احیای مراتع بیابانی با پرورش شتر مرغ

 • چهارشنبه 23 خرداد 1397 17:13
 • شناسه 29005
احیای مراتع بیابانی با پرورش شتر مرغ

رییس مرکز تحقیقات آموزش کشاورزی استان تهران:با اجرای طرح پرورش شتر مرغ در فضای باز علاوه بر احیاء مراتع بیابانی، هزینه پرورش این پرنده تا ۷۰ درصد کاهش می‌یابد.

به گزارش شبکه ایران کالا ، جواد رییس مرکز تحقیقات آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان تهران در حاشیه بازدیداز  اولین طرح سیستم "پرورش شترمرغ در فضای باز" دلایل شکست تعداد زیادی از سرمایه گذارانی که به پرورش شترمرغ روی آورده بودند را هزینه بالای تولید دانست و افزود: هزینه بالای پرورش شترمرغ موجب شد افرادی که اقدام به سرمایه گذاری در این فعالیت کردند، به این نتیجه برسند که پرورش شترمرغ توجیه اقتصادی ندارد.

احیای مراتع بیابانی با پرورش شتر مرغ

حسن پور با تاکید بر اینکه سیستم "پرورش شترمرغ در فضای باز" هزینه‌ها را به حداقل می‌رساند، ادامه داد: سازگاری شترمرغ با محیط بیابانی به شکلی است که می‌توان این پرنده را با کمترین سرمایه گذاری اولیه پرورش داد.

حسن پور اضافه کرد: در سیستم پرورش شترمرغ در فضای باز، به دلیل توان تغذیه این پرنده از گیاهان مناطق شور و خشک 70 درصد نیاز به تامین نهاده‌های دامی کاهش می‌یابد، همچنین بی نیاز به ساختمان و تجهیزات خاص است که این عوامل هزینه تولید را به کمترین مقدار می‌رساند.

وی یاد آور شد: بر اساس برآورد محققان این پرنده توانایی آن را دارد که حدود 70 درصد غذای خود را از بیابان تامین کند و تنها نیاز به حدود 30 درصد مکمل غدایی دارد.

حسن پور میزان صرفه جویی هزینه پرورش شتر مرغ در فضای باز درمقایسه با فضای بسته را قابل توجه عنوان کرد و افزود: اجرای این طرح از چند جنبه مانند کاهش نیاز به واردات گوشت، کاهش نیاز به واردات نهاده‌های دامی، اشتغالزایی برای مناطق محروم و جذب توریسم در مناطق بیابانی حائز اهمیت است.

وی تاکید کرد: ما توانستیم ثابت کنیم پرورش شتر مرغ در فضای باز بیابانی کشور بدون سرمایه گذاری اولیه شدنی است و حتی به سود خوب اقتصادی هم می‌رسد.

حسن پور مناطق مناسب برای اجرای سیستم پرورش شتر مرغ در فضای باز را مراتع کم بازده با گیاهان شور پسند و خشکی پسند عنوان کرد.

وی تعداد تخمگذاری شترمرغ در فضای باز را بیشتر از فضای بسته عنوان کرد و گفت: شاید در یک ماه اول افت تولید وجود داشته باشد اما به دلیل قدرت سازگاری بسیار بالا، در مدت زمان کوتاهی به حداکثر تخم‌گذاری می‌رسد و حتی تعداد آن از فضای بسته نیز بیشتر می‌شود .

به گفته رییس مرکز تحقیقات آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان تهران ؛ طرح پایلوت در 3 مرحله  تعریف شده است که فاز اول رهاسازی در فضای محدود و فاز دوم رهاسازی در فضای باز به اتمام رسیده و تنها فاز سوم وارد شدن به تحقیقاتی باقی مانده تا کارشناسان داخلی بتوانند تمام نیازها مانند؛ تغذیه، اصلاح نژاد و تولید را مورد بررسی قرار دهند.

معاون روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری با استقبال از اجرای این طرح در مناطق بیابانی و محروم کشور اعلام کرد به کسانی که در زمینه پرورش شتر مرغ در فضای باز اقدام کنند تسهیلات کم بهره پرداخت می شود.

رضوی افزود: همچنین امکانات در اختیار مراکز تحقیقاتی کشاوزی قرارداده می شود تا پژوهشکده های مرتبط با این رشته درمناطق مختلف کشور راه اندازی شود.

طرح پایلوت پرورش شتر مرغ در فضای باز در مرکز تحقیقات کشاورزی استان تهران در  ورامین اجرا شد قرار است این طرح در سراسر کشور اجرا شود.

 

کلیدواژه‌ها

مطالب مرتبط

مطالب بیشتر از «منابع طبیعی»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

موضوع داغ هفته

 • آقای وزیر، وضع اقتصاد را خوب می داند

  آقای وزیر، وضع اقتصاد را خوب می داند

  مسعود کرباسیان وزیر امور اقتصادی و دارایی، در یادداشتی آورده است: " هر روز با تعداد زیادی پرسش از سوی روزنامه نگاران، فعالان بخش خصوصی، مردم عادی و حتی برخی کارشناسان مواجه‌ام: آیا وضع اقتصاد ما خوب است؟ از آن مهم تر اینکه باید به این تفکر سرنوشت ساز هم پاسخ بدهم که آیا در ایران می‌توان کارآفرینی کرد یا نه؟

خبر آگهی

 • هاپیر تایر، خدمتی ویژه در کسب و کار آنلاین

  هاپیر تایر، خدمتی ویژه در کسب و کار آنلاین

  هایپرتایر با ایده‌ای خلاقانه برای ارایه خدماتی متفاوت در عرصه فروش آنلاین تایر بوجود آمد؛ ویژگی اصلی این مجموعه ارایه خدماتی متمایز در زمینه نصب تایرهای عرضه شده به صورت سیار است‌.

آخرین خبرها