کارت اعتباري سي‌ان‌جي جايگزين يارانه نقدي شود

 • چهارشنبه 06 دی 1396 16:31
 • شناسه 13391
کارت اعتباري سي‌ان‌جي جايگزين يارانه نقدي شود

رييس انجمن صنفي سي‌ان‌جي کشور جايگزيني کارت اعتباري سي‌ان‌جي به جاي يارانه نقدي را خواستار شد.

به گزارش شبکه ایران کالا ،رييس انجمن صنفي سي‌ان‌جي کشور جايگزيني کارت اعتباري سي‌ان‌جي به جاي يارانه نقدي را خواستار شد.

اردشير دادرس در نشست کميسيون انرژي و محيط زيست اتاق تهران گفت: با تعديل و تعيين قيمت واقعي سي‌ان‌جي به قيمت مصارف خانگي و تجاري براي مصارف حمل و نقل عمومي و پرداخت اعتباري گاز به ميزان 450 متر مکعب به جاي يارانه نقدي، 45 هزار تومان براي 4 ميليون دستگاه خودرو جايگزين ‌مي‌شود.
دادرس همچنین گفت : به عنوان يک راهکار اجرايي، پيشنهاد ‌مي‌شود از دو امتياز «دريافت يارانه نقدي» و «دريافت سهميه سوخت» تنها يک مورد به خانوارها تعلق گيرد. به عبارت ديگر، نبايد به خانوارهايي که سهميه سوخت استفاده ‌مي‌کنند و سالانه بين 2 تا 5 ميليون تومان يارانه بنزين به نسب خودروهاي کم‌ مصرف و پر مصرف دريافت ‌مي‌کنند، يارانه نقدي پرداخت شود.
دادرس گفت: در حال حاضر به ازاي هر دستگاه خودروي سواري عادي (زير دو هزار سي‌سي) در کشور معادل ماهانه 180 هزار تومان و سالانه حدود 2.2 ميليون تومان يارانه سوخت پرداخت ‌مي‌شود، در حاليکه يارانه نقدي مستقيم به هر نفر، در سال رقمي معادل 540 هزار تومان است.
وي با اشاره به طرح جايگزيني سي‌ان‌جي به جاي يارانه نقدي گفت: روش نخست پيشنهادي اين است که يارانه نقدي از 45 هزار تومان در ماه به 450 هزار تومان معادل بنزين مصرفي و تبديل به يارانه سوخت شود. در اين روش، دولت معادل 45 هزار تومان يارانه نقدي را به کارت خريد کالا تبديل و معادل 450 مترمکعب گاز به قيمت 100 تومان يکسان‌ سازي شده در اختيار حمل و نقل عمومي و تاکسي‌ها قرار ‌مي‌دهد.
دادرس سپس به روش پيشنهادي دوم اشاره کرد و افزود: اين روش معادل است با ارائه کارت سوخت گاز (خريد کالا) به ارزش 180 هزار تومان به جاي 45 هزار تومان واريز نقدي يارانه که در اين روش، کارت سوخت گاز (خريد کالا) به ميزان اعتبار 180 هزار تومان گاز طبيعي فشرده به قيمت 410 تومان به ازاي هر مترمکعب محاسبه و صرفا جهت خريد گاز طبيعي فشرده واگذار ‌مي‌شود.
وي در توضيح دلايل جايگزيني سوخت سي‌ان‌جي به جاي بنزين در ناوگان حمل و نقل ايران، گفت: ميانگين مصرف هر خودرو بنزين‌ سوز در ايران به ازاي هر 100 کيلومتر بيش از 10 ليتر است در حاليکه اين ميزان در دنيا به طور ميانگين 5 تا 6 ليتر است.
وي با بيان اينکه در حال حاضر 4 ميليون خودروي دوگانه‌سوز در ايران در حال تردد است، افزود: در حال حاضر فروش گاز در جايگاه‌هاي سوخت سي‌ان‌جي کشور به مبلغ 10 سنت، معادل کمي بيشتر از قيمت نهايي و تمام‌شده صادرات گاز است و در واقع بايد گفت که فروش به داخل گران‌تر از صادرات گاز طبيعي به خارج از کشور است.
رييس انجمن صنفي سي‌ان‌جي کشور با بيان اينکه مبناي قيمت‌گذاري سوخت سي‌ان‌جي در کشور مشخص نيست، به وضعيت فناوري و توانمندي اين صنعت در کشور اشاره کرد و افزود: در حال حاضر 8 کارخانه مخزن‌سازي فلزي و کامپوزيت با ظرفيت توليد سالانه بيش از 700 هزار مخزن سي‌ان‌جي فشار قوي در کشور فعال است.
دادرس با تاکيد بر اينکه از عمرفناوري سي‌ان‌جي در کشور حدود 12 سال مي‌گذرد، گفت: طي اين مدت، 3 ميليارد دلار از سوي دولت و 3 هزار ميليارد تومان توسط بخش خصوصي در اين حوزه سرمايه‌گذاري شده است.
به گفته وي، به ازاي هر ليتر جايگزيني سي‌ان‌جي با بنزين، 25 سنت صرفه‌جويي ارزي در ايران رخ خواهد داد و توليد 8 ميليارد متر مکعب سالانه سي‌ان‌جي در کشور معادل صرفه جويي 2.5 ميليارد دلار واردات سالانه بنزين به کشور است.
دادرس سپس، ظرفيت توليد سي‌ان‌جي در کشور را معادل 36 ميليون مترمکعب در روز اعلام کرد و گفت: ميانگين مصرف اين سوخت در کشور، 20 ميليون مترمکعب در روز است.
وي با اشاره به ضعف در برندسازي جايگاه‌هاي سوخت در کشور، گفت: بيش از 80 درصد جايگاه‌هاي سوخت سي‌ان‌جي کشور ورشکسته هستند و اين در حالي است که طي سه سال اخير، ميزان کارمزد اين جايگاه‌ها افزايش پيدا نکرده است.
دادرس افزود: در ايران به ازاي هر 4 هزار و 600 خودرو يک جايگاه بنزين در کشور وجود دارد.
رئيس انجمن صنفي سي‌ان‌جي کشور در ادامه، ميزان خودروي در حال تردد در کشور را 18 ميليون دستگاه اعلام کرد و افزود: تعداد جايگاه‌هاي سوخت در کشور در حال حاضر 3500 جايگاه است در حالي که اين ميزان در آمريکا معادل 128 هزار و چين 97 هزار جايگاه است.
وي سپس با نقد نظام تعيين مقررات يا رگولاتوري و قيمت گذاري حامل‌هاي انرژي در کشور، گفت: دولت در ايران، شاخص جديد و البته غيرمتعارفي از قيمت گذاري حامل‌هاي انرژي در مقايسه با 28 کشور صاحب انرژي در دنيا تعريف کرده است به طوري که بر اساس اين شاخص، تعيين نسبت شيب تامين کسري بودجه دولت با هم‌تراز کردن شيب قيمت حامل‌هاي انرژي به صورت خطي و مستقيم است که اين عامل به ايجاد تناقض اقتصادي بين دولت و مردم و ايجاد فرمولي متغير و چندمجهولي منجر شده است.
دادرس با اشاره به اينکه در سال 97 با افزايش تعداد خودروهاي در حال تردد کشور به مرز 20 ميليون دستگاه، واردات بنزين به مرز بيش از 10 ميليون ليتر در روز خواهد رسيد، افزود: در 9 ماهه اول سال جاري معادل 1.5 ميليارد دلار واردات بنزين به کشور صورت گرفته که با توجه به ظرفيت موجود در توليد گاز، نياز به جايگزيني سي‌ان‌جي از توليد 21 ميليون به 30 ميليون مترمکعب به راحتي قابل تحقق است.

انتهای پیام/

کلیدواژه‌ها

مطالب مرتبط

مطالب بیشتر از «انرژی»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

موضوع داغ هفته

 • آقای وزیر، وضع اقتصاد را خوب می داند

  آقای وزیر، وضع اقتصاد را خوب می داند

  مسعود کرباسیان وزیر امور اقتصادی و دارایی، در یادداشتی آورده است: " هر روز با تعداد زیادی پرسش از سوی روزنامه نگاران، فعالان بخش خصوصی، مردم عادی و حتی برخی کارشناسان مواجه‌ام: آیا وضع اقتصاد ما خوب است؟ از آن مهم تر اینکه باید به این تفکر سرنوشت ساز هم پاسخ بدهم که آیا در ایران می‌توان کارآفرینی کرد یا نه؟

خبر آگهی

 • هاپیر تایر، خدمتی ویژه در کسب و کار آنلاین

  هاپیر تایر، خدمتی ویژه در کسب و کار آنلاین

  هایپرتایر با ایده‌ای خلاقانه برای ارایه خدماتی متفاوت در عرصه فروش آنلاین تایر بوجود آمد؛ ویژگی اصلی این مجموعه ارایه خدماتی متمایز در زمینه نصب تایرهای عرضه شده به صورت سیار است‌.

آخرین خبرها

 • کل مازندران درگیر خشکسالی است

  کل مازندران درگیر خشکسالی است

  مدیرکل هواشناسی مازندران گفت: از ابتدای مهر سال گذشته تا پایان اردیبهشت ماه 1397 ، کل مساحت استان متاثر از انواع خشکسالی بوده است.

 • پرطرفدارترین عینک‌های آفتابی در ایران

  پرطرفدارترین عینک‌های آفتابی در ایران

  در دو ماهه نخست سال جاری ۴۰۰ هزار دلار عینک آفتابی به ایران وارد شده است که در این بین عینک‌های آفتابی ایتالیایی بیشترین طرفدار را در میان ایرانی‌ها دارند.

 • ایران رتبه دوم جهانی در ارائه مقاله علمی دارد

  ایران رتبه دوم جهانی در ارائه مقاله علمی دارد

  معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه محققان ایرانی سالانه بیش از 48 هزار مقاله در موسسه های معتبر بین المللی به ثبت می رسانند، گفت: کشورمان به لحاظ ارائه مقاله علمی رتبه دوم را درجهان دارد.

 • 2600میلیارد تومان برای تکمیل آزاده راه جنوب تهران تخصیص یافت

  2600میلیارد تومان برای تکمیل آزاده راه جنوب تهران تخصیص یافت

  وزیر راه و شهرسازی گفت: میزان سرمایه گذاری برای تکمیل آزاده راه 158 کیلومتری کنارگذر جنوب تهران، اکنون به 2600 میلیارد تومان افزایش یافته است.

 • بخش خصوصی؛ زمینه ساز حمایت از کالای ایرانی

  بخش خصوصی؛ زمینه ساز حمایت از کالای ایرانی

  اصناف به عنوان بزرگترین نهاد غیردولتی متولی بخش خصوصی در کشور، نقشی تعیین‌کننده ای در حمایت از کالای ایرانی بر عهده دارند. از این رو باید جایگاه واقعی اصناف را شناخت و ارزش های معنوی، اجتماعی و اقتصادی تلاشگران عرصه شکوفایی اقتصادی کشور را ارج نهاد.

 • باغ‎ویلا جای مسکن مهر را می‎گیرد

  باغ‎ویلا جای مسکن مهر را می‎گیرد

  ساخت باغ‎ویلا به‌جای مسکن مهر در برخی استانها کلید خورد.

 • تعیین تکلیف سپرده گذاران ثامن‌الحجج تا سقف ۳ میلیارد ریال

  تعیین تکلیف سپرده گذاران ثامن‌الحجج تا سقف ۳ میلیارد ریال

  بانک پارسیان در اطلاعیه‌ای چگونگی تعیین تکلیف سپرده‌های ثامن الحجج تا سقف ۳ میلیارد ریال را به منظور بازپرداخت سپرده‌های این تعاونی اعلام کرد.

 • 9 متهم پرونده موسسه های مالی در بازداشت هستند

  9 متهم پرونده موسسه های مالی در بازداشت هستند

  دادستان تهران گفت: پرونده موسسه های مالی در مرحله تحقیقات قرار دارد و 9 متهم این پرونده در بازداشت هستند.

 • افزایش قیمت به بهانه تغییر نرخ ارز ممنوع

  افزایش قیمت به بهانه تغییر نرخ ارز ممنوع

  دو دستگاه دولتی در اطلاعیه‌ای با الزامی کردن ثبت قیمت کالاهاوخدمات بهره‌مند ازنرخ ارز رسمی در سامانه«اطلاع رسانی قیمت کالاوخدمات»هرگونه افزایش قیمت به بهانه تغییرنرخ ارز را ممنوع کردند.

 • محدودیت‌های جدید در پرداخت وام مسکن

  محدودیت‌های جدید در پرداخت وام مسکن

  مدیرعامل بانک مسکن از شرایط جدید پرداخت تسهیلات مسکن خبر داد و گفت: از این به بعد به واحدها مشروط بر رعایت الگوی مصرف یعنی با مساحت کمتر از ۱۰۰ متر مربع تسهیلات پرداخت می‌کنیم؛ ضمن اینکه تسهیلات صرفا به مناطقی داده می شود که تقاضا وجود دارد.

 • ایران از واردات گندم بی نیاز شد

  ایران از واردات گندم بی نیاز شد

  معاون زراعت وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه امسال بیش از 10 میلیون و 200 هزار تن گندم از اراضی زیر کشت برداشت می شود گفت: با این میزان برداشت، نیازی به واردات گندم نخواهیم داشت.

 • ثبت قیمت کالا‌های بهره‌مند از ارز رسمی الزامی شد

  ثبت قیمت کالا‌های بهره‌مند از ارز رسمی الزامی شد

  سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان اعلام کرد: ثبت قیمت کالا‌ها و خدمات بهره‌مند از نرخ ارز رسمی در سامانه ۱۲۴ این سازمان الزامی است.

 • الگوی نوین مشاغل خانگی در هشت استان در حال اجراست

  الگوی نوین مشاغل خانگی در هشت استان در حال اجراست

  معاون جهاد دانشگاهی کشور گفت: الگوی نوین توسعه مشاغل خانگی در حال حاضر بصورت پایلوت در هشت استان کشور در حال انجام است.

 • توصیه‌های هواشناسی کشاورزی برای روزهای آغازین تابستان

  توصیه‌های هواشناسی کشاورزی برای روزهای آغازین تابستان

  انجام عملیات آبیاری در ساعات اولیه صبح و یا اواخر روز با توجه به افزایش دما، رنگ آمیزی کندوها برای کاهش اثر گرمای هوا به رنگ‌های سفید یا زرد و تنظیم دما و بهبود شرایط تهویه در مرغداری‌ها و گاوداری‌ها از جمله توصیه‌های هواشناسی کشاورزی برای روزهای پنجشنبه تا سه‌شنبه (31 خرداد تا 5 تیرماه) است.

 • متقاضیان اشتغال روستایی چقدر وام گرفتند؟

  متقاضیان اشتغال روستایی چقدر وام گرفتند؟

  فعالیت ۱۵۵ تعاونی دانش‌بنیان در ایران، پرداخت ۱۲۰۰ میلیارد تومان تسهیلات اشتغال روستایی و معافیت سهم بیمه کارفرمایان به شرط جذب فارغ التحصیلان از مهمترین عناوین اخبار حوزه کار و تعاون در هفته جاری بود.

 • پیشرفت ۴۵ درصدی آزادراه جنوب تهران با سرمایه ۲۵۰۰ میلیاردی

  پیشرفت ۴۵ درصدی آزادراه جنوب تهران با سرمایه ۲۵۰۰ میلیاردی

  وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه آزادراه کنارگذر جنوبی تهران با پیشرفت ۴۵ درصدی طبق برنامه زمان بندی در حال اجراست، گفت: بر اساس قرارداد این پروژه سال ۹۸ به بهره برداری خواهد رسید.

 • صادرات غیرنفتی با ۲۱ درصد رشد به ۱۱.۲ میلیارد دلار رسید

  صادرات غیرنفتی با ۲۱ درصد رشد به ۱۱.۲ میلیارد دلار رسید

  رییس کل گمرک ایران در تشریح تازه‌ترین آمار از وضعیت تجارت خارجی کشور گفت: صادرات غیرنفتی کشور با افزایش قابل توجهی به ۱۱ میلیارد و ۲۴۲ میلیون دلار رسیده است.

 • جلوی قاچاق پوشاک به کشور گرفته شود

  جلوی قاچاق پوشاک به کشور گرفته شود

  رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: قاچاق پوشاک، تولید کنندگان داخلی را متضرر کرده و ضروری است تا اقدام اساسی برای جلوگیری از ورود غیر قانونی پوشاک به کشور صورت گیرد.

 • احتکار خودرو غیرقابل تصور است

  احتکار خودرو غیرقابل تصور است

  ‌معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: احتکار خودرویی که برخی‌ها صحبت آن را به میان آوردند غیرقابل تصور است چرا که محصول تولید شده نمی‌تواند در انبار و یا سوله‌ای نگهداری شود.

 • پوشش بیمه روستایی و عشایری دو برابر شده است

  پوشش بیمه روستایی و عشایری دو برابر شده است

  مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر، افراد زیر پوشش این صندوق را یک میلیون و 600 هزار خانوار اعلام کرد و گفت: در دولت دوازدهم میزان افراد بیمه روستایی و عشایری دو برابر شد.

 • صفحه نخست روزنامه های اقتصادی 31 خردادماه

  صفحه نخست روزنامه های اقتصادی 31 خردادماه

  صفحه نخست روزنامه‌های اقتصادی امروز پنجشنبه 31 خرداد97به بیان مسائلی همچون استیضاح تیم اقتصادی دولت کلید خورد، برخورد قاطعانه برای واردات غیر ضروری، در نشست اوپک توافقی در کار نخواهد بود، نوسان های ارزی تاثیری در رشد صنایع دستی ندارد، فعالیت های رانتی بستر زندگی اشرافی، اقتصاد بالنده نیازمند حمایت بخش مالی، می پردازد.

 • وادرات 400هزار دلاری عینک آفتابی به کشور

  وادرات 400هزار دلاری عینک آفتابی به کشور

  در دو ماهه نخست سال جاری ۴۰۰ هزار دلار عینک آفتابی به ایران وارد شده است که در این بین عینک‌های آفتابی ایتالیایی بیشترین طرفدار را در میان ایرانی‌ها دارند.

 • تلفات برق در چهار سال آینده ٩ درصد کاهش می‌یابد

  تلفات برق در چهار سال آینده ٩ درصد کاهش می‌یابد

  معاون وزیر نیرو در أمور برق و انرژی گفت:با برنامه ریزی های و تلاش‌های انجام شده تا کنون تلفات برق از 15 درصد به 9/10 درصد رسیده است و در ادامه روند کنونی در چهار سال آینده تصمیم بر آنست که این مقدار تلفات به 9 درصد کاهش یابد.

 • جزئیات سرانه بیمه کارکنان دولت در بیمه سلامت اعلام شد

  جزئیات سرانه بیمه کارکنان دولت در بیمه سلامت اعلام شد

  سرپرست اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان بیمه سلامت ایران اعلام کرد: سرانه بیمه‌ای بیمه شدگان صندوق کارکنان دولت بابت بیمه شده اصلی و «تبعی ۱» معادل دو درصد از حقوق ماهیانه آنان است که مشمول کسور بازنشستگی نیز می‌شود.

 • صندوق تخصصی نهال و اندام تکثیری راه اندازی شد

  صندوق تخصصی نهال و اندام تکثیری راه اندازی شد

  صندوق تخصصی نهال و اندام تکثیری با سرمایه اولیه یک میلیارد و ۶۴ ریال میلیون تومان راه اندازی شد.

 • صادرات "تراورس" ایرانی به کشورهای حاشیه خلیج‌فارس

  صادرات "تراورس" ایرانی به کشورهای حاشیه خلیج‌فارس

  مدیر یک شرکت داخلی از صادرات تراورس ایرانی به کشورهای جنوبی حاشیه خلیج‌فارس خبر داد و گفت: در این راستا طی یکسال اخیر مذاکرات متعددی را با عمانی‌ها انجام داده‌ایم اما به دلیل دیپلماسی موجود مقداری این برنامه با کندی پیش می‌رود.

 • دستگاه های اجرایی باید به دولت الکترونیک بپیوندند

  دستگاه های اجرایی باید به دولت الکترونیک بپیوندند

  رئیس دفتر رئیس جمهوری بر آماده بودن زیرساخت های دولت الکترونیک و همراه تاکید کرد و پیوستن هرچه زودتر دستگاه های اجرایی برای ارائه بهتر خدمات به شهروندان را خواستار شد.

 • سیف:بانک مشترک ایرانی – سوری تاسیس شود

  سیف:بانک مشترک ایرانی – سوری تاسیس شود

  رئیس کل بانک مرکزی در دیدار با وزیر تجارت و اقتصاد خارجی سوریه ضمن استقبال از گسترش روابط بانکی دو کشور، پیشنهاد کرد با همکاری دو طرف بانک مشترک ایران و سوریه تشکیل شود.

 • افزایش نرخ دلار و پوند، کاهش یورو

  افزایش نرخ دلار و پوند، کاهش یورو

  بانک مرکزی نرخ ۳۹ ارز را برای امروز اعلام کرد که براساس آن نرخ ۲۰ ارز از جمله دلار و پوند افزایش، نرخ ۱۵ ارز مانند یورو کاهش و نرخ ۴ ارز نیز ثابت ماند.

 • خبر دادستان تهران از پشت پرده گرانی های سکه

  خبر دادستان تهران از پشت پرده گرانی های سکه

  دادستان تهران در جریان اشاره به چند پرونده اقتصادی و موضوع گرانی ‌های اخیر به دلایل افزایش قیمت سکه هم اشاره کرد.