رشد ۵۲ برابری استارتاپ‌ها در برابر واحدهای بزرگ تولیدی

 • شنبه 16 دی 1396 19:45
 • شناسه 13661
رشد ۵۲ برابری استارتاپ‌ها در برابر واحدهای بزرگ تولیدی

به گفته معاون علمی و فناوری رییس‌جمهور، با نقش‌آفرینی مطلوب استارتاپ‌ها در زیست بوم کارآفرینی و ترویج فرهنگ این جنس کسب و کارها، استقبال جامعه از حضور استارتاپ‌های جدید با شکل‌های تازه خدمات پررنگ‌تر شده است.

به گزارش شبکه ایران کالا و به نقل از ایسنا ،سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهور، در بازدید از دو استارتاپ شرکت دانش‌بنیان ساناگستر سبز، به پررنگ‌تر شدن استقبال جامعه از استارتاپ‌ها و کسب و کارهای دانش‌بنیان با ترویج فرهنگ استارتاپی اشاره کرد و گفت: با نقش‌آفرینی کسب و کارهای خلاق و استارتاپ‌های خدماتی، جامعه با ماهیت این جنس کسب و کارها آشنا شده‌ است. با ترویج فرهنگ اقتصاد دانش‌بنیان و پیوند جامعه با فناوری اطلاعات و ارتباطات، استقبال از این استارتاپ‌ها که هر روزه یکی از نیازهای جامعه را با ارائه شکل تازه‌ای از حل می‌کند، پررنگ‌تر شده است.

رییس ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان کشور ادامه داد: اکنون زمان آن فرارسیده است که اثرات و نقش استارتاپ‌ها را در اقتصاد دانش‌بنیان به‌خصوص در حوزه اشتغال و کارآفرینی شاهد باشیم؛ اینکه یک اپلیکیشین می‌تواند بیش از ۵۰۰۰ نفر را مشغول به کار کند، ویژگی منحصر به‌فرد استارتاپ‌های خدماتی است.

رشد نمایی استارتاپ‌های خدماتی

ستاری با بیان اینکه هریک از این استارتاپ‌ها ظرفیت بالای رشد تا ۵۰ برابر در سال در کنار ایجاد اشتغال در خور توجه دارند، ادامه داد: هر کدام از این شرکت‌ها می‌توانند رشد ۱۰درصدی هفتگی را که رشد معمول یک استارتاپ است رقم بزند؛ این در حالی است که یک واحد بزرگ تولیدی در بهترین شرایط می‌تواند در طول یک سال چنین رشدی را تجربه کند.

رییس بنیاد ملی نخبگان افزود: این استارتاپ‌ها به تازگی در حوزه حمل و نقل بین شهری وارد شده‌اند و ورود کسب و کارهای خلاق به این حوزه‌ها موجب می‌شود ایجاد ظرفیت اشتغال این استارتاپ‌ها با فعالیت در حوزه‌هایی چون ایده‌پردازی و برنامه‌نویسی به دست خود دانشگاهیان محقق شود. 

نگاهی نو در خدمات حمل‌ونقل بین شهری

«اوبار»، به عنوان نخستین سامانه‌ای که توانسته سیستم هوشمند قیمت‌دهی را در حوزه حمل کالای بین شهری پیاده‌سازی کرده است، میزبان عنوان معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری بود.

این استارتاپ با راه‌اندازی یک شبکه ترابری، سعی کرده تا جدیدترین فناوری‌های پردازش داده و اطلاعات را در بازار قدیمی حمل‌ونقل بین شهری به کار گیرد.

«اوبار» برای نخستین بار در کشور، با استفاده از الگوریتم‌های هوش مصنوعی و پیاده‌سازی سیستم Machine learning ، قیمت‌دهی هوشمند را وارد حوزه حمل کالا کرده است.

این شرکت توسط جمعی از فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های برتر کشور و جهان در حوزه فنی مهندسی و کسب و کار راه‌اندازی شده و با ایجاد بستری نرم‌افزای، ضمن ایجاد اشتغال برای فعالان حوزه حمل و نقل بار و حذف واسطه‌های سنتی، به مشتریانش کمک می‌کند محموله‌های مورد نظر خود را با قیمتی پایین‌تر و کیفیت و سرعتی بالاتر نسبت به شیوه‌های پیشین سنتی ارسال کند.

در حال حاضر ۳۰ هزار راننده ماشین سنگین و ۴۰۰۰ مشتری شامل شرکت‌ها، کارخانه‌ها و تولیدی‌ها در شبکه «اوبار» عضو هستند.

بستری تازه برای رفع دغدغه‌های مربوط به خدمات منزل

آچاره، عنوان استارتاپ دیگری از شرکت دانش‌بنیان سانا گستر سبز است که معاون علمی و فناوری رییس‌جمهور از ویژگی‌های آن دیدن کرد.

هدف این کسب و کار نوآور، رفع دغدغه‌های مربوط به خدمات منزل برای مشتریان و ایجاد تحول در زمینه خدمات منزل است. برپایه این زیرساخت، بسیاری از کسانی که توانایی انجام کار فنی دارند، ولی به دلیل نبود سرمایه قادر به معرفی خود و ارتباط با مشتری نهایی نیستند می‌توانند مشغول فعالیت شوند.

همچنین مشتریان خدمات می‌توانند خدمات مورد نیازشان را از طریق این استارتاپ و با کیفیت بالاتری نسبت به میانگین کیفیت خدمات سنتی دریافت کنند.

این استارتاپ بستری را برای پیوند نیروهای نظافتی، تعمیرات، بازسازی و تمامی افرادی که توانایی ارائه خدمتی را دارند و مشتریان این خدمات در هر زمان و مکان ایجاد کرده است. این کسب و کار نوآور در حوزه خدمات، ایجاد ۱۰۰ هزار موقعیت شغلی تا پایان سال ۹۷ را در برنامه خود پیش‌بینی کرده است.

آچاره در حال حاضر علاوه بر شهر تهران، در شهرهای مشهد، اصفهان، شیراز و به زودی در قزوین و کرج خدمات خود را ارائه می‌دهد.

ستاری با اشاره به افزایش مقیاس فعالیت استارتاپ‌های خدماتی به سطح کشور گفت: در حال حاضر ابعاد فعالیت این استارتاپ‌ها محدود به پایتخت نیست و در حال گسترش به دیگر استان‌ها است. در حوزه حمل و نقل داخل شهر، اکنون استارتاپ‌هایی وجود دارند که بیش از ۲۵ شهر کشور فعال هستند.

در این بازدید همچنین اسماعیل قادری‌فر، رییس مرکز توسعه فناوری‌های راهبردی، پرویز کرمی دبیر ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان و مهدی فقیهی، دبیر ستاد توسعه فناوری اطلاعات، ارتباطات و فضای مجازی معاونت علمی، ستاری را همراهی کردند.

 

کلیدواژه‌ها

مطالب مرتبط

مطالب بیشتر از «دانش بنیان»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

موضوع داغ هفته

 • آقای وزیر، وضع اقتصاد را خوب می داند

  آقای وزیر، وضع اقتصاد را خوب می داند

  مسعود کرباسیان وزیر امور اقتصادی و دارایی، در یادداشتی آورده است: " هر روز با تعداد زیادی پرسش از سوی روزنامه نگاران، فعالان بخش خصوصی، مردم عادی و حتی برخی کارشناسان مواجه‌ام: آیا وضع اقتصاد ما خوب است؟ از آن مهم تر اینکه باید به این تفکر سرنوشت ساز هم پاسخ بدهم که آیا در ایران می‌توان کارآفرینی کرد یا نه؟

خبر آگهی

 • هاپیر تایر، خدمتی ویژه در کسب و کار آنلاین

  هاپیر تایر، خدمتی ویژه در کسب و کار آنلاین

  هایپرتایر با ایده‌ای خلاقانه برای ارایه خدماتی متفاوت در عرصه فروش آنلاین تایر بوجود آمد؛ ویژگی اصلی این مجموعه ارایه خدماتی متمایز در زمینه نصب تایرهای عرضه شده به صورت سیار است‌.

آخرین خبرها