روغن استحصالی کشور امسال به 150 هزارتن می رسد

  • یکشنبه 17 دی 1396 16:22
  • شناسه 13689
روغن استحصالی کشور امسال به 150 هزارتن می رسد

مجری طرح دانه های روغنی وزارت جهادکشاورزی اعلام کرد: میزان کل روغن استحصالی از کشت دانه های روغنی در سال زراعی جاری 150 هزار تن خواهد بود که این رقم 10 درصد نیاز کشور را تامین می کند.

به گزارش شبکه ایران کالا به نقل از  ایرنا ، «علیرضا مهاجر» میزان تولید و برداشت کلزا امسال را حدود 182 هزارتن با 10 درصد افزایش عملکرد تولید دانست و پیش بینی کرد، در سال زراعی 97-96 نزدیک به 350 تا 400 هزار تن کلزا از اراضی زیر کشت برداشت شود.

به گفته وی، میزان تولید کلزا در سال 95 حدود 68 هزار و 500 تن بوده است.
مهاجر یکی از علل رشد کشت کلزا طی سه سال اخیر را خرید تضمینی و پرداخت به موقع مطالبات کلزا کاران دانست و گفت: امسال کل پول کلزا کاران که بالغ بر5500 میلیارد ریال بود، به موقع پرداخت شد.

تدارک 1600 تن بذر کلزا برای کشت زمستانه و بهاره 
مجری طرح دانه های روغنی وزارت جهادکشاورزی درباره تامین بذر کلزا اظهارداشت: برای کشت زمستانه و بهاره کلزا نزدیک به یک هزار و 600 تن بذر تدارک دیده ایم و همچنین برای کاشت، داشت و برداشت کلزا در هر هکتار انواع دانه های روغنی 30 میلیون ریال وام در نظر گرفته ایم.
وی اضافه کرد: امسال یک هزار و 500 دستگاه کارنده یارانه دار کلزا در اختیار کشاورزان قرار می گیرد که بیشتر آن توزیع شده است.

کشت ارقام جدید آفتابگردان در سطح 200 هزار هکتار در 10 سال عملیاتی می شود 
مهاجر یکی از اهداف مهم را کشت و افزایش عملکرد در مناطق کم آب دانست و تصریح کرد: در یک برنامه 10 ساله برای کشت 200 هزار هکتار آفتابگردان با ارقام جدید خارجی و داخلی تدوین شده است.
به گفته وی، ارقامی وارد شده که مقاوم به کم آبی با میزان روغن دهی بین 46 تا 48 درصد است.
مشاور وزیر جهادکشاورزی افزود: امسال حدود 20 هزار هکتار ارقام روغنی آفتابگردان و 20 تا 40 هزار هکتار ارقام آجیلی در کشور کشت خواهد شد و انتظار داریم از کشت ارقام روغنی، حدود 30 هزار تن روغن آفتابگردان استحصال شود.
وی ادامه داد: انتظار می رود در سال 97 حدود 30 هزار تن گلرنگ تولید شود که بخشی از آن برای دان مرغ و پرندگان و 15 تا 20 هزار تن برای روغن گیری استفاده خواهد شد.

توسعه کشت 300 هزارهکتاری سویا در برنامه 10 ساله 
مهاجر درباره کشت سویا اظهار داشت: این محصول در استان های شمال کشور کشت می شود و ما به دنبال کشت این محصول در خوزستان هستیم و امیدواریم ظرف 10 سال آینده سطح زیر کشت سویا به 300 هزار هکتار افزایش یابد.
این مقام مسئول پیش بینی کرد، امسال نزدیک 80 هزارتن سویا در سطحی نزدیک به 35 هزار هکتار تولید شود.
وی از پرداخت کل مطالبات کشاورزانی که آفتابگردان تولید کرده بودند، خبر داد و افزود: برداشت سویا آغاز شده است و مراکز خرید آماده تحویل این محصول هستند.

 فقط 10 درصد کنجد تولیدی کشور به صنایع روغن کشی می رود 
وی افزود، سالانه نزدیک به 40 هزار هکتار کنجد در اراضی کشاورزی کشت می شود که 90 درصد آن به عنوان آجیل و 10 درصد برای روغن گیری مورد استفاده قرار می گیرد.
میزان تولید کلزا در سال 1394 به نزدیک 46 هزار تن، در سال 1395 حدود 68 هزار و 500 تن و در سال جاری 182 هزار تن در سطح 103 هزار هکتار رسیده که نسبت به سال گذشته خود 2.7 برابر رشد داشته است.
استان های گلستان، خوزستان، مازندران، فارس، اردبیل و کرمانشاه رتبه های اول تا ششم را در تولید این محصول به خود اختصاص دادند.
کلزا از گیاهان دانه‌روغنی مهم در مناطق معتدل با سازگاری اقلیمی بالاست و از این رو طرح توسعه کشت این محصول بخصوص در مناطقی که با مشکل تامین آب کشاورزی رو به رو هستند، در دستور کار وزارت جهادکشاورزی قرار دارد.
سال زراعی از ابتدای مهر ماه هر سال آغاز می شود و تا پایان شهریور ماه سال بعد ادامه دارد.

کلیدواژه‌ها

مطالب مرتبط

مطالب بیشتر از «صنایع غذایی تبدیلی و روستایی »

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

موضوع داغ هفته

خبر آگهی

  • هاپیر تایر، خدمتی ویژه در کسب و کار آنلاین

    هاپیر تایر، خدمتی ویژه در کسب و کار آنلاین

    هایپرتایر با ایده‌ای خلاقانه برای ارایه خدماتی متفاوت در عرصه فروش آنلاین تایر بوجود آمد؛ ویژگی اصلی این مجموعه ارایه خدماتی متمایز در زمینه نصب تایرهای عرضه شده به صورت سیار است‌.

آخرین خبرها