ساخت نخستین ربات نرم پوشیدنی توانبخشی دست توسط محقق ایرانی

 • سه شنبه 22 خرداد 1397 17:43
 • شناسه 28965
ساخت نخستین ربات نرم پوشیدنی توانبخشی دست توسط محقق ایرانی

یک شرکت دانش بنیان با همکاری تیم چند تخصصی موفق به ساخت و ثبت اختراع ربات نرم پوشیدنی پنوماتیک توانبخشی دست شد.

به گزارش  شبکه ایران کالا و به نقل ازدیده بان علم ایران دکتر امیرسالار جعفرپیشه مدیرعامل یک شرکت دانش بنیان  با همکاری تیم چندتخصصی ، موفق به ساخت و ثبت اختراع ربات نرم پوشیدنی پنوماتیک توانبخشی دست شد.

 

به گفته وی، ربات نرم پوشیدنی پنوماتیک توانبخشی دست از بالاترین تکنولوژی در حیطه ی ربات های نرم برخوردار بوده و به عنوان راهکاری موثر در توانبخشی دست افراد دچار سکته ی مغزی و اکثر افراد دچار عارضه در ناحیه دست شناخته می شود.

از کار افتادن عملکرد دست به خاطر بیماری های مختلف مانند استروک (سکته مغزی) ، فلج مغزی، ضایعه نخاعی و آرتریت روماتویید باعث کاهش استقلال فرد و از دست دادن کارهای روزمره ی ADL می شود و این درحالی است که با استفاده از ربات توانبخشی نرم می توان انجام کارهای روزمره و همینطور استقلال فرد را افزایش داد.

دکتر جعفرپیشه درباره اختراع خود توضیح داد: با توجه به اینکه در کنار انجام کارهای روزمره, این ربات قابلیت مقیاس بندی نیرو و همینطور تکرار پذیری بالا (بدون خستگی درمانگر یا فرد توانخواه) دارد ، تاثیر بکارگیری آن در جهت توانبخشی و بدست اوردن مجدد عملکرد دست ، بسیار چشمگیر است.

به گفته وی ، دستکش توانبخشی نرم را می توان در کلینیک های توانبخشی و منزل مورد استفاده قرار داد. ضمن آنکه این دستگاه قابلیت شستشو و ضد عفونی دارد و در نتیجه ، قابل استفاده در محیط های عمومی و همینطور بیمارستان ها نیز می باشد.

ربات نرم به طور کلی در دنیا بسیار جدید است و در مرحله ی تست بالینی و ازمایشگاهی قرار دارد، بطوری که هیچکدام از ربات های نرم توانبخشی به بازار راه پیدا نکرده است. اما نسخه ی ازمایشگاهی اش بسیار مورد توجه معلولان ، توانخواهان و حتی افراد مرتبط به معلولین قرار گرفته است.

 

کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از «دانش بنیان»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

موضوع داغ هفته

 • آقای وزیر، وضع اقتصاد را خوب می داند

  آقای وزیر، وضع اقتصاد را خوب می داند

  مسعود کرباسیان وزیر امور اقتصادی و دارایی، در یادداشتی آورده است: " هر روز با تعداد زیادی پرسش از سوی روزنامه نگاران، فعالان بخش خصوصی، مردم عادی و حتی برخی کارشناسان مواجه‌ام: آیا وضع اقتصاد ما خوب است؟ از آن مهم تر اینکه باید به این تفکر سرنوشت ساز هم پاسخ بدهم که آیا در ایران می‌توان کارآفرینی کرد یا نه؟

خبر آگهی

 • هاپیر تایر، خدمتی ویژه در کسب و کار آنلاین

  هاپیر تایر، خدمتی ویژه در کسب و کار آنلاین

  هایپرتایر با ایده‌ای خلاقانه برای ارایه خدماتی متفاوت در عرصه فروش آنلاین تایر بوجود آمد؛ ویژگی اصلی این مجموعه ارایه خدماتی متمایز در زمینه نصب تایرهای عرضه شده به صورت سیار است‌.

آخرین خبرها