تولید برق از فاضلاب در شهرهای بزرگ کشور کلید خورد

  • چهارشنبه 13 دی 1396 11:36
  • شناسه 13558
تولید برق از فاضلاب در شهرهای بزرگ کشور کلید خورد

مدیرکل دفتر نظارت بر بهره برداری فاضلاب شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور گفت: تولید برق از فاضلاب در شهر تهران آغاز شده و در برخی شهرهای بزرگ کشور از جمله اصفهان، شیراز و تبریز نیز در دستور کار قرار گرفته است.

به گزارش شبکه ایران کالا ، مدیرکل دفتر نظارت بر بهره برداری فاضلاب شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور گفت: تولید برق از فاضلاب در شهر تهران آغاز شده و در برخی شهرهای بزرگ کشور از جمله اصفهان، شیراز و تبریز نیز در دستور کار قرار گرفته است.

«بهمن وکیلی» افزود: تولید برق از فاضلاب در شهرهای اصفهان، شیراز و تبریز در مرحله عقد قرارداد قرار دارد.
وی ادامه داد: در دوران اعمال تحریم ها موانعی برای تامین تجهیزات این پروژه ایجاد می شد اما اکنون مسیر برای اجرای آن هموار شده است.
مدیرکل دفتر نظارت بر بهره برداری فاضلاب شرکت آبفای کشور، تولید برق از فاضلاب را یکی از اهداف وزارت نیرو و شرکت آب و فاضلاب ذکر کرد و گفت: فرآیند برخی تصفیه خانه های فاضلاب همچون فاضلاب جنوب تهران به سیستم تولید همزمان برق و حرارت (سی.اچ.پی-CHP) مجهز هستند و می توانند از فرایند تصفیه فاضلاب، برق تولید کنند.
به گزارش ایرنا، بیوگاز حاصل از فرایند تصفیه بی هوازی فاضلاب حاوی گاز متان است و منبعی برای تولید انرژی سودمند به شمار می رود.
یکی از بزرگ ترین نیروگاه های بیوگاز حاصل از تصفیه فاضلاب در جهان در محل تصفیه خانه فاضلاب جنوب تهران قرار دارد که در صورت تکمیل، سالیانه نزدیک به 80 گیگاوات انرژی الکتریکی و 270 تراژول انرژی حرارتی تولید می شود که این مقدار معادل تامین برق مصرفی یک شهرک مسکونی 100 هزار نفری است.
هم اکنون با نصب واحدهای تولید همزمان برق و حرارت (سی.اچ.پی-CHP) در 6 واحد تصفیه خانه فاضلاب جنوب تهران، سالیانه نزدیک به 60 گیگاوات انرژی الکتریکی و 200 تراژول انرژی حرارتی تولید می شود که این مقدار، برای تامین برق مصرفی یک شهرک مسکونی 80 هزار نفری کافی است.
این نیروگاه، 80 درصد برق مصرفی و صد درصد حرارت مورد نیاز برای بهره برداری از تاسیسات تصفیه خانه را تامین می کند و نزدیک به 150 هزار بشکه نفت خام (400 هزار متر مکعب گاز) صرفه جویی را به دنبال دارد.
مدیرکل دفتر نظارت بر بهره برداری فاضلاب شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور پیش از این در گفت و گو با ایرنا از پوشش 47.6 درصدی شبکه فاضلاب شهری کشور خبر داد و گفت: هم اکنون 27.5 میلیون نفر از جمعیت شهری کشور تحت پوشش تاسیسات فاضلاب قرار گرفته اند.
وی با بیان اینکه در حال حاضر 184 تصفیه خانه فاضلاب به مدار بهره برداری وارد شده است، گفت: از مجموع 27.5 میلیون جمعیتی که تحت پوشش تاسیسات فاضلاب قرار گرفته اند، فاضلاب 18 میلیون نفر به تصفیه خانه ها وارد می شود و فاضلاب 10 میلیون نفر دیگر، به دلیل احداث نشدن تصفیه خانه یا متصل نشدن به تصفیه خانه ها، کماکان به چاه های جذبی و سنتی می ریزد.

کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از «علمی و پژوهشی»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

موضوع داغ هفته

خبر آگهی

  • هاپیر تایر، خدمتی ویژه در کسب و کار آنلاین

    هاپیر تایر، خدمتی ویژه در کسب و کار آنلاین

    هایپرتایر با ایده‌ای خلاقانه برای ارایه خدماتی متفاوت در عرصه فروش آنلاین تایر بوجود آمد؛ ویژگی اصلی این مجموعه ارایه خدماتی متمایز در زمینه نصب تایرهای عرضه شده به صورت سیار است‌.

آخرین خبرها