معرفی ارقام جدید مرکبات در مازندران

 • یکشنبه 17 دی 1396 16:17
 • شناسه 13690
معرفی ارقام جدید مرکبات در مازندران

رئیس پژوهشکده مرکبات و میوه‌های نیمه‌گرمسیری از معرفی ارقام جدید مرکبات خبر داد.

به گزارش شبکه ایران کالا به نقل از ایسنا مرتضی گل محمدی گفت  با توجه به نیاز استان مازندران و سایر استان‌های مرکبات خیز کشور برنامه‌های اصلاحی پژوهشکده، معرفی ارقام و پایه‌های جدید مرکبات بوده و به این منظور برنامه اصلاح مرکبات از چندین سال پیش شروع شده و به تدریج ارقامی را به باغداران مرکبات معرفی کرده است .

مرکبات

وی درباره معرفی ارقام جدید گفت، از سال ۱۳۹۴ به بعد دو رقم نارنگی زودرس و با کیفیت به نام‌های خرم و جهانگیر پس از سال‌ها تلاش محققان و کارهای تحقیقاتی معرفی شده است.

رئیس پژوهشکده مرکبات و میوه‌های نیمه‌گرمسیری ارقام جدید پرتقال و نارنگی را شامل پرتقال‌ زودرس نیوهال ناول، نارنگی زودرس خرم، نارنگی زودرس جهانگیر و نارنگی زودرس اکیتسو نام برد.

وی تصریح کرد، علاوه بر برنامه های اصلاحی در پژوهشکده، واردات ارقام جدید و با کیفیت از کشورهای مهم تولیدکننده مرکبات دنیا در دستور کار این پژوهشکده قرار دارد که پس از مطالعات سازگاری و تشخیص مناسب بودن اقلیم شمال کشور جهت کاشت معرفی می شوند.

گل محمدی یادآور شد، همگی این ارقام از نوع بی تیغ، زودرس، کم بذر و یا بی‌بذر و از عملکرد بالایی برخوردار هستند و با سلیقه و ذائقه مردم ایران سازگاری زیادی دارند. کیفیت درونی میوه‌ها قابل توجه و بسیار مطبوع است و به دلیل زودرسی میوه‌ها می‌تواند از ارزش اقتصادی زیادی به ویژه در استان مازندران برخوردار باشند و در مجموع می‌توان این ارقام را به عنوان ارقامی زودرس و تجاری روانه بازار کرده و بر تنوع ارقام موجود در کشور افزود. این ارقام برای شمال ایران مناسب است و می‌تواند جایگزین درختان قدیمی شود.

کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از «زارعت و باغبانی»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

موضوع داغ هفته

 • همه در جستجوی نیما / نیما را بشناسید

  همه در جستجوی نیما / نیما را بشناسید

  در راس سیاست جدید ارزی دولت برای ساماندهی بازار ارز، کنترل عرضه و تقاضا و اشراف بر گردش ارزی و همچنین حذف معاملات زائد و غیرضروری قرار دارد. بانک مرکزی مدعی است که به بخش عمده‌ای از این هدف از طریق سامانه الکترونکی نظام یکپارچه معاملات ارزی (نیما) دست یابد.

خبر آگهی

 • هاپیر تایر، خدمتی ویژه در کسب و کار آنلاین

  هاپیر تایر، خدمتی ویژه در کسب و کار آنلاین

  هایپرتایر با ایده‌ای خلاقانه برای ارایه خدماتی متفاوت در عرصه فروش آنلاین تایر بوجود آمد؛ ویژگی اصلی این مجموعه ارایه خدماتی متمایز در زمینه نصب تایرهای عرضه شده به صورت سیار است‌.

آخرین خبرها