سوآپ نفت خام کرکوک عراق به ایران کلید خورد

 • سه شنبه 15 خرداد 1397 14:10
 • شناسه 28659
 سوآپ نفت خام کرکوک عراق به ایران کلید خورد

سوآپ (معاوضه) نفت خام کرکوک عراق به ایران با رفع مسائل مرتبط با حمل و نقل آغاز شد.

به گزارش شبکه ایران کالا به نقل از  وزارت نفت، تانکرهای حامل نفت خام کرکوک عراق پس از ورود به ایران، در حال تخلیه محموله در مخازن «دره شهر» بوده که از سوی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی برای این منظور اختصاص یافته است.
بر اساس این قرارداد، 30 هزار تا 60 هزار بشکه نفت خام کرکوک به وسیله تانکرهای جاده‌پیما برای تامین بخشی از خوراک پالایشگاه‌ها به ایران منتقل می‌شود.
چندی پیش مدیرعامل شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ایران در این باره اعلام کرد: نفت خام کرکوک عراق (برای سوآپ) پس از ارسال به ایران از تاسیسات و تلمبه خانه دره شهر به «تنگ فنی» (جنوب استان لرستان) منتقل و از آنجا به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز ارسال می شود؛ به همین منظور سه دستگاه توربین و توربو پمپ نیز از تلمبه خانه «چشمه شور» به دره شهر منتقل و نصب می شود.
«عباسعلی جعفری نسب» افزود: مسیر خط لوله تا تنگ فنی کوتاه و حدود 31 کیلومتر بوده و از ظرفیت خوبی نیز برخوردار است.
قرارداد سوآپ نفت ایران و عراق به صورت «سیف» (CIF) امضا شده است. در قرارداد سیف، هزینه حمل و بیمه با فروشنده است.
به گزارش ایرنا، بر اساس طرح سواپ، ایران نفت خام دریافتی از عراق را در پالایشگاه های داخلی مصرف کرده و ما به ازای آن را در پایانه های نفتی خلیج فارس تحویل می دهد.
کاهش هزینه حمل و نقل نفت به پالایشگاه های غرب و شمال کشور و همچنین دریافت حق ترانزیت، از مهم ترین مزیت های اجرای طرح سواپ است.

کلیدواژه‌ها

مطالب مرتبط

مطالب بیشتر از «خبر ویژه»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

موضوع داغ هفته

 • آقای وزیر، وضع اقتصاد را خوب می داند

  آقای وزیر، وضع اقتصاد را خوب می داند

  مسعود کرباسیان وزیر امور اقتصادی و دارایی، در یادداشتی آورده است: " هر روز با تعداد زیادی پرسش از سوی روزنامه نگاران، فعالان بخش خصوصی، مردم عادی و حتی برخی کارشناسان مواجه‌ام: آیا وضع اقتصاد ما خوب است؟ از آن مهم تر اینکه باید به این تفکر سرنوشت ساز هم پاسخ بدهم که آیا در ایران می‌توان کارآفرینی کرد یا نه؟

خبر آگهی

 • هاپیر تایر، خدمتی ویژه در کسب و کار آنلاین

  هاپیر تایر، خدمتی ویژه در کسب و کار آنلاین

  هایپرتایر با ایده‌ای خلاقانه برای ارایه خدماتی متفاوت در عرصه فروش آنلاین تایر بوجود آمد؛ ویژگی اصلی این مجموعه ارایه خدماتی متمایز در زمینه نصب تایرهای عرضه شده به صورت سیار است‌.

آخرین خبرها