توضیح وزارت اقتصاد در خصوص رقم سرمایه گذاری خارجی در ایران

 • سه شنبه 22 خرداد 1397 18:37
 • شناسه 28973
توضیح وزارت اقتصاد در خصوص رقم سرمایه گذاری خارجی در ایران

وزارت امور اقتصادی و دارایی در پاسخ به مطلب منتشر شده در روزنامه فرهیختگان، در خصوص رقم دقیق سرمایه گذاری خارجی در کشور در سال 1396 توضیحاتی ارائه کرد.

به گزارش شبکه ایران کالا به نقل از سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران، در پاسخ به مطلب منتشر شده درخصوص گزارش سال 2017 میلادی آنکتاد در مورد آمار و اطلاعات سرمایه گذاری خارجی در سال 1396 می خوانیم: در مطالب مندرج در برخی رسانه ها، به استناد اظهارات معاون مدیر کل سرمایه گذاری خارجی سازمان سرمایه گذاری و کمک های اقتصادی و فنی ایران، آمار آنکتاد در خصوص رقم سرمایه گذاری خارجی در ایران مورد تردید قرار گرفته است.

این جوابیه می افزاید: این در حالی است که همین رسانه ها گزارشهای آنکتاد در برخی سال های گذشته، مبنی بر روند کاهشی سرمایه گذاری خارجی نسبت به سالهای قبل در ایران را به عنوان یک مرجع رسمی مورد استناد قرار داده و از آن علیه دولت و وزارت اموراقتصادی و دارایی استفاده می کردند اما اکنون که شاهد روند افزایش چشمگیر آمار جذب سرمایه گذاری خارجی درگزارش سال 2017 آنکتاد نسبت به سال قبل می باشیم، صحت این آمار و گزارش مذکور، مورد تردید قرار می گیرد.

جوابیه سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران تصریح دارد: در اظهارات معاون مدیرکل دفتر سرمایه گذاری خارجی این سازمان، آمار و اطلاعات سرمایه گذاری خارجی در سال 1396 هجری شمسی، به صورت تقریبی و تخمینی بیان شده و مقصود صرفاً ارائه تصویر کلی از نمای سرمایه گذاری و روند آن در کشور و قبل از نهایی شدن  و جمع آوری اطلاعات لازم از سوی کلیه دستگاه های مسئول بوده است.

این جوابیه با بیان اینکه ارائه دقیق آمار مربوط به سرمایه گذاری خارجی از سوی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران صرفاٌ بر اساس گزارش های واصله و مکاتبات رسمی صورت می گیرد، تاکید می کند: آمار نهایی و منتشره از سوی این سازمان، بر پایه اطلاعات و مستندات دریافت شده از بانک مرکزی، بورس، گمرک، استان ها و دستگاه های ذیربط گردآوری و منعکس می شود.

کلیدواژه‌ها

مطالب مرتبط

مطالب بیشتر از «اقتصاد کلان»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

موضوع داغ هفته

 • آقای وزیر، وضع اقتصاد را خوب می داند

  آقای وزیر، وضع اقتصاد را خوب می داند

  مسعود کرباسیان وزیر امور اقتصادی و دارایی، در یادداشتی آورده است: " هر روز با تعداد زیادی پرسش از سوی روزنامه نگاران، فعالان بخش خصوصی، مردم عادی و حتی برخی کارشناسان مواجه‌ام: آیا وضع اقتصاد ما خوب است؟ از آن مهم تر اینکه باید به این تفکر سرنوشت ساز هم پاسخ بدهم که آیا در ایران می‌توان کارآفرینی کرد یا نه؟

خبر آگهی

 • هاپیر تایر، خدمتی ویژه در کسب و کار آنلاین

  هاپیر تایر، خدمتی ویژه در کسب و کار آنلاین

  هایپرتایر با ایده‌ای خلاقانه برای ارایه خدماتی متفاوت در عرصه فروش آنلاین تایر بوجود آمد؛ ویژگی اصلی این مجموعه ارایه خدماتی متمایز در زمینه نصب تایرهای عرضه شده به صورت سیار است‌.

آخرین خبرها