ماموریت های جدیدی برای پیاده سازی نظام حسابداری تعهدی ابلاغ می شود

  • سه شنبه 24 بهمن 1396 17:16
  • شناسه 14915
ماموریت های جدیدی برای پیاده سازی نظام حسابداری تعهدی ابلاغ می شود

رئیس اداره حسابرسی شرکت های دولتی وزارت امور اقتصادی و دارایی با اشاره به اینکه، نظام حسابداری تعهدی با هدف شفاف سازی مسایل مالی دولت در حال اجراست ،گفت، از ابتدای سال 1397ماموریت های جدیدی برای پیاده سازی نظام یادشده تعریف و ابلاغ خواهد شد.

به گزارش شبکه ایران به نقل از ایرنا حسین کاظم پور، روز سه شنبه در آخرین روز برگزاری همایش آموزشی « حسابداری تعهدی، صورت های مالی و بدهی ها و مطالبات دولت» در یزد بر آمادگی دستگاه های اجرایی در این زمینه تاکید کرد و یادآور شد، اجرای صحیح این نظام در ارزیابی دستگاه ها مورد توجه قرار می گیرد. 

وی « تسویه اقلام سنواتی دستگاه های اجرایی و بررسی آن» را از دیگر مسایل مهم برای پیاده سازی نظام حسابداری تعهدی دانست و افزود، توجه به این موضوع هم در ارزیابی سالانه دستگاه ها مهم است و برای اجرای بهتر نظام حسابداری تعهدی باید ضعف ها، ابهامات و مشکلات موجود رفع شود و در این زمینه آموزش از ضروری ترین نیازهاست. 
رئیس اداره حسابرسی شرکت های دولتی وزارت امور اقتصادی ،ارائه تصویر شفاف از وضعیت و عملکرد مالی دولت را از اهداف اجرای نظام حسابداری تعهدی برشمرد و گفت، با اجرای آن تمام دارایی ها و بدهی ها و هزینه های دولت به صورت شفاف در صورت وضعیت مالی ارائه می شود. 
کاظم پور، از ارائه لایحه حذف دوره متمم بودجه از سوی دولت به مجلس خبر داد و گفت، در صورت تصویب آن گردش مالی دولت و به تبع آن گزارشگری مالی دولت روان تر خواهد شد. 
وی با بیان اینکه قانون بودجه سالانه ابلاغ می شود، بر آشنایی کامل ذیحسابان و مدیران مالی با این قانون و آئین نامه ها و دستورالعمل های ابلاغی تاکید کرد . 
همچنین معاون نظارت مالی اداره کل امور اقتصادی و دارایی و رئیس خزانه معین استان یزد در این همایش 2روزه با اشاره به لزوم پیاده سازی نظام حسابداری تعهدی در دستگاه های اجرایی ، اقدامات انجام شده را در این زمینه یادآور شد و اظهار کرد، اجرا و پیاده سازی نظام و رفع موانع و ابهامات موجود از جمله برنامه های این اداره کل است که در قالب همایش ها دنبال می شود. 
سعید نورایمانی در ادامه نقش آموزش، تجهیز و تقویت نرم افزارهای موجود را در اجرای بهتر نظام حسابداری تعهدی مهم ارزیابی کرد و گفت، در سال های اخیر برای شفاف سازی مسائل مالی و پیاده سازی نظام حسابداری تعهدی در دستگاه های اجرایی استان ، تلاش های زیادی صورت گرفت . 
وی با اشاره به ضرورت توجه ویژه به حسابداری تعهدی در پایان سال مالی تصریح کرد، ثبت مطالبات و بدهی ها در سامانه های مربوط حائز اهمیت است ؛ با این کار وضعیت صورت های مالی، بدهی ها و مطالبات دولت شفاف تر می شود. 
در این همایش آموزش های لازم در زمینه های مسایل مالی و تخصصی، رفع چالش های حوزه مالی دستگاه های اجرایی، نحوه تغییر مبنای حسابداری نقدی به تعهدی، انواع صورت های مالی و لزوم ارائه آن از طریق سامانه های الکترونیکی « سماد و سناما»، نحوه تهیه فرم عملکرد و صورت های مالی و ثبت دقیق مطالبات و بدهی های دولت آموزش های لازم ارائه شد. 
همایش آموزشی « حسابداری تعهدی، صورت های مالی و بدهی ها و مطالبات دولت » با حضور مسئولان وزارت امور اقتصادی ، ذیحسابان و کارشناسان ارشد مالی دستگاه های اجرایی استان در یزد برگزار شد. 
در این همایش ذیحسابان و کارشناسان ارشد مالی دستگاه های اجرایی استان حضور داشتند. 

کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از «اقتصاد کلان»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

موضوع داغ هفته

خبر آگهی

  • هاپیر تایر، خدمتی ویژه در کسب و کار آنلاین

    هاپیر تایر، خدمتی ویژه در کسب و کار آنلاین

    هایپرتایر با ایده‌ای خلاقانه برای ارایه خدماتی متفاوت در عرصه فروش آنلاین تایر بوجود آمد؛ ویژگی اصلی این مجموعه ارایه خدماتی متمایز در زمینه نصب تایرهای عرضه شده به صورت سیار است‌.

آخرین خبرها