دانشجویان لیسانس خارج از کشور ارز دانشجویی می گیرند

 • شنبه 19 خرداد 1397 14:49
 • شناسه 28744
دانشجویان لیسانس خارج از کشور ارز دانشجویی می گیرند

بانک مرکزی تامین و انتقال شهریه و انتقال و پرداخت هزینه‌های اقامت دانشجویان مقطع لیسانس را در صورتی که پیش از 31 اردیبهشت 97 دانشجو بوده و اکنون نیز تحصیل می کنند، فقط برای ترم تحصیل جاری و ترم های آتی بلامانع اعلام کرد.

به گزارش شبکه ایران کالا به نقل از ایرنا ، تامین و انتقال ارز بابت شهریه دانشجویان آزاد خارج از کشور از مقطع لیسانس به بالا با ارائه درخواست متقاضی در مقابل تایید وزارتخانه ذی ‌ربط (علوم، تحقیقات و فناوری یا بهداشت، درمان و آموزش پزشکی) مبنی بر شاغل به تحصیل بودن دانشجو در خارج از کشور و ارائه صورتحساب دانشگاه مربوطه با تایید به میزان مبلغ مندرج در آن انجام می شود. 

براساس این گزارش، حداکثر ارز اختصاصی تا سقف 15 ‌هزار دلار یا معادل آن به سایر ارزها، سالانه در وجه موسسه یا دانشگاه ذیربط به نرخ روز اعلامی از سوی بانک مرکزی است. 
بانک مرکزی اعلام کرد که تاییدیه ‌های مورد نظر توسط وزارتخانه‌های علوم، تحقیقات و فناوری یا بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بدون ذکر نام بانک و شعبه مربوطه صادر می شود. 
براساس این گزارش، پیش از این تامین و انتقال ارز شهریه دانشجویان آزاد خارج از کشور در مقطع کارشناسی ارشد به بالا امکانپذیر بود؛ براین اساس دانشجویان مقطع کارشناسی به شرطی که پیش از تاریخ 31 اردیبهشت ماه امسال دانشجو بوده و در حال تحصیل اند، از خدمات ارزی در نظرگرفته شده بهره مند می شوند. 
 بانک مرکزی با هدف کاهش فهرست خدمات و کالاهای مشمول ارز مبادله ای (ارز دولتی) و اجرای برنامه یکسان سازی نرخ ارز، تخصیص ارز به دانشجویان آزاد در خارج از کشور را از فهرست دریافت کنندگان ارز رسمی حذف کرد. 
براساس بخشنامه جدید بانک مرکزی که 28 اسفندماه صادر شده است، تخصیص ارز مبادله ای به امور دانشجویی، فروش، انتقال یا پرداخت ارز دانشجویان بورسیه با ارایه درخواست وزارت خانه های علوم، تحقیقات و فناوری، بهداشت درمان و آموزش پزشکی با امضای ذی حساب یا مدیر امور مالی و معاونان مربوطه هر یک از وزارتخانه ها به نرخ رسمی همچنان مانعی ندارد و ادامه می یابد.
همچنین حداکثر مبلغ قابل تامین ارز دانشجویی قابل پرداخت/ حواله، حداکثر سالیانه 15 هزار دلار یا معادل آن به سایر ارزها بابت شهریه دانشگاه، حداکثر ماهیانه یک هزار دلار یا معادل آن به سایر ارزها برای دانشجو و حداکثر ماهیانه 500 دلار برای هر عضو خانواده وی است.
بانک مرکزی تمدید تأیید وزارتخانه ذیربط هر سال برای پرداخت ارز دانشجویی را الزامی دانسته است.
براساس آمار اعلام شده، تعداد دانشجویانی که در سال 1392 به صورت آزاد در خارج از کشور تحصیل کرده و برای دریافت ارز رسمی معرفی شده بودند بیش از 46 هزار نفر بود که در سال های گذشته از تعداد آنها کاسته شده و به حدود 15 هزار نفر در سال رسیده است.

کلیدواژه‌ها

مطالب مرتبط

مطالب بیشتر از «علمی و پژوهشی»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

موضوع داغ هفته

 • آقای وزیر، وضع اقتصاد را خوب می داند

  آقای وزیر، وضع اقتصاد را خوب می داند

  مسعود کرباسیان وزیر امور اقتصادی و دارایی، در یادداشتی آورده است: " هر روز با تعداد زیادی پرسش از سوی روزنامه نگاران، فعالان بخش خصوصی، مردم عادی و حتی برخی کارشناسان مواجه‌ام: آیا وضع اقتصاد ما خوب است؟ از آن مهم تر اینکه باید به این تفکر سرنوشت ساز هم پاسخ بدهم که آیا در ایران می‌توان کارآفرینی کرد یا نه؟

خبر آگهی

 • هاپیر تایر، خدمتی ویژه در کسب و کار آنلاین

  هاپیر تایر، خدمتی ویژه در کسب و کار آنلاین

  هایپرتایر با ایده‌ای خلاقانه برای ارایه خدماتی متفاوت در عرصه فروش آنلاین تایر بوجود آمد؛ ویژگی اصلی این مجموعه ارایه خدماتی متمایز در زمینه نصب تایرهای عرضه شده به صورت سیار است‌.

آخرین خبرها