نقش حمل و نقل در توسعه پایدار

 • یکشنبه 26 آذر 1396 12:12
 • شناسه 13058
نقش حمل و نقل در توسعه پایدار

امروزه بر کسی پوشیده نیست که راه رسیدن به فرایند توسعه اقتصادی تنها با عبور از پل مستحکمی به نام حمل و نقل امکان پذیر است ؛ از این رو می‌توان با اطمینان گفت که حمل و نقل یکی از اصلی ترین ارکان زیر بنایی کشورهای پیشرفته و درحال توسعه به شمار می‌آید ؛ رکنی که همواره مورد توجه خاص است.

به گزارش شبکه ایران کالا حمل و نقل چون شریانی است که سایر اجزای خدماتی، بازرگانی، صنعتی  و کشاورزی  را در دو سطح ملی و بین المللی به هم پیوند می دهد و تاثیرات عمیقی بر رشد و توسعه این بخشها بر جا می گذارد ؛ بخشهایی که در حقیقت پیشرفت و پس رفت اقتصاد یک کشور بستگی مستقیم به عملکرد تک تک آنها دارد .

به عبارت دیگر یک اقتصاد ایده آل از پیوستن حلقه هایی ساخته می شود که  پیوند و استحکام آنها توسط حمل و نقل صورت می گیرد ؛ هر چه این بخش بهتر عمل کند شاهد زنجیره مستحکمتری خواهیم بود ؛ از این رو تقویت زیر ساختهای ارتباطی در حوزه های مختلف حمل و نقل می تواند به سادگی راه توسعه اقتصادی کشورها را هموار نماید .

خوشبختانه پس ازتوافقات  برجام و رفع نسبی تحریمها ؛ زمینه های تقویت ؛ نوسازی و توسعه بخشهای مختلف حمل و نقل در حوزه های جاده ای ؛ هوایی ؛ ریلی و دریایی به نوعی مهیا شد  ؛ زمینه های که می بایست بدون توجه به حاشیه سازیهای موجود با حداکثر توان از آن بهره برد .

باز سازی و افزایش شبکه های جدید ارتباطی و نوسازی ناوگان جزو امور بسیار مهمی است که دولت اهتمام ویژه ای نسبت به آن دارد ؛  همچنانکه در مرور اخبار روزانه شاهد اقدامات موثری دراین حوزه هستیم ؛ اقداماتی که آخرین آن طی چند روز گذشته درخصوص نوسازی ناوگان حمل و نقل جاده ای کالا  به وقوع پیوست ؛ اقدامی که در صورت اجرای صحیح و مشارکت جدی رانندگان حرفه ای کشور می تواند طی چند سال دستاوردهای مثبت و بی نظیر خود را در اقتصاد کشور به نمایش بگذارد .

در حقیقت این اقدام علاوه بر محاسن عدیده برای راننده از جمله ؛ کاهش هزینه های ناشی از مصرف سوخت و تعمیر و نگهداری ؛   افزایش توان ؛ قدرت و سرعت ناوگان و همچنین راحتی و ایمنی بیشترراننده ؛ با حرکت به سمت بهینه سازی مصرف سوخت به صرفه جویی ملی ؛  پاکیزگی محیط زیست و در نهایتا استحکام  بخشهای زیر بنایی اقتصاد کشور هم کمک شایانی خواهد کرد .

هر چند ممکن است این طرح ملی در ظاهر نگرانی هایی را از نظر باز پرداخت بدهی برای جامعه زحمتکش رانندگان حرفه ای به دنبال داشته باشد اما قطعا با تدبیر دولت سود سرشار این پروژه علاوه بر کشور این قشر تلاشگر را هم منتفع خواهد ساخت .

به هر حال موقعیت استراتژیکی و سوق الجیشی کشور ؛ ما را قادر خواهد ساخت که با سرمایه گذاری و ایجاد سیستم حمل و نقل کارآمد ضمن ارتقاء جایگاه خود در منطقه ؛ رشد و توسعه اقتصادی کشور را با شتاب بیشتری پیش ببریم.

انتهای پیام/

کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از «حمل نقل»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

موضوع داغ هفته

 • آقای وزیر، وضع اقتصاد را خوب می داند

  آقای وزیر، وضع اقتصاد را خوب می داند

  مسعود کرباسیان وزیر امور اقتصادی و دارایی، در یادداشتی آورده است: " هر روز با تعداد زیادی پرسش از سوی روزنامه نگاران، فعالان بخش خصوصی، مردم عادی و حتی برخی کارشناسان مواجه‌ام: آیا وضع اقتصاد ما خوب است؟ از آن مهم تر اینکه باید به این تفکر سرنوشت ساز هم پاسخ بدهم که آیا در ایران می‌توان کارآفرینی کرد یا نه؟

خبر آگهی

 • هاپیر تایر، خدمتی ویژه در کسب و کار آنلاین

  هاپیر تایر، خدمتی ویژه در کسب و کار آنلاین

  هایپرتایر با ایده‌ای خلاقانه برای ارایه خدماتی متفاوت در عرصه فروش آنلاین تایر بوجود آمد؛ ویژگی اصلی این مجموعه ارایه خدماتی متمایز در زمینه نصب تایرهای عرضه شده به صورت سیار است‌.

آخرین خبرها