افزایش 50 درصدی سرمایه گذاری مستقیم خارجی در ایران

 • شنبه 19 خرداد 1397 14:54
 • شناسه 28751
افزایش 50 درصدی سرمایه گذاری مستقیم خارجی در ایران

کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل (آنکتاد) اعلام کرد، سرمایه گذاری مستقیم خارجی در کشورمان در سال 2017 با 50 درصد افزایش نسبت به سال پیش از آن به پنج میلیارد و 19 میلیون دلار رسیده است.

به گزارش شبکه ایران کالا به نقل از ایرنا،  آنکتاد در گزارش «سرمایه گذاری جهان 2018» که به تازگی منتشر شده است، عامل افزایش سرمایه گذاری مستقیم خارجی در ایران را لغو تحریم های هسته ای عنوان کرد و افزود: به دنبال لغو تحریم ها در سال 2015 جذب سرمایه گذاری خارجی ایران در اکتشاف و تولید نفت و گاز افزایش یافت.
آنکتاد در این رابطه به سرمایه گذاری مشترک شرکت های توتال فرانسه، «سی ان بی سی» چین و شرکت ملی نفت ایران برای توسعه فاز 11 پارس جنوبی، سرمایه گذاری مشترک هفت میلیارد دلاری شرکت های «یونیت اینترنشنال» ترکیه، «زاروبژنفت» روسیه و شرکت سرمایه گذاری هلدینگ «الغدیر» ایران برای توسعه سه میدان نفت و گاز در کشورمان و سرمایه گذاری شرکت یونیت اینترنشنال ترکیه در ساخت هفت نیروگاه برق در ایران اشاره کرد.
کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل اضافه کرد، با این حال، تصمیم «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا برای خروج از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) چشم انداز این توافق ها را به خطر انداخته است.

کاهش سرمایه گذاری مستقیم خارجی در جنوب آسیا
براساس گزارش یاد شده، افزایش سرمایه گذاری مستقیم خارجی در ایران در حالی اتفاق افتاد که اندازه این شاخص برای منطقه جنوب آسیا که ایران نیز در این منطقه قرار دارد، کاهش یافته است. آنکتاد دلیل این کاهش را افت سرمایه گذاری مستقیم خارجی در هند اعلام کرد.
سرمایه گذاری مستقیم خارجی در جنوب آسیا در سال 2017 با چهار درصد کاهش نسبت به سال پیش از آن به 52 میلیارددلار رسید. سرمایه گذاری مستقیم خارجی در هند از 44 میلیارد دلار در سال 2016 به 40 میلیارد دبار در سال 2017 کاهش یافته است.

کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از «تجارت»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

موضوع داغ هفته

 • آقای وزیر، وضع اقتصاد را خوب می داند

  آقای وزیر، وضع اقتصاد را خوب می داند

  مسعود کرباسیان وزیر امور اقتصادی و دارایی، در یادداشتی آورده است: " هر روز با تعداد زیادی پرسش از سوی روزنامه نگاران، فعالان بخش خصوصی، مردم عادی و حتی برخی کارشناسان مواجه‌ام: آیا وضع اقتصاد ما خوب است؟ از آن مهم تر اینکه باید به این تفکر سرنوشت ساز هم پاسخ بدهم که آیا در ایران می‌توان کارآفرینی کرد یا نه؟

خبر آگهی

 • هاپیر تایر، خدمتی ویژه در کسب و کار آنلاین

  هاپیر تایر، خدمتی ویژه در کسب و کار آنلاین

  هایپرتایر با ایده‌ای خلاقانه برای ارایه خدماتی متفاوت در عرصه فروش آنلاین تایر بوجود آمد؛ ویژگی اصلی این مجموعه ارایه خدماتی متمایز در زمینه نصب تایرهای عرضه شده به صورت سیار است‌.

آخرین خبرها