ذخائر معادن سنگان خواف 200 میلیون تن افزایش یافت

  • پنجشنبه 07 دی 1396 13:13
  • شناسه 13419
ذخائر معادن سنگان خواف 200 میلیون تن افزایش یافت

مدیرعامل سازمان توسعه صنایع معدنی ایران گفت: با اکتشافات جدید صورت گرفته در مجتمع سنگان خواف، 200 میلیون تن به ذخائر معادن این منطقه افزوده شده که طبق برآوردها افزایش این رقم تا 300 میلیون تن هم دور از انتظار نیست.

به گزارش شبکه ایران کالا به نقل از خبرگزاری ایرنا مهدی کرباسیان در آیین افتتاح 2 طرح ملی معدنی در مجتمع سنگ آهن سنگان خواف، کوتاهی زمان اجرا و ملی بودن را از ویژگی های مهم طرحهای سنگان خواف برشمرد و افزود: 23 درصد پشتوانه فولاد کشور در معادن سنگ آهن سنگان است و حدود چهار هزار نفر به صورت مستقیم و هشت هزار نفر به صورت غیر مستقیم در این معادن مشغول به کارند.
وی ارزش افزوده در کنار اشتغال را از دیگر ویژگی های مهم معادن سنگ آهن سنگان خواف ذکر کرد که می تواند نقش مهمی در توسعه اشتغال و رونق اقتصادی کشور و منطقه داشته باشد.
نماینده مردم خواف و رشتخوار در مجلس شورای اسلامی نیز گفت: اقدامات خوبی در سالهای گذشته در استخراج معادن در سنگان خواف انجام شده است و امیدواریم افتتاح طرح های جدید معدنی باعث رونق اقتصادی منطقه شود.
احمد نگهبان سلامی بر شتاب دادن به روند اجرای خط آهن خواف - سنگان - هرات و ایجاد منطقه ویژه اقتصادی در خواف تاکید کرد و گفت: ایجاد این منطقه اقتصادی به تصویب دولت رسیده و اکنون در مجلس در دست بررسی است.
وی همچنین خواستار سهیم کردن مردم شهرستان در کارخانجات فولاد سنگان خواف شد.
2 طرح فولادی و صنعتی روز پنجشنبه با حضور معاون اول رئیس جمهوری در خواف به بهره برداری رسید.
برای اجرای این طرحها که شامل شرکت صنعتی و معدنی توسعه ملی و اپال پارسیان سنگان است، در مجموع 19 هزار و 80 میلیارد ریال به صورت ریالی و ارزی سرمایه گذاری شده است.
ظرفیت تولیدی این واحدها که در زمینه های تولید خوراک کنسانتره کارخانجات گندله سازی، سنگ آهن و صنایع معدنی فعالیت دارند، در مجموع 7.5 میلیون تن است.
با فعال شدن این 2 واحد تولیدی برای یک هزار و 400 نفر در شهرستان خواف به صورت مستقیم اشتغال ایجاد شده است.
معادن سنگ آهن سنگان خواف در مجموع با ذخیره یک میلیارد تن، یکی از 10 معدن بزرگ سنگ آهن جهان است که تامین کننده خوراک اولیه برای تولید 17.5 میلیون تن کنسانتره، 15 میلیون تن گندله و پنج میلیون تن سنگ آهن است.
گُندله به گلوله ‌های تولید شده از نرمه سنگ آهن و سایر مواد افزودنی گفته می شود که در طرحهای فولادسازی کاربرد دارد.
مجموعه کانسارهای سنگ آهن سنگان در وسعتی به طول تقریبی 22 کیلومتر و عرض 10 کیلومتر در فاصله 300 کیلومتری جنوب شرقی مشهد واقع است.

انتهای پیام/

کلیدواژه‌ها

مطالب مرتبط

مطالب بیشتر از «صنعت و معدن»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

موضوع داغ هفته

خبر آگهی

  • هاپیر تایر، خدمتی ویژه در کسب و کار آنلاین

    هاپیر تایر، خدمتی ویژه در کسب و کار آنلاین

    هایپرتایر با ایده‌ای خلاقانه برای ارایه خدماتی متفاوت در عرصه فروش آنلاین تایر بوجود آمد؛ ویژگی اصلی این مجموعه ارایه خدماتی متمایز در زمینه نصب تایرهای عرضه شده به صورت سیار است‌.

آخرین خبرها