90 درصد چای تولید بهاره به فروش رسید/پرداخت 42 میلیارد تومان از مطالبات چایکاران

 • سه شنبه 22 خرداد 1397 15:43
 • شناسه 28952
90 درصد چای تولید بهاره به فروش رسید/پرداخت 42 میلیارد تومان از مطالبات چایکاران

رئیس سازمان چای گفت:به منظور حمایت از تولید داخل و افزایش تقاضا برای خرید چای ایرانی، 90 درصد چای تولیدی کارخانه ها به فروش رسیده است.

 به گزارش ایران کالا، محمد ولی روزبهان رئیس سازمان چای از کاهش 10 درصدی تولید برگ سبز چای خبر داد و گفت:در ابتدای سال، سرمای دیررس بهاره منجر به خسارت بخشی از باغات در دشت ها شد که به همین خاطر  تولید برگ سبز چای نسبت به مدت مشابه سال قبل 10 درصد کاهش یافته است .

به گفته وی با وجود شرایط جوی مطلوب در فصل تابستان، امکان جبران کاهش تولید برگ سبز چای در چینِ اول بهاره وجود دارد.

روزبهان درباه آخرین وضعیت خرید تضمینی برگ سبز چای افزود: براساس آخرین آمار، 41 هزار و 500 تن برگ سبز چای با ارزش بالغ بر 100 میلیارد تومان از چایکاران خریداری شده  که از این مقدار حدود 9 هزار و 500 تن چای خشک استحصال شده است البته به سبب نبود همزمانی در رسیدن و آماده بودن برداشت برگ سبز، چای های تولیدی از کیفیت و عطر و طعم مناسبی برخوردارند.

رئیس سازمان چای با بیان اینکه در فروش چای بهاره مشکلی نداشتیم، افزود: با توجه به تاکید مقام معظم رهبری در ابتدای سال مبنی برحمایت از تولید داخل و برنامه های دولت دوازدهم  به طور نسبی چای تولیدی تمامی کارخانه ها به فروش رسیده است. همچنین انتظار می رود که مجموع چای تولیدی تا پایان فصل پاییز به فروش برسد و همانند سال گذشته تا اسفند ماه بطول نینجامد.

رقم پرداختی مطالبات چایکاران در این موقع از سال بی سابقه بوده است

روزبهان درباره آخرین وضعیت مطالبات چایکاران گفت: روز گذشته با مساعدت سازمان برنامه و بودجه، وزارت اقتصاد و خزانه؛ 22.5 میلیارد تومان به حساب چایکاران واریز شد که با احتساب پرداختی های اخیر، مجموع پرداخت مطالبات چایکاران به 42 میلیارد تومان رسید که این رقم در این موقع از فصل برداشت کم سابقه است .

این مقام مسئول ادامه داد: امسال  پرداخت بهای قدرالسهم کارخانه های چای سازی از وضعیت مساعدی برخوردار بود. این امر نشان می دهد که اگر مصرف کنندگان و دستگاه های حاکمیتی توجه ویژه ای به چای ایرانی داشته باشند، این امر در حمایت از کشاورزان تاثیر بسزایی خواهد داشت.

به گفته وی تاکنون 120 کارخانهِ چای سازی قدرالسهمِ مربوط به نیمه اول اردیبهشت،25 کارخانه قدرالسهمِ نیمه دوم اردیبهشت و 5 کارخانه قدرالسهمِ هفته اول خرداد ماه خود را به حساب سازمان چای واریز کردند.

ضرورت توسعه شبکه آبیاری تحت فشار/افزایش کیفیت چای تولیدی نسبت به سال گذشته

روزبهان 75 درصد برگ سبز چای تولیدی را درجه یک و مابقی را درجه دو اعلام کرد و افزود: اگرچه این میزان از نظر درصدی مشابه سال زراعی گذشته است، اما به سبب دقت چایکاران در چیدن برگ سبز و خرید مسئولان سازمان چای و کارخانه های چای سازی، چای خشک تولیدی از کیفیت مناسب تری نسبت به مدت مشابه سال قبل برخوردار است.

به گفته وی شرایط مساعد اقلیمی بعد از یخ زدگی و نبود گرمای شدید در چینِ اول بهاره در فرآیند کیفیت چای تولیدی تاثیر بسزایی داشته است که مصداق بارز این امر، فروش بیش از 90 درصد چای تولیدی کارخانه هاست.

رئیس سازمان چای با بیان اینکه امکان پیش بینی دقیق تولید چای خشک وجود ندارد، اظهار کرد: با توجه به آنکه 90 درصد باغات ،چای دیم هستند  نزولات جوی در میزان تولید بسیار تاثیر گذار است؛ بنابراین پیش بینی تولید تا حدودی دشوار است، اما در مجموع پیش بینی می شود که تولید چای خشک نسبت به مدت مشابه سال قبل در صورت وقوع چند مرتبه بارندگی تفاوت معناداری نخواهد داشت.

وی در بخش دیگر سخنان خود با اشاره به ضرورت توسعه شبکه های آبیاری تحت فشار بیان کرد: با توجه به آنکه میزان تولید برگ سبز چای تاثیر مستقیمی با میزان بارش و شرایط مساعد اقلیمی دارد؛ بنابراین این امر مسئولیت سازمان را برای توسعه شبکه آبیاری های تحت فشار  افزایش می دهد که امسال انتظار می رود با همکاری سایر دستگاه های ذی ربط بتوانیم، میزان شبکه های آبیاری تحت فشار را توسعه دهیم.

روزبهان با بیان اینکه تا سال 93 تنها 300 هکتار از باغات چای به سیستم آبیاری تحت فشار مجهز بودند،افزود: این درحالی است که هم اکنون این میزان به 800 هکتار ارتقا یافته است که در سال های آتی باید شبکه آبیاری تحت فشار توسعه یابد تا تنها نگاهمان به باران نباشد.

نرخ چای 10 درصد افزایش یافت

این مقام مسئول در بخش دیگر سخنان خود با بیان اینکه سالیانه 105 هزار تن چای در کشور مصرف می شود، گفت: براساس آخرین آمارها 30 هزارتن از این میزان از تولید داخل،56 تا 57 هزارتن از واردات رسمی و مابقی از طریق قاچاق تامین می شود که انتظار می رود امسال با برنامه ای که برای کوله بران و مرزنشینان اندیشیده شده است از میزان واردات غیر رسمی کاسته و به میزان واردات رسمی افزوده شود چرا که تمامی مبادی غیر رسمی قابل کنترل نیست و به همین خاطر امکان به صفر رساندن قاچاق وجود ندارد.

وی در بخش پایانی سخنان خود از افزایش 10 درصدی نرخ چای خشک در بازار خبر داد و گفت: هم اکنون نرخ هر کیلو چای ممتاز بهاره با کیفیت 38 تا 40 هزار و چای درجه پایین 10 هزار تومان است.

انتهای پیام/

کلیدواژه‌ها

مطالب مرتبط

مطالب بیشتر از «صنایع غذایی تبدیلی و روستایی »

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

موضوع داغ هفته

 • آقای وزیر، وضع اقتصاد را خوب می داند

  آقای وزیر، وضع اقتصاد را خوب می داند

  مسعود کرباسیان وزیر امور اقتصادی و دارایی، در یادداشتی آورده است: " هر روز با تعداد زیادی پرسش از سوی روزنامه نگاران، فعالان بخش خصوصی، مردم عادی و حتی برخی کارشناسان مواجه‌ام: آیا وضع اقتصاد ما خوب است؟ از آن مهم تر اینکه باید به این تفکر سرنوشت ساز هم پاسخ بدهم که آیا در ایران می‌توان کارآفرینی کرد یا نه؟

خبر آگهی

 • هاپیر تایر، خدمتی ویژه در کسب و کار آنلاین

  هاپیر تایر، خدمتی ویژه در کسب و کار آنلاین

  هایپرتایر با ایده‌ای خلاقانه برای ارایه خدماتی متفاوت در عرصه فروش آنلاین تایر بوجود آمد؛ ویژگی اصلی این مجموعه ارایه خدماتی متمایز در زمینه نصب تایرهای عرضه شده به صورت سیار است‌.

آخرین خبرها