ساخت نخستین سد زیرزمینی

 • پنجشنبه 24 خرداد 1397 10:56
 • شناسه 29060
ساخت نخستین سد زیرزمینی

رئیس منابع طبیعی و آبخیزداری محلات گفت: عملیات اجرایی نخستین سد زیرزمینی استان مرکزی در شهرستان محلات کلید خورد.

به گزارش شبکه ایران کالابه نقل از ایرنا، طالبی افزود: این سد در حوزه آبخیز نینه محلات و بر روی یکی از رودخانه فصلی منطقه که در مواقع بارندگی بهاره سیلابی می شود، ساخته خواهد شد.
او افزود: برآورد اعتبار برای ساخت این سد 870 میلیون ریال است.
رئیس منابع طبیعی و آبخیزداری محلات توضیح داد: ساخت سد زیرزمینی در سه نقطه این شهرستان مطالعه و جانمایی انجام شد که در صورت تخصیص اعتبار هر سه گزینه امسال در مرحله اجرا قرار می گیرد.
طالبی افزود: سد زیرزمینی محلات از نوع سنگ، ملات و شفته آهک است که با حجم 750 متر مکعب ایجاد می شود و با اتمام آن توان ذخیره آب تا 25 هزار متر مکعب در زیر بستر رودخانه فراهم می شود.
او گفت:ساخت این سد تاثیر مستقیم بر افزایش میزان آبدهی قنوات و چاه های پایین دست منطقه دارد و سدهای زیرزمینی در مقایسه با سدهای معمولی که در عرض رودخانه یا نهر ساخته می شوند و آب سطحی را در مخازن بالادست سد جمع آوری می کنند، جریان آب زیرزمینی را مسدود و این حجم آب را در زیر سطح زمین ذخیره می کند.
رئیس منابع طبیعی و آبخیزداری محلات خاطرنشان کرد:تامین آب مصرفی، مدیریت منابع آب، جلوگیری از پیشروی آب شور به آب زیر زمینی، ممانعت از خروج آب های زیر زمینی از حوزه، ایجاد یک منبع ذخیره آب قابل اطمینان و همیشگی و تقویت آبخوان و سفره های زیر زمینی منطقه از اهداف ساخت سد زیر زمینی در این شهرستان است.
طالبی تصریح کرد: افت ناشی از تبخیر در مناطق خشک در سد زیرزمینی بسیار کمتر از سد سطحی است و در این روش نگهداری ذخایر آبی ارزانتر از سدهای سطحی است ضمن اینکه از تولید مثل و تکثیر حشرات و انگل ها نیز در آن کاسته می شود.
شهرستان محلات واقع در جنوب استان مرکزی دارای 101بند خاکی، 30بند سنگ و ملاتی، 185 توری سنگی و 355مورد خشکه چین است. 

کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از «انرژی»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

موضوع داغ هفته

 • آقای وزیر، وضع اقتصاد را خوب می داند

  آقای وزیر، وضع اقتصاد را خوب می داند

  مسعود کرباسیان وزیر امور اقتصادی و دارایی، در یادداشتی آورده است: " هر روز با تعداد زیادی پرسش از سوی روزنامه نگاران، فعالان بخش خصوصی، مردم عادی و حتی برخی کارشناسان مواجه‌ام: آیا وضع اقتصاد ما خوب است؟ از آن مهم تر اینکه باید به این تفکر سرنوشت ساز هم پاسخ بدهم که آیا در ایران می‌توان کارآفرینی کرد یا نه؟

خبر آگهی

 • هاپیر تایر، خدمتی ویژه در کسب و کار آنلاین

  هاپیر تایر، خدمتی ویژه در کسب و کار آنلاین

  هایپرتایر با ایده‌ای خلاقانه برای ارایه خدماتی متفاوت در عرصه فروش آنلاین تایر بوجود آمد؛ ویژگی اصلی این مجموعه ارایه خدماتی متمایز در زمینه نصب تایرهای عرضه شده به صورت سیار است‌.

آخرین خبرها