باید برای تنظیم بازار شب عید گوشت وارد کرد

  • شنبه 16 دی 1396 18:37
  • شناسه 13658
 باید برای تنظیم بازار شب عید گوشت وارد کرد

مدیرعامل اتحادیه سراسری دامداران ایران گفت: با توجه به افزایش مصرف شب عید و ایام نوروز به نظر می رسد برای تامین بازار واردات گوشت گوساله و گوسفندی نیازمندیم.

مدیرعامل اتحادیه صنفی: باید برای تنظیم بازار شب عید گوشت وارد کرد

مدیرعامل اتحادیه سراسری دامداران ایران گفت: با توجه به افزایش مصرف شب عید و ایام نوروز به نظر می رسد برای تامین بازار واردات گوشت گوساله و گوسفندی نیازمندیم.

به گزارش شبکه ایران کالا و به نقل از ایرنا ، «علیرضا عزیزاللهی» امروز (شنبه)  افزود: بیشترین حجم واردات گوشت قرمز مربوط به گوشت گوساله است؛ به طوری که سالیانه از مجموع 140 هزارتن واردات، سهم گوشت گوساله 90 هزارتن و گوشت گوسفندی 50 هزارتن است.
وی کشورهای آسیای میانه، زلاندنو و استرالیا را مهمترین عرضه کنندگان دام سبک عنوان کرد.
به گفته وی، اکنون به طور میانگین قیمت هر کیلوگرم گوساله زنده 135 هزارریال و گوسفند و بز زنده تا 170 هزارریال در مناطق مختلف کشور است.

**افزایش قیمت نهاده های دامی حاصل تخصیص نامناسب و نوسان نرخ ارز
عزیزاللهی تصریح کرد: افزایش قیمت نهاده های دامی حاصل تخصیص نامناسب و بی موقع و نوسان نرخ ارز است که به بحران قیمتی منجر می شود.
این مسوول صنفی افزود: در 20 روز گذشته به تبع افزایش نرخ ذرت، جو و کنجاله سویا، نرخ علوفه سبز دامی نیز بالا رفت که با تدابیر دولت اندکی کم شد.

** هشدار درباره کمبود منابع علوفه ای 
مدیرعامل اتحادیه سراسری دامداران ایران گفت: با توجه به کمبود منابع علوفه ای در کشور به نظر می رسد در آینده با بحران عرضه این اقلام روبرو شویم. 
وی تاکید کرد واردات همه اقلام علوفه ای برای تولیدات دام و طیور ضروری است و تصریح کرد: برای حفظ واردات نهاده های دامی و حمایت از بازرگانان انتظار می رود علاوه بر تخصیص بموقع و ثابت نرخ ارز، تعرفه های گمرکی نیز کاهش یابد تا روند واردات متوقف نشود. 
عزیزاللهی توقف واردات را سبب مشکل آفرینی برای تولید دانست و افزود: افزایش قیمت های جهانی نیز در واردات نهاده ها تاثیرگذار است و به افزایش یا کاهش قیمت ها منجر می شود اما بر این باورم که خودمان مشکل درست نکنیم تا بازرگانان از واردات منصرف شوند.
به گفته وی، در 20 روز گذشته قیمت هر کیلوگرم کنجاله سویا 23 هزار، ذرت 12 هزار و جو 13 هزارریال شده بود که به ضرر تولیدکنندگان و مصرف کنندگان نهایی است.
مدیرعامل اتحادیه سراسری دامداران ایران افزود: شرکت پشتیبانی امور دام نیز به شکل محدود واردات نهاده های دامی را انجام می دهد که به دلیل کمی حجم آن در زمان های بحرانی تاثیر چندانی در نرخ بازار این محصولات ندارد.
به گزارش ایرنا، سالیانه 840 هزارتن گوشت قرمز در کشور تولید و 100 هزارتن گوشت قرمز وارد می شود.
در ماه مبارک رمضان امسال (اوایل خرداد) برای تنظیم بازار گوشت قرمز در کنار اقدام های شرکت پشتیبانی امور دام کشور، واردات گوشت گوسفندی گرم از کشورهای استرالیا، ارمنستان و گرجستان کلید خورد.
در آن زمان، گوشت قرمز گوسفندی و گوساله در خرده فروشی ها با نرخ هایی بیش از نرخ مصوب (تا 450 هزار ریال) عرضه می شد؛ در حالی که با قیمت های بیش از 500 هزار ریال به دست مصرف کنندگان می رسید.

کلیدواژه‌ها

مطالب مرتبط

مطالب بیشتر از «دام و طیور»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

موضوع داغ هفته

خبر آگهی

  • هاپیر تایر، خدمتی ویژه در کسب و کار آنلاین

    هاپیر تایر، خدمتی ویژه در کسب و کار آنلاین

    هایپرتایر با ایده‌ای خلاقانه برای ارایه خدماتی متفاوت در عرصه فروش آنلاین تایر بوجود آمد؛ ویژگی اصلی این مجموعه ارایه خدماتی متمایز در زمینه نصب تایرهای عرضه شده به صورت سیار است‌.

آخرین خبرها