سال نو و حمایت از تولید داخلی ؛ ایرانی بخریم

 • یکشنبه 24 بهمن 1395 16:36
 • شناسه 70
سال نو و حمایت از تولید داخلی ؛ ایرانی بخریم

حمایت دولت تنها به معنای حمایت های مادی و مالی نیست و دولت می تواند بسیاری از قوانین دست و پاگیر در حوزه کسب و کار را از سر راه فعالان بخش خصوصی و تولیدکنندگان بردارد

 کمتر از 40 روز به آغاز سال 96 باقی مانده است و هر چه به سمت روزهای پایانی سال پیش می رویم ، اشتیاق مردم برای خرید اجناس و پوشاک نو افزایش می یابد از این رو انتظار می رود در سالی که «اقتصاد مقاومتی ؛ اقدام و عمل » نامگذاری شده ، حمایت و خرید تولیدات داخلی به اوج خود رسیده و هرایرانی - تولید ایرانی خریداری کند .

آنچه که باعث افزایش تقاضا برای خرید تولیدات داخلی می شود نه ارایه تسهیلات دولتی است و نه جلوگیری از واردات، بلکه واقعیتی است به نام ارتقاء کیفیت تولید داخلی که ضامنی برای رونق ساخته های وطنی و شرط ورود آن به بازارهای جهانی خواهد بود .
چندی پیش بود که در یک حرکت جمعی کمپین « ساخت ایران» در فضای مجازی به راه افتاد که استقبال گسترده ای هم از سوی کاربران فضای مجازی از شرکت در این کمپین شد. در این جریان، افراد از تجربیات خود درباره استفاده از کالاها و خدمات مختلف برندهای داخلی گفتند و مصرف کنندگان به بررسی و ارزیابی نقاط ضعف و قوت تولیدات داخل البته بدون اهداف غرض ورزانه و دخل و تصرف دولتی ها پرداختند.
هر چند که آتش «هشتک های ساخت ایران» در شبکه های اجتماعی خاموش شده اما روزهای آخر سال که به طور سنتی به مناسبت نوروز تقاضا در بازارهای مختلف به ویژه پوشاک افزایش می یابد، می تواند فرصتی باشد تا با یک حرکت جمعی خریدار برندهای ایرانی باشیم تا علی رغم حمایت از تولیدات داخلی بدون اتکا به سیاست های حمایتی دولت به افزایش اشتغالزایی در کشورمان کمک کنیم.
اما در این میان مزیتی که می تواند عامل ترجیح کالای ایرانی به برندهای مشابه خارجی باشد، ارتقای کیفیت تولیدات و خدمات است؛ موضوعی که مسئولان بر آن تاکید و فعالان بخش خصوصی بر آن اذعان دارند و مهم ترین خواسته مشتریان داخلی و خارجی است.

** کاهش یک میلیارد دلاری واردات پوشاک
«ایرانی، ایرانی بخر»؛ شعاری است که در چند سال اخیر برای حمایت از تولیدات داخل خلق شد به دلیل باز شدن دروازه های واردات کشورمان بر روی اجناس خارجی و ناتوانی تولیدات داخل ناشی از مسائلی چون تحریم در چند سال گذشته، کم فروشی ها وغیره اثر خود را از دست داد.
از سوی دیگر در حالی که دولت ها همواره به بنگاه های تولیدی وعده حمایت را می دادند، وعده ها در حد حرف باقی ماند و یارانه ها و مشوق ها و تسهیلات به بخش تولید نرسید. حال اینکه تولیدکنندگان به این نتیجه رسیده اند که خودشان می توانند برای رونق و بقای کسب و کارشان مزیت ایجاد کنند. «از خودمان شروع می کنیم» هم شعار تولیدکنندگان برای فروش محصولاتشان است که در این ارتباط هم چندی پیش گزارش یکی از روزنامه های کشورمان درباره اتحادیه فروشندگان کفش ساخت داخل برای فروش تولیداتشان بود که کمپینی را با عنوان «با افتخار فقط اجناس ایرانی می‌فروشیم» به راه انداخته بودند.
به طور قطع با توجه به تنگناهای مالی شدید دولت امکان حمایت از تمام صنایع و بنگاه های تولیدی خرد و کلان وجود ندارد یا اینکه زمان بر خواهد بود بنابراین تنها گزینه ایجاد مزیت برای افزایش تقاضا برای تولیدات داخل است.
در این باره «علی فاضلی» رییس اتاق اصناف ایران با بیان اینکه مهم ترین مانع برای رونق تولیدات داخلی موضوع کیفیت کالاها است، گفت: به طور قطع خود تولید کنندگان باید برای افزایش فروش مزیت ایجاد کنند. تا در بازار داخلی قادر به ایجاد مزیت نباشند به بازارهای خارجی هم راه ندارند. یکی از مهم ترین عوامل ایجاد مزیت هم افزایش کیفیت است.
وی با اشاره به دستیابی موقعیت های قابل توجه افزایش فروش در بخش پوشاک تولید داخل اظهار داشت: در دو سال اخیر در بخش پوشاک اعم از انواع البسه و کیف و کفش موضوع برندسازی در دستور کار بنگاه ها قرار گرفت و تحول بسیار خوبی در بخش پوشاک داشتیم . خرید پوشاک تولید داخل به ویژه در دو سال اخیر رو به رشد بوده است و امروز نزدیک به 100 برند در بخش پوشاک تولید داخل ایجاد شده است.
فاضلی با تاکید بر اینکه این برندها کیفیت مناسبی دارند به طوری که بازار صاداراتی هم برای آنها ایجاد شده است، اظهار داشت: خوشبختانه امروز کشورهای اروپای هم خریدار بخشی پوشاک با برندهای ایرانی هستند.
رییس اتاق اصناف با بیان این این جمله که « کاهش سفارش برندهای خارجی موید صحبت هایم درباره رشد تولیدات داخلی است» ، گفت: رشد واردات پوشاک در چند سال گذشته بسیار کاهش یافته به طوری که 2.3 میلیارد دلار واردات صنایع پوشاک از کشورهای خارجی داشتیم که این رقم امروز به 1.5 میلیارد دلار کاهش یافته است. دلیل این افت واردات هم رشد برندهای داخلی است.
وی معتقد است: هر چند که برای تقویت برندهای داخلی باید منابع مالی را به توانمندسازی تولیدکنندگان سوق دهیم چرا که مهم ترین ارزش افزوده ای که ایجاد می کند افزایش اشتغالزایی است اما تنها حمایت های مالی نمی تواند گره ای را باز کند.
فاضلی با تاکید بر اینکه اقدامات در راستای اجرای رفع موانع تولید باید به صورت یک مجموعه دید که بخشی از اجرای ان در اختیار دولت است، گفت: به طور قطع مهم ترین بخش رفع موانع تولید به تسهیل کردن قوانین برمی گردد. اگر بتوانیم منابع را در اختیار تولید قرار دهیم به طور قطع سوددهی بیشتری خواهیم داشت. اینکه یارانه ای را به بخش تقاضا برای خرید تولیدات داخل قرار دهیم به طور موقت تاثیر گذاری خواهد داشت.
همچنین «سعید حیاتی» رییس اتحادیه فروشندگان چرم طبیعی ، مصنوعی و لوازم کفش معتقد است: افزایش اشتغالزایی در گروه حمایت از تولیدات ساخت داخل است.
وی با بیان اینکه برد با کالایی است که بتواند کیفیت بهتری را به مشتریان ارائه دهد، گفت: گزینه ای جز افزایش کیفیت برای جلب تقاضای بازار نداریم.

** سخت گیری بر واردات، تولید داخل را رونق می دهد؟
امسال برای اولین بار پس از گذشت بیش از دو دهه تراز تجاری کشورمان مثبت شد به این معنا که آمار صادرات از واردات پیشی گرفت. البته عده ای این ادعا را دارند که افزایش آمار صادرات به دلیل کاهش واردات بوده که این هم می تواند نشانه مثبتی در اقتصاد کشورمان باشد.حال اینکه بسیاری ها بر این باور هستند که برای حمایت از تولیدات داخلی باید واردات محدود و قوانین واردات سختگیرانه تر اعمال شود.
در این باره رییس اتحادیه فروشندگان چرم طبیعی ، مصنوعی و لوازم کفش گفت: در تولید یک کفش 36 قلم جنس مرتبط با تولید کفش به کار می رود که تمام این ها برای نیروی انسانی کشورمان اشتغال ایجاد می کند حال اینکه واردات کفش آنقدر زیاد است که زور تولید داخل به این حجم جنس خارجی نمی رسد.
وی با تاکید بر اینکه ایران در ساخت کفش چرم صاحب برند است اما بسیاری از کشورهای همسایه برای تقویت بازار کالاهای خود، اجازه واردات کفش ایرانی را نمی دهند، گفت: چرا وقتی تولید کفش در داخل از کیفیت مطلوبی برخوردار است و توانسته اشتغالزایی گسترده ای داشته باشد، واردات کفش از چین به دو برابر برسد؟
حیاتی با بیان اینکه حمایت های دولتی به داد تولیدکنندگان نرسید، ادامه داد: اگر دولت توان حمایت مادی ار تولیدکنندگان را ندارد می تواند با محدود کردن واردات تقاضا برای تولید داخل را افزایش دهد.
در حالی که تولیدکنندگان به دنبال محدود کردن واردات هستند به عقیده عده ای، سخت گیری بر واردات منجر به رونق تولید داخل نخواهد شد و نمی تواند کارساز باشد. رییس اتاق اصناف با بیان اینکه مخالف هرگونه ایجاد محدودیت در واردات هستم، گفت: به طور قطع با محدود کردن واردات شاهد افزایش قاچاق خواهیم بود.
وی افزود: قاچاق در اقتصاد ایران نهادینه شده است و نزدیک به 25 میلیارد دلار آمار قاچاق در سال های گذشته بوده که در سه سال گذشته این رقم به کمتر از 16 میلیارد دلار رسیده است که البته این رقم هم برای اقتصاد ایران بسیار زیاد است.
به گفته فاضلی؛ اگر می خواهیم با برندهای خارجی رقابت کنیم باید ذائقه مصرف کننده ایرانی را با ایجاد مزیت ها در قیمت و کیفیت به سمت تولید داخل سوق دهیم کنیم.

** اصلاح قوانین مهم ترین حمایت دولت از تولیدکنندگان
مهم ترین مزیت حمایت از تولید داخل موضوع اشتغالزایی است. کاهش نرخ بیکاری در اولویت های اقدامات دولت ها قرار دارد و برای رسیدن به این دستاورد همواره سیاست حمایت از تولید را پیش می گیرند. در دولت یازدهم هم در طول سه سال اخیر اقدامات های حمایتی از جمله «رفع موانع تولید»، صدور کارت های اعتباری برای خرید کالاهای داخلی، اصلاح قوانین در حوزه کسب و کار و... در نظر گرفته شد و به اجرا رسید. اما عده ای بر این باور هستند که حمایت دولت ها به تنهایی نمی تواند کارساز باشد.
در این باره رییس اتحادیه فروشندگان چرم طبیعی ، مصنوعی و لوازم کفش گفت: به طور قطع بدون افزایش کیفیت نمی توان با انواع برندهای خارجی در بازار رقابت کرد اما موضوع مهم این است که برای افزایش کیفیت نیاز به سرمایه گذاری های کلان در صنایع تولیدی داریم که بخش خصوصی به تنهایی نمی تواند از پس محقق کردن این سرمایه ها برآید.
وی ادامه داد: حمایت دولت تنها به معنای حمایت های مادی و مالی نیست و دولت می تواند بسیاری از قوانین دست و پاگیر در حوزه کسب و کار را از سر راه فعالان بخش خصوصی و تولیدکنندگان بردارد که در این بخش هم تاکنون شاهد اقدامات جدی نبوده ایم.

**کمپینی برای فروشندگان پلاسکو
بیست روز و اندی از سانحه ریزش ساختمان پلاسکو می گذرد، فارغ از اینکه چه کسی و چه نهادی مقصر این حادثه است امروز باید به فکر قربانیان زنده این حادثه بود. علاوه بر صاحبان واحدهای تجاری و تولیدکنندگان فعال در ساختمان پلاسکو در واحدهای این ساختمان بیش از سه هزار کارگر مشغول به کار بوده اند که امروز در شرایطی کار خود از دست داده اند یک ماه بیشتر تا پایان سال باقی نمانده است.
حال اگر قرار است حرکت جمعی و خودجوش برای حمایت از کالاهای ساخت داخل در آستانه نوروز به راه بیاندازیم؛ شاید برای احیای کسب و کار تولیدکنندگان ساختمان پلاسکو که فعالیت خود را ساختمان نور شروع کرده اند، بهتر است حمایت خود را از تولیدات کارگران پلاسکو شروع کنیم.
( منبع : خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران )

مطالب بیشتر از «اقتصاد کلان»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

موضوع داغ هفته

 • آقای وزیر، وضع اقتصاد را خوب می داند

  آقای وزیر، وضع اقتصاد را خوب می داند

  مسعود کرباسیان وزیر امور اقتصادی و دارایی، در یادداشتی آورده است: " هر روز با تعداد زیادی پرسش از سوی روزنامه نگاران، فعالان بخش خصوصی، مردم عادی و حتی برخی کارشناسان مواجه‌ام: آیا وضع اقتصاد ما خوب است؟ از آن مهم تر اینکه باید به این تفکر سرنوشت ساز هم پاسخ بدهم که آیا در ایران می‌توان کارآفرینی کرد یا نه؟

خبر آگهی

 • هاپیر تایر، خدمتی ویژه در کسب و کار آنلاین

  هاپیر تایر، خدمتی ویژه در کسب و کار آنلاین

  هایپرتایر با ایده‌ای خلاقانه برای ارایه خدماتی متفاوت در عرصه فروش آنلاین تایر بوجود آمد؛ ویژگی اصلی این مجموعه ارایه خدماتی متمایز در زمینه نصب تایرهای عرضه شده به صورت سیار است‌.

آخرین خبرها

 • کل مازندران درگیر خشکسالی است

  کل مازندران درگیر خشکسالی است

  مدیرکل هواشناسی مازندران گفت: از ابتدای مهر سال گذشته تا پایان اردیبهشت ماه 1397 ، کل مساحت استان متاثر از انواع خشکسالی بوده است.

 • پرطرفدارترین عینک‌های آفتابی در ایران

  پرطرفدارترین عینک‌های آفتابی در ایران

  در دو ماهه نخست سال جاری ۴۰۰ هزار دلار عینک آفتابی به ایران وارد شده است که در این بین عینک‌های آفتابی ایتالیایی بیشترین طرفدار را در میان ایرانی‌ها دارند.

 • ایران رتبه دوم جهانی در ارائه مقاله علمی دارد

  ایران رتبه دوم جهانی در ارائه مقاله علمی دارد

  معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه محققان ایرانی سالانه بیش از 48 هزار مقاله در موسسه های معتبر بین المللی به ثبت می رسانند، گفت: کشورمان به لحاظ ارائه مقاله علمی رتبه دوم را درجهان دارد.

 • 2600میلیارد تومان برای تکمیل آزاده راه جنوب تهران تخصیص یافت

  2600میلیارد تومان برای تکمیل آزاده راه جنوب تهران تخصیص یافت

  وزیر راه و شهرسازی گفت: میزان سرمایه گذاری برای تکمیل آزاده راه 158 کیلومتری کنارگذر جنوب تهران، اکنون به 2600 میلیارد تومان افزایش یافته است.

 • بخش خصوصی؛ زمینه ساز حمایت از کالای ایرانی

  بخش خصوصی؛ زمینه ساز حمایت از کالای ایرانی

  اصناف به عنوان بزرگترین نهاد غیردولتی متولی بخش خصوصی در کشور، نقشی تعیین‌کننده ای در حمایت از کالای ایرانی بر عهده دارند. از این رو باید جایگاه واقعی اصناف را شناخت و ارزش های معنوی، اجتماعی و اقتصادی تلاشگران عرصه شکوفایی اقتصادی کشور را ارج نهاد.

 • باغ‎ویلا جای مسکن مهر را می‎گیرد

  باغ‎ویلا جای مسکن مهر را می‎گیرد

  ساخت باغ‎ویلا به‌جای مسکن مهر در برخی استانها کلید خورد.

 • تعیین تکلیف سپرده گذاران ثامن‌الحجج تا سقف ۳ میلیارد ریال

  تعیین تکلیف سپرده گذاران ثامن‌الحجج تا سقف ۳ میلیارد ریال

  بانک پارسیان در اطلاعیه‌ای چگونگی تعیین تکلیف سپرده‌های ثامن الحجج تا سقف ۳ میلیارد ریال را به منظور بازپرداخت سپرده‌های این تعاونی اعلام کرد.

 • 9 متهم پرونده موسسه های مالی در بازداشت هستند

  9 متهم پرونده موسسه های مالی در بازداشت هستند

  دادستان تهران گفت: پرونده موسسه های مالی در مرحله تحقیقات قرار دارد و 9 متهم این پرونده در بازداشت هستند.

 • افزایش قیمت به بهانه تغییر نرخ ارز ممنوع

  افزایش قیمت به بهانه تغییر نرخ ارز ممنوع

  دو دستگاه دولتی در اطلاعیه‌ای با الزامی کردن ثبت قیمت کالاهاوخدمات بهره‌مند ازنرخ ارز رسمی در سامانه«اطلاع رسانی قیمت کالاوخدمات»هرگونه افزایش قیمت به بهانه تغییرنرخ ارز را ممنوع کردند.

 • محدودیت‌های جدید در پرداخت وام مسکن

  محدودیت‌های جدید در پرداخت وام مسکن

  مدیرعامل بانک مسکن از شرایط جدید پرداخت تسهیلات مسکن خبر داد و گفت: از این به بعد به واحدها مشروط بر رعایت الگوی مصرف یعنی با مساحت کمتر از ۱۰۰ متر مربع تسهیلات پرداخت می‌کنیم؛ ضمن اینکه تسهیلات صرفا به مناطقی داده می شود که تقاضا وجود دارد.

 • ایران از واردات گندم بی نیاز شد

  ایران از واردات گندم بی نیاز شد

  معاون زراعت وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه امسال بیش از 10 میلیون و 200 هزار تن گندم از اراضی زیر کشت برداشت می شود گفت: با این میزان برداشت، نیازی به واردات گندم نخواهیم داشت.

 • ثبت قیمت کالا‌های بهره‌مند از ارز رسمی الزامی شد

  ثبت قیمت کالا‌های بهره‌مند از ارز رسمی الزامی شد

  سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان اعلام کرد: ثبت قیمت کالا‌ها و خدمات بهره‌مند از نرخ ارز رسمی در سامانه ۱۲۴ این سازمان الزامی است.

 • الگوی نوین مشاغل خانگی در هشت استان در حال اجراست

  الگوی نوین مشاغل خانگی در هشت استان در حال اجراست

  معاون جهاد دانشگاهی کشور گفت: الگوی نوین توسعه مشاغل خانگی در حال حاضر بصورت پایلوت در هشت استان کشور در حال انجام است.

 • توصیه‌های هواشناسی کشاورزی برای روزهای آغازین تابستان

  توصیه‌های هواشناسی کشاورزی برای روزهای آغازین تابستان

  انجام عملیات آبیاری در ساعات اولیه صبح و یا اواخر روز با توجه به افزایش دما، رنگ آمیزی کندوها برای کاهش اثر گرمای هوا به رنگ‌های سفید یا زرد و تنظیم دما و بهبود شرایط تهویه در مرغداری‌ها و گاوداری‌ها از جمله توصیه‌های هواشناسی کشاورزی برای روزهای پنجشنبه تا سه‌شنبه (31 خرداد تا 5 تیرماه) است.

 • متقاضیان اشتغال روستایی چقدر وام گرفتند؟

  متقاضیان اشتغال روستایی چقدر وام گرفتند؟

  فعالیت ۱۵۵ تعاونی دانش‌بنیان در ایران، پرداخت ۱۲۰۰ میلیارد تومان تسهیلات اشتغال روستایی و معافیت سهم بیمه کارفرمایان به شرط جذب فارغ التحصیلان از مهمترین عناوین اخبار حوزه کار و تعاون در هفته جاری بود.

 • پیشرفت ۴۵ درصدی آزادراه جنوب تهران با سرمایه ۲۵۰۰ میلیاردی

  پیشرفت ۴۵ درصدی آزادراه جنوب تهران با سرمایه ۲۵۰۰ میلیاردی

  وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه آزادراه کنارگذر جنوبی تهران با پیشرفت ۴۵ درصدی طبق برنامه زمان بندی در حال اجراست، گفت: بر اساس قرارداد این پروژه سال ۹۸ به بهره برداری خواهد رسید.

 • صادرات غیرنفتی با ۲۱ درصد رشد به ۱۱.۲ میلیارد دلار رسید

  صادرات غیرنفتی با ۲۱ درصد رشد به ۱۱.۲ میلیارد دلار رسید

  رییس کل گمرک ایران در تشریح تازه‌ترین آمار از وضعیت تجارت خارجی کشور گفت: صادرات غیرنفتی کشور با افزایش قابل توجهی به ۱۱ میلیارد و ۲۴۲ میلیون دلار رسیده است.

 • جلوی قاچاق پوشاک به کشور گرفته شود

  جلوی قاچاق پوشاک به کشور گرفته شود

  رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: قاچاق پوشاک، تولید کنندگان داخلی را متضرر کرده و ضروری است تا اقدام اساسی برای جلوگیری از ورود غیر قانونی پوشاک به کشور صورت گیرد.

 • احتکار خودرو غیرقابل تصور است

  احتکار خودرو غیرقابل تصور است

  ‌معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: احتکار خودرویی که برخی‌ها صحبت آن را به میان آوردند غیرقابل تصور است چرا که محصول تولید شده نمی‌تواند در انبار و یا سوله‌ای نگهداری شود.

 • پوشش بیمه روستایی و عشایری دو برابر شده است

  پوشش بیمه روستایی و عشایری دو برابر شده است

  مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر، افراد زیر پوشش این صندوق را یک میلیون و 600 هزار خانوار اعلام کرد و گفت: در دولت دوازدهم میزان افراد بیمه روستایی و عشایری دو برابر شد.

 • صفحه نخست روزنامه های اقتصادی 31 خردادماه

  صفحه نخست روزنامه های اقتصادی 31 خردادماه

  صفحه نخست روزنامه‌های اقتصادی امروز پنجشنبه 31 خرداد97به بیان مسائلی همچون استیضاح تیم اقتصادی دولت کلید خورد، برخورد قاطعانه برای واردات غیر ضروری، در نشست اوپک توافقی در کار نخواهد بود، نوسان های ارزی تاثیری در رشد صنایع دستی ندارد، فعالیت های رانتی بستر زندگی اشرافی، اقتصاد بالنده نیازمند حمایت بخش مالی، می پردازد.

 • وادرات 400هزار دلاری عینک آفتابی به کشور

  وادرات 400هزار دلاری عینک آفتابی به کشور

  در دو ماهه نخست سال جاری ۴۰۰ هزار دلار عینک آفتابی به ایران وارد شده است که در این بین عینک‌های آفتابی ایتالیایی بیشترین طرفدار را در میان ایرانی‌ها دارند.

 • تلفات برق در چهار سال آینده ٩ درصد کاهش می‌یابد

  تلفات برق در چهار سال آینده ٩ درصد کاهش می‌یابد

  معاون وزیر نیرو در أمور برق و انرژی گفت:با برنامه ریزی های و تلاش‌های انجام شده تا کنون تلفات برق از 15 درصد به 9/10 درصد رسیده است و در ادامه روند کنونی در چهار سال آینده تصمیم بر آنست که این مقدار تلفات به 9 درصد کاهش یابد.

 • جزئیات سرانه بیمه کارکنان دولت در بیمه سلامت اعلام شد

  جزئیات سرانه بیمه کارکنان دولت در بیمه سلامت اعلام شد

  سرپرست اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان بیمه سلامت ایران اعلام کرد: سرانه بیمه‌ای بیمه شدگان صندوق کارکنان دولت بابت بیمه شده اصلی و «تبعی ۱» معادل دو درصد از حقوق ماهیانه آنان است که مشمول کسور بازنشستگی نیز می‌شود.

 • صندوق تخصصی نهال و اندام تکثیری راه اندازی شد

  صندوق تخصصی نهال و اندام تکثیری راه اندازی شد

  صندوق تخصصی نهال و اندام تکثیری با سرمایه اولیه یک میلیارد و ۶۴ ریال میلیون تومان راه اندازی شد.

 • صادرات "تراورس" ایرانی به کشورهای حاشیه خلیج‌فارس

  صادرات "تراورس" ایرانی به کشورهای حاشیه خلیج‌فارس

  مدیر یک شرکت داخلی از صادرات تراورس ایرانی به کشورهای جنوبی حاشیه خلیج‌فارس خبر داد و گفت: در این راستا طی یکسال اخیر مذاکرات متعددی را با عمانی‌ها انجام داده‌ایم اما به دلیل دیپلماسی موجود مقداری این برنامه با کندی پیش می‌رود.

 • دستگاه های اجرایی باید به دولت الکترونیک بپیوندند

  دستگاه های اجرایی باید به دولت الکترونیک بپیوندند

  رئیس دفتر رئیس جمهوری بر آماده بودن زیرساخت های دولت الکترونیک و همراه تاکید کرد و پیوستن هرچه زودتر دستگاه های اجرایی برای ارائه بهتر خدمات به شهروندان را خواستار شد.

 • سیف:بانک مشترک ایرانی – سوری تاسیس شود

  سیف:بانک مشترک ایرانی – سوری تاسیس شود

  رئیس کل بانک مرکزی در دیدار با وزیر تجارت و اقتصاد خارجی سوریه ضمن استقبال از گسترش روابط بانکی دو کشور، پیشنهاد کرد با همکاری دو طرف بانک مشترک ایران و سوریه تشکیل شود.

 • افزایش نرخ دلار و پوند، کاهش یورو

  افزایش نرخ دلار و پوند، کاهش یورو

  بانک مرکزی نرخ ۳۹ ارز را برای امروز اعلام کرد که براساس آن نرخ ۲۰ ارز از جمله دلار و پوند افزایش، نرخ ۱۵ ارز مانند یورو کاهش و نرخ ۴ ارز نیز ثابت ماند.

 • خبر دادستان تهران از پشت پرده گرانی های سکه

  خبر دادستان تهران از پشت پرده گرانی های سکه

  دادستان تهران در جریان اشاره به چند پرونده اقتصادی و موضوع گرانی ‌های اخیر به دلایل افزایش قیمت سکه هم اشاره کرد.