70 میلیون ایرانی زیر پوشش شبکه گازرسانی قرار گرفتند

 • شنبه 19 خرداد 1397 18:23
 • شناسه 28778
70 میلیون ایرانی زیر پوشش شبکه گازرسانی قرار گرفتند

مدیر گازرسانی شرکت ملی گاز از گازرسانی به بیش از 22 میلیون و 356 هزار و 665 مشترک معادل 70 میلیون نفر در کشور خبر داد و گفت: صرفه‌جویی ارزی قابل توجهی به علت گازرسانی و کاهش مصرف سوخت مایع صورت گرفت.

 به گزارش شبکه ایران کالا به نقل از  سعید مومنی افزود: سهم تامین تجهیزات مورد نیاز شرکت ملی گاز از تولیدات داخلی کشور در 10 سال گذشته با 25 درصد رشد، از 70 درصد به 95 درصد رسید که این امر در سال جدید با شتاب بیشتری از سوی این شرکت دنبال می‌شود.

وی ادامه داد: تا پایان پارسال 331 هزار و 500 کیلومتر شبکه گاز شهری و روستایی ساخته و 11 میلیون و 196 هزار و 756 انشعاب نصب شد. 
به گفته وی، تا پایان پارسال یک هزار و 114 شهر و 25 هزار و 849 روستا از نعمت گاز طبیعی بهره‌مند شدند و به 2 هزار و 400 جایگاه عرضه گاز مایع (سی.ان.جی)گازرسانی شد تا بیش از چهار میلیون خوردو گازسوز از این سوخت پاک بهره‌مند شوند.

صرفه‌جویی پنج میلیون و 965 هزار لیتر در مصرف فرآورده های نفتی 
مومنی درباره اجرای طرح‌های گازرسانی به روستاها در قالب بند «ق» تبصره 2 قانون بودجه سال 1393، اعلام کرد: با گازرسانی به یک میلیون و 948 هزار و 253 خانوار روستایی در قالب بند «ق» تا پایان شهریور ماه 1396، پنج میلیون و 965 هزار لیتر در مصرف فرآورده های نفتی صرفه‌جویی شد.
این بند از قانون بودجه سال 13۹۳ و ادامه بحث های مربوط به آن در سال 13۹۴، به وزارت نفت اجازه می دهد از طریق شرکت های دولتی تابع، برای دستیابی به اهدافی مانند اجرای طرح های نفت و گاز و افزایش ظرفیت تولید با اولویت مخازن مشترک، ارتقای ظرفیت پالایش نفت خام و میعانات گازی، اجرای طرح های بهینه سازی و کاهش گازهای گلخانه ای و مصرف انرژی قراردادهایی تا سقف ۱۰۰ میلیارد دلار امضا کند.
وی ادامه داد: افزون بر این سه میلیون و 341 هزار دلار صرفه‌جویی ناشی از تفاوت ارزش فرآورده و گاز طبیعی به دست آمد.
مومنی پیش‌بینی کرد با گازرسانی از طریق خط لوله به باقیمانده روستاهای کشور، 276 میلیون لیتر دیگر در مصرف فرآورده‌های نفتی صرفه‌جویی شود که از این طریق، 154 میلیون دلار بازگشت ارزی خواهیم داشت.
مدیر گازرسانی شرکت ملی گاز تصریح کرد: اکنون از 10 هزار و 316 روستای فاقد گاز، دستکم سه هزار و 322 روستا دارای سرانه هزینه بالاتر از سقف 60 میلیون ریال بوده که گازرسانی در این روستاها از طریق سایر روش ها مانند سی.ان.جی یا مینی ال.ان.جی قابل بررسی است.
به گزارش ایرنا، با راه اندازی فازهای جدید پارس جنوبی، ظرفیت تولید گاز کشور افزوده شده و زمینه برای افزایش صادرات فراهم شده است.
اکنون ظرفیت تولید گاز کشور به روزانه 850 میلیون مترمکعب رسیده است که تا پایان برنامه ششم توسعه به یک میلیارد و 200 میلیون مکعب در روز افزایش خواهد یافت.

کلیدواژه‌ها

مطالب مرتبط

مطالب بیشتر از «تولید»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

موضوع داغ هفته

 • آقای وزیر، وضع اقتصاد را خوب می داند

  آقای وزیر، وضع اقتصاد را خوب می داند

  مسعود کرباسیان وزیر امور اقتصادی و دارایی، در یادداشتی آورده است: " هر روز با تعداد زیادی پرسش از سوی روزنامه نگاران، فعالان بخش خصوصی، مردم عادی و حتی برخی کارشناسان مواجه‌ام: آیا وضع اقتصاد ما خوب است؟ از آن مهم تر اینکه باید به این تفکر سرنوشت ساز هم پاسخ بدهم که آیا در ایران می‌توان کارآفرینی کرد یا نه؟

خبر آگهی

 • هاپیر تایر، خدمتی ویژه در کسب و کار آنلاین

  هاپیر تایر، خدمتی ویژه در کسب و کار آنلاین

  هایپرتایر با ایده‌ای خلاقانه برای ارایه خدماتی متفاوت در عرصه فروش آنلاین تایر بوجود آمد؛ ویژگی اصلی این مجموعه ارایه خدماتی متمایز در زمینه نصب تایرهای عرضه شده به صورت سیار است‌.

آخرین خبرها