استعلام پیامکی خرید تضمینی گندم میسر شد

 • چهارشنبه 23 خرداد 1397 10:36
 • شناسه 28977
استعلام پیامکی خرید تضمینی گندم میسر شد

رئیس مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات وزارت جهاد کشاورزی از راه اندازی سیستم استعلام پیامکی خرید تضمینی گندم در قالب سامانه پهنه بندی و مدیریت داده های کشاورزی خبر داد.

به گزارش شبکه ایران کالا به نقل از ایرنا، امسال خرید تضمینی گندم اواخر اسفندماه از شهرستان سرباز در سیستان و بلوچستان آغاز شد و تا اواخر مهرماه در دیگر استان های کشور ادامه می یابد.

تاکنون نزدیک 2 میلیون و 700 هزار تن گندم خریداری شده است.
پارسال نزدیک 9 میلیون تن گندم به ارزش بیش از 114 هزار میلیارد ریال خریداری شد که با توجه به ذخایر سال 1395، همچنان خودکفایی در تولید این محصول استمرار پیدا کرد.
سال 1395 نیز خرید تضمینی 14 میلیون و 590 هزار تن گندم به ارزش بیش از 145 هزار میلیارد ریال صورت گرفت.
در این پیوند، سامانه پهنه بندی و مدیریت داده های کشاورزی در حال تکمیل است که به گفته رییس مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات وزارت جهاد کشاورزی، خریدهای تضمینی و توافقی محصولات راهبردی و ارایه خدمات در بخش کود، سم، تسهیلات و یارانه را سامان می دهد.
احمدی شمار گندمکاران کشور را حدود یک میلیون نفر برشمرد و تصریح کرد: اطلاعات بیش از 90 درصد گندمکاران کشور در سامانه پهنه بندی و مدیریت داده های کشاورزی ثبت شده است.
احمدی افزود: امسال این روش خرید در مورد گندم در حال اجراست؛ به طوری که اطلاعات ثبت شده گندمکاران در این سامانه در قالب یک فایل در اختیار شرکت بازرگانی دولتی قرار گرفته و خریدهای تضمینی بر اساس این اطلاعات که شامل مواردی همچون سطح زیر کشت، نوع فعالیت و پیش بینی تولید بهره بردار است، انجام می گیرد.
او افزود: با این اطلاعات ما می دانیم کدام بهره بردار، چه محصولی را به چه میزان و در کدام استان، شهر و روستا تولید می کند و اطلاعات آنان توسط کدام کارشناس پهنه در سامانه ثبت شده است.
احمدی اعلام کرد برای تسهیل خرید تضمینی گندم و آگاهی گندمکاران از اطلاعات ثبت شده درباره محصول شان در سامانه، یک سامانه پیامکی راه اندازی کردیم و گندمکاران می توانند پیش از تحویل محصول به مراکز، کد ملی خود را به سامانه 3000813600 ارسال کنند و در صورت تغییر اطلاعات، برای اصلاح به مرکز جهاد کشاورزی مراجعه کنند.
رئیس مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات وزارت جهاد کشاورزی توضیح داد: اگر گندمکاری به مرکز خرید گندم مراجعه کرد و اطلاعات گندم تحویلی او با اطلاعات مراکز تحویل شرکت بازرگانی دولتی مغایرت داشت، آن مرکز، گندم را به طور موقت تحویل می گیرد و کشاورز باید برای اصلاح اطلاعات سامانه به مرکز جهاد کشاورزی محدوده خود مراجعه کند.
او گفت: با توجه به تاثیر برخی عوامل خسارت زا در پیش بینی های تولید مزارع گندم، تفاهمی با شرکت بازرگانی دولتی ایران امضا شد که بر اساس آن، اطلاعات اصلاحی مزارع گندم به طور روزانه از 5 صبح روز قبل به صورت سیستمی برای این شرکت ارسال می شود.

ثبت اطلاعات سه میلیون و 800 هزار بهره بردار 
رئیس مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات وزارت جهاد کشاورزی گفت: از سال 1395 تاکنون اطلاعات سه میلیون و 800 هزار بهره بردار در سامانه پهنه بندی و مدیریت داده های کشاورزی ثبت شده است. 
احمدی افزود: این موارد، 11 فعالیت کشاورزی و نزدیک به 120 قلم اطلاعات کشاورزان را در بر می گیرد.
هشت هزار کارشناس پهنه های کشاورزی در 1300 مرکز جهاد کشاورزی وظیفه بررسی و ثبت اطلاعات در سامانه را بر عهده دارند.
او افزود: این اطلاعات 2 بار در سال، یک بار هنگام کشت و یک بار در مرحله برداشت محصول به روز می شود و در مورد برخی محصولات مانند سیب زمینی، پیاز و گوجه فرنگی، بازه زمانی به روز کردن اطلاعات کمتر شده و در سال به چهار نوبت می رسد.
هدف از راه اندازی سامانه پهنه بندی و مدیریت داده های کشاورزی را حذف دلالان، کمک به تنظیم بازار، جلوگیری از سوء استفاده ها و سودجویی ها، کمک به برنامه ریزی برای خرید، جمع آوری، حمل و نقل و فروش محصولات کشاورزی است.
استفاده و تحلیل اطلاعات مندرج در این سامانه به برنامه ریزی تولید و اجرای الگوی کشت کمک بزرگی می کند.
بررسی میزان افزایش یا کاهش بهره وری و مقایسه آن با سال های قبل در هر مزرعه یا باغ، از مزیت های اطلاعات مندرج در سامانه پهنه بندی و مدیریت داده های کشاورزی است.
پارسال نیز خرید تضمینی ذرت بر اساس اطلاعات موجود در سامانه پهنه بندی و مدیریت داده های کشاورزی انجام شد و اطلاعات به صورت برخط در اختیار شرکت پشتبانی امور دام قرار گرفت و محصول هر بهره بردار پس از بررسی اطلاعات سامانه، تحویل گرفته می شد

کلیدواژه‌ها

مطالب مرتبط

مطالب بیشتر از «تولید»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

موضوع داغ هفته

 • آقای وزیر، وضع اقتصاد را خوب می داند

  آقای وزیر، وضع اقتصاد را خوب می داند

  مسعود کرباسیان وزیر امور اقتصادی و دارایی، در یادداشتی آورده است: " هر روز با تعداد زیادی پرسش از سوی روزنامه نگاران، فعالان بخش خصوصی، مردم عادی و حتی برخی کارشناسان مواجه‌ام: آیا وضع اقتصاد ما خوب است؟ از آن مهم تر اینکه باید به این تفکر سرنوشت ساز هم پاسخ بدهم که آیا در ایران می‌توان کارآفرینی کرد یا نه؟

خبر آگهی

 • هاپیر تایر، خدمتی ویژه در کسب و کار آنلاین

  هاپیر تایر، خدمتی ویژه در کسب و کار آنلاین

  هایپرتایر با ایده‌ای خلاقانه برای ارایه خدماتی متفاوت در عرصه فروش آنلاین تایر بوجود آمد؛ ویژگی اصلی این مجموعه ارایه خدماتی متمایز در زمینه نصب تایرهای عرضه شده به صورت سیار است‌.

آخرین خبرها