افزایش ۵۰ درصدی صادرات تجهیزات صنعت برق ایران

  • جمعه 19 آبان 1396 15:22
  • شناسه 11741
 افزایش ۵۰ درصدی صادرات تجهیزات صنعت برق ایران

عضو سندیکای صنعت برق از افزایش ۵۰ درصدی صادرات تجهیزات صنعت برق ایران خبر داد.

به گزارش شبکه ایران کالا به نقل از خبرگزاری صداوسیما؛ ارسلان فتحی‌پور در تشریح صادرات تجهیزات و خدمات فنی مهندسی ایران به کشور‌های منطقه و کشور‌های آفریقایی گفت: امسال ۱۲۰ میلیون دلار تجهیزات برق به خارج از کشور صادر شده که نسبت به سال گذشته ۵۰ درصد رشد نشان می‌دهد.

رئیس پیشین کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه ایران در تولید ترانسفورماتور جزء ده کشور برتر جهان است، گفت: ایران ۵۰ سال سابقه تولید ترانسفورماتور‌های صنعت برق را دارد و درحال حاضر ضمن تامین نیاز بازار داخلی بسیاری از محصولات ما به کشور‌های مختلف صادر می‌شود.

وی با تاکید براینکه تولید پیشرفته‌ترین ترانسفورماتور‌ها در داخل ایران بومی سازی شده است، تصریح کرد: درحال حاضر ترانسفورماتور‌های ۶۰۰ ام. وا، ۳۵۰ ام. وا، ترانس‌های خشک و ترانس‌های مورداستفاده در نیروگاه‌های بادی که از به روز‌ترین محصولات این صنعت محسوب می‌شوند در داخل کشور تولید می‌شود و دانش فنی تولید این محصولات پیشرفته کاملا بومی سازی شده است.

فتحی پور با اشاره به اینکه هم اکنون ایران یکی از کشور‌های تولید و صادرکننده انواع قطعات صنعت برق است، گفت: پیش از این برخی قطعات مورد نیاز در تولید ترانس‌های صنعت برق از خارج وارد می‌شد، اما درحال حاضر این قطعات بطور کامل در داخل کشور تولید و حتی برخی ازآن‌ها به کشور‌های صاحب صنعت نظیر ایتالیا و دیگر کشور‌های اروپایی صادر می‌شود.

وی خدمات پس از فروش و صادرات خدمات فنی و مهندسی را یکی دیگر از مزیت‌های ایران در صنعت برق دانست و افزود: با برخی کشور‌های منطقه درحال رایزنی هستیم تا با انتقال دانش فنی، تولید ترانس‌های صنعت برق را در این کشور‌ها به صورت مشترک آغاز کنیم.

عضو سندیکای صنعت برق با اشاره به واردات ۱۰ میلیون دلاری تجهیزات برق به کشورعلی رغم توانمندی‌های داخلی افزود: درحال حاضر ۸۵ درصد از نیاز داخل به تجهیزات صنعت برق ازتولیدات داخلی تامین می‌شود و معمولا واردات این تجهیزات بیشتر مربوط به فاینانس‌های شرکت‌های خارجی و مشارکت ان‌ها در پروژه‌های انتقال برق در ایران است.

فتحی پور با تاکید براینکه دولت از تولید داخلی حمایت می‌کند و به تازگی تعرفه واردات این تجهیزات را افزایش داده است، افزود: همین مسئله باعث شده تا برخی شرکت‌های خارجی که در پروژه‌های صنعت برق ایران مشارکت دارند نیز قطعات مورد نیازخود را از تولیدکنندگان ایرانی خریداری کنند.

انتهای پیام /

مطالب بیشتر از «صنعت و معدن»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

موضوع داغ هفته

خبر آگهی

  • هاپیر تایر، خدمتی ویژه در کسب و کار آنلاین

    هاپیر تایر، خدمتی ویژه در کسب و کار آنلاین

    هایپرتایر با ایده‌ای خلاقانه برای ارایه خدماتی متفاوت در عرصه فروش آنلاین تایر بوجود آمد؛ ویژگی اصلی این مجموعه ارایه خدماتی متمایز در زمینه نصب تایرهای عرضه شده به صورت سیار است‌.

آخرین خبرها