شبکه ایران کالا : ساماندهی بازار ارز این بار از نگاه کارشناسان و مسئولان

  • چهارشنبه 22 فروردین 1397 14:53
  • شناسه 26680
شبکه ایران کالا : ساماندهی بازار ارز این بار از نگاه کارشناسان و مسئولان

مسئولان و کارشناسان همزمان با التهاب در بازار ارز اظهار نظرهای گوناگونی را مطرح کرده اند که برای سامان یافتن این بازار آشفته کارگشاست.

مسئولان و کارشناسان همزمان با التهاب در بازار ارز اظهار نظرهای گوناگونی را مطرح کرده اند که برای سامان یافتن این آشفته بازار  کارگشاست.

به گزارش شبکه ایران کالا ، رئیس کل بانک مرکزی مدعی شد،  التهابات، شایعات و فضاسازی ها، علت عمده مشکلات ارزی پیش آمده بود و منشاء اقتصادی نداشت.

سیف افزود: مقدمات اجرای کامل طرح جدید، شکل گرفته و در حال عملیاتی شدن است.
او با اشاره به تاثیرپذیری نرخ ارز از دو عامل اقتصادی و غیراقتصادی، افزود: بخش اقتصادی کشور وضعیتی دارد که اقتضای افزایش و جهش قیمت ارز را ایجاد نمی کند و روند ایجاد شده غیر قابل قبول بود.
سیف افزود: بهترین تصمیم ممکن گرفته شد و نیاز دارم به فضای اقتصادی تسلط پیدا و آن را از التهابات نفوذ ناپذیر کنیم.

او  با اشاره به ویژگی های این تصمیم گفت: شفافیت از ویژگی های این تصمیم است که از پولشویی و تامین مالی تروریسم جلوگیری می کند.

سیف افزود: اطمینان از منابع و مصارف و تخصیص ارز به نیازهای واقعی و اصلی از دیگر ویژگی های این تصمیم بود همچنین تک نرخی کردن و یکسان سازی ارز در این مدل با نرخ ۴ هزار و ۲۰۰ تومان عملیاتی شد و این موضوع مدیریت بانک مرکزی را مطلوب تر می کند.

او با اشاره به اینکه نظام ارزی کشور، شناور مدیریت شده است گفت: متناسب با تغییرات، متغیرهای اقتصادی و فضای اقتصادی کلان، این نرخ تعدیل خواهد شد.

سیف با اشاره به اینکه ابلاغ سیاست جدید موجب تاثیر و کاهش سریع نرخ ارز از حدود ۶ هزار تومان به ۴ هزار و ۹۰۰ تومان شد، گفت: با مکانیزمی که در نظر گرفته شده است و با توجه به شرایط فعلی اقتصاد کشور، نرخ واقعی ارز، ۴ هزار و ۲۰۰ تومان است البته سیاست ما این نیست که در آینده انباشتی از عدم تعادل قیمت ارزی ایجاد شود.
سیف درباره ضوابط تامین ارز قشرهایی مانند بیماران و دانشجویان و مسافران افزود: برای همه نیازهای منطقی ارزی کشور، ارز لازم را پیش بینی کردیم.

بانک مرکزی هم سه شنبه شب در اطلاعیه ای (شماره ی 2 ) ، نحوه تأمین ارز مسافرتی، درمانی و دانشجویی را اعلام کرد.

برطبق این اطلاعیه،

1. ارز مسافرتی برای یک بار سفر در سال به میزان 1000 یورو یا معادل آن به سایر ارزها به مسافران در مرزهای خروجی هوایی پرداخت می شود. میزان ارز مسافرتی پرداختی به مسافران هوایی به کشورهای هم مرز و کشورهای مشترک المنافع به غیر از عراق 500 یورو یا معادل آن به سایر ارزها می باشد.
2. متقاضیان ارز مسافرتی موظف به ارائه گذرنامه معتبر جمهوری اسلامی ایران، بلیط هواپیما، ویزای کشور مقصد (در مورد کشورهایی که نیاز به ویزا دارند) و رسید پرداخت عوارض خروج از کشور به بانک ملی می باشند.
3. متقاضیان باید نسبت به پرداخت معادل ریالی ارز مسافرتی به شعب منتخب بانک ملی اقدام و در مقابل آن سند حسابداری/رسید دریافت کنند.
4. پرداخت ارز مسافرتی در باجه بانک ملی مستقر در مبادی خروجی (پس از باجه کنترل گذرنامه) و در مقابل دریافت سند حسابداری/ رسید و ممهور کردن گذرنامه متقاضی انجام می شود.
5. میزان و ترتیبات پرداخت ارز به زائران عتبات عالیات پس از هماهنگی با سازمان حج و زیارت اطلاع رسانی خواهد شد.
6. تامین ارز درمانی و دانشجویی با رعایت مجموعه مقررات ارزی از طریق بانک های تجارت و سامان کما فی السابق ادامه می یابد..

رئیس کل بانک مرکزی هم درمورد مبارزه باپولشویی افزود: برای جلوگیری از پولشویی و مشکلات دیگر تصمیم گرفته شد افراد حداکثر تا ۱۰ هزار یورو ارز داشته باشند و بیش از آن قاچاق، تلقی می شود و در همه دنیا هم این گونه است و مسافر هم تا ۵ هزار دلار می تواند همراه داشته باشد و بیش از آن مجاز نیست.

سیف با اشاره به اینکه به محض اعلام کاهش نرخ ارز و تک نرخی شدن آن، قیمت سکه، ۲۰۰ هزار تومان کاهش یافت، گفت: این روند ادامه خواهد داشت.

سیف افزود: البته این قیمت ها ثابت نخواهد بود و با روند قیمت ها در بازار و متناسب با تقاضا، تعدیل می شود.

او در پاسخ به این پرسش که درآمد حاصل از اختلاف قیمت نرخ فعلی ارز و نرخ ۳ هزار و ۷۰۰ تومان تعیین شده، چه می شود؟ گفت: نرخ مبادله ای ما ۴ هزار و ۲۰۰ تومان شد و برخی کالاهای اساسی و دارو با این نرخ وارد می شدند. مدل به نحوی عمل خواهد کرد که افزایش نرخ ارز تامین این کالاها موجب افزایش قیمت این کالاها نشود و این اختلاف قیمت جبران می شود بنابراین کالاهای اساسی و دارو به هیچ وجه دلیلی برای افزایش قیمت نخواهند داشت.

سیف ادامه داد: نرخ ارز در قانون بودجه، سه هزار و ۵۰۰ تومان است و ما به التفاوت این قیمت با بازار خزانه دولت واریز می شود.

البته این گفته ها و اجرای این سیاست در بازار با واکنشهای متفاوتی همراه بوده است که یکی از این عوامل تاثیر این کاهش بر قیمت خودروهای وارداتی است که تاحد زیادی این سیاست را به چالش کشیده است.

عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی در این زمینه به بررسی این کاهش قیمت پرداخته و درباره تاثیر کاهش قیمت دلار بر قیمت خودرو گفت: با توجه به اقدام دولت در تک نرخی کردن دلار و کاهش قیمت قابل توجه آن، قیمت خودروهای وارداتی به میزان قابل توجهی باید کاهش یابد.

این کارشناس صنعت خودرو ادامه داد: با این حال با اقدام قاطع دولت در تک نرخی کردن دلار و کاهش قیمت آن به ۴۲۰۰ تومان، قیمت خودروهای وارداتی به میزان قابل توجهی که حداقل ۲۰ درصد است باید کاهش یابد.

امینی تصریح کرد: واردکنندگان خودرو به همان سرعتی که با نوسانات صعودی نرخ دلار قیمت خودروهای وارداتی را افزایش دادند با همان سرعت نیز باید قیمت‌ها را متناسب با دلار ۴۲۰۰ تومانی، کاهش دهند.

البته در حوزه امنیتی هم این کاهش قیمت با واکنشهای تندی همراه بوده است .

در این خصوص نیروی انتظامی برای مبارزه با اخلالگران در بازار ارز وارد میدان شد.

سردار رحیمی در این باره گفت: روز گذشته ۱۲ نفر از اخلالگران بازار به همراه وجوه مکشوفه دستگیر شدند.

رحیمی ادامه داد: در بستر فضای مجازی نیز با رصدهای سایبری یک گروه که به شکل های مختلف فضا را ملتهب و با اقدامات غیرقانونی موجب اخلال در بازار شده بودند شناسایی و پس از هماهنگی قضایی به پلیس فتا احضار گردیدند که تحقیقات مقدماتی در حال انجام می باشد.

او افزود: با هماهنگی بانک مرکزی صرافی های فاقد مجوز پلمب خواهند شد که تاکنون در خصوص ۱۶ واحد اقدام شده است.

اینبار سخنگوی بانک مرکزی وارد میدان شد و با مثبت خواندن این حرکت دولت و سیاست بانک مرکزی درباره تصمیم دیشب ستاد اقتصادی دولت گفت: در 4 سال گذشته دولت با تک رقمی نگه داشتن نرخ تورم موفق به حفظ ارزش پول ملی شده است از این پس نیز اگر قرار باشد تعدیلی در نرخ ارز صورت گیرد باید منطقی و تدریجی باشد تا اقتصاد کشور لطمه نبیند تا از رهگذر آن هم نیازهای ارزی کشور تامین و هم از واردات کالاهای غیر ضروری جلوگیری شود که در نهایت این اقدامات موجب مستحکم تر شدن اقتصاد کشور می شود.

البته این واکنشها در حالی صورت میگیرد که برخی کارشناسان مسائل پولی و اقتصادی نظر دیگری درباره افزایش سرسام آور قیمت دلار و به ناگاه کاهش بیسابقه آن در چند ماه اخیر داشته اند.

 فرشاد پرویزیان ، کارشناس مسائل پولی و اقتصادی درباره التهابات اخیر در بازار ارز گفت:  بعد از خبر اعلامی توسط معاون اول مبنی بر یکسان سازی نرخ ارز به مبلغ 4200 تومان که گفته اند به وفور در اختیار همه قرارداده خواهد شد  سوالاتی را برای کارشناسان و مردم ایجاده کرده است که احیانا مطرح نشده و بی جواب مانده است. برخی از این سوالات شامل :

1- در این مصوبه گفته نشد که ارز دانشجویی با رقم ارز مبادله ای  ۳۷,۸۳۰ ریال که چند روز پیش آزاد اعلام شده بود و همین خود باعث هجوم عده ای از پدران این دانشجویان به بازار و تشدید جو روانی بازار شد و اینک ارز برای  ایشان نیز حدود 417 تومان به ازای هر دلار گران شد. چرا؟ 

2- در این مصوبه گفته نشد ارز تک نرخی برای کدام گروه های کالایی و آیا کالاهای گروه دهم هم می تواند ارز 4200 تومانی باشد؟ که اگر پاسخ مثبت است طبیعی است بلافاصله نسبت به ثبت سفارش پورش و لکسوز و ... با ارز 4200 تومانی اقدام شود و اگر محدودیتی مثل قبل برای گروه بندی کالا هاست شامل چه مواردی است و احیانا این بخش از واردات با کدام ارز و چه نرخی وارد خواهد شد؟

3- سوال اساسی تر اینکه تمامی نیازهای بودجه ای و کالاهای اساسی و ... طبق بودجه مصوب 97 با دلار مبادله ای قبلی نرخ روز 20 فروردین ۳۷,۸۳۰  بوده و اینک با دلار 4200 تومان محاسبه خواهد شد و این چه بلایی بر سر کالاها و خدمات در سال پیش رو خواهد آورد و نرخ تورم چگونه خواهد شد؟ و البته میزان کشش های مربوطه برای این کالاها و نیز کالاهای گروه دهم که مشمول ارز مبادله ای نبود چقدر است و شاخص تورم در پایان سال چه خواهد بود؟

4- سهم کالاهای احتمالی که ارز مبادله ای نخواهند گرفت در اقتصاد چقدر است و اینک چگونه وارد خواهد شد و آیا بازار ارز سیاه و زیرزمینی برای تامین نیاز این کالاها نیز شکل خواهد گرفت و یا صادرکنندگان مجازند از محل ارز خود این کالاها را وارد کنند و اگر وارد کردند ملاک تعیین قیمت و گمرکی چه میزان است که اگر 4200 باشد مایه خوشحالی است اگر وارد کنندگان بپذیرند کالایی که قبلا با ارز 4800 تا 5000 تومان قیمت گذاری و فروخته اند با 4200 تومان یعنی ارزان تر بفروشند و قانون چسبندگی قیمت ها را لغو کنند؟ 

5-  گروه های احتمالی که مبنای تامین مواد اولیه شان ارز مبادله ای بود و ارز حاصل از صادرات را در بازار به قیمت آزاد می فروختند چقدر رانت از دست می دهند و آیا هیچ واکنشی اقتصادی نشان نخواهند داد؟

6- آیا این وعده دلار 4200 تومانی که همان نیمه های شب گذشته به طنز به عنوان دلار یخ زده برزیلی معرفی شد فقط حرفی بود برای التیام بازار و قفل کردن امروز صرافی ها؟ و. چرا توزیع نشده و بانک مرکزی وعده چند روز آینده را داده است. یاد آقای بهمنی بخیر که روزی گفت ارز تک نرخی 1226 تومان از فردا برای همه . و اضافه کنید به این سوالات  که البته هزینه های سفر اصلا مهم نیست و مردم به ایرانگردی بروند اما افزایش هزینه های درمانی و... چه می شود؟

به هرحال این بخش کوچکی از واکنشهای اجرای این سیاست دولت در میان مردم و کارشناسان بود که بازهم در مطالب بعدی به آن می پردازیم.
 

کلیدواژه‌ها

مطالب مرتبط

مطالب بیشتر از «اقتصاد کلان»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

موضوع داغ هفته

خبر آگهی

  • هاپیر تایر، خدمتی ویژه در کسب و کار آنلاین

    هاپیر تایر، خدمتی ویژه در کسب و کار آنلاین

    هایپرتایر با ایده‌ای خلاقانه برای ارایه خدماتی متفاوت در عرصه فروش آنلاین تایر بوجود آمد؛ ویژگی اصلی این مجموعه ارایه خدماتی متمایز در زمینه نصب تایرهای عرضه شده به صورت سیار است‌.

آخرین خبرها