تولید ماهانه یک میلیون دز واکسن تب برفکی در موسسه رازی

 • سه شنبه 14 فروردین 1397 16:44
 • شناسه 26421
تولید ماهانه یک میلیون دز واکسن تب برفکی در موسسه رازی

معاون تشخیص و درمان سازمان دامپزشکی کشور گفت: ماهانه یک میلیون دز واکسن تب برفکی مورد نیاز کشور توسط موسسه واکسن و سرم سازی رازی تولید و به بازار عرضه می شود.

 به گزارش شبکه ایران کالا به نقل از ایرنا قاسم رضائیان زاده با بیان این که در حال حاضر موسسه رازی براساس برنامه قبلی خود در حال تولید این واکسن است، افزود: همچنین اقداماتی جهت فعال سازی شرکت های تولیدی بخش خصوصی نیز انجام شده که اکنون یک تا دو شرکت در حال اجرای فرایند تولید واکسن هستند.

وی اظهارداشت: این شرکت ها در ابتدا مجوز واردات و پس از آن مجوز افتتاح خط فیلینگ واکسن های آماده کشورهای خارجی را برعهده دارند که تولید در داخل کشور تحت لیسانس این کشورهای صادرکننده انجام می شود و این فرایند در حال انجام است. این تولید بزودی توسط شرکت های بخش خصوصی صورت می گیرد.
قاسم رضائیان زاده با بیان این که در یک مرحله حدود پنج میلیون دز واکسن از خارج کشور تامین و وارد شد، گفت: البته واردات به شرط ورود دانش فنی و تولید در داخل کشور انجام شده است.
وی اضافه کرد: این فرایند در حال اجراست و در مرحله عقد قراردادهای لازم با کشور هندوستان هستیم.
معاون تشخیص و درمان سازمان دامپزشکی کشور افزود: براساس آمار معاونت بهداشتی این سازمان برای واکسیناسیون فراگیر، میزان واکسن مورد نیاز اعلام می شود که بخشی از محل تولید داخلی و بخشی از طریق واردات تامین می شود.
وی درباره ارایه خدمات رایگان واکسیناسیون تب برفکی گفت: واکسیناسیون دام سبک به صورت رایگان انجام می شود اما امسال در فاز اول واکسیناسیون دام سنگین نیز این عملیات رایگان اجرایی شد.
وی تصریح کرد: سیاست سازمان دامپزشکی کشور اجرای واکسیناسیون رایگان برای دام های سبک و سنگین است که در صورت تامین منابع اعتباری این امر محقق خواهد شد.

90 درصد مواد اولیه دارویی دام و طیور وارداتی است 
معاون تشخیص و درمان سازمان دامپزشکی کشور با تاکید براین که مواد اولیه مورد نیاز صنعت دارویی کشور از محل واردات تامین می شود، گفت: در حال حاضر 96 درصد داروهای مورد نیاز کشور در داخل تولید می شود اما حدود 90 درصد مواد اولیه این داروها وارداتی است. 
وی اظهارداشت: حدود 37 درصد از واکسن های مورد نیاز صنعت طیور از منابع داخلی و حدود 63 درصد از منابع وارداتی است.
وی درباره واکسن بخش دامی کشور افزود: 90 درصد واکسن های مورد نیاز صنعت دامی کشور در داخل تولید می شود که عمده آن توسط موسسه رازی و 10 درصد از منابع وارداتی است که البته برحسب شرایط میزان واردات برخی واکسن ها متغیر است.
وی اظهارداشت: بخش عمده مواد اولیه و واکسن وارداتی دام و طیور ما از کشورهای اروپایی، امریکای لاتین و چین است و براساس تقاضاهای شرکت های واردکننده و تولیدی با ثبت مواد اولیه در داخل کشور مشکل خاصی در این خصوص نداریم.

بیماری تب برفکی یکی از بیماریهای دامی است که هرساله تولید کنندگان دام سبک و سنگین با آن مواجه هستند و بروز و شیوع آن خسارت های زیان باری برای تولید در پی دارد.
در ابتدای سال 1396 مسعود هاشم زاده رئیس موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی گفته بود نیاز مصرفی سالانه واکسن تب برفکی کشور با توجه به برنامه واکسیناسیون همگانی دام سبک و سنگین بین 25 تا 30 میلیون دز است که طبق برنامه ریزی امسال 28 میلیون دز واکسن تب برفکی در داخل کشور تولید می شود.
از این میزان تولید بین 13 تا 15 میلیون دز توسط موسسه واکسن و سرم سازی رازی و 13 میلیون دز توسط شرکت روناک با نظارت موسسه رازی تولید و عرضه خواهد شد.
قیمت هر دز واکسن تب برفکی گاوی همانند سال گذشته 18 هزار ریال و قیمت دز گوسفندی آن کمتر از یک چهارم قیمت دز گاوی یعنی کمتر از چهار تا چهار هزار و 500 ریال در اختیار سازمان دامپزشکی بوده است.
البته هر دز واکسن گاوی با احتساب واکسیناتور برای دامداران دام سنگین با هزینه بالاتری تمام می شود.
برای هر گاو یک دز واکسن تب برفکی گاوی و برای گوسفند و بز یک چهارم دز واکسن گاوی مصرف می شود یعنی اگر برای گاو پنج سی سی واکسن مصرف می شود این میزان برای گوسفند و بز بین 1.5 تا 2 سی سی است.
سال گذشته موسسه رازی با شرکت خصوصی روناک یک قرار داد 2 ساله منعقد کرده بود که این شرکت به تعهدات پارسال خود عمل کرد که قرار بود در سال 96 نیز طبق تعهدات خود 13 میلیون دز واکسن مورد نیاز را تولید و عرضه کند.
در صورتی که موسسه واکسن و سرم سازی رازی و شرکت روناک به تعهدات خود عمل کنند نیازی به واردات نخواهیم داشت اما در صورت نیاز به طور حتم باید سازمان دامپزشکی مجوزهایی را برای واردات صادر کند.
سال گذشته بخشی از واکسن تب برفکی مورد نیاز کشور در داخل و بخشی از کشورهای فرانسه، هند و ترکیه تامین و وارد شده بود.
آنچه در بخش تولید و تامین واکسن وارداتی اهمیت دارد محتوا و فنوتیپ های واکسن متناسب با فنوتیپ های در گردش کشور و منطقه است تا با همخوانی با یکدیگر بتواند بیماری ها را کنترل کند.
طی یک تا دو سال اخیر موسسه واکسن و سرم سازی رازی توانست با ارتقای خط تولید واکسن، واکسن تب برفکی 6PD50 را جایگزین واکسن 3PD50 کند.
همچنین طی سالهای گذشته سالانه 300 تن مواد اولیه واکسن به کشور وارد می شد که برجام باعث شد قیمت واردات مواد اولیه واکسن و سرم 15 درصد کاهش یابد.
موسسه واکسن و سرم سازی رازی سالیانه بیش از سه میلیارد دز واکسن انسانی، دامی و طیور تولید می کند که از 9 واکسن اجباری کودکان مصرفی کشور حدود هفت واکسن شامل فلج اطفال، سرخک، سرخجه، اوریون، دیفتری، کزاز، سیاه سرفه از تولیدات این موسسه است.
همچنین 90 درصد واکسن های دامی و بین 40 تا 50 درصد واکسن های طیور از تولیدات داخلی این موسسه است و مابقی توسط بخش خصوصی و از طریق واردات تامین می شود.

انتهای پیام/

کلیدواژه‌ها

مطالب مرتبط

مطالب بیشتر از «علمی و پژوهشی»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

موضوع داغ هفته

 • آقای وزیر، وضع اقتصاد را خوب می داند

  آقای وزیر، وضع اقتصاد را خوب می داند

  مسعود کرباسیان وزیر امور اقتصادی و دارایی، در یادداشتی آورده است: " هر روز با تعداد زیادی پرسش از سوی روزنامه نگاران، فعالان بخش خصوصی، مردم عادی و حتی برخی کارشناسان مواجه‌ام: آیا وضع اقتصاد ما خوب است؟ از آن مهم تر اینکه باید به این تفکر سرنوشت ساز هم پاسخ بدهم که آیا در ایران می‌توان کارآفرینی کرد یا نه؟

خبر آگهی

 • هاپیر تایر، خدمتی ویژه در کسب و کار آنلاین

  هاپیر تایر، خدمتی ویژه در کسب و کار آنلاین

  هایپرتایر با ایده‌ای خلاقانه برای ارایه خدماتی متفاوت در عرصه فروش آنلاین تایر بوجود آمد؛ ویژگی اصلی این مجموعه ارایه خدماتی متمایز در زمینه نصب تایرهای عرضه شده به صورت سیار است‌.

آخرین خبرها

 • کل مازندران درگیر خشکسالی است

  کل مازندران درگیر خشکسالی است

  مدیرکل هواشناسی مازندران گفت: از ابتدای مهر سال گذشته تا پایان اردیبهشت ماه 1397 ، کل مساحت استان متاثر از انواع خشکسالی بوده است.

 • پرطرفدارترین عینک‌های آفتابی در ایران

  پرطرفدارترین عینک‌های آفتابی در ایران

  در دو ماهه نخست سال جاری ۴۰۰ هزار دلار عینک آفتابی به ایران وارد شده است که در این بین عینک‌های آفتابی ایتالیایی بیشترین طرفدار را در میان ایرانی‌ها دارند.

 • ایران رتبه دوم جهانی در ارائه مقاله علمی دارد

  ایران رتبه دوم جهانی در ارائه مقاله علمی دارد

  معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه محققان ایرانی سالانه بیش از 48 هزار مقاله در موسسه های معتبر بین المللی به ثبت می رسانند، گفت: کشورمان به لحاظ ارائه مقاله علمی رتبه دوم را درجهان دارد.

 • 2600میلیارد تومان برای تکمیل آزاده راه جنوب تهران تخصیص یافت

  2600میلیارد تومان برای تکمیل آزاده راه جنوب تهران تخصیص یافت

  وزیر راه و شهرسازی گفت: میزان سرمایه گذاری برای تکمیل آزاده راه 158 کیلومتری کنارگذر جنوب تهران، اکنون به 2600 میلیارد تومان افزایش یافته است.

 • بخش خصوصی؛ زمینه ساز حمایت از کالای ایرانی

  بخش خصوصی؛ زمینه ساز حمایت از کالای ایرانی

  اصناف به عنوان بزرگترین نهاد غیردولتی متولی بخش خصوصی در کشور، نقشی تعیین‌کننده ای در حمایت از کالای ایرانی بر عهده دارند. از این رو باید جایگاه واقعی اصناف را شناخت و ارزش های معنوی، اجتماعی و اقتصادی تلاشگران عرصه شکوفایی اقتصادی کشور را ارج نهاد.

 • باغ‎ویلا جای مسکن مهر را می‎گیرد

  باغ‎ویلا جای مسکن مهر را می‎گیرد

  ساخت باغ‎ویلا به‌جای مسکن مهر در برخی استانها کلید خورد.

 • تعیین تکلیف سپرده گذاران ثامن‌الحجج تا سقف ۳ میلیارد ریال

  تعیین تکلیف سپرده گذاران ثامن‌الحجج تا سقف ۳ میلیارد ریال

  بانک پارسیان در اطلاعیه‌ای چگونگی تعیین تکلیف سپرده‌های ثامن الحجج تا سقف ۳ میلیارد ریال را به منظور بازپرداخت سپرده‌های این تعاونی اعلام کرد.

 • 9 متهم پرونده موسسه های مالی در بازداشت هستند

  9 متهم پرونده موسسه های مالی در بازداشت هستند

  دادستان تهران گفت: پرونده موسسه های مالی در مرحله تحقیقات قرار دارد و 9 متهم این پرونده در بازداشت هستند.

 • افزایش قیمت به بهانه تغییر نرخ ارز ممنوع

  افزایش قیمت به بهانه تغییر نرخ ارز ممنوع

  دو دستگاه دولتی در اطلاعیه‌ای با الزامی کردن ثبت قیمت کالاهاوخدمات بهره‌مند ازنرخ ارز رسمی در سامانه«اطلاع رسانی قیمت کالاوخدمات»هرگونه افزایش قیمت به بهانه تغییرنرخ ارز را ممنوع کردند.

 • محدودیت‌های جدید در پرداخت وام مسکن

  محدودیت‌های جدید در پرداخت وام مسکن

  مدیرعامل بانک مسکن از شرایط جدید پرداخت تسهیلات مسکن خبر داد و گفت: از این به بعد به واحدها مشروط بر رعایت الگوی مصرف یعنی با مساحت کمتر از ۱۰۰ متر مربع تسهیلات پرداخت می‌کنیم؛ ضمن اینکه تسهیلات صرفا به مناطقی داده می شود که تقاضا وجود دارد.

 • ایران از واردات گندم بی نیاز شد

  ایران از واردات گندم بی نیاز شد

  معاون زراعت وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه امسال بیش از 10 میلیون و 200 هزار تن گندم از اراضی زیر کشت برداشت می شود گفت: با این میزان برداشت، نیازی به واردات گندم نخواهیم داشت.

 • ثبت قیمت کالا‌های بهره‌مند از ارز رسمی الزامی شد

  ثبت قیمت کالا‌های بهره‌مند از ارز رسمی الزامی شد

  سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان اعلام کرد: ثبت قیمت کالا‌ها و خدمات بهره‌مند از نرخ ارز رسمی در سامانه ۱۲۴ این سازمان الزامی است.

 • الگوی نوین مشاغل خانگی در هشت استان در حال اجراست

  الگوی نوین مشاغل خانگی در هشت استان در حال اجراست

  معاون جهاد دانشگاهی کشور گفت: الگوی نوین توسعه مشاغل خانگی در حال حاضر بصورت پایلوت در هشت استان کشور در حال انجام است.

 • توصیه‌های هواشناسی کشاورزی برای روزهای آغازین تابستان

  توصیه‌های هواشناسی کشاورزی برای روزهای آغازین تابستان

  انجام عملیات آبیاری در ساعات اولیه صبح و یا اواخر روز با توجه به افزایش دما، رنگ آمیزی کندوها برای کاهش اثر گرمای هوا به رنگ‌های سفید یا زرد و تنظیم دما و بهبود شرایط تهویه در مرغداری‌ها و گاوداری‌ها از جمله توصیه‌های هواشناسی کشاورزی برای روزهای پنجشنبه تا سه‌شنبه (31 خرداد تا 5 تیرماه) است.

 • متقاضیان اشتغال روستایی چقدر وام گرفتند؟

  متقاضیان اشتغال روستایی چقدر وام گرفتند؟

  فعالیت ۱۵۵ تعاونی دانش‌بنیان در ایران، پرداخت ۱۲۰۰ میلیارد تومان تسهیلات اشتغال روستایی و معافیت سهم بیمه کارفرمایان به شرط جذب فارغ التحصیلان از مهمترین عناوین اخبار حوزه کار و تعاون در هفته جاری بود.

 • پیشرفت ۴۵ درصدی آزادراه جنوب تهران با سرمایه ۲۵۰۰ میلیاردی

  پیشرفت ۴۵ درصدی آزادراه جنوب تهران با سرمایه ۲۵۰۰ میلیاردی

  وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه آزادراه کنارگذر جنوبی تهران با پیشرفت ۴۵ درصدی طبق برنامه زمان بندی در حال اجراست، گفت: بر اساس قرارداد این پروژه سال ۹۸ به بهره برداری خواهد رسید.

 • صادرات غیرنفتی با ۲۱ درصد رشد به ۱۱.۲ میلیارد دلار رسید

  صادرات غیرنفتی با ۲۱ درصد رشد به ۱۱.۲ میلیارد دلار رسید

  رییس کل گمرک ایران در تشریح تازه‌ترین آمار از وضعیت تجارت خارجی کشور گفت: صادرات غیرنفتی کشور با افزایش قابل توجهی به ۱۱ میلیارد و ۲۴۲ میلیون دلار رسیده است.

 • جلوی قاچاق پوشاک به کشور گرفته شود

  جلوی قاچاق پوشاک به کشور گرفته شود

  رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: قاچاق پوشاک، تولید کنندگان داخلی را متضرر کرده و ضروری است تا اقدام اساسی برای جلوگیری از ورود غیر قانونی پوشاک به کشور صورت گیرد.

 • احتکار خودرو غیرقابل تصور است

  احتکار خودرو غیرقابل تصور است

  ‌معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: احتکار خودرویی که برخی‌ها صحبت آن را به میان آوردند غیرقابل تصور است چرا که محصول تولید شده نمی‌تواند در انبار و یا سوله‌ای نگهداری شود.

 • پوشش بیمه روستایی و عشایری دو برابر شده است

  پوشش بیمه روستایی و عشایری دو برابر شده است

  مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر، افراد زیر پوشش این صندوق را یک میلیون و 600 هزار خانوار اعلام کرد و گفت: در دولت دوازدهم میزان افراد بیمه روستایی و عشایری دو برابر شد.

 • صفحه نخست روزنامه های اقتصادی 31 خردادماه

  صفحه نخست روزنامه های اقتصادی 31 خردادماه

  صفحه نخست روزنامه‌های اقتصادی امروز پنجشنبه 31 خرداد97به بیان مسائلی همچون استیضاح تیم اقتصادی دولت کلید خورد، برخورد قاطعانه برای واردات غیر ضروری، در نشست اوپک توافقی در کار نخواهد بود، نوسان های ارزی تاثیری در رشد صنایع دستی ندارد، فعالیت های رانتی بستر زندگی اشرافی، اقتصاد بالنده نیازمند حمایت بخش مالی، می پردازد.

 • وادرات 400هزار دلاری عینک آفتابی به کشور

  وادرات 400هزار دلاری عینک آفتابی به کشور

  در دو ماهه نخست سال جاری ۴۰۰ هزار دلار عینک آفتابی به ایران وارد شده است که در این بین عینک‌های آفتابی ایتالیایی بیشترین طرفدار را در میان ایرانی‌ها دارند.

 • تلفات برق در چهار سال آینده ٩ درصد کاهش می‌یابد

  تلفات برق در چهار سال آینده ٩ درصد کاهش می‌یابد

  معاون وزیر نیرو در أمور برق و انرژی گفت:با برنامه ریزی های و تلاش‌های انجام شده تا کنون تلفات برق از 15 درصد به 9/10 درصد رسیده است و در ادامه روند کنونی در چهار سال آینده تصمیم بر آنست که این مقدار تلفات به 9 درصد کاهش یابد.

 • جزئیات سرانه بیمه کارکنان دولت در بیمه سلامت اعلام شد

  جزئیات سرانه بیمه کارکنان دولت در بیمه سلامت اعلام شد

  سرپرست اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان بیمه سلامت ایران اعلام کرد: سرانه بیمه‌ای بیمه شدگان صندوق کارکنان دولت بابت بیمه شده اصلی و «تبعی ۱» معادل دو درصد از حقوق ماهیانه آنان است که مشمول کسور بازنشستگی نیز می‌شود.

 • صندوق تخصصی نهال و اندام تکثیری راه اندازی شد

  صندوق تخصصی نهال و اندام تکثیری راه اندازی شد

  صندوق تخصصی نهال و اندام تکثیری با سرمایه اولیه یک میلیارد و ۶۴ ریال میلیون تومان راه اندازی شد.

 • صادرات "تراورس" ایرانی به کشورهای حاشیه خلیج‌فارس

  صادرات "تراورس" ایرانی به کشورهای حاشیه خلیج‌فارس

  مدیر یک شرکت داخلی از صادرات تراورس ایرانی به کشورهای جنوبی حاشیه خلیج‌فارس خبر داد و گفت: در این راستا طی یکسال اخیر مذاکرات متعددی را با عمانی‌ها انجام داده‌ایم اما به دلیل دیپلماسی موجود مقداری این برنامه با کندی پیش می‌رود.

 • دستگاه های اجرایی باید به دولت الکترونیک بپیوندند

  دستگاه های اجرایی باید به دولت الکترونیک بپیوندند

  رئیس دفتر رئیس جمهوری بر آماده بودن زیرساخت های دولت الکترونیک و همراه تاکید کرد و پیوستن هرچه زودتر دستگاه های اجرایی برای ارائه بهتر خدمات به شهروندان را خواستار شد.

 • سیف:بانک مشترک ایرانی – سوری تاسیس شود

  سیف:بانک مشترک ایرانی – سوری تاسیس شود

  رئیس کل بانک مرکزی در دیدار با وزیر تجارت و اقتصاد خارجی سوریه ضمن استقبال از گسترش روابط بانکی دو کشور، پیشنهاد کرد با همکاری دو طرف بانک مشترک ایران و سوریه تشکیل شود.

 • افزایش نرخ دلار و پوند، کاهش یورو

  افزایش نرخ دلار و پوند، کاهش یورو

  بانک مرکزی نرخ ۳۹ ارز را برای امروز اعلام کرد که براساس آن نرخ ۲۰ ارز از جمله دلار و پوند افزایش، نرخ ۱۵ ارز مانند یورو کاهش و نرخ ۴ ارز نیز ثابت ماند.

 • خبر دادستان تهران از پشت پرده گرانی های سکه

  خبر دادستان تهران از پشت پرده گرانی های سکه

  دادستان تهران در جریان اشاره به چند پرونده اقتصادی و موضوع گرانی ‌های اخیر به دلایل افزایش قیمت سکه هم اشاره کرد.