تولید نمک خوراکی با استفاده از جلبک دریایی

 • سه شنبه 22 خرداد 1397 18:52
 • شناسه 28972
تولید نمک خوراکی با استفاده از جلبک دریایی

یک محقق و دانش آموخته رشته زیست شناسی دریا توانست نوعی نمک خوراکی با استفاده از جلبک‌های دریایی تولید کند که به طور طبیعی مقادیر کافی ید و مواد معدنی دارد.

به گزارش شبکه ایران کالا به نقل از ایرنا از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ،«مریم کوکبی» درباره این طرح توضیح داد:این نمک گیاهی با منشأ دریایی علاوه بر طعم شوری به ‌طور طبیعی ید، مواد معدنی و مقادیر کمتر سدیم دارد.

وی ادامه داد: با توجه به شیوع بیماری ‌های قلبی عروقی و فشار خون که یکی از دلایل آن مصرف زیاد نمک‌ های سدیم دار است و با در نظر گرفتن اینکه امروزه تمایل به استفاده از ترکیبات طبیعی افزایش‌ یافته، این محصول می ‌تواند با توجه مصرف‌کنندگان و متخصصان تغذیه روبرو شود.
این محقق در مورد چالش‌ها و مشکلات طرح اظهار کرد: مهم‌ترین مشکل موانعی است که برای عملیاتی کردن طرح ‌ها وجود دارد؛ از محدودیت‌های مالی گرفته تا کمبود امکانات آزمایشگاهی و پیچیدگی‌های اداری و قانونی. خیلی طرح‌ها در همان ابتدا یا نیمه‌راه به یکی از این دلایل متوقف می‌شوند یا چون نمی‌توانند در سطح خوبی اجرا شوند بدون استفاده می‌مانند.
کوکبی درباره نقش برگزاری مسابقات ایده بازار برای توسعه فناوری عنوان کرد: این جشنواره‌ ها و مسابقات فرصت و انگیزه خوبی است تا محققان به ‌خصوص دانشجویان که کمتر با مراکز اجرایی در ارتباط هستند طرح ‌های خود را مطرح کنند.
وی ادامه داد: هرچند ممکن است برخی طرح ها فقط روی کاغذ بمانند، امیدواری هست که افراد شرکت‌کننده به ‌خصوص کسانی که انتخاب می‌شوند به عملیاتی کردن طرح خود ترغیب شوند یا از این طریق با افرادی آشنا شوند که بتواند به آ‌نها کمک کند.
دانشجوی دکتری زیست‌شناسی دریا با تاکید بر ترغیب دانشجویان و اساتید از مقاله محوری به سمت ایده، کارآفرینی و تحقیقات کاربردی خاطرنشان کرد: یکی از امتیازاتی که دانشگاهیان برای پذیرش و ارتقا به آن استناد می‌کنند تعداد مقالات فرد است. یعنی اگر یک فرد 20 مقاله چاپ کرده باشد از کسی که 5 مقاله چاپ کرده امتیاز بالاتری دارد و این امر باعث شده اغلب دانشجویان و اساتید وقت و انرژی خود را برای انتشار مقالات بیشتر صرف کنند.
وی ادامه داد: در کشورهای پیشرفته ملاک امتیازدهی، شاخص‌هایی است که تعداد ارجاعات به مقالات هر فرد را در نظر می‌گیرد. به‌ عنوان‌ مثال، اگر فردی 5 مقاله چاپ کرده و 10 بار نویسندگان دیگر به آن استناد کرده باشند، امتیازش از کسی که 20 مقاله چاپ کرده ولی 3 بار نقل قول شده بیشتر است. در نتیجه محققان از رویکرد کمّی در تحقیقات به سمت کیفی شدن می روند.
کوکبی عنوان کرد: یک راهکار دیگر هم ایجاد ارتباط هرچه نزدیک‌تر بین صنایع و تولیدکنندگان مطرح کشور با دانشگاهیان است. به‌عنوان‌ مثال اگر سایتی راه ‌اندازی شود که در آن کارخانه‌ها و شرکت‌های مختلف داخلی، نیازهای تحقیقاتی خود را اعلام و اطلاع‌رسانی کنند، دانشجویان و محققان می‌توانند رویکردهای تحقیقی خود را با توجه به زمینه کاری و علایق خود برای رفع نیاز آن شرکت‌ها تنظیم کنند.
وی اضافه کرد: چنین سایتی باید یک پایگاه معتبر و جامع اطلاع‌رسانی باشد که لینک دسترسی آن در صفحه اصلی سایت تمام دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی قرار گیرد.
مسابقه ایده بازار دریایی با محوریت سواحل مکران و به منظور دیده شدن ایده های خوب در کلیه زمینه های صنایع دریایی، توسعه گردشگری، توسعه اقتصاد دریایی، کسب و کار دریایی، شیلات، حفاظت محیط زیست توسط مرکز رشد دانشگاه هرمزگان و حمایت ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش بنیان دریایی 25 اردیبهشت 97در استان هرمزگان برگزار شد.
در این مسابقه 3 ایده برتر شامل ماسک صورت ژلاتین دریایی، نمک خوراکی دریایی و استفاده از متابولیت های ثانویه خیار دریایی مقام های اول تا سوم را کسب کردند.

کلیدواژه‌ها

مطالب مرتبط

مطالب بیشتر از «دانش بنیان»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

موضوع داغ هفته

 • آقای وزیر، وضع اقتصاد را خوب می داند

  آقای وزیر، وضع اقتصاد را خوب می داند

  مسعود کرباسیان وزیر امور اقتصادی و دارایی، در یادداشتی آورده است: " هر روز با تعداد زیادی پرسش از سوی روزنامه نگاران، فعالان بخش خصوصی، مردم عادی و حتی برخی کارشناسان مواجه‌ام: آیا وضع اقتصاد ما خوب است؟ از آن مهم تر اینکه باید به این تفکر سرنوشت ساز هم پاسخ بدهم که آیا در ایران می‌توان کارآفرینی کرد یا نه؟

خبر آگهی

 • هاپیر تایر، خدمتی ویژه در کسب و کار آنلاین

  هاپیر تایر، خدمتی ویژه در کسب و کار آنلاین

  هایپرتایر با ایده‌ای خلاقانه برای ارایه خدماتی متفاوت در عرصه فروش آنلاین تایر بوجود آمد؛ ویژگی اصلی این مجموعه ارایه خدماتی متمایز در زمینه نصب تایرهای عرضه شده به صورت سیار است‌.

آخرین خبرها