طرح جمع‌ آوری بخار بنزین در جایگاه‌های سوخت

  • دوشنبه 27 فروردین 1397 17:46
  • شناسه 26844
طرح جمع‌ آوری بخار بنزین در جایگاه‌های سوخت

مدیر عامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران از اجرای طرح زیست محیطی جمع‌آوری بخار بنزین در جایگاه‌های عرضه سوخت کشور در سال جاری خبر داد.

به گزارش شبکه ایران کالا ، سیدمحمدرضا موسوی‌خواه  مدیر عامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران از اجرای طرح زیست محیطی جمع‌آوری بخار بنزین در جایگاه‌های عرضه سوخت کشور در سال جاری خبر داد.

 موسوی خواه با بیان این که برای اجرای این طرح با بانک تجارت و چند سرمایه‌گذار مذاکره شده است  گفت: فراخوان مشارکت در اجرای این طرح، اردیبهشت امسال اعلام می‌شود.

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران همچنین گفت : این طرح در کلانشهرها و شهرهای بزرگ و پرتردد با هدف کاهش آلودگی هوا از طریق نصب سامانه‌های جمع‌آوری بخار بنزین در جایگاه‌های سوخت اجرا خواهد شد.

وی با بیان این‌که این طرح هزینه‌ای را به دولت و جایگاه‌های عرضه سوخت تحمیل نمی‌کند، گفت : با اجرای طرح یاد شده، به ازای هر هزار لیتر بنزین سوختگیری شده بین ۲ تا ۲,۵ لیتر بخار بنزین استحصال و به این سوخت تبدیل می‌شود.

موسوی‌خواه به افزایش ۱۳,۳ درصدی مصرف سوخت در نوروز امسال اشاره کرد و گفت: در نوروز امسال میزان مصرف بنزین کشور در یک روز از مرز ۱۱۶ میلیون لیتر عبور کرد که این مقدار مصرف سوخت در یک روز بی‌سابقه بود.

وی با اشاره به توزیع میانگین روزانه یکصد میلیون لیتر بنزین در کشور در نوروز امسال افزود: این کار با تلاش همه دست‌اندرکاران بدون هیچ مشکلی در سراسر کشور انجام شد.

عرضه سوخت یورو ۴ در محورهای مواصلاتی کشور

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران همچنین با اشاره به توزیع روزانه ۲۶ میلیون لیتر بنزین یورو ۴ در هشت کلانشهر کشور گفت: به زودی برای عرضه سوخت نفت‌گاز (گازوئیل) یورو ۴ در همه مسیرهای مواصلاتی کشور نیز اقدام می‌کنیم.

وی با اشاره به بهره‌گیری از ظرفیت پالایشگاه ستاره خلیج فارس برای عرضه بنزین یورو ۴ در کشور گفت : این پالایشگاه یکی از شاهکارهای بی‌نظیر جمهوری اسلامی است که به دست صنعتگران داخلی احداث شده و در حال تجهیز و تکمیل است.

موسوی‌خواه با بیان این‌که تولید روزانه ۲۴ میلیون لیتر بنزین یورو ۴ با بهره‌برداری از فاز دوم آن به زودی محقق می‌شود، اظهار امیدواری کرد که در سال جاری شاهد بهره‌برداری از همه فازهای این پالایشگاه باشیم.

پالایشگاه ستاره خلیج فارس در استان هرمزگان به عنوان بزرگ‌ترین پالایشگاه میعانات گازی خاورمیانه به شمار می‌رود و دارای ظرفیت روزانه ۳۶۰ هزار بشکه در قالب سه ردیف ۱۲۰ هزار بشکه‌ای است.

موسوی خواه همچنین گفت:  امسال توزیع بنزین یورو ۴ علاوه بر کلانشهرها، در ۱۵ شهر دیگر نیز انجام خواهد شد.

شرکت پخش بنزین استاندارد توزیع می کند

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران درباره آلودگی هوا در کلانشهرها نیز گفت: سوخت بنزین و نفت گاز توزیع شده از سوی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران استاندارد است و بیشترین آلایندگی در کلانشهری مانند تهران به ذرات معلق با قطر ۲ و ۱۰ میکرون به بالا مربوط است که ناشی از احتراق ناقص است.

موسوی خواه درباره توسعه جایگاه‌های تک سکو و کوچک عرضه سوخت در کشور نیز گفت: اصفهان پیشتاز ایجاد این نوع جایگاه‌ها است.
وی با تاکید بر این‌که ایجاد جایگاه‌های سوخت تک سکو اقدام خوبی به‌ویژه در کلانشهرهاست، تصریح کرد: در شهرهای کوچک، جایگاه‌های عرضه سوخت به اندازه کافی وجود دارد، اما در مناطقی که با کمبود جایگاه مواجه هستیم باید جایگاه‌های تک سکو ایجاد کنیم.
وی تاکید کرد: حق شهروندان است که جایگاه‌های عرضه سوخت در نزدیک‌ترین فاصله به آنها باشد و برای سوختگیری وسایل نقلیه خود نیازی به تردد یا صرف هزینه و وقت زیاد نداشته باشند.
هم‌اکنون نزدیک به ۲۰ جایگاه تک سکوی عرضه بنزین در کلانشهر اصفهان فعال است.

کلیدواژه‌ها

مطالب مرتبط

مطالب بیشتر از «انرژی»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

موضوع داغ هفته

خبر آگهی

  • هاپیر تایر، خدمتی ویژه در کسب و کار آنلاین

    هاپیر تایر، خدمتی ویژه در کسب و کار آنلاین

    هایپرتایر با ایده‌ای خلاقانه برای ارایه خدماتی متفاوت در عرصه فروش آنلاین تایر بوجود آمد؛ ویژگی اصلی این مجموعه ارایه خدماتی متمایز در زمینه نصب تایرهای عرضه شده به صورت سیار است‌.

آخرین خبرها