اب مصرفی ۹۶۰ شهرک صنعتی تامین می‌شود

  • چهارشنبه 13 دی 1396 19:39
  • شناسه 13579
اب مصرفی ۹۶۰ شهرک صنعتی تامین می‌شود

معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا از تامین ۳۰ مترمکعب آب در ثانیه برای ۹۶۰ شهرک صنعتی در کشور خبر داد.

به گزارش شبکه ایران کالا، رحيم ميداني  معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا گفت :هم اکنون شهرک هاي صنعتي حدود 14ونيم متر مکعب در ثانيه اب در اختيار دارند وبه ازاي هر ليتر در ثانيه 55 نفر در صنايع مشغول بکار شده اند که در مقايسه با بخش کشاورزي که براي هر 2 هکتار زمين آبي حدود 1.5 نفر مشغول بکار مي شوند.
وي موضوع ايجاد اشتغال را يکي از مهم ترين معضلات کشور اعلام کرد و افزود: در بخش کشاورزي به مرور به دليل مکانيزه و مدرن شدن سيستم هاي کشاورزي اشتغال رو به کاهش مي رود، ميداني تصريح کرد: مهم ترين اشتغال ها در بخش صنعت و خدمات ايجاد مي شود، به همين دليل ضرورت دارد که وزارت نيرو به تامين آب بخش صنعت کمک کند تا بخش زيادي از معضل بيکاري در جامعه بر طرف شود.
وي افزود: در زمان ابلاغ آب قابل برنامه ريزي،‌ بازنگري اساسي در بخش آب انجام شده است وبخشي از آب استحصالي جديد را از منابع آب جديد که به نتيجه مي رسيد در مناطق مختلف کشور براي صنايع در نظر گرفتيم .
وي گفت : سهم صنعت را از ديگر بخش ها جدا کرديم و وزير وقت نيرو نيز آن را به تمامي شرکت هاي زير مجموعه در سراسر کشور ابلاغ کرده است.
معاون آب و آبفاي وزير نيرو يکي از امتيازات شهرک هاي صنعتي را پراکندگي آن ها در سراسر کشور دانست و افزود: پراکندگي سبب مي شود تا اشتغال متوازني در همه جاي کشور ايجاد شود. و طبق آمار موجود در شهرک ها و نواحي صنعتي حدود 40 هزارو 316 واحد صنعتي در حال بهره برداري است که حدود 808 هزار نفر در آن ها اشتغال دارند.
رحيم ميداني گفت: هم اکنون 960 شهرک و نواحي صنعتي مصوب در کشور وجود دارد که 796 شهرک و نواحي صنعتي در حال بهره برداري هستند و مابقي نيز بايد تامين آب شود.
میدانی گفت: شهرک هاي صنعتي بايد در قالب مواد 27 و 28 قانون توزيع عادلانه آب نسبت به خريداري چاه هاي کشاورزي اقدام کنند و وزارت نيرو نسبت به تغيير کاربري آنها يي که اقدام کردند آب مورد نياز شان را تامين کند.
ميداني با بيان اينکه وزارت نيرو در مناطقي که داراي طرحهاي سدسازي است و آب جديد توليد مي کند آمادگي دارد تا آب مورد نياز صنايع را در آن مناطق تامين کند، افزود: اين وزارتخانه در سال هاي گذشته با ارسال نامه اي به وزارت صنعت، معدن و تجارت ياد آور شده، چنانچه در مناطقي مانند آذربايجان غربي، شرقي، اردبيل، کردستان و سواحل جنوبي که آب قابل توجهي دارند، طرهايي در دست اجراي باشد، وزارت نيرو براي تامين آب آنها کمک کند .
وي در ادامه خاطر نشان کرد: در مناطق کم آب نظير سمنان، اصفهان و حوضه زاينده رود براي وزارت نيرو امکان بارگذاري جديد نيست و در آن مناطق بايد صنايع طبق مقررات، آب کشاورزي را خريداري کنند تا وزارت نيرو اين آب را به آنها اختصاص دهد.
ميداني در ادامه با بيان اينکه طبق ماده 81 قانون الحاق وظايفي برعهده وزارت نيرو و وزارت نفت است که آب و برق و گاز جلوي درب شهرک هاي صنعتي تحويل شود ولي با کمبود منابع اعتباري مواجه هستيم،‌ افزود: قرار است سازمان برنامه و بودجه اعتباري را براي اينکار در نظر بگيرد که در زمان حاضر که لايحه قانون بودجه سال 97 در کميسيون تلفيق در حال بررسي است، از طريق وزارت نيرو و نفت بصورت مشترک پيگيري شود تا با ايجاد رديف اعتباري نسبت به تامين آب و برق و گاز شهرک هاي صنعتي اقدام جدي صورت گيرد .
معاون وزير نيرو با اشاره به اينکه پس از طراحي اين طرح ها و اعلام اولويت ها ازطرف وزارت صنعت، معدن و تجارت، فاز مطالعاتي اين طرح ها در وزارت نيرو آغاز خواهد شد، گفت: با مشخص شدن منابع اعتباري از طرف دولت، وزارت نيرو سريعا نسبت به برگزاري مناقصات آب و برق اقدام کرده و طرح ها را اجرايي خواهد کرد.
ميداني با تاکيد بر کمبود منابع آبي در کشور، از صنايع خواست تا با استفاده چند باره از آب و پساب تصفيه شده نياز آبي خود را تامين کنند و فضاي سبز شهرک هاي صنعتي را با استفاده از پساب تصفيه شده آبياري کنند.

کلیدواژه‌ها

مطالب مرتبط

مطالب بیشتر از «صنعت و معدن»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

موضوع داغ هفته

خبر آگهی

  • هاپیر تایر، خدمتی ویژه در کسب و کار آنلاین

    هاپیر تایر، خدمتی ویژه در کسب و کار آنلاین

    هایپرتایر با ایده‌ای خلاقانه برای ارایه خدماتی متفاوت در عرصه فروش آنلاین تایر بوجود آمد؛ ویژگی اصلی این مجموعه ارایه خدماتی متمایز در زمینه نصب تایرهای عرضه شده به صورت سیار است‌.

آخرین خبرها