تولید استاندارد، فرآوری و بازاریابی از برنامه های وزارت جهاد کشاورزی در حوزه گیاهان دارویی

  • چهارشنبه 24 آبان 1396 10:13
  • شناسه 11927
تولید استاندارد، فرآوری و بازاریابی از برنامه های وزارت جهاد کشاورزی در حوزه گیاهان دارویی

مجری طرح ملی گیاهان دارویی در حاشیه پنجمین نمایشگاه نوآوری و فناوری، در کارگاه تخصصی گیاهان دارویی و طب سنتی در مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی آذربایجان شرقی در جمع محققین گفت: تولید استاندارد، فرآوری، بازاریابی و تحقیقات محصول محور از برنامه های وزارت جهاد کشاورزی در حوزه گیاهان دارویی است.

مجری طرح ملی گیاهان دارویی گفت: تولید استاندارد، فرآوری، بازاریابی و تحقیقات محصول محور از برنامه های وزارت جهاد کشاورزی در حوزه گیاهان دارویی است.

به گزارش شبکه ایران کالا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، دکتر پیمان یوسفی آذر که در حاشیه پنجمین نمایشگاه نوآوری و فناوری، در کارگاه تخصصی گیاهان دارویی و طب سنتی در مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی آذربایجان شرقی در جمع محققین سخن می گفت اظهار داشت: بدون هیچ گونه اغراقی می توانم بگویم که کل خطه آذربایجان شرقی از لحاظ اقلیمی و تنوع گیاهی در خاورمیانه نمونه است، آذربایجان یکی از بهترین مناطق اقلیمی کشور از لحاظ بارندگی ، آب و هوایی و تنوع گیاهی است که توپوگرافی موجود در منطقه این تنوع را دو چندان کرده است از این رو آذربایجان می تواند به عنوان یک باب منطقه ای در حوزه گیاهان دارویی عمل کند.

مشاور وزیر جهاد کشاورزی با بیان این که در چند دهه اخیر صحبت از گیاهان دارویی زیاد بوده و مردم ایران به صورت سنتی با گیاهان دارویی همدلی و آشنایی دارند،خاطرنشان کرد که اما در گذشته این امر در برنامه ای مدون اتفاق نیفتاده بود و خوشبختانه مهندس حجتی وزیر جهاد کشاورزی اهتمام ویژه به این امر دارند و تدبیر ایشان بر این بود که در وزارتخانه یک بخش ویژه برای این امر باشد.

یوسفی آذر ادامه داد: ما موفق شدیم ضمن اخذ موافقت مرکز ملی گیاهان دارویی از سازمان امور استخدامی کشور به حوزه ساختاری و تشکیلاتی این بخش سرو سامان دهیم.

وی با اشاره به این که پس از اجرای قانون تمرکز وظایف بازرگانی، وزارت جهاد کشاورزی علاوه بر اینکه مسئول مستقیم تولید است، مسئول مستقیم تنظیم بازار و فرآوری نیز هست،اظهار داشت: یکی از مشکلت حوزه گیاهان دارویی،بازار است و ساماندهی بازار گیاهان دارویی از جمله اولویت های ماست.

یوسفی آذر اضافه کرد: در این زمینه تهیه طرح جامعی با مشارکت وزارت بهداشت، وزارت کشور، انجمن طب سنتی ایران، مراکز آموزشی، تحقیقاتی، دانشگاهی حتی پدافند غیر عامل کشور در دستور کار ما قرار دارد.

مجری طرح ملی گیاهان دارویی در ادامه با اشاره به برنامه های وزارت جهاد کشاورزی در حوزه گیاهان دارویی گفت: برنامه اول ما تولید استاندارد است ما در این طرح نظام جامع گواهی دهی را تنظیم کرده ایم ، در حال حاضر بازار وجود دارد ولی باید تولید ما مطابق استاندارد بازار باشد و همچنین باید مزارع الگویی ایجاد شود.

وی افزود: دومین برنامه ما فرآوری است و سومین برنامه و مهمترین حلقه، آموزش در حوزه بازاریابی است.

یوسفی آذر چهارمین برنامه را تحقیقات محصول محور اعلام و تاکید کرد: تحقیقات باید محصول محور و خدمت محور باشد و تحقیقی که خروجی اش، زنجیره ارزش گیاهی را مشخص کند آن تحقیق محصول محور است.

مشاور وزیر جهاد کشاورزی در پایان با اشاره به این که زعفران آذربایجان شرقی که از نظر رنگ، طعم، بو و درجه مرغوبترین زعفران کشور است از محققین خواست در حوزه بازار و زنجیره ارزش گونه های گیاهان دارویی از جمله بابونه،آویشن و گل سرخ تحقیق کنند.

کلیدواژه‌ها

مطالب مرتبط

مطالب بیشتر از «تولید»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

موضوع داغ هفته

خبر آگهی

  • هاپیر تایر، خدمتی ویژه در کسب و کار آنلاین

    هاپیر تایر، خدمتی ویژه در کسب و کار آنلاین

    هایپرتایر با ایده‌ای خلاقانه برای ارایه خدماتی متفاوت در عرصه فروش آنلاین تایر بوجود آمد؛ ویژگی اصلی این مجموعه ارایه خدماتی متمایز در زمینه نصب تایرهای عرضه شده به صورت سیار است‌.

آخرین خبرها