90درصدبودجه کشور دربخش جاری هزینه می شود/ضرورت تغییر نگاه به کشاورزی

 • دوشنبه 16 بهمن 1396 10:53
 • شناسه 14586
90درصدبودجه کشور دربخش جاری هزینه می شود/ضرورت تغییر نگاه به کشاورزی

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری با بیان اینکه بیش از 90 درصد بودجه کشور بودجه جاری است، گفت: اکنون می گوییم بیش از 85 بودجه تحقیقات کشور در اختیار سازمان تحقیقات کشاورزی است اما در این بخش باز هم مشکل داریم.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری: 90درصدبودجه کشور دربخش جاری هزینه می شود/ضرورت تغییر نگاه به کشاورزی

کرج - ایرنا - معاون علمی و فناوری رییس جمهوری با بیان اینکه بیش از 90 درصد بودجه کشور بودجه جاری است، گفت: اکنون می گوییم بیش از 85 بودجه تحقیقات کشور در اختیار سازمان تحقیقات کشاورزی است اما در این بخش باز هم مشکل داریم.

به گزارش شبکه ایران و به نقل از ایرنا ،  سورنا ستاری روز یکشنبه در نشست با اعضای هیات علمی پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران که در کرج مستقر است به سوالات و درخواست های مختلف اساتید این مجموعه اشاره کرد و افزود: معاونت علمی سعی کرده مکانیزمی داشته باشد که خود دانش بنیان باشد. 
وی یکی از مشکلات بخش کشاورزی را نبود شرکت بزرگی در حوزه کشاورزی دانست و اظهار داشت: ما اکنون درباره مردم صحبت می کنیم، پس چرا نمی توانیم با کشاورز ارتباط برقرار کنیم، مشکل ما چیست که در کشورهای دیگر می توانند این ارتباط را برقرار کنند، ولی ما نمی توانیم. 
معاون علمی و فناوری رییس جمهوری با بیان اینکه مشکل کشاورزی در کشور ما فقط سواد است، گفت که هم اکنون دو مهندس مشاور خوب در این حوزه نداریم. 
وی اظهار داشت: کل معاونت بیش از 200 پرسنل ندارد و تنها مجموعه ای است که 3 درصد بودجه اش جاری است که همین بودجه جاری یکی از مشکلات بزرگ کشور است. 
ستاری در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه روز اول انقلاب 270 دانشجو داشتیم که 100 هزار نفر آنان در خارج از کشور تحصیل می کردند، افزود: اکنون از 4 میلیون و 700 نفر دانشجوی کشورمان 48 هزار دانشجو خارج از کشور هستند. 
معاون رییس جمهوری تصریح کرد: در برخی از حوزه ها نظیر بیوتکنولوژی و ای سی تی جهش قابل توجهی داریم. 
وی استارت آپ را یک مدل و محیطی تاثیرگذار بر روی مردم دانست و گفت: تلفیق کشاورزی با ای سی تی باعث می شود خدمات بیشتری را در سیستم ارایه کنید. 
ستاری با تاکید بر اینکه بحث کشاورزی برای ما در این دوره مهم است و اشتغال زیادی ایجاد می کند، افزود: باید بر روی بحث نفوذ تکنولوژی، استارت آپ ها، گیاهان دارویی و آب کار بیشتری انجام شود. 
وی مشکل کشاورزی کشور را فقط سواد دانست و تصریح کرد: دو مهندس مشاور خوب نداریم و طرح های قبلی نیز اشتباه از کار درآمده است، به طوریکه آبیاری قطره ای کشاورزی را توسعه داده ولی مصرف آب را هم بالا برده است. 
معاون رییس جمهوری گفت: نظیر لوله کشی گاز که مصرف گاز را بالا برده، یعنی سطح رفاه را بالا برده ایم اما مصرف نیز افزایش یافته که در کشاورزی هم وضع همین است. 
وی با اشاره به اینکه در حوزه آب مشکل دانش اجرایی داریم، اضافه کرد: دانش اجرایی کار کاربردی با پول نفت شکل نمی گیرد، پژوهشی که با پول دولت شکل بگیرد به درد مردم نمی خورد. 
معاون رییس جمهوری اظهار داشت: کار در حوزه استارت آپ ها و خدمتی را که می خواهیم به مردم ارایه می دهیم باید توسط دانشگاه ها صورت گیرد و باید بودجه دولتی را به 14 تا 15 درصد بودجه دانشگاه ها برسانیم. 
وی گفت: وقتی همه چیز نفتی شود و به یک مدل دولتی وابسته و مشکل پژوهش را پول بدانیم، این مساله ای بزرگ برای دانشگاه ها خواهد بود، زیرا مشکل پژوهش پول نیست، بلکه ماهیت پولی است که در آن هزینه می شود. 
ستاری با بیان اینکه اکنون دانشگاه ها خروجی های پژوهش را نمی توانند در مردم و جامعه پیاده سازی کنند، افزود: باید کاری کنید که مردم از این پژوهش ها استفاده کنند در حالیکه اکنون شما توقعات خودتان را می گویید، ولی آیا توقعات مردم و کشاورز را گفته اید. 
وی ادامه داد: ما اینجا هستیم این مشکلات را با عقل و دانش حل کنیم، زیرا آینده کشور در اختیار دانش است و محیطی را توانسته ایم در برخی بخش ها ایجاد کرده و مدل هایی توسعه دهیم که قابل بحث در دانشگاه ها است. 
معاون علمی و فناوری رییس جمهوری تاکید کرد که ما نباید وظیفه خود را نسبت به کشور، کشاورز و صنعت فراموش کنیم و امیدواریم شرکت های دانش بنیان در این مجموعه بیشتر شکل بگیرد. 

کلیدواژه‌ها

مطالب مرتبط

مطالب بیشتر از «دانش بنیان»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

موضوع داغ هفته

 • 9 یا 78 درصد؟ مسئله این است: نرخ تورم

  9 یا 78 درصد؟ مسئله این است: نرخ تورم

  در حالی ‌که نرخ تورم اعلامی بانک مرکزی، برای اردیبهشت ماه امسال 9.1 درصد اعلام شده است، اما بسیاری بر این باورند که نرخ تورم اعلامی از مراجع دولتی با واقعیات جامعه بسیار فاصله دارد. پروفسور استیو هانکه در آخرین مطلب خود پیرامون اقتصاد ایران با اشاره به این موضوع، آمار متفاوتی از نرخ تورم ارائه کرده است.

خبر آگهی

 • هاپیر تایر، خدمتی ویژه در کسب و کار آنلاین

  هاپیر تایر، خدمتی ویژه در کسب و کار آنلاین

  هایپرتایر با ایده‌ای خلاقانه برای ارایه خدماتی متفاوت در عرصه فروش آنلاین تایر بوجود آمد؛ ویژگی اصلی این مجموعه ارایه خدماتی متمایز در زمینه نصب تایرهای عرضه شده به صورت سیار است‌.

آخرین خبرها