آهن اسفنجی بومی‌سازی شد

 • دوشنبه 18 دی 1396 17:04
 • شناسه 13728
آهن اسفنجی بومی‌سازی شد

محققان در یک شرکت دانش‌بنیان در خراسان شمالی موفق به تولید آهن اسفنجی و ورود آن به بازار شدند.

به گزارش شبکه ایران کالا و به نقل از اعتماد آنلاین،محققان در یک شرکت دانش‌بنیان موفق به تولید آهن اسفنجی و ورود آن به بازار شدند.

 

ایران بعد از هند دومین تولید‌کننده آهن در جهان است که به روش میدرکس و در اندک مواردی به روش «sl/rn‌» و‌.. به تولید می‌رسد. تمامی تولید‌کنندگان آهن اسفنجی از سنگ‌آهن پرعیار هماتیتی به شکل گندله به عنوان ماده اولیه و گاز با کک در برخی روش‌های دیگر به عنوان ماده احیا‌کننده استفاده می‌کنند.

اما با در نظر گرفتن افزایش قیمت و کاهش منابع سنگ پرعیار هماتیتی و گاز در آینده ای نه چندان دور پر‌هزینه بودن فرایند‌های گندله‌سازی و کک‌سازی و حتی افزایش بحران آب تولید‌کنندگان مجبور به استفاده از تکنولوژی و مواد اولیه جایگزین خواهند شد.

از این رو محققان پارک علم و فناوری خراسان شمالی موفق شدند با هزینه‌ای کمتر آهن‌های اسفنجی را به تولید برسانند. این آهن‌ها با سنگ‌های آهن هماتیتی کم‌عیار و زغال‌سنگ کک نشو که در ایران به فور وجود دارند می توانند جایگزین مناسبی برای تولید آهن اسفنجی باشند.

این محققان در پروژه ای با استفاده از هماتیت کم عیار و زغال سنگ کک نشو آهن های اسفنجی را در راستای بومی سازی آن در ایران تولید کردند که به بازار عرضه شده است.این تکنولوژی برای اولین بار در کشور به نتیجه رسیده است.

طرح «تولید آهن اسفنجی از هماتیت کم‌عیار با زغال سنگ کک نشو به روش احیای مستقیم» توسط نقد علی علوی فرد در یک شرکت دانش‌بنیان در پارک علم و فناوری خراسان شمالی به نتیجه رسیده است.

آهن اسفنجی، محصول حاصل از احیای مستقیم سنگ‌آهن است که در عملیات احیای مستقیم، بدون نیاز به ذوب سنگ آهن، اکسیژن آن حذف می شود. شکل ظاهری آهن اسفنجی به صورت قطعات کروی (گندله) متخلخل یا اسفنج گونه  است.

آهن اسفنجی دارای عیار بالای آهن بوده و یکی از دلایل رواج آهن اسفنجی، کمبود ضایعات آهن و افزایش قیمت آن و مشکلات زیست‌محیطی است. آهن اسفنجی جایگزین مناسبی برای ضایعات آهن بوده بنابراین می‌توان درصد بالایی از مواد اولیه جهت تامین ذوب مورد نیاز واحدهای فولادسازی را بجای استفاده از ضایعات، از طریق آهن اسفنجی تامین کرد.

آهن‌ اسفنجی در ساخت آهن‌های فرآوری‌شده به کار می‌رود و از آن می‌توان به عنوان یک منبع انرژی کارآمد برای سازندگان فولاد یاد کرد.

کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از «تولید»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

موضوع داغ هفته

 • آقای وزیر، وضع اقتصاد را خوب می داند

  آقای وزیر، وضع اقتصاد را خوب می داند

  مسعود کرباسیان وزیر امور اقتصادی و دارایی، در یادداشتی آورده است: " هر روز با تعداد زیادی پرسش از سوی روزنامه نگاران، فعالان بخش خصوصی، مردم عادی و حتی برخی کارشناسان مواجه‌ام: آیا وضع اقتصاد ما خوب است؟ از آن مهم تر اینکه باید به این تفکر سرنوشت ساز هم پاسخ بدهم که آیا در ایران می‌توان کارآفرینی کرد یا نه؟

خبر آگهی

 • هاپیر تایر، خدمتی ویژه در کسب و کار آنلاین

  هاپیر تایر، خدمتی ویژه در کسب و کار آنلاین

  هایپرتایر با ایده‌ای خلاقانه برای ارایه خدماتی متفاوت در عرصه فروش آنلاین تایر بوجود آمد؛ ویژگی اصلی این مجموعه ارایه خدماتی متمایز در زمینه نصب تایرهای عرضه شده به صورت سیار است‌.

آخرین خبرها