمن دولت ها هر کجای قانون سیاست های کلی اصل 44 را که مغابر با منافع خود می دانستند اصلاح کردند و مجلس هم به جای پرسیدن دلیل این اصلاحات فقط آنرا تصویب نموده است.­

واگذاری ها همیشه با مقاومت روبرو بوده است
هر چند رئیس سازمان خصوصی سازی علی اشرف پوری حسینی می گوید: ارزش بازدهی بنگاه های در حال واگزاری صفر است.­ اما­ پور ابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس آماری از مقاومت در برابر واگذاری های بنگاه ها با همین بازدهی صفر می دهد­ و می گوید: 15 درصد از این بنگاه ها تا به حال به بخش خصوصی واقعی واگذار شده است و 85 درصد کرسی های آن ها را نهاد های عمومی غیر دولتی تصدی کرده اند. نهاد های عمومی که مستقیما ازجانب دولت اداره می شوند. یعنی مالکیت منتقل شده اما مدیریت هنوز دولتی است.
با توجه به این که فروش سهام دولتی یکی از اهداف چندگانه واگذاری ها است، در عمل طی این سالها تنها به جنبه درآمدزایی آن توجه شده است و مواردی چون توانمندسازی بخش خصوصی­ نادیده گرفته شده است.­ یکی از آسیب های جدی که متاسفانه در سال های گذشته در روند خصوصی سازی در کشور بسیار مشاهده می شود، واگذاری سهام بابت رد دیون دولت به دستگاه های طلبکار است. بنگاه های تولیدی به دستگاه های طلبکاری داده شده که سر رشته ای از فعالیت آن بنگاه نداشته اند نتیجه اش شد آسیب های جدی بر پیکره شرکتهای تولیدی که تا به حال فکری برای آن نشده است. به گفته کارشناسان هر چند در دو دولت اخیر واگذاری به صورت رد دیون تقریبا به صفر رسیده است اما بایستی برای همین واگذاری های رد دیون شده قبلی به سرعت فکری کرد.
افزون بر این از مقاومت های موجود در بدنه دولت و بنگاه های اقتصادی به عنوان یکی از مشکلات ذاتی و طبیعی پیش روی اجرای سیاست خصوصی سازی در دنیا و بویژه کشور ما یاد می شود و برخی افراد به لحاظ دولتی بودن ساختار، منافعی در بنگاه ها دارند که بدلیل عدم تمایل در از دست دادن این منافع، مشکلاتی را پیش روی واگذاری ها فراهم می کنند.
شاه ویسی کارشناس اقتصادی در این باره می گوید: در بدنه شرکت های دولتی همیشه مقاومت هایی زیر پوستی بوده که به دلیل ترس از دست دادن منافع دولتی است که مدیران میانی و بعضا ارشد دارند. در مواردی دیده شده که بعد از واگذاری بخش خصوصی خریداران چنان درگیر فعالیت های دولتی شده اند که همچون یک مدیر دولتی در دستگاه های دولتی حل می شوند و انتظاری که برای افزایش بهره وری و بازده بنگاه واگذار شده از آنها می رود را برآورده نمی کنند. علت را که جویا می شویم سنگ اندازی هایی است که بخش خصوصی را مجبور به این گونه مدیریت می کند. سنگ اندازی هایی از قبیل اصرار مدیران زیر دست برای حفظ منافع سابق خود و یا کارشکنی های نامحصوص افراد تحت اشتغال شرکت که به دلیل دولتی بودن (سابق بر آن) برخورد جدی با تخلفاتشان هم مشکل است پس مدیر جدید مجبور به ادامه فعالیت با شرایط سابق می شود. فعالیتی که با توجه به حذف یارانه های دولتی که سابق بر این به بنگاه اعطا می شد صد در صد باعث نابودی بنگاه می گردد.

سهام عدالت سنگ بزرگی که هنوز جابجا نشده است
از سهام عدالت نیز که در زمان تصویب با مخالفت هایی همراه بود به عنوان یکی دیگر از موانع اجرای کامل سیاست خصوصی سازی در کشور یاد می شود؛ چرا که در حال حاضر 20 درصد سهام برخی از 60 شرکت حاضر در سبد سهام عدالت در اختیار دولت قرار دارد و بخشی دیگر سهام این شرکت ها نیز تحت عنوان سهام عدالت با مدیریت و نظارت و تصمیم گیری دولت حفظ شده است که این موضوع موجب بی رغبتی بخش خصوصی برای فعالیت در­مدیریت­ این بنگاه ها می شود.

اصلی ترین موانعی که بر سر راه اجرای سیست های اصل 44
قوانین ناظر بر فعالیت های اقتصادی به گونه ای تنظیم شده که مشوق کارفرمایان بخش خصوصی نیست.
محمد اعلایی کارفرمایی است که یکی از بنگاه های واگذار شده را تحت مدیریت خود گرفته اما ضمن اشاره به اصرار دولت به پرداخت اقساط در حالی که قوانین دست و پاگیری برای صادرات کالای تولیدی خود جلوی فعالیتش را گرفته می گوید: در ابتدای کار ما مقاومت بسیاری برای فعالیت هدفمند و با برنامه ریزی در شرکت اتفاق افتاد اما مسئله مهمتر این است که در کنار تمام این مشکلات و اشراف دولت به بنگاه تقریبا ور شکسته ای که به من واگذار شده بود تمام بانک هایی که قبلا وام با این بنگاه با ضمانت دولت پرداخت کرده بودند در همان ابتدای واگذاری ضمانت جدید طلب کردند به صورتی که بخش اعظمی از سرمایه اولیه خریدار برای تامین همین ضمانت ها صرف می شود. علاوه بر این، عدم توجه به منافع کارفرمایان موضوع دیگری است که بخش خصوصی واقعی را دلسرد می کند. به عنوان نمونه باید از حضور تشکل ها در تصمیم گیری ها گفت که مانع توسعه بهره وری منابع انسانی می شود.­ عدم حضور جدی بخش های خصوصی و تعاونی در کشورهای خارجی برای بازاریابی از دیگر مشکلات ساختاری است که در این خصوص وجود دارد.

مهم ترین راهکار برای قرارگیری خصوصی سازی در مسیر اصلی
شاید مهم ترین گام در این رابطه بازنگری در قانون سیاست های کلی اصل 44 قانون اساسی با توجه به مقتضیات زمانی است. قانون سیاست های کلی اصل 44 قانون اساسی در زمان تدوین خود با شرایط زمانی جامعه قانون بالنده ای بوده است اما در طول زمان مورد بازنگری قرار نگرفته و نیازهای روز در آن دیده نشده است. این در حالی است که با توجه به تغییراتی که طی این سال ها در کشور رخ داده است، الزام بازنگری در این قانون نیز نمود پیدا می کند. به عنوان نمونه در حال حاضر کشور در شرایط سختی از نظر خشکسالی قرار دارد و حتی این احتمال وجود دارد که در آینده بخش بزرگی از کشاورزی را از دست بدهیم. از این نظر صنعت هم در معرض تهدید است چرا که اغلب صنایع بزرگ کشور به مقادیر قابل توجهی آب نیاز دارند.
شاه ویسی کار شناس اقتصادی در این باره می گوید: قانون سیاست های کلی اصل 44 قانون اساسی به هیچ وجه درست اجرا نشده است و می توان به جدیت گفت که کاملا از اهداف اولیه خود خارج گشته است. از کم کردن فاصله طبقاتی با طرح سهام عدالت گرفته که امروز به پرداخت ماهانه سه تا نه هزار تومان به مشمولان رسیده تا بنگاه هایی که به نهاد هایی سپرده شده اند که صلاحیت مدیریت آن را نداشته اند. خوب با یک نگاه کلی به آمار ها می توان فهمید که اهداف قانون سیاست های کلی اصل 44 قانون اساسی کجا بوده و ما حالا کجا هستیم؟ در حال حاظر هم پای این قانون بد جوری در گل گیر کرده است. حالا اگر می خواهیم این صنایع را واگذار کنیم باید امتیازی برای آنها در نظر بگیریم تا بخش خصوصی برای خرید آنها ترغیب شود. متاسفانه در حال حاضر بخش خصوصی واقعی رغبتی برای خرید این واحدها ندارد. بنابراین این واحدها به نوعی به خود دولتی ها واگذار می شوند. برای اینکه خصوصی سازی در مسیر صحیحی قرار گیرد باید اصل44 قانون اساسی با توجه به شرایط امروز کشور و گذر از برجام، مورد بازنگری قرار گیرد و باتوجه به شرایط حال حاضر تبصره ها و ماده های جدید به آن افزوده شود. نکته دیگر این است که برای اینکه بهترین دستاورد را در این قانون به دست بیاوریم باید سند چشم انداز 20ساله کشور و سند آمایش سرزمین در راستای سیاست هی ابلاغی اصل44 قانون اساسی باشند.

کلیدواژه‌ها

مطالب مرتبط

مطالب بیشتر از «اقتصاد کلان»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

موضوع داغ هفته

 • 8 راهکار بانک مرکزی برای مدیریت نوسانات بازار ارز

  8 راهکار بانک مرکزی برای مدیریت نوسانات بازار ارز

  علی رغم نگرانی های ایجاد شده درباره وضعیت بازار ارز در ماه های اخیر و تشدید این نگرانی‌ها با توجه به خروج آمریکا از برجام، بانک مرکزی ابزارهای موثری برای مدیریت نوسانات این بازار از طریق اصلاح زیرساخت‌ها و روش‌های انتقال پول دارد.

خبر آگهی

 • هاپیر تایر، خدمتی ویژه در کسب و کار آنلاین

  هاپیر تایر، خدمتی ویژه در کسب و کار آنلاین

  هایپرتایر با ایده‌ای خلاقانه برای ارایه خدماتی متفاوت در عرصه فروش آنلاین تایر بوجود آمد؛ ویژگی اصلی این مجموعه ارایه خدماتی متمایز در زمینه نصب تایرهای عرضه شده به صورت سیار است‌.

آخرین خبرها

 • واسطه گران و دلالان از چرخه بازار گوشت خارج می شوند

  صادرات دام زنده همچنان ممنوع

  معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی از ادامه توقف صادرات دام زنده تا اطلاع بعدی برای تنظیم بازار گوشت قرمز خبر داد.

 • سرمایه‌های سرگردان چرا به صنعت نمی‌روند؟

  سرمایه‌های سرگردان چرا به صنعت نمی‌روند؟

  کاهش نرخ سود بانکی در سال گذشته علاوه‌ بر التهاباتی که در بازار ارز و طلا به وجود آورد، یک خلأ مهم در اقتصاد کشور را هم هشدار داد و آن عدم وجود زیرساخت‌های صنعتی موثر برای جذب سرمایه‌های خارج شده از بانک‌ها بود؛ صنعتی که می‌تواند محقق‌کننده کلیدواژه‌های تولید، ارزش افزوده و اشتغال مولد باشد.

 • مجوز واردات تخم مرغ از ترکیه دوباره صادر شد.

  واردات تخم مرغ از سرگرفته شد

  مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام اعلام کرد: برای تنظیم بازار، مجوز واردات تخم مرغ از ترکیه دوباره صادر شد.

 • رشد قیمت سهم‌های فلزی، افت نفتی‌ها

  نبض بورس تهران

  بازیگران بورس تهران امروز شاهد افت قیمت سهام های گروه نفت بودند این در حالی بود که عمده سهم‌ها در گروه فلزات اساسی با افزایش قیمت رو به رو شد.

 • برداشت 40 هزار تن چای از باغات شمال

  برداشت 40 هزار تن چای از باغات شمال

  چای ایرانی که به صورت عمده از باغ های شمال کشور بویژه استان گیلان به دست می آید، محصولی طبیعی که در راستای حمایت از کالای ایرانی، نخستین بار در کشور، در بورس کالای منطقه آزاد انزلی عرضه می شود.

 • دولت برنامه ای برای افزایش قیمت نان ندارد

  هشدار به نانوایی های آزادپز

  معاون بازرگانی شرکت بازرگانی دولتی ایران گفت: با توجه به ثبات قیمت گندم در سالجاری، دولت هیچ برنامه ای برای افزایش قیمت نان و آرد خبازی های آزاد پز ندارد.

 • شرایط صادرات محصولات مرتبط با سازمان دامپزشکی کشور اعلام شد

  شرایط صادرات محصولات مرتبط با سازمان دامپزشکی کشور اعلام شد

  سازمان دامپزشکی کشور شرایط صادرات محصولات مرتبط با سازمان دامپزشکی را اعلام کرد.

 • راه اندازی زنجیره ماشین های کشاورزی در مزرعه سبزیجات برگی و گیاهان دارویی

  مکانیزه شدن مراحل کاشت، داشت و برداشت سبزیجات و گیاهان دارویی

  نخستین بار در کشور، مجموعه کامل ماشین های خاک ورزی و تهیه بستر، نشاکار، ریزدانه کار و برداشت ویژه انواع سبزیجات و گیاهان داروئی برگی در مزرعه ۷ هکتاری در شهرستان ساوجبلاغ استان البرز در قالب یک زنجیره کامل راه اندازی شد.

 • صندوق‌های جسورانه روشی خلاق برای کمک به شرکت‌های دانش‌بنیان

  صندوق‌های جسورانه روشی خلاق برای کمک به شرکت‌های دانش‌بنیان

  ستاری با اشاره به نقش شرکت‌های دانش‌بنیان ایرانی، گفت: باید قبول کنیم که خودمان سبب شده‌ایم که خارجی‌ها در کشور بیایند و فعالیت کنند؛ شرکت‌های دانش‌بنیان ایرانی امروز در مرحله بسیار خوبی قرار دارند اما با همین فرهنگ نادرست و انگ زدن به آنها اجازه نمی‌دهیم که این شرکت‌ها رشد کنند.

 • ایران سومین تولیدکننده گردو در جهان

  ایران سومین تولیدکننده گردو در جهان

  مدیرکل دفتر امور میوه های سردسیری و خشک وزارت جهاد کشاورزی پیش بینی کرد: با اصلاح و نوسازی باغات گردو، میانگین عملکرد این محصول به میانگین جهانی نزدیک می شود.

 • صنعت نفت ایران 110 ساله شد.

  داستان پیدایش نفت در ایران

  ۱۱۰ سال از زمانی که نخستین بار نفت ایران در عمق ۳۶۰ متری سطح زمین از چاه شماره یک مسجد سلیمان در منطقه نفتون فوران کرد، گذشت.

 • بودجه یک میلیارد دلاری بیماری‌های دخانی

  بودجه یک میلیارد دلاری بیماری‌های دخانی

  سالانه یک میلیارد دلار از بودجه کشور برای درمان بیماری‌ها و پیامد‌های ناشی از مصرف دخانیات صرف می‌شود.

 • یزد، قطب حمل و نقل ریلی کشور

  یزد، قطب حمل و نقل ریلی کشور

  مدیرکل راه آهن استان یزدگفت: ۴۰ درصد حمل و نقل ریلی کشور در استان یزد انجام می‌شود.

 • نصب نخستین سکوی فاز‌های ۲۲ تا ۲۴ پارس جنوبی

  نصب نخستین سکوی فاز‌های ۲۲ تا ۲۴ پارس جنوبی

  با بهره برداری از سکوی فاز‌های ۲۲ تا ۲۴، روزانه ۵۰۰ میلیون فوت مکعب گازشیرین به توان تولید گاز کشور افزوده می‌شود.

 • ۴ دلیل گرانی مسکن از زبان رئیس اتحادیه املاک

  ۴ دلیل گرانی مسکن از زبان رئیس اتحادیه املاک

  رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران گفت: ۴ مولفه ارز، سکه، طلا و بورس در قیمت مسکن تاثیرگذار است و تنها نیازمندان واقعی اقدام به خرید کنند.

 • افزایش ۲۰درصدی حداقل حقوق کارمندان دولت نهایی شد + سند

  افزایش ۲۰درصدی حداقل حقوق کارمندان دولت نهایی شد + سند

  شورای نگهبان استفساریه مجلس شورای اسلامی در خصوص جزء ۱ بند الف تبصره ۱۲ قانون بودجه سال ۹۷ را مغایر قانون اساسی تشخیص نداد و به این ترتیب افزایش ۲۰درصدی حقوق حداقلی‌بگیران در دولت اعمال خواهد شد.

 • توسعه گلخانه ها مرهم تنش های آبی کشاورزی

  توسعه گلخانه ها مرهم تنش های آبی کشاورزی

  خشکسالی چندین ساله، کاهش بارندگی و درپی آن خشک شدن قنات ها، چشمه ها و کاهش منابع آب زیرزمینی چالش هایی در بخش کشاورزی خراسان شمالی ایجاد کرده که به گفته کارشناسان توسعه گلخانه ها مرهمی برای تنش های آبی کشاورزی استان خواهد بود.

 • 1050 میلیارد ریال تسهیلات برای هتل سازی در بوشهر جذب شد

  1050 میلیارد ریال تسهیلات برای هتل سازی در بوشهر جذب شد

  مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان بوشهر گفت: به منظور توسعه مراکز اقامتی و زیر ساخت های گردشگری از سال گذشته تاکنون یکهزار و 50 میلیارد ریال از محل تسهیلات صندوق توسعه ملی برای تاسیس هتل در این استان جذب شده است.

 • حذف یکی از خوان‌های مالیاتی برای تولیدکنندگان

  حذف یکی از خوان‌های مالیاتی برای تولیدکنندگان

  معافیت واحدهای تولیدی از پرداخت چهار درصد علی‌الحساب واردات قطعی هرچند گامی امیدوارکننده در راستای رونق واحدهای تولیدی است، اما به طور حتم نقطه پایانی نیست و باید شاهد لحاظ سایر معافیت‌های مالیاتی از جمله مالیات بر ارزش افزوده و مالیات بر عملکرد در کنار اخذ عوارض گمرکی باشیم.

 • سفر گردشگران جمهوری آذربایجان به ایران افزایش یافت

  سفر گردشگران جمهوری آذربایجان به ایران افزایش یافت

  سفر گردشگران جمهوری آذربایجان به ایران در چهار ماه نخست سال جاری میلادی ،در مقایسه با مدت زمان مشابه سال پیش 11.6 درصد افزایش یافته است .

 • صنایع دستی در فروشگاه های زنجیره ای عرضه می شود

  صنایع دستی در فروشگاه های زنجیره ای عرضه می شود

  سرپرست معاونت صنایع دستی کشور می گوید: مذاکره با مدیران فروشگاه های زنجیره ای شهروند، رفاه و هایپر استار برای عرضه صنایع دستی در سال «حمایت از کالای ایرانی» در جریان است.

 • دو سال است دست به دامان وزارت راهیم!

  دو سال است دست به دامان وزارت راهیم!

  دبیر انجمن شرکت‌های راه‌سازی معتقد است نرسیدن به خواسته‌های سرمایه‌گذاران بخش خصوصی در پروژه‌های آزادراهی می‌تواند امکان ادامه حیات را از آنها بگیرد و شاید دیر رسیدن به تقاضاهای آنها رساندن نوش‌دارو بعد از مرگ سهراب باشد.

 • برنج مازندران از بحران آب بی‌نصیب نماند

  برنج مازندران از بحران آب بی‌نصیب نماند

  مدیرعامل آب منطقه‌ای مازندران گفت: یکی از راه کارهای اساسی برای رفع بحران آب در اراضی کشاورزی نوبت بندی است.

 • واردات دانه روغنی آفتابگردان ممنوع شد +سند

  واردات دانه روغنی آفتابگردان ممنوع شد +سند

  وزارت صنعت، معدن و تجارت با صدور بخش نامه‌ای واردات دانه روغنی آفتابگردان را ممنوع اعلام کرد.

 • عناوین نخست روزنامه های اقتصادی شنبه 5خرداد97

  عناوین نخست روزنامه های اقتصادی شنبه 5خرداد97

  روزنامه های اقتصادی شنبه 5 خرداد به مسائلی همچون قرارداد 85 میلیون دلاری هند در چابهار، واکنش صندوق جهانی پول به تحریم سیف، احتمال رونق دوباره چهارراه استانبول و انتظار ایران تا ارائه بسته اقتصادی اروپا در 10 خرداد پرداختند.

 • نرخ بلیت پروازهای داخلی اوج گرفت/ قیمت نجومی پرواز تهران - مشهد

  نرخ بلیت پروازهای داخلی اوج گرفت/ قیمت نجومی پرواز تهران - مشهد

  با نزدیک‌شدن به تعطیلات چندروزه، نرخ بلیت پروازهای داخلی در حال اوج‌گیری است. قیمت پرواز تهران ــ‌بوشهر از مرز نیم‌میلیون تومان عبور کرده و بلیت پرواز تهران ــ‌کیش نیز ۶۱۵هزار تومان فروخته می‌شود.

 • دلیل مخالفت با تعیین سقف ۳ سال در قراردادهای موقت

  دلیل مخالفت با تعیین سقف ۳ سال در قراردادهای موقت

  رئیس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی می‌گوید نگرانی کارفرمایان درباره‌ی تعیین سقف سه ساله برای قراردادهای موقت بی‌مورد است، چون بحث بر سر کارهای غیرمستمر است، وقتی زمان کاری از سه سال فراتر می‌رود منطقی آن است که تا زمان استمرار با کارگر قرارداد دائمی بسته شود و وقتی کار پایان می‌یابد دیگر ارتباطی میان کارگر و کارفرما برقرار نیست.

 • اعلام فهرست کالاهای صادراتی مشمول دستورالعمل جدید ارزی

  اعلام فهرست کالاهای صادراتی مشمول دستورالعمل جدید ارزی

  به گفته عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران، فهرست اقلام صادراتی که امکان فروش ارز خارج از سامانه نیما برای آنها وجود ندارد هفته آینده اعلام می‌شود.

 • پایان برداشت بهاره برگ سبز چای تا پایان هفته

  پایان برداشت بهاره برگ سبز چای تا پایان هفته

  برداشت بهاره برگ سبز چای از باغ‌های شمال کشور تا پایان هفته آینده ادامه دارد.

 • اعلام علت فروخته نشدن ارز به مسافران

  اعلام علت فروخته نشدن ارز به مسافران

  ارز مسافرتی یکی از مواردی است که بانک مرکزی خود را متعهد به تامین آن می داند و بر این اساس به ازای هر سفر خارجی هموطنان در سال بین 500 تا هزار یورو یا معادل آن به ارزهای دیگر پرداخت می شود.