گاز مایع بزرگترین پالایشگاه میعانات گازی جهان وارد بورس شد

 • یکشنبه 20 خرداد 1397 12:51
 • شناسه 28822
گاز مایع بزرگترین پالایشگاه میعانات گازی جهان وارد بورس شد

نخستین محموله گاز مایع پالایشگاه ستاره خلیج فارس با حجم 2 هزار تن در تالار بین‌الملل بورس انرژی ایران عرضه و با قیمت 585 دلار در هر تن معامله شد.

به گزارش شبکه ایران کالا به نقل از  ایرنا، با شتاب گرفتن روند ساخت پالایشگاه ستاره خلیج فارس که به عنوان بزرگترین پالایشگاه میعانات گازی جهان شناخته می شود، عرضه محصولات تولیدی این پالایشگاه در بازارهای داخلی و صادراتی، افزایش یافته است.

بر این اساس، به تازگی عرضه گاز مایع این پالایشگاه در بازارهای مصرف آغاز شده که از طریق بورس انرژی انجام می شود.
بنا بر اعلام روز یکشنبه بورس انرژی، سیدعلی حسینی مدیرعامل بورس انرژی با تشریح جزئیات عرضه گاز مایع این پالایشگاه، گفت: نخستین معامله گاز مایع تولیدی پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس به حجم 2 هزار تن در بورس کالا انجام شد.
قیمت هر تن گاز مایع در تالار بین‌الملل بازار فیزیکی بورس انرژی ایران 585 دلار بود که با موفقیت در بازار بورس عرضه و معامله شد.
مدیرعامل بورس انرژی بیان داشت: محموله گاز مایع از انبار پالایشگاه ستاره خلیج فارس به خریداران تحویل داده می‌شود و حمل آن به صورت زمینی انجام می شود.
وی با اشاره به اینکه بورس انرژی ایران در سال 95، فرآورده بنزین این پالایشگاه را در تابلوی دیگر حامل‌های انرژی در بازار فیزیکی پذیرش کرد، گفت: تاکنون پنج فرآورده تولیدی پالایشگاه ستاره خلیج فارس شامل نفتای مخلوط، نفت گاز، حلال 404، گاز مایع و بنزین در بورس انرژی ایران پذیرش شده‌اند.
به گزارش ایرنا، پالایشگاه ستاره خلیج فارس با ظرفیت روزانه 360 هزار بشکه در قالب 3 فاز 120 هزار بشکه ای ساخته می شود.
پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس به عنوان نخستین پالایشگاه طراحی شده بر اساس خوراک میعانات گازی با ظرفیت 360 هزار بشکه در روز شامل واحدهای تقطیر، تصفیه گاز مایع، تبدیل کاتالیستی، تصفیه نفتا، ایزومریزاسیون، تصفیه نفت سفید و نفت گاز با هدف تولید بنزین، گازوییل، گاز مایع و سوخت جت است.
با بهره برداری از فازهای پالایشگاه ستاره خلیج فارس، ایران در تولید بنزین خودکفا می شود.
 

کلیدواژه‌ها

مطالب مرتبط

مطالب بیشتر از «تولید»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

موضوع داغ هفته

 • آقای وزیر، وضع اقتصاد را خوب می داند

  آقای وزیر، وضع اقتصاد را خوب می داند

  مسعود کرباسیان وزیر امور اقتصادی و دارایی، در یادداشتی آورده است: " هر روز با تعداد زیادی پرسش از سوی روزنامه نگاران، فعالان بخش خصوصی، مردم عادی و حتی برخی کارشناسان مواجه‌ام: آیا وضع اقتصاد ما خوب است؟ از آن مهم تر اینکه باید به این تفکر سرنوشت ساز هم پاسخ بدهم که آیا در ایران می‌توان کارآفرینی کرد یا نه؟

خبر آگهی

 • هاپیر تایر، خدمتی ویژه در کسب و کار آنلاین

  هاپیر تایر، خدمتی ویژه در کسب و کار آنلاین

  هایپرتایر با ایده‌ای خلاقانه برای ارایه خدماتی متفاوت در عرصه فروش آنلاین تایر بوجود آمد؛ ویژگی اصلی این مجموعه ارایه خدماتی متمایز در زمینه نصب تایرهای عرضه شده به صورت سیار است‌.

آخرین خبرها