سعودی‌های به تحریم ایران چراغ سبز نشان دادند

 • چهارشنبه 23 خرداد 1397 14:51
 • شناسه 29021
سعودی‌های به تحریم ایران چراغ سبز نشان دادند

اوپک در جدیدترین گزارش خود اعلام کرد که تولید ایران در ماه می (ماه پیش از ماه جاری میلادی) تنها ۵.۶ هزار بشکه در روز افزایش داشته، اما عربستان نزدیک به ۸۶ هزار بشکه در روز تولید خود را بالا برده است.

 به گزارش ایران کالا به نقل از ایران کالا ، سازمان کشور‌های صادرکننده نفت خام اوپک در جدیدترین گزارش خود اعلام کرد تولید نفت ایران در ماه می ۲۰۱۸ برابر با اردیبهشت ماه ۱۳۹۷ به ۳ میلیون و ۸۲۹ هزار بشکه در روز رسیده است که نسبت به ماه پیش از آن ۵.۶ هزار بشکه در روز بیشتر است.

بر اساس این گزارش، ایران در ماه آوریل برابر با فروردین ۹۷ روزانه ۳ میلیون و ۸۲۳ هزار بشکه نفت تولید کرده است که این رقم در ماه پیش از آن یعنی مارس (اسفند ۹۶) ۳ میلیون و ۸۱۳ هزار بشکه در روز بوده است.

بر اساس آمار‌های اوپک، ایران در سه ماهه چهارم سال ۲۰۱۷ یعنی ماه‌های اکتبر، نوامبر و دسامبر روزانه ۳ میلیون و ۸۲۲ هزار بشکه نفت تولید کرده است.

همچنین، تولید نفت ایران در سه ماهه نخست سال ۲۰۱۸ (ژانویه، فوریه و مارس) نیز برابر با ۳ میلیون و ۸۱۳ هزار بشکه در روز بوده است.

متوسط تولید نفت ایران در سال ۲۰۱۶ برابر با روزانه ۳ میلیون و ۵۱۵ هزار بشکه و در سال ۲۰۱۷ برابر با ۳ میلیون و ۸۱۱ هزار بشکه در روز بوده است.

بر اساس این گزارش، تولید نفت ۱۴ کشور عضو این سازمان در ماه می ۲۰۱۸ (اردیبهشت ۹۷) ۳۱ میلیون و ۸۶۹ هزار بشکه در روز عنوان شده است که از افزایش روزانه ۳۵ هزار و ۴۰۰ بشکه‌ای نسبت به ماه آوریل خبر می‌دهد. اوپک در ماه آوریل روزانه ۳۱ میلیون و ۸۳۴ بشکه نفت تولید کرده بود.

عربستان نیز در این ماه روزانه ۸۵ هزار و ۵۰۰ بشکه نفت بیشتر از ماه آوریل تولید کرده و میزان تولید این کشور به ۹.۹۸۷ میلیون بشکه در روز رسیده است. این درحالی است که اوپک قرار است هفته آینده در مورد افزایش یا عدم افزایش تولید اوپک و پایان دادن به توافق کاهش تولید تصمیم بگیرد.

کشور‌های الجزایر، آنگولا، اکوادر، گینه، گابن، ایران، عراق و عربستان افزایش تولید داشته‌اند که بیشترین افزایش مربوط به عربستان با ۸۵.۵ هزار بشکه در روز بوده است، اما باقی کشور‌های عضو اوپک کاهش تولید داشته‌اند که بیشترین کاهش مربوط به ونزوئلا با روزانه ۴۲.۵ هزار بشکه بوده است.

انتهای پیام/

کلیدواژه‌ها

مطالب مرتبط

مطالب بیشتر از «نفت »

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

موضوع داغ هفته

 • آقای وزیر، وضع اقتصاد را خوب می داند

  آقای وزیر، وضع اقتصاد را خوب می داند

  مسعود کرباسیان وزیر امور اقتصادی و دارایی، در یادداشتی آورده است: " هر روز با تعداد زیادی پرسش از سوی روزنامه نگاران، فعالان بخش خصوصی، مردم عادی و حتی برخی کارشناسان مواجه‌ام: آیا وضع اقتصاد ما خوب است؟ از آن مهم تر اینکه باید به این تفکر سرنوشت ساز هم پاسخ بدهم که آیا در ایران می‌توان کارآفرینی کرد یا نه؟

خبر آگهی

 • هاپیر تایر، خدمتی ویژه در کسب و کار آنلاین

  هاپیر تایر، خدمتی ویژه در کسب و کار آنلاین

  هایپرتایر با ایده‌ای خلاقانه برای ارایه خدماتی متفاوت در عرصه فروش آنلاین تایر بوجود آمد؛ ویژگی اصلی این مجموعه ارایه خدماتی متمایز در زمینه نصب تایرهای عرضه شده به صورت سیار است‌.

آخرین خبرها