منعی برای عضویت دائم ایران در سازمان شانکهای وجود ندارد

 • شنبه 19 خرداد 1397 18:25
 • شناسه 28775
منعی برای عضویت دائم ایران در سازمان شانکهای وجود ندارد

سفیر ایران در چین: تصمیم برای عضویت دائم ایران در سازمان شانگهای نیازمند تصمیم جمعی اعضا است که البته برای حضور ایران منعی وجود ندارد.

به گزارش شبکه ایران کالا، علی اصغر خاجی در گفتگو با رادیو اقتصاد با اشاره به سفر رئیس­­ جمهور به چین برای حضور در اجلاس سازمان شانگهای  گفت: سازمان شانگهای سازمانی مهم با 50 درصد جمعیت جهان و سهم 20 درصدی تولید ناخالص دنیا است که در کشورهای عضو این سازمان تولید می شود.

وی روسیه،­ چین،­ هند و پاکستان را از اعضای مهم این سازمان دانست و گفت: سازمان شانگهای دارای ظرفیت اقتصادی بسیار بالایی است.

خاجی با ا شاره به اینکه چین نخستین شریک تجاری ایران در دنیا و دارای ظرفیت بسیار مناسبی در کشورهای منطقه برای همکاری است افزود: یکی از اهداف ایران برای گسترش همکاری با کشورهای منطقه و قدرتهای نو ظهور اقتصادی در شانکهای کشور چین است زیرا توسعه همکاری با شانکهای می تواند تاثیر مهمی در پیشرفت اقتصادی با کشورهای منطقه داشته باشد.

وی­ دریافت عضویت دائم ایران در سازمان شانکهای را از اهداف مسئولان کشور دانست و گفت: در اساسنامه این سازمان بندی مبنی بر امکان پذیر نبودن حضور کشورهای داری تحریم بین المللی وجود دارد که توافق هسته ای و لغو تحریم ها فرصت مناسبی برای گفتگوی اعضا ایجاد کرد تا امکان عضویت ایران در این سازمان فراهم شود.

سفیر ایران در چین­­ با بیان اینکه پیشرفت کشورهای هند و پاکستان در زمان تحریم ایران سبب قرار گرفتن این کشور ها پیش از ایران برای عضویت در سازمان شانکهای شده است ادامه داد: امسال برای نخستین ­­بار کشور هند و پاکستان به عنوان عضو دائم سازمان شانکهای حضور دارند که البته مراحل عضویت ایران نیز در حال پیشرفت است.

خاجی با اشاره به اینکه ما تحریم بین المللی نداریم گفت: کشورهای عضو شانکهای در مسائل هسته ای مواضع نزدیکی با ایران دارند و مراتب عموم این کشورها ناخرسندی از خروج آمریکا از برجام است .

وی با ابراز امیدواری درخصوص ایجاد بندی درخصوص مسائل هسته ای در اجلاس شانکهای گفت: در صورت ایجاد این بند حتی در شرایط بازگشت تحریم امیدواریم بتوانیم از منافع سازمان شانکهای بهره مندشویم.

سفیر ایران در چین با اشاره به سه اولویت رئیس ­جمهور ایران از شرکت در اجلاس شانکهای ادامه داد: ملاقاتهای دوجانبه با کشورهای مختلف از جمله پاکستان،​ ملاقات با پوتین رئیس­جمهور روسیه و سفر دوجانبه با کشور چین و امضا سندهای همکاری اقتصادی از اولویتهای این سفراست.

کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از «تجارت»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

موضوع داغ هفته

 • آقای وزیر، وضع اقتصاد را خوب می داند

  آقای وزیر، وضع اقتصاد را خوب می داند

  مسعود کرباسیان وزیر امور اقتصادی و دارایی، در یادداشتی آورده است: " هر روز با تعداد زیادی پرسش از سوی روزنامه نگاران، فعالان بخش خصوصی، مردم عادی و حتی برخی کارشناسان مواجه‌ام: آیا وضع اقتصاد ما خوب است؟ از آن مهم تر اینکه باید به این تفکر سرنوشت ساز هم پاسخ بدهم که آیا در ایران می‌توان کارآفرینی کرد یا نه؟

خبر آگهی

 • هاپیر تایر، خدمتی ویژه در کسب و کار آنلاین

  هاپیر تایر، خدمتی ویژه در کسب و کار آنلاین

  هایپرتایر با ایده‌ای خلاقانه برای ارایه خدماتی متفاوت در عرصه فروش آنلاین تایر بوجود آمد؛ ویژگی اصلی این مجموعه ارایه خدماتی متمایز در زمینه نصب تایرهای عرضه شده به صورت سیار است‌.

آخرین خبرها