معافیت مالیاتی و حمایت اتاق بازرگانی از هنرمندان صنایع‌دستی خراسان‌جنوبی

 • شنبه 16 دی 1396 17:35
 • شناسه 13655
معافیت مالیاتی و حمایت اتاق بازرگانی از هنرمندان صنایع‌دستی خراسان‌جنوبی

استاندار خراسان جنوبی با تأکید بر تبدیل صنایع دستی به موتور محرکه توسعه اقتصاد و اشتغال در استان گفت: هنرمندان صنایع دستی در صورت ادامه کار در شرکت‌های دانش بنیان و راه‌اندازی این گونه موسسات از معافیت مالیاتی و حمایت اتاق بازرگانی بهره‌مند می‌شوند.

به گزارش شبکه ایران کالا و  به نقل از روابط عمومی استانداری خراسان جنوبی، محمدمهدی مروج‌الشریعه در دیدار با تنی چند از مدیران عامل تعاونی‌های تولیدی صنایع دستی استان خراسان جنوبی گفت: صنایع دستی خراسان جنوبی، به عنوان یک موتور محرکه اقتصادی، می‌تواند به برند اصلی استان تبدیل شود.

استاندار خراسان جنوبی با اشاره به سفر معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس سازمان توسعه تجارت ایران به خراسان جنوبی،گفت: در جلسات متعددی که با رئیس سازمان توسعه تجارت ایران برگزار شد در زمینه حمایت از توسعه صنایع دستی استان و امکان مشارکت بخش خصوصی در نمایشگاه‌های صنایع دستی داخلی و خارجی، تمهیداتی پیش‌بینی شده است.

با صادرات صنایع دستی به خارج از کشور، زمینه رشد اقتصادی استان فراهم شود

وی با تاکید بر ضرورت استفاده از سازمان‌های مردم نهاد و بخش خصوصی در زمینه تقویت مشاغل مبتنی بر صنایع دستی تصریح کرد: به عنوان نمونه نمایشگاه توانمندی‌ها و ظرفیت‌های اقتصادی استان خراسان جنوبی که در حاشیه همایش سرمایه گذاری، تولید و اشتغال استان در ماه گذشته در استان برگزار شد، این امکان را ایجاد کرد تا سرمایه‌گذاران و تولیدکنندگان زیادی با پتانسیل‌های این استان آشنا شوند.

مقام عالی دولت در استان، در زمینه توسعه صنایع دستی، دو اصل را مهم برشمرد و گفت: نخستین اصل که مهترین اصل نیز است تولید کالاهایی با کیفیت مطلوب است تا بتوانیم از طریق صادرات صنایع دستی به خارج از کشور، زمینه رشد اقتصادی استان را فراهم کنیم.

 وی تصریح کرد: دومین اصل در زمینه توسعه صنایع دستی، برنامه‌ریزی لازم به منظور گسترش کمی اشتغال است که امروز این امر مهم، از اولویت‌های ویژه جامعه، بخش قابل توجهی از جوانان مستعد و جویای اشتغال و تولید در استان است.

خراسان جنوبی به بزرگترین کارگاه تولیدی صنایع دستی در کشور تبدیل شود

استاندار خراسان جنوبی، با اشاره به ضرورت نگاه ویژه به استارت آپ‌ها به عنوان شتاب دهنده ‌های صنعت، گفت: در صورت ورود مناسب و با برنامه استارت آپ‌ها به حوزه صنایع دستی، استان به یک کارگاه بزرگ صنایع دستی تبدیل خواهد شد.

مروج الشریعه، با تاکید بر ضرورت ارتقای کیفیت محصولات تولیدی بخش صنایع دستی استان افزود: اگر برند و کیفیت را حفظ کرده و بالاتر بردیم، قطعاً مشتریان صنایع دستی استان نیز به همین نسبت، سطح بالاتری پیدا خواهند کرد و تبعاً وارد بازارهای قوی‌تری در این حوزه خواهیم شد.

وی، وجود بازارهای سنتی و تخصصی همچون بازار مسگرها در برخی شهرهای توریستی و تاریخی کشورمان را مورد اشاره قرار داد و گفت: این بازارهای سنتی بر اساس یک تجربه تاریخی به وجود آمده‌اند، از این رو باید بررسی کنیم علل و عوامل کم رونق شدن این گونه بازارها در این استان چه بوده است.

با استفاده از ظرفیت صنایع دستی مسیر جدیدی در راستای توسعه استان فراهم شود

استاندار خراسان جنوبی، با اشاره به ضرورت بالابردن افق نگاه هنرمندان استان و نگاه ویژه به بازارهای جهانی ادامه داد: باهم و در کنار هم می‌توانیم مسیر جدیدی در راستای توسعه استان با استفاده از ظرفیت صنایع دستی پیدا کنیم.

مروج‌الشریعه تصریح کرد: شبکه‌های مشاغل خانگی به عنوان یک ظرفیت مطلوب برای توسعه صنایع دستی در استان می‌توانند مورد توجه جدی مسئولان و فعالان این بخش قرار گیرند.

وی عنوان کرد: برای تقویت زیرساخت‌های این بخش، می‌توانیم ضمن بهره‌گیری از افراد تحت حمایت نهادهای حمایتی نظیر بهزیستی و کمیته امداد، از مساعدت این دستگاه‌ها در زمینه تقویت زیرساخت‌های مربوطه استفاده کنیم.

ضرورت توسعه زمینه‌های اشتغال در استان

مقام عالی دولت در استان، با اشاره به ظرفیت موجود در برخی سازمان‌های استان به عنوان یک استارت‌آپ و شتاب دهنده توسعه در استان تصریح کرد: مدیران و همکاران مجموعه سازمان همیاری شهرداری‌های استان، با کمک اتحادیه تعاونی‌های تولیدکنندگان صنایع دستی استان می‌تواند بسیاری از مشکلات پیش روی فعالین این بخش را شناسایی کرده و برطرف کنند.

مروج‌الشریعه تصریح کرد: سازمان همیاری شهرداری‌های استان می‌تواند با کمک اتحادیه تعاونی‌های تولیدی و فعالین بخش صنایع دستی استان، ضمن مساعدت در روند تهیه و خرید مواد اولیه و مواد خام محصولات تولیدی صنعتگران، از هنرمندان شاغل در این بخش برای شرکت در نمایشگاه‌های ملی و جهانی نیز حمایت کنند.

وی با تاکید بر لزوم توسعه زمینه‌های اشتغال در استان به عنوان یک دغدغه مهم اکثر خانواده‌ها یادآور شد: صنایع دستی برای کمک به اشتغال نیازمند ورود به بازارهای جهانی است که این امر مستلزم بالاتر بردن کیفیت محصولات است.

لزوم دانش بنیان کردن صنایع دستی استان

استاندار خراسان جنوبی با اشاره به ظرفیت دانشگاه بیرجند و دانشکده هنر این دانشگاه به منظور دانش بنیان کردن صنایع دستی استان گفت: فعالان و هنرمندان صنایع دستی استان در صورت ادامه کار خود در شرکت‌های دانش بنیان و راه‌اندازی این گونه موسسات در استان می‌توانند از امکانات و تسهیلاتی همچون معافیت مالیاتی و نیز حمایت اتاق بازرگانی برخوردار شوند.

در این نشست 15 تن از مدیران عامل تعاونی‌های تولیدی و فعالان صنایع دستی استان ضمن بیان مشکلات و چالش‌های موجود در بخش صنایع دستی استان، دیدگاه‌های خود را در زمینه توسعه این صنعت با استاندار خراسان جنوبی در میان گذاشتند.

 

کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از «دانش بنیان»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

موضوع داغ هفته

 • همه در جستجوی نیما / نیما را بشناسید

  همه در جستجوی نیما / نیما را بشناسید

  در راس سیاست جدید ارزی دولت برای ساماندهی بازار ارز، کنترل عرضه و تقاضا و اشراف بر گردش ارزی و همچنین حذف معاملات زائد و غیرضروری قرار دارد. بانک مرکزی مدعی است که به بخش عمده‌ای از این هدف از طریق سامانه الکترونکی نظام یکپارچه معاملات ارزی (نیما) دست یابد.

خبر آگهی

 • هاپیر تایر، خدمتی ویژه در کسب و کار آنلاین

  هاپیر تایر، خدمتی ویژه در کسب و کار آنلاین

  هایپرتایر با ایده‌ای خلاقانه برای ارایه خدماتی متفاوت در عرصه فروش آنلاین تایر بوجود آمد؛ ویژگی اصلی این مجموعه ارایه خدماتی متمایز در زمینه نصب تایرهای عرضه شده به صورت سیار است‌.

آخرین خبرها